مردم بر این باورند که به خاطر سپردن آنچه که در گذشته انجام داده اید بسیار مهم است است و میتواند گواهی برای وضعیت زندگی در حال حاضرتان باشد. اما لازم است تا بدانید  که تاریخ چیزی جز تاریخ نیست. آنچه که در گذشته انجام داده اید، مطلقا  هیچ نقشی در آینده شما ایفا نمی کند. همه ما در زندگی خود کارهایی انجام داده ایم و در شرایطی بوده ایم که در هر صورت بخشی از زندگی ما بوده اند و اکنون از به خاطر آوردن آن ها خوشحال نمی شویم.

ما در این مقاله درباره پنج راه ساده برای فراموش کردن اتفاقات منفی ای  که در گذشته برایتان اتفاق افتاده و راههایی برای حرکت رو به جلو در زندگیتان صحبت خواهیم کرد.

1ذهنیت خود را تغییر دهید

اگر تمرکز ذهنیتان بر روی موارد منفی که در گذشته  برایتان اتفاق افتاده است، قطعا  زندگیتان در جهتی منفی حرکت خواهد کرد. زندگی شما در جهت افکار غالب شما حرکت می کند، بنابراین ذهنیت و تمرکز شما بر روی هر چیزی که باشد، زندگی و احساسات شما نیز به سمت آن سوق داده خواهند شد. پس به جای معطوف کردن ذهنیت و تمرکزتان بر روی چیزهای منفی ای که در گذشته رخ داده اند از جمله شکست های عشقی، چیزهایی که از دست داده اید و شرایطی که به آنها افتخار نمیکنید، شروع به عوض کردن تمامی این اندیشه ها و جایگزین کردن آنها با افکار مثبت کنید.

به عنوان مثال استفاده از جمله: “من بهتر می شوم”، ” من بسیار هوشمند هستم”، ” گذشته من چیزی جز گذشته نیست”، “آنچه که پیش روی من است خوب خواهد بود”،  هیچ چیز مانع راه من نیست”، ” من فردی موفق خواهم شد”، ” اجازه نخواهم داد تا گذشته ام مرا محدود سازد” و … میتواند کمک بسیار زیادی کند. اگر هر روز صبح که  از خواب بیدار میشوید  چیزهای شبیه به  این جملات را با صدای بلند و جسورانه به خود بگویید، این جملات در ناخودآگاه شما نقش می بندند و دیگر کسی قادر خواهد نبود تا از گذشته تان بر ضد شما استفاده کند و علت آن این است که شما به انتخاب خودتان افکار ناشی از گذشته تان را رها کرده اید.


چگونه با مرگ عزیزانمان کنار بیاییم؟


2با برخی از دوستانتان قطع رابطه کنید

شاید در زندگی شما هم بعضی از دوستان وجود داشته باشند که  خودتان نیز عمیقا باور داشته باشید که کاری در زندگیتان انجام نمیدهند و علاوه بر آن حتی روند زندگی شما را نیز کند میکنند. قطعا قطع کردن رابطه تان با دوستانی که باعث به تعویق افتادن زمان رسیدنتان به هدفتان میشود، جرم نیست. برای این که تمرکزتان را بر روی چیزهای مثبت بگذارید، دوستان منفیتان باید از زندگیتان بیرون روند. گاهی اوقات برای رسیدن به جایی که میخواهید، باید خودتان را از بعضی شرایط کنار بکشید و باید از دوستانی که همیشه به کارهای اشتباهی که در گذشته انجام داده اید اشاره میکنند، دوری کنید.

هنگامی که گفته می شود تا  خودتان را کنار بکشید ، منظور از این حرف این است که این کار را کاملاانجام داده و ذهنتان را از چیزهای منفی ای که در اطراف شما می گذرد بیرون بکشید و تمرکز خود را فقط بر روی خودتان و رویاهایتان قرار دهید. انجام این کار می تواند احساس تنهایی را به شما منتقل سازد، در حقیقت این شرایط شرایطی غریبانه است و این فقط قیمتی است که برای بودن در جایی که میخواهید باشید،  باید آن را بپردازید.

3اهداف جدیدی برای خودتان تعیین کنید

یکی از مهمترین راه هایی که می توانید با کمک آن چیزهای منفی که در گذشته برایتان اتفاق افتاده است را فراموش کنید، تعیین کردن اهدافی برای آینده تان است. شما باید به این واقعیت برسید که شرایطی که آن را گذرانده اید پایان جهان نیست و شما همچنان توانایی کامل برای رسیدن به چیزهای بزرگتری در زندگیتان دارید.  در ذهنتان شروع به تصور کنید که در آینده کارهای بزرگی انجام خواهید داد، به دانشگاه میروید، شغل رویاییتان را به دست می آورید، کسب و کاری جدید برای خود میسازید و نیمه گمشده تان را پیدا میکنید…برای خودتان اهداف کوتاه مدت و دراز مدت تعیین کنید و برای رسیدن به آن ها مهلت بگذارید و با حرکت کردن و پیشرفت کردن به دنبال تحقق اهدافتان بروید.

4بخشیدن را یاد بگیرید

یکی از چیزهایی که  شما را از نظر  عاطفی و ذهنی نابود می کند، داشتن روحیه ای غیر بخشنده است. داشتن کینه  از دیگران دقیقا مشابه این است که زهری را بنوشید و انتظار داشته باشید تا طرف مقابلتان بمیرد. خیلی از افراد این کار را انجام می دهند و با خود فکر میکنند  که داشتن این کینه به نفعشان است و ببا این کار به خود لطف میکنند، اما ادامه این وال هیچ کار مثبتی  برایتان انجام نمی دهد، بلکه  از نظر احساسی نیز  شما را از بین میبرد. تنها راه فراموش کردن گذشته این است که گناهکارانی را که در زندگیتان مرتکب اشتباهی شده اند را  فراموش کنید.


چگونه آرام باشیم ؟


مهم نیست که آنها تا چه باعث شکستن قلبتان شده اند، اگر میتوانید بدان ها نگاه کنید و با لبخندی بر  روی لبتان (که حقیقتا امری سخت است) به آن ها بگویید که آنها را بخشیده اید. در حقیقت شما بعد از انجام این کار خودتان را از قفسی که خود را در آن محبوس کرده بودید رها میکنید و قفل آن را میشکنید. احساس نفرت را با احساس عشق جایگزین کنید.

5دست از تحت تاثیر قرار دادن اطرافیانتان بردارید

آیا تا به حال احساس کرده اید که هیچ کس شما را درک نمی کند؟ با خود درباره تصمیماتی که این روزها میگیرید فکر کرده اید؟ اگر جوابتان به این سوال مثبت است، علت در این است که سایرین آنچه که شما میبینید را نمیبینند. شما هیچ احتیاجی به توضیح دادن کاری که احساس می کنید باید انجام دهید، برای دیگران ندارید. شما باید این طرز تفکر را که باید حتما از جانب دیگران مورد تایید واقع شوید را کنار بگذارید و دیگر به این که آیا دیگران کار شما را دوست دارند یا خیر توجه نکنید. شما نمیتوانید همه را راضی نگه دارید و این امری غیر ممکن است.
سعی کردن برای این که همه را راضی نگه دارید، کاری از پیش نمیبرد و فقط شما را ناامید میکند. ممکن است که همه شما با این ذهنیت بزرگ شده باشید که بهترین راه پیش بردن زندگیتان به نحوی است که همه از شما خوششان بیاید. تحقق این خواسته امکان ندارد. مهم نیست که شما تا چه حد آدم خوب و محبوبی باشید، همیشه آن بیرون افرادی هستند که شما را دوست نخواهند داشت.

6نتیجه گیری

اگر هنوز هم به گذشته خود فکر می کنید، قادر نخواهید بود  تا به جلو حرکت کنید. آیا می توانید قهرمان دویی را بیابید که قرار باشد با وجود کوله باری سنگین در پشت خود، مسیر 100 متری مسابقه را بپیماید و باز هم قهرمان شود؟ بله، ممکن است که او در نهایت آن مسیر را به پایان برساند، اما قطعا نمیتوانید این کار را سر زمان مقرری که انتظار میرود انجام دهد. . بسیاری از شما آماده این هستید که برای مسابقه تان بدوید و برای رویاها و جاه طلبی هایتان بجنگید، اما قبل از همه چیز باید اول این کار را انجام دهید: کوله پشتی مملو از  شرم، پشیمانیها، ناراحتیها ، اشتباهات، شکستها و دل شکستگی ها و ناراحتی هایتان  روی زمین بگذارید. به شما قول میدهیم  هنگامی که این کوله پشتی را رها میکنید، پیمودن مسابقه زندگی برایتان راحت تر از قبل خواهد شد.
Sending
User Review
2.5 (2 votes)

دیدگاه