چگونه برنامه روزانه داشته باشیم؟

1
5090
چگونه برنامه ریزی کنیم؟ - هاو کن یو

چگونه برنامه ریزی کنیم؟ چگونه روزانه برنامه ریزی کنیم؟ در این مقاله از هاو کن یو با شما کاربران روش های ساخت یک لیست انجام کار و همچنین روش های برنامه ریزی روزانه را با یکدیگر مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

در بین کارهای و تسک هایی مختلف روزانه از موارد مربوط به شغل گرفته تا تفریحات و آموزش ها و … که هر روز با ان ها سر و کار داریم مواردی هستند که همیشه وقت لازم برای انجام دادنشان را نداریم و به روز های دیگر موکول می شوند و شاید هم گاهی فراموش می شوند. در این میان قبل از تعهد به انجام کار های ریز و درشت داشتن یک لیست انجام کار های روزانه مهم ترین گزینه است. با یکدیگر این موارد را و همچنین آموزش داشتن این لیست را برسی می کنیم.

1مزیت های لیست و برنامه انجام کار ها

اما این برنامه ریزی روزانه و یا داشتن لیست انجام کار ها برای ما چه مزیت و فوایدی دارند؟ مطمئنا این موارد می توانند بسیار باشند اما ما به چند نکته از آن ها در ادامه اشاره خواهیم کرد.

 • کنترل بیشتری بر روی کار های روزانه خود خواهید داشت
 • کارهای بیشتری را به سرانجام خواهید رساند
 • کارایی و بهره وری بیشتر در انجام کار های خواهید داشت.
 • ذهن شما دغدغه های کمتر خواهد داشت و انرژی بیشتر برای انجام کارها
 • به دست آوردن و کسب کردن زمان و اوقات بیکاری بیشتر طی روز

مطمئنا امکان تبعیت کردن از تمامی کار های روزانه به صورت منظم و همه روزه وجود ندارد اما این به معنی بی فایده بودن برنامه روزانه نیست. شما تنها کافیست چند روز از یک برنامه روزانه بهره ببرید تا متوجه تفاوت روز ها و بازده کاری خود شوید.

2برنامه ریزی کردن یک مهارت است

برخلاف آنچه تصور می کنید برنامه ریزی کردن تنها به معنی اینکه چه کارهای قرار است انجام شود نیست. شما باید بدانید که برای برنامه ریزی احتیاج به آگاهی و مهارت دارید. یکی از مهم ترین مهارت ها برای برنامه ریزی کردن داشتن توانایی تخمین و پیش بینی است که همیشه هم با خطا همراه است. ما معمولا روزانه و یا بلند مدت با یک سری هدف روبه رو هستیم که تلاش می کنیم تشخیص دهیم که چگونه می توانید روز های خود را مدیریت کنید که از پس این اهداف بر بیایید. این برنامه ها باید با آگاهی و مهارت و البته تمرین و تجربه همراه شود تا در گذر زمان به بیشترین بازده برسند.

چگونه ثروتمند شویم؟ (۹ قدم مهم برای ثروتمند شدن)

3کار های روزانه را زمان بندی کنید

از جمله کار های مهم و اولیه برای برنامه ریزی، زمانبندی کرد هر کار و  تسک های روزانه است. در هنگام برنامه ریزی اولیه تنها کافیست برای هر کاری که قرار است امروز انجام دهید یک زمان پیش بینی شده در جلوی آن قراردهید و برایش در نظر بگیرید. به عنوان مثال

 • انجام ورزش و کار های صبحگاهی ۳۰ دقیقه
 • نوشتن مقاله وبلاگ ۳۰ دقیقه
 • نهار ۲۵ دقیقه
 • خواب ظهر ۱۵ دقیقه
 • و….

تا جای که می توانید در نوشتن کار های روزانه ساده و بدون پیچیدگی برخورد کنید و سعی نکنید خیلی دقیق باشید. بعد از زمان دادن تمام کار های روزانه و روزمره، زمان ها را جمع زده و به عنوان مثال ۶ ساعت می شوند.

مشاهده خواهید کرد که به عنوان مثال از ۲۴ ساعت روزانه انجام کار های روزمره تنها ۶ ساعت از وقت شما را به خود مشغول می کنند و شما از صبح به انجام تمام کار هایی که قرار است انجام دهید اشراف کامل دارید.

4کار های روزانه را خُرد کنید

یکی از مشکلات هنگام برنامه ریزی و زمان دادن به کارها پیش بینی زمان انجام کار هاست. شما هرچقدر کار های خود را ریز تر کرده و سپس زمان بدهید کار شما راحت تر و البته دقیق تر خواهد بود. به عنوان مثال تصور کنید که قرار است به بیرون از منزل رفته و وسیله ای تهیه کنید. زمانی که به صورت کلی به ان اختصاص می دهید مثلا ۶۰ دقیقه است ولی اجازه دهید این کار را به کار های کوچک تر تقسیم و سپس حساب کنیم.

 • آماده شدن برای بیرون ۱۰ دقیقه
 • سوار خودرو و یا تاکسی شدن و رسیدن به محل مورد نظر ۳۰ دقیقه
 • اقدام برای خرید ۱۵ دقیقه
 • سوار خودرو شدن و بازگشت ۳۰ دقیقه
 • رسیدن به منزل و تعویض لباس ها ۱۰ دقیقه

همانطور که مشاهده می کنید این کار به چیزی حدود ۹۵ دقیقه افزایش پیدا کرد و زمانی که شما تخمین زده بودید ۶۰ دقیقه بود. البته باید توجه داشت که در کوچک کردن کار ها و زمان بندی خیلی ریز نشویم چرا که نتیجه معکوس خواهد داشت.

برای موارد غیر منتظره برنامه داشته باشید

healthy-diet-plan

اشتباهی دیگری که به هنگام برنامه ریزی مرتکب می شویم این مورد است که ما کار ها و اتفاقات غیر منتظره را پیش بینی نمی کنیم و فکر می کنیم برنامه همیشه مطابق پیش بینی ما جلو می رود در حالی که همیشه اتفاقات غیر منتظره و پیش بینی نشده این موضوع را رد کرده اند مخصوصا زمانی که قرار است در محیطی کار کنید که از دیگران دستور می گیرید.

این موارد غیر قابل پیش بینی بستگی به خود شما و البته نوع کار های روزانه شما دارد، این موضوع که شما تا چه اندازه کنترل کارهای روزانه خود را به دست دارید می تواند به شما بسیار کمک کند. قرار نیست شما خیلی دقیق زمانی برای کار های غیر قابل پیش بینی در نظر بگیرید ولی باید حتما تایمی برای این موارد در نظر داشته باشید. یک میانگین برای کار های روزانه در نظر بگیرید و همین مورد را همه روزه اعمال کنید.

5برنامه ریزی برای تایم های پِرت

یکی دیگر از از نکات و البته روش های مهم برای برنامه ریزی در نظر گرفتن تایم ها و بازه های زمانی است که در زمان انجام کار های دیگر قرار دارند و زمان مد نظر به اندازه ای قابل توجه است که می توان در دل انجم کاری کار های کوچک دیگر را نیز انجام داد. بنابر این همیشه از این تایم های پرت به نحو احسنت استفاده کنید تا برنامه شما بازده بیشتری داشته باشد.

چگونه سحر خیز باشیم؟

6تمرین، تکرار، ثابت قدم بودن

چنانچه برای اولین بار است از برنامه برای انجام کار های روزانه استفاده می کنید مطمئنا با مشکلات و موارد نا خواسته زیادی مواجه می شوید که هر بار ممکن است شما را از ادامه دادن برنامه سرد و نا امید کنند، اما همیشه به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی هم باید به خودی خود یک برنامه روزانه به حساب بیاید.

برخی مواقع کاری که برای ان ۱۰ دقیقه وقت مشخص کرده اید ممکن است تا دو ساعت هم به طول بیانجامد، و این مورد طبیعی است و با کسب تجریه در برنانمه های روزانه در صد استباهات و این موارد کم تر می شوند.

همیشه به خاطر داشته باشید که برنامه باید نوشته شود و برنامه ریزی ذهنی هیچ وقت شبیه به برنامه ریزی نخواهد بود. مطمئنا برنامه ریزی های ذهنی انسجامی نخواهند داشت و خیلی زود فراموش خواهند شد. حتما برنامه های روزانه را در دفتر خود یاد داست کنید و سعی کنید در این برنامه ریزی از یک لیست انجام کار های روزانه به همراه زمان انجام هر یک در نظر بگیرید.

 

Sending
User Review
3.8 (5 votes)

۱ دیدگاه

دیدگاه