اینکه چگونه جوراب را با کفش ست کنیم، یا متناسب با لباس رسمی باید از چه جوراب هایی استفاده کرد و یا کلا در استفاده از جوراب باید چه نکاتی را رعایت کرد در کنار نکات مهم استفاده و خرید جوراب همگی موضوع این مقاله را تشکیل می دهند. با ما همراه باشید.

اهمیت جوراب در تیپ و ظاهر شما

در همین ابتدا باید بگویم که جوراب را در انتخاب لباس های خود فراموش نکنید. به آن بیش از آنچه که فکر می کنید باید بها بدهید. اگرچه ممکن است به نظر برسد  جوراب بخش خیلی جزئی و بی اهمیت از تیپ ماست، اما در واقعیت چنین نیست. به عنوان یک مثال بارز : ” آیا شما مایلید برای یک مصاحبه شغلی در یک شرکت حقوقی جوراب خال خالی بپوشید؟ “

جوراب های بر خلاف چیزی که فکر می کنید از جمله مواردی هستند که همیشه در مرکز توجه هستند. تنها کافیست مقداری قدم بلند تر بردارید، سریع تر راه بروید،  یا بنشینید و یا در شرایطی مجبور به خارج کردن کفش های خود شوید، در تمامی این شرایط اولین چیزی که مورد توجه واقع می شود، جوراب است.

اگر از دنبال کنندگان فشن و لباس های کژوال هستید حتما از اهمیت جوراب ها آگاهی دارید و یا اگر ورزشکار هستید و مدام جوراب های شما در معرض دید است که دیگر نیاز به توضیح در رابطه با اهمیت نوع جوراب، بدون ساق یا با ساق، طرح ، جنس و .. نیست که تا چه اندازه نقش حیاتی در تیپ و ظاهر شما بازی می کنند.

پس هیچ گاه نقش جوراب ها را در ظاهر خود دست کم نگیرید.

در این قسمت ها کن یو مقاله ای را به معرفی انواع جوراب و ست کردن آن با سایر لباس ها اختصاص داده است. پس با ما همراه باشید.

ست کردن جوراب با لباس

در این بخش چند قانون متفاوت برای جوراب پوشیدن  وجود دارد.

قاعده کلی که بیشتر هم در رابطه با تیپ رسمی به کار می آید،  این است که رنگ جوراب باید مطابق با رنگ شلوار یا بسیار نزدیک به آن باشد. حداقل مزیت پیروی از این قاعده این است که به طور اصولی و صحیح لباس می پوشید بدون اینکه تیپتان زننده باشد. از سوی دیگر، جوراب هایتان خنده دار به نظر نمی رسد.

در ادامه مقاله، چگونگی ست کردن جوراب با چند لباس  و متناسب با لباس های رسمی و غیر رسمی را به عنوان نمونه توضیح داده ایم. یادتان باشد که تمامی این پیشنهادها به محیط زندگی و کارتان بستگی دارد.

ست کردن جوراب با کت و شلوار

قاعده ابتدایی را که فراموش نکرده اید. برای لباس های رسمی تا جای ممکن باید رنگ جوراب به رنگ کت و شلوار نزدیک باشد. اما…

  • هنگام پوشیدن جوراب با کت و شلوار، رنگ جوراب باید با توجه به موقعیتی که در آن هستید انتخاب شود. اگر در یک قرار کاری هستید و یا در مراسم دفن و ترحیم و … حضور دارید، باید جوراب های خاکستری خود را با شلوار خاکستری تان ست کنید. از سوی دیگر، اگر در یک قرار ملاقات هستید یا فقط برای تنوع کت و شلوار پوشیده اید، می توانید جوراب های خود را با یکی دیگر از لباس هایتان مانند پیراهن یا کراوات خود هماهنگ کنید.
  • یک موضوع مهم دیگر این است که هنگام پوشیدن کت و شلوار یا هر لباس دیگری که با شلوار رسمی همراه باشد، بسیار ضروری است که جوراب شما به قدری بلند باشد که پای شما را بپوشاند، چه زمانی که ایستاده اید و چه زمانی که می نشینید، در تمامی شرایط نباید پای شما مشخص باشد.
  • البته چندین سال جوراب نپوشیدن با کفش های خاصی مد بود و هنوز هم می توانید با این کفش ها بدون جوراب باشید، اما  ما در هاو کن یو بر اساس مقالاتی که در این زمینه مطالعه کرده ایم این کار را برای یک محیط رسمی کاملا رد می کنیم. همیشه برای لباس های رسمی از جوراب استفاده کنید.
  • در نوع جوراب برای لباس های رسمی دقت کنید که جوراب تا جای ممکن باید ساده و بدون هر گونه لوگو و نام باشد. ( در تصویر بالا خلاف این موضوع را مشاهده می کنید که مشخصا جلب توجه کرده و جالب نیست) این نکته مخصوصا در رابطه با ساق جوراب که بیش تر در معرض دید است، با اهمیت است. ساده و بدون هرگونه لوگو و طرح.
  • دقت داشته باشید که اگر قرار است جوراب بپوشید باید به اندازه کافی بلند باشد.

ست کردن جوراب با شلوار جین

شلوار جین به شما اجازه می دهد که در پوشیدن جوراب کمی دستتان باز تر باشد و کمی تنوع و خلاقیت هم به خرج دهید. بدیهی است که شما می توانید جوراب های رنگی مشابه با شلوار جین خود بپوشید (یعنی برخی از طیف رنگ های آبی یا مشکی)، اما طبیعت شلوار جین این است که شما می توانید آن را با هر جورابی که دلتان می خواهد ست کنید.

البته در کنار این باز بودن دست برای پوشیدن هر نوع جوراب ما به شما توصیه می کنیم که یک هارمونی و نظم در لباس های خود داشته باشید و رنگ جوراب را با یکی از لباس های خود همچون پیراهن، تی شرت، یا شلوار هم رنگ کنید.

یا حتی می توانید جوراب خود را با پیراهن، ژاکت یا کت اسپرت خود  هماهنگ کنید حتی اگر کمی رنگشان متفاوت باشد.  در این زمینه می توانید از راهنمای رنگ ها کمک بگیرید.

ست کردن جوراب با لباس رسمی

در کنار کت و شلوار لباس های دیگری هم هستند که ما از آن ها به عنوان لباس های رسمی نام می بریم و از آن ها استفاده می کنیم. لباس های همچون کت تک و شلوار کتان در کنار کروات و یا … .

اگر لباس رسمی خود را با کراوات مشکی پوشیده اید، می توانید آن را با جوراب های مختلفی ست کنید، اما همچنان پیشنهاد می کنیم که از رنگ های تیره استفاده کنید و آن را با کمربند و جلیقه خود ست کنید ، رنگ هایی مثل  قهوه ای تیره، سرمه ای، سبز تیره و … مناسب هستند.

ست کردن جوراب با کفش

یکی از موادر مهم برای انتخاب جوراب که باید مد نظر داشته باشید نوع کفش، جنس کفش و رنگ کفش است. قبل از هر چیز به شما توصیه می کنیم حتما مقاله زیر در رابطه با انواع کفش رسمی و قوانین پوشیدن هر یک را مطالعه کنید و سپس ادامه مقاله را مطالعه کنید.


آشنایی کامل با انواع کفش رسمی، ست کردن و شرایط استفاده از هر یک


لازم است بدانید کفش و جوراب تا حد ممکن نباید همرنگ باشند و ترجیحا باید جوراب را به جای کفش با شلوارتان ست کنید، زیرا ست کردن آن با کفش باعث می شود به نظر برسد که به دلیل هم رنگی کفشی بوت مانند و یا چکمه پوشیده اید در حالی که کفش پوشیده اید. پس پوشیدن کفش و جوراب هم رنگ تصمیم هوشمندانه ای نیست. حد اقل برای لباس های رسمی.

البته در صورتی که کفش هایتان از قبل با شلوار ست شده است و همرنگ باشند، می توانید جوراب خود را نیز با کفشتان مطابقت دهید.

ست کردن جوراب با کراوات ، دستمال جیب و سایر اکسسوری ها

هماهنگی رنگ جوراب و کراوات یک حرکت بسیار هوشمندانه است که اگر با دقت انتخاب شود، توجه همه را به خود جلب می کند و باعث جذابیت تیپتان می شود.

با این کار ست کردن به معنای واقعی کلمه انجام می شود و هماهنگی زیبایی را به وجود می آورد. برای مثال شما می توانید جوراب های بنفش  تیره را  با کراواتی به همان رنگ ( کمی تیره تر یا روشن تر) ست کنید. انتخاب بهتر می تواند ست کردن جوراب های قهوه ای تیره با کمربندی از همین طیف رنگ باشد.

ست کردن جوراب با پیراهن

ست کردن جوراب با پیراهنتان اقدام دیگری ست که می توانید برای جذاب شدن تیپتان و اضافه کردن رنگ های بیشتر به لباس هایتان انجام دهید. می توانید برای این مورد از همان راهنمایی هایی که در بخش ست کردن با کراوات گفته شد استفاده کنید.

آشنایی با انواع جوراب ( چه جورابی بپوشیم)

همه جوراب ها در شکل ها و مدل های مشابه تولید نمی شوند. انواع مختلفی از آن وجود دارد که متناسب با محیط، موقعیت و شخصیت افراد انتخاب می شوند.

بهتر است همانطور که بالاتر گفتیم ابتدا گزینه “بدون جوراب بودن” را حذف کنیم. تجربه شخصی همه ما نشان می دهد که پوشیدن کفش بدون جوراب باعث ایجاد حس ناخوشایند می شود مگر برای برخی از موارد خاصوکفش های خاص. اما در هر صورت نظم، زیبایی و بهداشت همگی گواهی برای استفاده از جوراب هستند.

 باید همیشه جوراب بپوشیم و بسته به موقعیت و تیپ خود نوع آن را مشخص کنیم . البته به غیر از زمانی که در تابستان می خواهید صندل یا کفش های جلوباز بپوشید. در آن زمان نیازی به پوشیدن جوراب ندارید. اما چه جورابی بپوشیم؟

جوراب های بدون ساق

جوراب های کالج مردانه حدودا یک دهه است که تولید می شوند. قبلا فقط رنگ های سفید و سیاه آن در دسترس بود، اما اکنون در طیف وسیعی از رنگ ها و الگوها مانند سایر جوراب ها موجود می باشد. ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که وقتی این جوراب ها در کفش مشخص نیستند چرا باید در رنگ تنوع داشته باشند، اگر دقت کنید می بینید که لباس زیر هم در رنگ های بسیار متنوعی عرضه می شود با اینکه در زیر لباس های دیگر پوشیده می شود.

این جوراب ها معمولا فقط کف پا و انگشتان  تا قوزک پای شما را می پوشانند .این نوع جوراب را می توانیم با هر نوع کفشی بپوشیم.

جوراب های کالج بهترین گزینه برای هوای گرم یا زمانی است که می خواهیم شلوارک یا شلوار جین بپوشیم. در مورد اینکه آیا این نوع جوراب برای ست کردن با کت و شلوار مناسب است یا خیر، اختلاف نظر زیادی وجود ندارد، و همگی آن را رد می کنند.

جوراب های ورزشی

این نوع جوراب فقط برای فعالیت های ورزشی مناسب است.

  • به طور معمول فقط تا بالای مچ پا را می پوشاند و رنگ های آن محدود به سفید، سیاه، خاکستری، سرمه ای و یا ترکیبی از این رنگ هاست.
  • جوراب های ورزشی را نباید با لباس رسمی بپوشید.
  • علاوه براین، پوشیدن جوراب های ورزشی به دلیل ضخامتشان نیاز به کفشی با سایز بزرگتر دارند، پس هنگام خرید کفش مطمئن شوید که جوراب مناسب آن کفش را پوشیده اید.
  • در رابطه با ساق دار بدون یا بدون ساق بودن جوراب بسته به نوع ورزش و شرایطی که در هر ورزش وجود دارد از آن ها استفاده کرد. مثلا در ورزش فوتبال از جوراب های بلند و در والیبال جوراب های کوتاه استفاده می شوند.
  • به صورت کلی برای ورزش ها و فعالیت های معمول همچون دویدن و بدنسازی و … ، جوراب های با ساق های کوتاه توصیه می شوند.

مدل های رایج جوراب مردانه

در سال های اخیر تنوع در جوراب های مردانه بیشتر شده است. آنها از نظر مواد سازنده و طول دارای انواع مختلفی هستند، بنابراین همیشه می توانید جوراب متناسب با تیپ خود را پیدا کنید.

با ما همراه باشید تا انواع مختلف جوراب ها را با توجه به جنس و اندازه آن به شما معرفی کنیم .

جوراب های رسمی

جوراب های رسمی واقعا تنها گزینه مناسب برای ست کردن با کت و شلوار در محیط های رسمی می باشد. اگر شما در شغل های دولتی، حقوقی یا سایر شغل های  اجتماعی فعالیت می کنید، نیاز به چنین جوراب هایی دارید.

تنها رنگ هایی که احتمالا به آنها نیاز دارید، خاکستری، سرمه ای ، سیاه و شاید زیتونی و قهوه ای هستند. خاکستری و سرمه ای ممکن است جزء همیشگی کمد لباسی تان باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد، اطمینان حاصل کنید که این جوراب ها به اندازه کافی بلند هستند که حتی در موقع نشستن پای شما را بپوشانند. در ادامه با توضیح دو دسته crew و ساق بلند طبقه بندی خود را تمام می کنیم.

 جوراب های crew در مقابل جوراب های ساق بلند

کلمه crew  شاخص طول جوراب می باشد. به طور خاص ، این نوع جوراب به هر جورابی که تقریبا تا نیمه ساق پا را می پوشاند، اشاره دارد. جوراب های crew در همه سبک ها تولید می شود و برای کاربردهای غیر رسمی مختلف مناسب است.

اما جوراب های ساق بلند بهترین گزینه برای تیپ های رسمی می باشد. این جوراب ها به اندازه ای بلند است که ساق پا را کاملا می پوشاند و باعث می شود مطمئن باشید که هرگز پایتان مشخص نمی شود. مدل های با کیفیت تر این جوراب ساق پا را محکم نگه می دارد، در این صورت شما در هر حالتی احساس راحتی بیشتری را تجربه می کنید.

بهترین جنس برای جوراب

در ساختار همه جوراب هایی که امروزه در بازار وجود دارد مقداری ماده کشباف مانند: لایکرا، اسپندکس و هر ماده طبیعی دیگر وجود دارد .  این موضوع را در ذهن داشته باشید و در ادامه با ما همراه باشید :

جوراب پنبه ای

جوراب های پنبه ای شایع ترین نوع جوراب ها هستند. جوراب های پنبه ای نازک برای لباس های رسمی عالی هستند، در حالی که جوراب های پنبه ای ضخیم برای تیپ های غیر رسمی به کار می رود. با اینکه جوراب های پنبه ای ضد آب است، میزان جذب رطوبت کمی دارد ( فقط 8 درصد از وزنش ) ، بنابراین در آب و هوای نامساعد به راحتی خیس می شود.

جوراب پشمی

جوراب های پشم کشمیری، مرینوس و سایر جوراب های پشمی احساس فوق العاده ای به پا می دهند و در گرم نگه داشتن پاها بسیار عالی عمل می کنند. پشم ضد آب است و می تواند تا 30 در صد وزن خود رطوبت را جذب کند، بنابراین می توانید مطمئن باشید در بیشتر موقعیت ها پاهای شما را خشک نگه می دارد و از خیس شدن آنها جلوگیری می کند.

همانطور که اشاره شد، با پوشیدن جوراب های پشمی پاهای شما در طول روز کاملا راحت است و جوراب ها مانند یک بالش نرم از پاهایتان مراقبت می کنند.

جوراب ابریشمی

جوراب های ابریشمی عموما با مجموعه ای از کراوات های کلاسیک سیاه و سفید ست می شوند. آنها بسیار ظریف، شیک و راحت هستند، اما گران هستند و برای شستشوی آنها باید حساسیت به خرج دهید. اکثر مردان یک یا دو جفت جوراب ابریشمی دارند که برای هر مراسم رسمی از آن استفاده می کنند.

جوراب های کشی

گاهی اوقات جوراب هایمان مدام پایین می آیند. همه ما در این موقعیت بوده ایم که در خیابان یا مهمانی مدام مجبور بوده ایم جوراب های خود را بالا بکشیم. قطعا این موضوع باعث کلافگی مان می شود، اما یک راه حل برای آن وجود دارد و آن پوشیدن جوراب های کشی است.

نتیجه گیری هاو کن یو

جوراب های شما ممکن است به عنوان یک بخش خیلی جزئی از تیپتان محسوب شوند، اما گاهی اوقات چیزهای جزئی اهمیت زیادی دارند. امیدواریم که هاو کن یو در این قسمت راهنمایی های مفیدی در اختیار شما قرار داده و به شما در انتخاب جوراب مناسب با تیپتان کمک کرده باشد.

 

مقالات مرتبط:


قوانین استفاده از ساعت های مچی ( 13 قانون برای استفاده از ساعت های مچی)