استفاده روزمره از کیبورد ها و کامپیوتر های شخصی باعث می شود که که این قطعات و تجهیزات مدام در معرض انواع گرد و غبار و دیگر آلودگی ها باشند. حتما بارها و بارها متوجه این آلودگی ها شده اید و آن ها را مشاهده کرده اید. اما این وسایل یا کیبورد ها به خاطر ساختاری که دارند، تمیز کردنشان یک چالش به نظر می رسد، که ما امروز در “چگونه می توانید” برای شما دوستداران تکنولوژی و البته کسانی که قصد تمیز کردن این قطعات را دارند روش ها و ترفند هایی آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

هر اندازه هم در نظافت منزل و اتاق یا حتی محل کارخود کوشا باشید، خواسته یا ناخواسته کیبورد ها از آلودگی ها مصون نخواهند بود و مدام پس از مدتی احتیاج به نظافت دارند مخصوصا اگر شما از آن دسته ار افرادی هستید که هنگام کار با رایانه شخصی از خوارکی ها و نوشیدنی ها استفاده می کنید، انباشته شدن این آلودگی ها پس از مدتی نتنها ظاهر کیبورد بلکه عملکرد آن ها را هم تحت تاثیر قرار می دهند، پس تمیز کردن این قطعات امری ضروری به نظر می رسد و برای بررسی تمیز کردن آن ها آموزش ها و ترفند های زیر را دنبال کنید.

مواد و تجهیزات مورد نیاز:

 

  • سرکه سفید
  • گوش پاک کن
  • الکل
  • برچسب های کاغذی
  • جارو برقی
  • مسواک
  • چاقو

مراحل:

 

1) کیبورد را جدا کنید:

قبل از هر چیز اگر می خواهید کیبورد کامپیوتر شخصی را تمیز کنید آن را در حالی که کامپیوتر خاموش است از آن جدا کنید و اگر از لپ تاپ استفاده می کنید به سراغ مراحل بعد بروید.

photo_2016-05-12_19-50-01

۲) کیبورد را برعکس کنید و ضربه بزنید:

پس از جدا کردن کیبورد آن را بر عکس کرده و در دست بگیرید، به صورتی که سمت کلید ها به سوی زمین باشد. حال به آرامی کیبورد را تکان دهید و چند ضربه آرام بزنید تا مواد و آشغال ها از فضای بین کیبورد ها خارج شوند.

photo_2016-05-12_19-50-05

۳) از جاروبرقی استفاده کنید:

حال می توانید از یک جاروبرقی یا اسپری هوای فشرده استفاده کنید. اگر از چاروبرقی استفاده می کنید می توانید از سری پرچه مانند آن استفاده کنید و به وسیله آن ضمن روشن کردن جاروبرقی، با پرچه آن هم فضای بین کیبورد ها را تمیز کنیدو هم آشغال ها را جمع آوری کنید.

photo_2016-05-12_19-49-47

۴) از گوش پاک کن استفاده کنید:

حال برای تمیز کردن فضای بین کلید های کیبورد می توانید به راحتی از یک گوش پاک کن استفاده کنید و به وسیله آن فضای بین کلید ها و زیر کلید ها را تمییز کنید.

photo_2016-05-12_19-49-44

۵) جرم گیری کنید:

 اگر روی کلید ها و همچنین فضای بین کلید ها جرم گرفته است و لکه های سیاه یا مشخصی بر روی آن قرار دارد حال کافیست گوش پاک کن یا یک پارچه را داخل الکل بزنید و بر روی و کناره کلید ها بکشید تا بدینوسیله لکه ها و جرم ها از بین بروید. اگر الکل در دسترس نیست از سرکه سفبد هم می توانید استفاده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که با اینکه ۹۹ درصد کیبورد ها از نوشته های لیزری بر روی کلید ها استفاده می کنند اما شما قبل از استفاده از الکل ابتدا بر روی یک کلید تست کنید که نوشته ها پاک نشوند.

6) از چاقو و دستمال استفاده کنید:

یک تکه دستمال نچندان ضخیم و بدونه پرز را ابتدا در مایع تمیز کننده زده و سپس مطابق شکل به دور چاقو پیچیده و  سپس با فشار متعادل سعی کنید فضای بین کلید ها را با آن تمیز کنید.

7) کلید ها را خارج کنید:

اگر مو و آلودگی های سمج بسیاری در زیر کیبورد قرار داشت و از روش های بالا نتوانستید آن ها را خارج کنید، حال باید کمی بیشتر وقت گذاشته و کلید های کیبورد را از  جای خود خارج کنید. اکثریت کیبورد ها این قابلیت را دارند که کلید هایشان را از جای خود با کمی فشار در زیر کیبورد خارج کنند. پس با یک وسیله تک تک کلید ها را خارج کنید و سپس علاوه بر تمیز کردن زیر کیبورد ها می توانید خود کلید های خارج شده را هم با آب و مایع ظرف شویی خوب بشویید.

نکته: قبل از خارج کردن کلید ها از صفحه کلید ها عکس بگیرید تا هر کلید را در سر جای خود قرار دهید.

ترفند ها

 

  • اگر حجم آلودگی ها و گرد و غیار زیاد نیست می توانید کیبورد کامپیوتر یا لپ تاپ خود را نیز با چند برچسب کاغذی تمیز کنید. روش کار به این صورت است که چند برچسب یادداشت کاغذی را از جای خود برداشته و از سمت فضای چسبناکشان با فضای بین کلید ها میبریم تا بدین روش با کشیدن و رد کردن برچسب از بین کلیدها، تمامی آلودگی ها به برچسب ها بچسبد. این کار را با چندین برچسب میتوانید تکرار کنید.
  •  همیچنین شما از مسواک هم برای تمیز کردن فضای بین کلید ها می توانید استفاده کنید.
  • اگر هم از تمیز کردن مدام گرد و غبار از روی قطعات و تجهیزات کامپیوتر خشته شده اید، جالب است بدانید که اگر تمام این تجهیزات را با یک دستمال آغشته به سرکه سفید تمییز کنید، تا مدت ها خبری از نشستن گرد و غبار بر روی آن ها نخواهد بود.

 

استفاده از مطالب این سایت بدونه درج نام howcanu.com  و لینک دادن به این سایت یگرد قاونونی دارد.

 

منابع: wikihow و howtogeeks