دنیای امروزه که یک دنیای بهره‌وری است چند اصل و یا ترفند برای کمک به شما در جهت مدیریت زمان خود دارد.
نسبت تاکتیک‌های مدیریت زمان به استراتژی‌های بهره‌وری، هم شگفت‌انگیز و هم گیج‌کننده است.

البته برای اینکه موضوعات برای مردم سخت‌تر شود، بسیاری از این روش‌ها توسط افراد مختلف مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. سیستم لیست کارهایی که باید انجام شود، تکنیک پومودور، قانون پارکینسون من جمله روش‌هایی هستند که در این زمینه انجام گرفته‌اند.
تمام این استراتژی‌ها به نوبه خود استراتژی‌های فوق‌العاده‌ای هستند، اما یک استراتژی بالاتر از تمامی این استراتژی‌ها است: و آن قانون 20 80 است. از میان بسیاری از موارد موجود، این استراتژی خاص بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و به عنوان مفیدترین پارامتر در توسعه مدیریت زمان و مفاهیم دیگر در زندگی در نظر گرفته می‌شود.

اما چه ویژگی خاصی در مورد قانون 20 80 وجود دارد؟ چگونه به موفقیت شما کمک می‌کند و چگونه باید از آن استفاده کنید؟ در ادامه این مقاله از هاوکن‌یو به بررسی جزئیات این قانون می‌پردازیم.

موضوعاتی که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود عبارت است از:

 1. قانون 20/80 چیست؟
 2. قانون 20/80 چگونه عمل می‌کند؟
 3. چگونه از مزایای قانون 20/80 استفاده کنیم؟
 4. نتیجه‌گیری نهایی

قانون 20 80 چیست؟


بسیاری از مردم این قانون را به عنوان قانون 20 80 می‌شناسند، اما این قانون نام مناسب دیگری برای خود دارد و آن اصل پارتو است. این اصل نام خود را از نام بنیانگذار آن، ویلفردو پارتو (Vilfredo Pareto) که یک اقتصاددان ایتالیایی مشهور بود، گرفت و در سال 1895 نام گذاری شد.

تمامی این مباحث زمانی شروع شد که ویلفردو پارتو متوجه شد که افراد جامعه به طور کلی به دو دسته تقسیم شده‌اند:

 • “بخش اندک حیاتی” که شامل 20 درصد اول جامعه با توجه به پول و نفوذ است.
 • “بخش عظیم بیهوده” که شامل 80 درصد کف جامعه است.

همانطور که او در این مورد تحقیق کرد، او به این نتیجه رسید که این تقسیم‌بندی نه تنها برای پول و نفوذ بلکه در سایر حوزه‌ها نیز صدق می‌کند. تقریبا تمام فعالیت‌های اقتصادی هدف مشاهدات قبلی او بود.

نتیجه‌گیری او این بود که:

در آن زمان 80 درصد از ثروت کشور ایتالیا تنها توسط 20 درصد از جمعیت آن کشور اداره می‌شد.

از زمان توسعه این قانون تاکنون، بشریت از این نسبت خاص در انواع شرایط مختلف استفاده کرده است. حتی اگر مقدار آن نسبت همواره دقیق نباشد، ما شاهد این هستیم که این قانون در بسیاری از صنایع و در زندگی اعمال می‌شود.

نمونه‌های این قانون عبارتند از:

 • 20 درصد از نمایندگان فروش 80 درصد فروش کلی شما را بوجود می‌آورند.
 • 20 درصد از مشتریان دلیل 80 درصد از سود کلی هستند.
 • 80 درصد افزایش درآمد از 20 درصد کارگران ناشی می‌شود.

در هر صورت، قابل توجیه است که چرا اکثر مردم این قانون را به جای اصل پارتو، قانون 20 80 می‌نامند.

برای اینکه متوجه شوید این قانون خاص چگونه می‎تواند برای شما عمل کند، باید آن را همانطور که گفته شد در زندگی خود اعمال کنید. برای رسیدن به موفقیت، هدف ساده است.

ما باید قانون 20/80 را به گونه‌ای در زندگی خود تنظیم کنیم که 20 درصد از تلاشی که می‌کنیم، 80 درصد از نتایج دلخواهمان را به ما بدهد.
به عبارت دیگر  ما باید 20 درصد از زمان خود را صرف فعالیت‌هایی کنیم که 80 درصد از نتایج مورد انتظار ما را در هر زمینه‌ای از زندگی به ما بدهند.

 

قانون 20 80 چگونه عمل می‌کند؟


برای اینکه بهتر بتوانیم این قانون را توضیح دهیم، بیایید کمی از قدرت تجسم خود استفاده کنیم.

یک دنیای ایده‌آل را تصور کنید؛ در این دنیای ایده‌آل:

 • تمامی کارمندان به یک میزان در سر کار خود تلاش می‌کنند.
 • هر ویژگی‌ای که یک شرکت برای یک نرم‌افزار یا محصول خود معرفی می‌کند به یک میزان مورد علاقه و توجه تمامی کاربران قرار می‌گیرد.
 • هر ایده‌ی تجاری که به ذهن شما خطور ‌می‌کند محبوب و پرطرفدار خواهد شد.

در این سناریو، برنامه‌ریزی کار آسانی خواهد بود. تا زمانی که شما تلاش می‌کنید، نیازی به تجزیه و تحلیل هیچ چیزی وجود ندارد.

اما این شرایط واقعی نیستند.

تلاش قطعا عنصر مهمی است، اما موضوعی که قانون 20 80 به آن اشاره دارد این است که همه چیز با یکدیگر نابرابر هستند. در 10 شرکت استارت‌آپی سرمایه‌گذاری کنید و خواهید دید که تنها چند نفر از آن‌ها سال دوم خود را پشت سر خواهند گذاشت و کار خود را گسترش خواهند داد. یه مثال دیگر می‌تواند این باشد که شما در یک تیم پنج نفره هستید و تنها یک نفر است که بیشتر از بقیه کار می‌کند.

ما آرزو داریم که زندگیمان همیشه از لحاظ ورودی و خروجی یکی باشد، اما این در واقعیت درست نیست. درک این مساله کلید فهم نحوه کارکرد قانون 20/80 است.

پس واقعا چگونه کار می‌کند؟

سوالی است که ممکن است بپرسید و جواب آن خیلی ساده است. مسئله مهم این است که بر روی انجام کارهایی تمرکز کنید که در زندگی به شما بیش‌ترین نتیجه را در حداقل زمان ممکن می‌دهد.

برگردیم به چند نمونه مثالی که در بالا ارائه کردیم، شرایط زیر را در نظر بگیرید:
 • اگر از بین استارتآپ‌هایی که بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کردید، دو استارت‌آپ  شروع به توسعه دادن خود و پیشرفت کردند؛ سعی کنید بر روی مشارکت بیشتر و تعامل مستقیم تمرکز کنید و تحلیل کنید ببینید آیا می‌توانید به آن‌ها کمک کنید که پیشرفت بیشتری داشته باشند.
 • اگر 20 درصد از نمایندگان فروش شما 80 درصد فروش کلی شما را بوجود می‌آورند، بر روی پاداش دادن به آن افراد، حفظ روحیه و انگیزه آن‌ها تمرکز کنید.

این سناریوها می‌توانند ادامه داشته باشند اما ایده آن این است که تلاش خود را بر روی 20 درصدی قرار دهید که در واقع باعث ایجاد تغییر در زندگی شما می‌شوند. عبارت دیگر که بهتر است با آن آشنا باشید عبارت “مزیت حاشیه‌ای نزولی” است.

پارتو این عبارت “مزیت حاشیه‌ای نزولی” را تعریف نکرده است، اما قانون به شرح زیر است:

هر ساعت اضافی تلاش یا کار کردن به نتایج نهایی شما “oomph” کمتری را اضافه می‌کند. منظور از oomph، قدرت و توان است. به عبارتی هر چه بیشتر کار کنید نتیجه ضعیف‌تر خواهد بود.

در نتیجه، شما به نقطه‌ای برخورد خواهید کرد که در آن زمان زیادی را صرف جزئیات و موضوعات بی‌اهمیت خواهید کرد. کاملا شبیه به ایده‌آل گراها.

بنابراین قبل از رسیدن به این نقطه، شما مسلما علاقه دارید بر روی جزئیات مهم‌تری تمرکز عمیق داشته باشید. این موضوعات می‌تواند از خانواده و روابط گرفته تا کار یا کسب وکار شما باشد. فعالیت‌هایی را دسته‌بندی کنید که شما را بیشتر از هر فعالیت دیگری به جلو هدایت می‌کنند. و در مورد صرف زمان، تلاش و یا کمک اضافی به آن وظایف خاص که شما را به جلو سوق می‌دهند، محتاط باشید.

 

چگونه از مزایای قانون 20/80 استفاده کنیم؟


اکنون که با مفهوم قانون 20/80 آشنا شده‌اید و نحوه کار آن را می‌دانید سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه باید از این قانون به بهترین شکل ممکن در مسیر موفقیت استفاده کرد؟

بسته به اینکه شما این قانون را در کجا اعمال می‌کنید، این قانون می‌تواند در انواع اسلوب‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال می‌توانید این قانون را در تنظیم اهداف خود اعمال کنید؛ همانطور که برایان تریسی (Brian Tracy) در ویدئو زیر شرح می‌دهد:
یا می‌توانید این قانون را در قالب بهره‌وری عمومی اعمال کنید همانگونه که در مقاله زیر توضیح داده شده است:
اساس این قانون بر مبنای این موضوع استوار شده است که ما را مجبور می‌کند از خودمان سوال‌هایی را بپرسیم که در شرایطی غیر از شرایط موجود هرگز به آن‌ها فکر هم نمی‌کردیم. این قانون به ما کمک می‌کند تا با توجه به تمامی ابعاد زندگی ، تمرکز خود را بر موضوعات درستی قرار دهیم.
به طور خلاصه ، قانون 20/80 ما را مسئول زندگی خود قرار می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا اهداف و رویاهای خود را تعیین کنیم. با توجه به این نکته، در ادامه مواردی وجود دارد که می‌توانید در مورد این قانون در نظر بگیرید.

چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید تا از مزایای قانون 20/80 بیشترین استفاده را کنید:

ابتدا بر روی وظایف بزرگ خود تمرکز کنید

اگرچه این موضوع که باید ابتدا بر روی وظایف بزرگ و مهم خود تمرکز کنید، اصل قانون 20/80 است اما مجددا تاکید بر روی این مسئله خالی از لطف نیست.

چرا که بسیاری از ما از روبه‌رویی با بزرگ‌ترین مسئولیت‌های خود احساس ترس و وحشت می‌کنیم. ما انسان‌ها به طور غریزی از وظایف بزرگ و مهم خود دوری می‌کنیم و در شروع تمایل بیشتری به وظایف کوچک‌تر و انجام آن‌ها داریم.

ما انسان‌ها تصور می‌کنیم که اگر در هنگام انجام کارها تعداد وظایف بیشتری را به اتمام برسانیم انگیزه لازم و کافی برای رویارویی با بزرگ‌ترین و سخت‌ترین مسئولیت را پیدا خواهیم کرد اما بهتر است با واقعیت روبه‌رو شوید چرا که این کار امید کاذب داشتن در کار است.

در اصل پس از به اتمام رساندن تعداد بسیاری از کارها و وظایف کوچک، شما احساس خستگی و بی‌حوصلگی خواهید کرد و  به خودتان خواهید گفت آن کار را که همان اصلی‌ترین مسئولیت شما است را بعدا در روزهای آتی انجام خواهید داد.

به جای انجام وظایف و مسئولیت‌های کوچک در شروع روز، پا بر روی ترس خود بگذارید و اول کارهای بزرگ‌تر و مهم‌تر را انجام دهید.

من این موضوع را به پرسیدن یک سوال از شما به چالش می‌کشم؛ از خود بپرسید:

“آیا کاری که من قرار است انجام دهم جزو 20 درصد فعالیت‌های مهم من است یا جزو 80 درصد فعالیت‌های کم‌ اهمیت‌تر من است؟”

من مطمئن هستم که شما بارها و بارها با این مورد روبه‌رو شده‌اید که شما یا سایر کارمندان در اکثر روزها بیشترین زمان خود را صرف انجام یک کار می‌کنید. در این نوع کارها، شما به سختی تلاش می‌کنید و به سختی کار را پیش می‌برید و در نهایت عملا به نتیجه قابل توجهی نمی‌رسید. دلیل این امر این است که شما و سایرین تمام توجه خود را به کارهایی معطوف می‌کنید که در واقع جزو آن 80 درصد هستند.

معمولا وظایف و مسئولیت‌های مهم و بزرگ هستند که جزو 20 درصد فعالیت‌های “بخش اندک حیاتی” به حساب می‌آیند.

از طرف دیگر هر کاری که ما انجام می‌دهیم یک عادت را در ما شکل می‌دهد. اگر هر روز انرژی خود را صرف کارهای کم ارزش کنیم، در نتیجه همواره آن کارها را در اولویت قرار خواهیم داد.

قانون 20/80 را وارد زندگی شخصی خود کنید

در حالی که تاکنون در مورد تجارت و تعیین اهداف صحبت کردیم، به یاد داشته باشید که می‌توانید از این موارد در سایر زمینه‌های زندگی خود نیز استفاده کنید.
زندگی شخصی خود را در نظر بگیرید و برخی از این سؤالات را از خود بپرسید:
به طور منظم چقدر تلویزیون تماشا می‌کنید؟ شما به چه سبک برنامه‌هایی علاقمند هستید؟
این سؤالات می‌توانند به شما در تشخیص آنچه که چه برنامه‌هایی را صرفا برای گذران وقت تماشا می‌کنید ، کمک کنند. با استفاده از قانون 20/80 ، می‌توانید میزان تماشای تلویزیون، Netflix، و تماشای ویدئو در Youtube را کاهش داده و زمان آن را در سایر زمینه‌های زندگی خود صرف کنید.
لباس‌های شما در کمد لباس‌تان از چه رنگ‌هایی تشکیل شده‌اند؟ آیا رنگ‌های خاصی وجود دارند که دوست دارید؟
دانستن اینکه بیشتر اوقات چه لباسی با چه رنگی می‌پوشید در چیدمان دقیق کمد لباس‌تان به شما کمک می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا در وقت خود صرفه‌جویی کنید و به راحتی تصمیم بگیرید هر روز صبح چه لباسی می‌خواهید بپوشید.
چند خبرنامه را واقعا مطالعه می‌کنید؟
این سؤال می‌تواند به شما کمک کند خبرنامه‌هایی را که مطالعه نمی‌کنید تشخیص داده و از عضویت در آن‌ها بیرون آیید. با اینکار می‌توانید فضای زیادی را در اینباکس ایمیل خود پاک کنید. همچنین این کار می‌تواند فشار مجبور بودن به چک کردن ایمیل‌هایتان طور مداوم را از روی شما بردارد.
روزانه چقدر وقت خود را صرف گوشی موبایل خود می‌کنید؟
چه مقدار از این زمان در واقع صرف انجام کارهای معنی‌دار و سودآور می‌شود؟ این سؤالات می‌توانند به شما کمک کنند برنامه‌های مختلفی را که به شما در رسیدن به اهداف‌تان کمک نمی‌کنند، پاک کنید. در حقیقت ، این کار می‌تواند نیاز به بررسی مداوم تلفن همراهتان را کاهش دهد.

نتیجه‌گیری نهایی


قانون 20/80 یک ترفند بهره‌وری است که بسیاری از ما به دلایل خوبی به آن نیاز داریم. همانطور که می‌توان گفت، به شما کمک می‌کند تا بر جنبه‌های مهم زندگی خود تمرکز کنید و آن‌ها را در اولویت قرار دهید.

نه تنها این، بلکه این قانون تمامی خروجی‌ها یعنی نتایج مورد انتظار را به طور همزمان به حداکثر می‌رساند و به شما اطمینان می‌دهد که زمان زیادی را صرف آن کارها نخواهید کرد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که شروع به پرسیدن سؤال از خود کرده و اقدام کنید.

 

چرا تمام وقت کار می‌کنید درحالی که می‌توانید تنها 20 درصد از زمان خود را به آن کار اختصاص داده و به 80 درصد سود دست یابید. سپس مابقی زمان خود را به خودتان و گردش، تفریح و مسافرت اختصاص دهید. آیا شما کاربران هاوکن‌یو تا به حال به قانون 20 80 فکر کرده‌اید؟ آیا فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید با استفاده از این اصل، کسب‌وکار و زندگی خود را منقلب کنید؟