یخچال یکی از وسایل الکتریکی مهم در خانه می باشد که برای تمیز کردن آن باید به خوبی تمکرکز و دقت کنیم. اما نکته بسیار خوب این است که تمیز کردن یخچال حتما نیاز به مواد و وسایل تخصصی و ویژه ای ندارد و با مواد شوینده معمولی و یا طبیعی به راحتی می توان این کار را انجام داد. پس با هاو کن یو همراه باشید تا با نحوه و ترفند های شست و شوی یخچال آشنا شوید.

سوالی که برای اکثر مردم پیش می آید این است که آیا می توان از مواد شوینده ای که برای آشپزخانه استفاده می کنیم، برای یخچال نیز استفاده کنیم؟

برای شست و شوی یخچال می توانید از دستمال های مرطوب یا وسایل این چنینی استفاده کنید اما از مواد شوینده شیمیایی که بسیار قوی هستند نه. زیرا این مواد می تواند در یخچال باقی بماند و باعث آلودگی آن شود و غذا ها و مواد غذایی را دچار مسمومیت کنند. بهترین کار استفاده از آب گرم ویا صابون های معمولی می باشد. و یا از  مواد شست و شوی طبیعی.

محصولات طبیعی

چگونه یخچال را تمیز کنیم ؟ www.howcanu.com

یکی از بهترین راه کار ها برای شست و شوی یخچال استفاده از محصولات طبیعی می باشد. استفاده از نوشابه های معمولی و گاز دار که به خوبی می تواند لکه های رنگی و کثیفی ها را پاک کند. استفاده از سرکه که می تواند برای تمیز کردن هرگونه فولاد ضد زنگ بسیار مفید باشد و حتی آن را براق کند. فقط برا اطمینان خاطر از سرکه بر روی یک قسمت بسیار کوچک استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچگونه عوارضی ندارد.

خارج کردن مواد غذایی

یکی از مهمترین کار ها برای شست و شو خارج کردن مواد غذایی می باشد. قبل از هر کاری باید تمامی مواد غذایی را از یخچال خارج کنید حتی اگر می خواهید از مواد طبیعی برای شست و شوی آن استفاده کنید. خالی بودن روند شست و شو را بسیار ساده تر و سریع تر می کند.

جدا سازی اجزا

چگونه یخچال را تمیز کنیم ؟ www.howcanu.com

در مرحله بعد باید تمامی اجزا و قطعات قابل جدا سازی را جدا کرد. وسایلی مانند طبقات و کشو ها از از یخچال جدا کنید و در محلی به کمک آب گرم و صابون یا مایع ظرف شویی شست و شو دهید.

تمیز کردن قسمت داخلی

چگونه یخچال را تمیز کنیم ؟ www.howcanu.com

تمامی سطوح داخلی را به کمک دستمال مرطوب و در صورت وجود آلودگی بیشتر به کمک اسفنج و آب گرم و صابون آن ها را به خوبی تمیز کنید.
برای لکه های ضخیم و سخت یک ساعت زودتر مقداری نوشابه گازدار را با آب مخلوط کنید و سپس بر روی آن لکه بریزید. بعد از یک ساعت به کمک اسفنج یا دستمال آن را تمیز کنید. با این کار رنگ ها و لکه های سخت به راحتی از بین می روند.

برخی اقدامات پیشگیرانه ساده

چگونه یخچال را تمیز کنیم ؟ www.howcanu.com

برای کاهش زحمات و دیرتر تمیز کردن یخچال، می توانید چندین اقدام پیشگیرانه را روزانه انجام دهید.

  • تمام مواد داخل یخچال بخصوص فریزر را روزانه چک کنید و موادی که تاریخ مصزف آن ها گذشته است را سریعا دور بریزید.
  • نشتی ها را به سرعت تمیز کنید. اگر مواد غذایی برای مثال شیر نشت کرد و داخل یخچال ریخت به سرعت آن را تمیز کنید زیرا باعث ایجاد بوی بد در یخچال می شود.
  • یک جعبه پلاستیکی کوچک در یخچال قرار دهید و مقداری نوشابه در آن بریزید. این کار باعث میشود تا نوشابه تمامی بو های موجود در یخچال را به خود جذب کند.