جای تعجب نیست که همه ماچند چیز را به عنوان اشیای کثیف و بد بو به حساب می اوریم مانند یک جفت کفش  ورزشی کهنه و قدیمی. پاهایتان به مدت طولانی و گاه ساعتها در یک فضای بسته باقی می مانند در حالی که شما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهید، هیچ منفذی هم برای خروج عرق و بو وجود ندارد در نتیجه همه آنها جذب کفش می شوند. برای جایگزینی این بو با یک رایحه خوب در کفش کتانیتان شما نیاز به شستن انها دارید.یک پارچه نرم و مقدار کمی مایع شوینده جانی تازه به انها ببخشد اما کفش های کتانی خاکی مستلزم شستشوی کامل در لباسشویی هستند.

مواد لازم:7620823a-3234-46de-afb4-e1e0a9552be4

  • کیسه توری مخصوص لباسشویی یا یک رو بالشی
  • پودر لباسشویی
  • پودر تقویت کننده لباسشویی(اختیاری)
  • جوش شیرین
  • چند عدد حوله یا لباس اضافی برای شستشو
  • یک عدد برس یا فرچه

مرحله اول) همه چرک های سطحی را با برس زبر جدا کنید. برای جداسازی شن و خاک، یک برس نرم میتواند برای جداسازی گل و لای خشک شده یا کثافات ظاهری مناسب باشد.

bf064502-9cee-45c8-8181-099c52e9a2d7

مرحله ی دوم) کفشها را داخل کیسه مخصوص لباسشویی قرار داده و درب ان را کاملا ببندید این کار بند کفشها را از گره خوردن به هم در طول مدت زمان شستشو در امان نگاه داشته و مانع از گیر کردن ته کفش در درام واشر ماشین لباسشویی می شود. اگر این کیسه های مخصوص را در دسترس ندارید میتوانید از رو بالشی و تعدادی سنجاق قفلی استفاده کنید. کفش ها را داخل روبالشی قرار داده و همانند شکل توسط چند سنجاق قفلی آن را بسته و داخل لباسشویی بگذارید.

da00c20f-36a8-4555-bfc0-466c9b1e8872

مرحله ی سوم) وضعیت لباسشویی را روی دور کند یا شستشوی اهسته قرار دهیدو حدودا نصف تا یک چهارم فنجان پودر لباسشویی اضافه کنید. اگر قصد داشتید تقویت کننده شستشو را نیز به منظور تمیزی هر چه بیشتر در همین مرحله اضافه کنید. پودر لباسشویی که با فرمولاسیون ضد بو ساخته شده باشد برای این منظور مناسب تر خواهد بود اما در هر صورت هر پودری جواب گو می باشد. برای داشتن کفش های کتانی هر چه خوش بو تر نصف فنجان جوش شیرین نیز اضافه کنید این کار میزان رشد باکتریها را به حدااقل خواهد رساند.

مرحله ی چهارم)‌ حالا نوبت روشن کردن ماشین لباسشویی است اجازه دهید تا همه شوینده ها به مدت چند دقیقه با هم ترکیب شده و فرآیند شستشوی کفشهای شما را کامل کنند. به یاد داشته باشید که همراه کفشهایتان, برای بهتر شسته شده حتما تعدادی لباس و حوله های ضخیم را نیز در ماشین لباسشویی بیاندازید.

6a5bbf7c-199c-4182-9e6b-0a52c4b3305d

مرحله ی پنجم) بعد از اتمام شستشو کفشها را از لباسشویی خارج کرده و آنها را برای خروج آب اضافه روی پد یا حوله قرار دهید. سپس قسمت پنجه پا را با روزنامه بازیافتی یا نمد پر کرده و برای خشک شدن هر چه بهتر در افتاب قرار دهید.

485e0739-39ac-47b4-941c-e023d92d1337

توجه:

۱) قبل از شستشو بند کفشها را جدا کرده در هر صورت اگر ترجیح می دهید انها را نیز بشویید حتما آنها را با دست شسته و آویزان کنید.
۲) می توانید از یک لیوان کوچک سرکه برای خوشبو تر ماندن کتانی هایتان در آینده به مواد شستشو اضافه کنید.

برگرفته از: EHOW