چگونه مسئولیت پذیری را به فرزندانمان آموزش دهیم؟ (19 مهارت تربیت فرزند)

0
600
تربیت فرزند - هاو کن یو

به عنوان پدر یا مادر، یکی از مسئولیت های اصلی شما در حیطه تربیت فرزند این است که مطمئن شوید فرزندانتان برای زندگی در دنیای واقعی آماده هستند؛ و اینکه قرار است بزرگسالان مسئولیت پذیری باشند. در دنیای امروزی این کار بیش از هر زمان دیگری چالش بر انگیز است اما مطمئناً غیر ممکن نیست.

در حقیقت مهارت های زیادی در زندگی وجود دارد که می توانید به فرزندانتان آموزش دهید و از این طریق به آنها کمک کنید یک عضو مسئولیت پذیر و در عین حال فردی خلاق و شادی برای جامعه باشند. در ادامه توصیه هایی را مطرح می کنیم که می توانند در آموزش مسئولیت پذیری و خلاقیت به فرندانتان مفید واقع شوند. با ما همراه باشید.

1مهارت های مسیریابی را آموزش دهید

داشتن گواهینامۀ رانندگی به معنی داشتن مهارت های مسیریابی نیست. علاوه بر کمک به فرزندان در یادگیری مهارت رانندگی، یادشان بدهید که چگونه مسیریابی کنند. لازم است که طرز استفاده از GPS و همینطور نقشه، چگونگی مسیریابی در ساعات اوج ترافیک چه در مسیرهای شهری و چه در بزرگراه ها، و سایر مهارت هایی که در دوره های آموزش رانندگی نمی آموزند را به فرزندانمان یاد بدهیم. البته لازم است صبور بودن در ترافیک سنگین و مهارت های رانندگی تدافعی را هم یاد بگیرند.

2آنها را تشویق کنید که شغلی داشته باشند

فقط به خاطر اینکه فرزند نوجوان شما در مدرسه عملکرد خوبی دارد دلیل نمی شود که آمادگی لازم برای نیروی کار را کسب کرده است. مدرسه فقط مسائل را به صورت علمی و تئوری به آنها آموزش می دهد. سعی کنید آن ها را برای انواع مهارت ها که در شغل های مختلف مشترک است آشنا کنید.

3باید مطمئن شوید که آنها می دانند چطور یک شغل را انتخاب و حفظ کنند

آنها را تشویق کنید تا شغل های تابستانه و بعد از مدرسه داشته باشند تا مسئولیت شغلی که در قبالش به آنها پول پرداخت می شود، چگونگی سر و کار داشتن با دیگران، چگونگی حل تعارضات، و چگونه مناسب رفتار کردن در هر موقعیتی را یادبگیرند.

4به آن‌ها هدف‌گذاری را بیاموزید

هر نوجوانی در ذهن خود اهدافی را دنبال می کند، اما همۀ اهداف واقع بینانه نیستند. به خصوص نوجوانان با آنچه که این روزها در شبکه های اجتماعی می بینند، تمایل به داشتن اهداف غیر عملی دارند. مثلاً معروف شدن، پولدار شدن یا محبوب شدن.  این وظیفۀ شماست که به آنها نشان دهید چگونه اهداف واقع بینانه تعیین کنند و چگونه به آنها برسند.

با فرزند نوجوانتان در مورد مواردی که می خواهند در کوتاه مدت و در بلند مدت به دست بیاورند صحبت کنید. مطالعات زیادی در مورد رابطۀ بین تعیین هدف و شاد ماندن در زندگی فرد صورت گرفته است. هر بار با رسیدن به هدفی، پاداش را تجربه می کنید، بدنتان دوپامین آزاد می کند. دوپامین مسئول حس انگیزه است.

5به آنها کمک کنید تا هیجاناتشان را کنترل کنند

همۀ ما لحظاتی را تجربه کرده‌ایم که با احساساتمان درگیر بوده‌ایم. این لحظه می‌تواند تعارضی در محل کار باشد، یا مسئلۀ رابطه، یا دیگر موقعیت‌هایی که نیازمند تدبیر ما هستند. اما در طول زمان یاد می‌گیریم که چگونه قسمت اعظم امور را تحت کنترل در‌آوریم. این همان چیزی است که بسیاری از نوجوانان با آن درگیر هستند، زیرا با کار مدرسه، معلمان، فشار همسالان، و زندگی شان در خانه سر و کار دارند، اما با همۀ این اوصاف شما می‌توانید کمکشان کنید.

به آن‌ها یاد بدهید که چگونه به طور سالم با هیجاناتشان برخورد کنند، مثلاً از طریق ورزش، موسیقی، هنر یا صنایع دستی. این کار به تقویت صبر آن‌ها هم کمک می کند. حتی مربیان فردی ورزشکاران می‌گویند که کنترل هیجانات بسیار ضروری است. هر چه فرزندان بیشتر بتوانند کنترل خود را حفظ کنند، در موقع سختی اعتماد به نفس آن‌ها و همین‌طور شما بیشتر خواهد بود.

6مهارت های مقابله ای را برای مواقع اورژانسی به آنها آموزش دهید

وقتی فرزندانتان تنها باشند، باید مهارت های مقابله‌ای را برای برخورد در مواقع اورژانسی یاد بگیرند. این موقعیت می توانند آتش گرفتن ماهیتابه، خرابی اتومبیل، یا حتی چکه کردن لولۀ آشپزخانه باشد.

باید وقت بگذارید و در مورد تعدادی از مواقع اورژانسی که می‌تواند در زندگی اتفاق بیفتند، و چگونگی برخورد مناسب با آن‌ها به فرزندانتان آموزش دهید. همچنین باید درمورد چگونگی سر و کار داشتن با دستگاه موبایلشان هم یاد بگیرند. ممکن است این موارد در زمان نیاز آنها موجود نباشند.

7آنها را در مدیریت کارهای خانه درگیر کنید

اگر فرزند نوجوان شما اتاق نامرتبی دارد لزوما به این معنی نیست که در آینده هم خانه دار شلخته‌ای خواهد بود. اما این علامت خوبی است مبنی بر اینکه باید چیزهای زیادی در مورد مهارت های مدیریت کارهای خانه یاد بگیرند، چیزهایی مانند بودجه بندی، تمیزکاری، ملاقات‌های برنامه ریزی شده و موارد بیشتر.

ممکن است در آینده، چه در خوابگاه و چه در آپارتمان، هم اتاقی داشته باشند، و اگر  این مهارت‌های زندگی را نداشته باشند، با هر کسی که با آنها زندگی می کند مشکل پیدا خواهند کرد.

8مراقب اشتراک گذاری پول با ورزندانتان باشید

9تربیت فرزند - هاو کن یو

هر موقع که فرزندتان در خواست پول می کند به او پول ندهید. هر چه بیشتر به آنها پول بدهید، آنها کمتر یاد می‌گیرند. یکی از مهارت های زندگی برای هر فدری مدیریت امور مالی است. اگر فرزند نوجوان شما کار می کند، او را مجبور کنید هر هفته بخشی از درآمدش را پس انداز کند و  آن را در حساب پس اندازش بگذارد.

حتی بهتر از آن، اینکه آنها را تشویق کنید تا در یک برنامه پس انداز بازنشستگی سرمایه گذاری کنند. هرگز برای برنامه‌ریزی برای آینده خیلی دیر نیست. نه تنها این کار مسئولیت امور مالی را به آن‌ها یاد می دهد، بلکه مقداری پول نقد اضافه برای زمان نیازشان خواهند داشت.

10عادت های سالم خوردن را در آنها تشویق کنید

بسیاری از نوجوانان امروزی عادت های سالم خوردن ندارند. تمام طول روز را بدون ورزش کردن با موبایلشان می نشینند و تغذیۀ مناسبی هم ندارند.

فرقی نمی کند در خانه چه غذایی درست می کنید، آن‌ها به سراغ خوردن هله هوله ها می روند. به قول یک مربی ورزش “فکر خوبی است که یک نوبت به متخصص تغذیه مراجعه کنند تا رژیم غذایی شان را در مسیر درست قرار دهند و طرز تغذیۀ صحیحی که مناسب بدنشان است را به آن‌ها آموزش دهد.” نکتۀ مهم این است که رژیم غذایی آنها با نوع بدن نوجوانان و فعالیت های روزانه شان هماهنگ باشد.

11خودت این کار را کردی، خودت هم درستش کن

بسیاری از والدین مرتکب این اشتباه می‌شوند که سعی کنند تمامی اشتباهات کودکشان را درست کنند. این کار وقتی آنها خیلی کوچک هستند درست است، اما آنها باید یاد بگیرند خودشان با مشکلات برخورد داشته باشند، به ویژه مشکلاتی که خودشان مسببش بوده‌اند.

اگر فرزندتان در موقعیتی است که خودش می تواند کنترل همه چیز را در دست بگیرد، مثل مشاجره با دوستش یا تعارض با معلمش، به او کمک نکنید. اجازه بدهید خودش کنترل همه چیز را در دست بگیرد. در عوض مهارت‌های حل مسئله را به او یاد بدهید. راهنمای آن‌ها باشید و اجازه بدهید تجربه کنند.

12 دست از وساطت کردن  بردارید

این کار پای به پای آموزش مسئولیت پذیری به آنها پیش می رود. اگر فرزند نوجوانتان دچار دردسر شده است، مثلا مشاجره‌ای در مدرسه یا با خواهر و بردارش داشته، حداقل همان موقع به کمکش نروید. بله، شاید در نهایت به کمک شما احتیاج پیدا کند اما بگذارید تلاش کند و مسئولیت کارهای خودش را به عهده بگیرد. شما همیشه نزدیکش نیستید که برایش وساطت کنید.

13مسئله ای برایشان ایجاد کنید تا حل کنند

وظیفۀ شما این نیست که زندگی را برای فرزند نوجوانتان آسان کنید. کار شما اماده کردن آن‌ها برای زندگی است. پس مشکلاتشان را حل نکنید تا خودشان این کار را انجام دهند. موقعیت هایی را برای آنها فراهم کنید که مجبور شوند فکری به حال خودشان بکنند و ببینند قادر به انجام چه کاری هستند. ممکن است شما را غافلگیر کنند و موقعیتی را برای حل مشکلشان فرض کنند.

14یادشان بدهید روی پای خودشان بایستند

مسلماً قرار نیست دعوا کردن را به آنها آموزش دهید. اما باید به آنها کمک کنید تا یاد بگیرند در یک نزاع چگونه مذاکره کنند. عصبانی شدن و بدخلقی کردن به هیچ وجه به آنها کمک نمی‌کند و مطمئناً همۀ والدین این کار سخت را یاد گرفته اند.

مهارت هایی که نیاز دارند تا در هر موقعیتی آرام بمانند را به آنها آموزش دهید، مثلاً  قبل از اینکه کنترلشان را از دست بدهند تا 10 بشمارند، یاد بگیرند چگونه از نزاع و کشمکش دور شوند. و به آنها کمک کنید تا هیجاناتشان را شناسایی کنند و بتوانند در طول یک نزاع با آن هیجانات برخورد کنند.

15به آنها یاد بدهید که چگونه قدردان محیط اطرافشان باشند

نه تنها لازم است که از خودمان مراقبت کنیم، بلکه باید در مورد محیط اطرافمان شفقت به خرج دهیم. برای اینکه بتوانید به فرزند نوجوانتان یاد بدهید که چگونه قدردان این دنیا باشند چندین راه وجود دارد. مثلا آنها را وارد فعالیت داوطلبانه در یک مرکز خیریه یا مرکز نگهداری از حیوانات کنید. هیچکس نمی داند. شاید آنقدر به این کار علاقمند شوند که در آینده شغلی را برای کمک به دیگران انتخاب کنند.

16تشویقشان کنید تا به خودشان اعتماد کنند

مدرسه به کودکان یاد می دهد که چگونه از قوانین پیروی کنند، اما چیزی در مورد مهارت های زندگی در دنیای واقعی به آنها آموزش نمی دهد. شما باید آموزش دهید و آن‌ها باید آموزش ببینند، همچنین باید متفکران مستقلی شوند. به فرزندان نوجوانتان کمک کنید تا به خودشان و تصمیماتشان اعتماد کنند. مطمئناً تصمیمات نادرست کمی خواهند گرفت، اما از اشتباهاتشان درس می گیرند و می آموزند که تصمیمیات بهتری بگیرند.

17بودجه بندی خانه را برایشان توضیح دهید

می توانید تا جایی که می توانید دربارۀ چگونگی بودجه بندی برای فرزندانتان توضیح دهید، اما در واقع تا زمانی که مهارت های بودجه بندی را عملاً نبینند در درک چگونگی انجام این کار توسط خودشان، با مشکل مواجه می‌شوند. درمورد هزینه های مختلف خانه با آن‌ها صحبت کنید، چیزهایی مثل قبوض برق و دیگر صنایع همگانی، هزینه‌های خوار و بار، و خرج اتومبیل، درآمد خانه و تمام جزئیات خرج و مخارجتان را به آنها نشان دهید. بگذارید در بودجه بندی به شما کمک کنند تا بدانند وقتی مستقل شدند بدانند باید چکار کنند.

18یک کارت اعتباری به آنها بدهید

بگذارید فرزندتان کارت اعتباری خودش را داشته باشد. بله درست خواندید. این یکی از بهترین راه ها برای آموزش مسئولیت‌پذیری مالی است. اگر اعتبار کارت را تمام کرد و اعتباری باقی نگذاشت، بدهی‌اش را تسویه نکنید. بگذارید یاد بگیرد که چگونه بدهی‌اش را پرداخت کند و اعتبار کارتش را مسئولانه خرج کند. هر چه زودتر در مورد مسئولیت کارت اعتباری یاد بگیرد برایش بهتر است.

19یک نمونۀ بارز برای فرزندتان تعیین کنید

اگر خودتان هیچ یک از موارد بالا را انجام نمی دهید چگونه می توانید انتظار داشته باشید که فرزندتان در آینده یک بزرگسال مسئولیت پذیر شود؟ شما بهترین الگو برای آنها هستید، پس بهترین تلاشتان را در این راستا بکنید. قبض ها را به موقع پرداخت کنید. خانه را تمیز نگه دارید. هر روز سر کار بروید. وقتی کودکانتان الگوی خوبی مثل شما داشته باشند در آینده شروع خوبی را پیش رو خواهند داشت.

20ما نقش اصلی را ایفا می کنیم

به منظور آماده سازی نوجوانان برای دورۀ بزرگسالی، شما به عنوان والدین، باید مهارت های مهم زندگی را به آنها آموزش دهید تا به آنها کمک کنید بزرگسالان خلاقی باشند. یک مکالمۀ باز با فرزندانتان داشته باشید و به آنها اجازه دهید بدانند که اگر سوال داشتند یا برای توسعۀ مهارت هایی که به آنها آموزش می دهید به کمک نیاز داشتند، می توانند پیش شما بیایند. اگر با هم کار کنید می توانید موفق شوید. ارتباط بازی با کودکانتان برقرار کنید و اگر مشکلی داشتند به آنها گوش کنید و با کمک هم راه حلی برای غلبه بر آن مشکل پیدا کنید.

۱ دیدگاه

دیدگاه