برای موفقیت این 8 عادت را سریعا متوقف کنید

0
482

موفقیت، به هر صورتی که تعریفش کنید، اغلب مسئله ی کاستن است، نه افزودن. موفقیت هیچ وقت قانون دقیق و منحصر به فرد نداشته است ولی هیچ کس منکر چهارچوب مشخص آن نشده است. همیشه افراد موفق علی رغم تمامی تفاوت هایشان وجه اشتراک هایی داشته اند. امروز در این مقاله به سراغ این وجه اشتراک ها رفته ایم. با ما همراه باشید تا اقداماتی که در تناقض با مسیر موفقیت شما هستند را مرور کنیم.

به گفته اپرا وینفری Oprah Winfrey، (به نقل از دیوید راسل)

One of the hardest things in life to learn is which bridges to cross and which bridges to burn

“یکی از از مهم ترین وسخت ترین درس های زندگی، این است که بدانید از کدام پل ها باید عبور کنید و کدام یک را به آتش بکشید”

در زندگی خود کدام پل را باید بسوزانید؟ چه کارهایی را نباید انجام داد؟ کدام موارد را باید هرچه زودتر متوقف کنی؟ آیا اصلا پل های زندگی خود را می شناسید؟

انتظار معجزه نداشته باشید

هیچ راه میانبری وجود ندارد. هیچ اسب پرنده سفیدی هم وجود ندارد. هیچ معجزه و اتفاق ماورایی هم برای شما رخ نمی دهد. تا زمانی که مسیر درست را پیدا نکنید و در این راه تلاش نکنید هیچ اتفاق نمی افتد.موفقیت واقعی، در هر کاری، همیشه از طریق کار سخت و پشتکار به دست می آید.

اگر فکر می کنید به دلیل نداشتن خانواده ای ثروتمند، نداشتن پدری موفق، نبودن شرایط برای پیشرفت و کم و کاستی های زندگی خود با این شرایط بد دست و پنجه نرم می کنید باید بدانید که این شرایط درصورت اقدام نکردن برای تغییر، تا انتهای زندگیتان ادامه خواهد داشت و هیچ معجزه ای اتفاق نمی افتد.

خوب می دانید که مغز مدام به دنبال توجیه کم کاری ها و اشتباهات شماست، پس راحت تر این است که فرض کنید افراد دیگر موفق می شوند چون آنها چیزهایی دارند که شما ندارید؛ استعداد، ارتباطات، پول و… .  اما خودتان هم در این بین نمی دانید نقش شما در این شرایط چیست؟  جمله معروفی از بیل گیتس به این موضوع اشاره می کند که:

“اگر فقیر به دنیا بیایید تقصیر شما نیست، ولی اگر فقیر از دنیا بروید، مقصر اصلی خود شما هستید”

 تفاوت اصلی ما بین انسان های موفق و غیر موفق نه در پدر و مادرشان است و نه ثروت و شرایطشان. تفاوت اصلی اینجاست که آنها مایل به انجام کارهایی هستند که شما نیستید.

 به جای yes  بگویید Hell yeah

در زبان انگلیسی از عبارت Hell yeah برای بیان میل و رغبت شدید در انجام یک کار استفاده می شود. زمانی که از ته قلب برای انجام کاری رغبت نشان می دهید. هر فردی در زنگی خود با فرصت ها، موقعیت ها و اتفاقات خوشایند فراوانی رو به رو می شود که اگر بتواند آن ها را تشخیص دهد، به استقبال آن ها می رود. اما این استقبال کردن باید همه جانبه و با میل و رغبت شدید باشد. باید با تمامی وجود به استقبال یک فرصت بروید چرا که به ندرت تکرار می شوند.

«درک سیورز Derek Sivers »  که یکی از اکار افرینان موفق است در این رابطه جمله معروفی دارد که، می گوید: “No more ‘yes.’ It’s either Hell yeah! or no.” «بله گفتن کافی نیست، باید بگویید با کمال میل».فرصت هارا غنیمت بشمارید و از آن ها استفاده کنید قبل از اینکه دیر شود.

در استفاده از شرایط مناسب، هرگز به کم راضی نشوید و حداکثر استفاده را از موقعیت و شرایط ببرید. در این مواقع باید بدانید که چگونه می توانید به به هترین شکل خود را در دل حوادث قرار دهید و به نفع خودتان از /ان ها استفاده کنید. پس از کنار موقعیت ها خیلی راحت رد نشوید.

طرز فکرتان را تغییر دهید، اگر لازم است شخصیتتان هم همینطور

تحقیقات درباره موفقیت و دستاورد توسط روانشناس استنفورد کارول نشان می دهد که مردم تمایل دارند یکی از دو طرز فکر را در ارتباط با استعداد بپذیرند:

Fixed mindset یا طرز فکر ثابت: این باور که هوش، توانایی و مهارت ذاتی و نسبتا ثابت هستند – اینکه ” چیزی را داریم که با آن به دنیا آمده ایم.” افرادی که طرز فکر ثابتی دارند معمولا می گویند: “من به اندازه کافی باهوش نیستم”، یا ” هرگز در کار فروشندگی خوب نخواهم بود” و … . آن ها محدودیت و نواقص خود را با راحتی پذیرفته اند و قاعدتا در راستای پیشرفت و بهبود آن ها قدمی بر نخواهند داشت.

Growth mindset یا طرز فکر رشد یافته: باور اینکه هوش، توانایی و مهارت را می توان از طریق تلاش توسعه داد – اینکه ما آنچه را که برای رسیدن به آن تلاش می کنیم خواهیم داشت- افراد با طرز فکر رشد یافته معمولاً می گویند “با گذشت زمان بیشتر، آن را به دست خواهم آورد” یا ” اشکالی ندارد، بیشتر تلاش می کنم.”

انسان های موفق طرز فکر رشد یافته را می پذیرند. آنها تلاش می کنند تا بهتر، باهوش تر و با تجربه تر شوند … آنها همیشه تلاش می کنند تا کسی شوند که آرزو دارند. و شما هم باید این کار را بکنید. اولین و بزرگ ترین اشتباه در راستای موفقیت پذیرفتن و تسلیم شدن در رابطه با شرایطی است که در آن قرار دارید. قدرت شما در تغییر شرایط بسیار بزرگ تر از آن است که بتوانید تصورش کنید.

دیگران را سرزنش نکنید

 در وهله اول خداوند مقصر است، بعد پدر و مادر، بعد هم کشور و فرهنگ و جامعه، این تمامی چیزی است که از شرایط فعلی خود می دانید. تمامی کمبود ها، نواقص، به دلیل این موارد است و  تنها نظاره گر اتفاقاتی است که برای شما پیش می آید.

هر آن چه که برای شما در زندگی اتفاق می افتد اولین و آخرین فرد تاثیر گذار در این شرایط خودتان هستید. حتی اگر اتفاق خارج از کنترل باشد، شما توانایی انطباق پذیری و گذر از شرایط سخت را باید داشته باشید.

وقتی شکست می خورید، همیشه باید قبول کنید که مقصرید. این طرز فکر نه تنها یک روش هوشمندانه برای موفقیت است بلکه تجربه ای گران بها را هم در اختیارتان قرار می دهد.

شکست خوب است. هر فرد موفق حتما چندین بار شکست خورده است. بسیاری از آنها خیلی بیشتر از شما شکست خورده اند اما پا پس نگذاشته اند و دیگران را برای شکستشان سرزنش نکرده اند. خودشان مسئولیت شکست را بر عهده گرفته اند و برای جبران آن مجدد تلاش کرده اند.

به جای دیگران همیشه خود را سرزنش کنید. نواقص و معایب کار خود را پیدا کنید و در راستای بهبود و جلوگیری از اشتباهات خود قدم بردارید.  هرگز فکر نکنید که تقصیر شخص دیگری است، چون به این فکر عادت خواهید کرد و همیشه به دنبال مقصر خواهید بود.

هیچ وقت دیر نیست

همیشه و در هر سنی زمان کافی برای رسیدن به اهداف و موفقیت ها وجود دارد مگر اینکه باز هم بخوا هید به دنبال بهانه بگردید و این بار به سراغ زمان و سن و سال بروید.

هرگز فکر نکنید زمان شما را کنترل می کند. در عوض، به این فکر کنید که چطور می توانید زمان را کنترل کنید.زمانی که این کار را انجام دهید، به سرعت متوجه خواهید شد که بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید زمان دارید. برنامه ریزی کنید و استارت بزنید، آن وقت متوجه می شوید که زمان برای شما آن قدر هم سریع در گذر نیست.

به دنبال درامد ثابت و تضمینی نباشید

کمتر انسان موفق را میشناسید که کارمند بوده باشد و این تنها کاری است که می تواند انجام دهد. تلاش برای رسیدن به یک موقعیت کاری که حقوق آن ثابت است و دیگر دغدغه مالی ندارید از شما یک انسان موفق نمی سازد. البته این مورد همیشه یک انتخاب است ولی حتی اگر یک فرد با حقوق ثایت هستید که در بهترین شرایط طی 20 سال حقوق شما دو برابر می شود، باز هم نباید دست از تلاش برای موقعیت ها و پیدا کردن منابع درآمد دیگر بکشید.  هیچ وقت خودتان را برای داشتن یک شغل با حقوق و مزایای ثابت گول نزنید. موفقیت یک راه ناتمام است که هیچ وقت شما را سیر نمی کند.

کنترل کردن را ترک کنید

شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، ممکن است رئیس یا مدیر یک شرکت یا مجموعه باشید.  ممکن است مالک یک غول در صنعت باشید. ممکن است شما مسئول صدها نفر و میلیون ها دلار باشید. با این حال، تنها چیزی که آن را واقعا کنترل می کنید، خودتان هستید. اگر به سختی تلاش می کنید دیگران را کنترل کنید، معنی اش این است که شما اهداف، رویاهای خود، یا حتی نظرات خودتان را مهم تر از دیگران می دانید.

علاوه بر این، کنترل در بهترین حالت کوتاه مدت است، چون اغلب به اعمال زور، یا ترس، یا قدرت و یا نوعی فشار نیاز دارد … هیچ کدام از این ها نمی گذارد که به اندازه ی واقعی موفق باشید. به جای تلاش برای کنترل دیگران، با افرادی باشید که هم مسیر شما هستند. در این صورت مجبور نخواهید بود وظیفه سنگین “رهبری” آنها را به عهده بگیرید.

خیلی هم صبور نباشید

از صبر همیشه با دید مثبت صحبت شده است که البته هم اینگونه است ولی نه همیشه. گاهی این صبروی عین هدر دادن زمان است که شما را از موفقیت دورتر و دورتر می سازد. ما همگی می ترسیم: از آنچه ممکن است رخ دهد یا ممکن است رخ ندهد، آنچه که ما نمی توانیم تغییر دهیم، یا قادر به انجام آن نخواهیم بود، و یا اینکه دیگران ممکن است چه برداشتی از ما داشته باشند. به همین خاطر تامل می کنیم و منتظر میمانیم بدون اینکه دقیق بدانیم آیا زمان شرایط را بهتر می سازد یا تنها موقعیت سوزی می کند.

بنابراین تامل و صبر کردن در جای خود  برای موقعیت مناسب، برای تصمیم گیری یا کمی تحقیق بیشتر و یا یافتن راه حل های دیگر، بهتر است.

بدانید که روزها، هفته ها، ماه ها و حتی سال ها در گذرند. همین طور رویاهای شما.

اجازه ندهید ترس شما را باز نگه دارد. هر چیزی که شما برایش برنامه ریزی کرده اید را امروز شروع کنید. اگر می خواهید یک کسب وکار را شروع کنید، اولین قدم را بردارید. اگر می خواهید کسب و کار خود را شروع کنید، قدم اول را بردارید. اگر شغل خود را عوض کنید یا وارد یک بازار جدید شوید و یا محصولات یا خدمات جدیدی را عرضه کنید، گام اول را بردارید.

ترس هایتان  را کنار بگذارید و شروع کنید. کاری بکنید. هر کاری. در غیر این صورت، امروز از بین رفته است. با فرا رسیدن فردا یکبار دیگر یک روز را از دست داده اید بدون ان که توجیهی منطقی برای ان داشته باشید.  امروز ارزشمندترین دارایی شما است  و تنها چیزی است که باید واقعا از هدر رفتن آن بترسید.

Sending
User Review
2.5 (2 votes)

دیدگاه