چگونه سخنران خوبی باشیم؟ چگونه خوب سخنرانی کنیم؟ چه مهارت هایی رابرای سخنرانی خوب باید مد نظر داشته باشیم؟ حتماً در زندگی هر شخص حداقل یکبار پیش می‌آید که در موقعیت سخنرانی جلو گروهی از افراد قرار بگیرد. اضطراب و ترس در قبل و حین سخنرانی امری طبیعی است اما استرس و اضطراب زیاد روی سخنرانی شما تأثیر منفی می‌گذارد و ممکن است بخشی از مطالبتان را فراموش کنید. حرکات سخنران حین سخنرانی هم بسیار با اهمیت است و باید شنوندگان را تحت تأثیر قرار دهد. اگر می‌خواهید یک سخنران حرفه‌ای باشید، با هاو کن یو همراه شوید.

تمام سخنرانی‌ها و ارائه مطلب‌ها دو قسمت اصلی دارند:

 

1- مطلبی که شما می‌گویید(محتوا)

۲- چگونه آن مطلب را می‌گویید(ارائه)

 

 

شما حتماً کنترل بسیار زیادی روی محتوای مقاله خود دارید چون شما می‌توانید دقیقاً درباره چیزی که میگویید برنامه‌ریزی کرده باشید. اما شما همچنین می‌توانید کارهای بسیاری بکنید تا مطمئن شوید ارائه شما نیز تأثیرگذار بوده است. نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند سخنرانی پرقدرتی بیان نمایید:

شما یک فرصت دارید

به خاطر داشته باشید که شنونده تنها یک فرصت برای فهمیدن مطلبی که شما در حال گفتن هستید دارد پس شما باید از تمام توانایی خود استفاده کنید تا درک آن مطلب برای شنونده آسان باشد تا بتواند مطالب بعدی را نیز دنبال نماید.

چگونه خوب سخنرانی کنم. www.howcanu.com

تابلوی راهنما داشته باشید

بهترین روش برای این کار این است که برای سخنرانی خود یک تابلو راهنما آماده کنید. یعنی در اول سخنرانی بگویید که سخنرانی شما به چند قسمت تقسیم می‌شود و در حین سخنرانی هنگام تمام شدن قسمتی اعلام کنید که آن قسمت تمام شد و قسمت بعد شروع شد. مثلاً «حالا می‌خواهم برای  شما چند تا از عوامل آلودگی هوا را توضیح بدهم. می‌خواهم به شما بگویم که ما چه‌کارهایی می‌توانیم بکنیم تا به کاهش آلودگی هوا کمک کنیم؟ » و بعد از سخنرانیتان، اعلام کنید که تمام‌شده است.(مثلاً با گفتن «ممنون از توجه شما)

قسمت های پاینی و آغازین را جدی بگیرید

مهم‌ترین قسمت‌های یک سخنرانی قسمت آغازین و قسمت پایانی است. درباره یک جمله قوی برای شروع فکر کنید که بتواند توجه شنوندگان شما را جلب کند. آرام و دلگرم باشید، به خود تلقین کنید که شما عالی هستید، آماده‌اید و یک مطلب جذاب برای گفتن دارید.با یک جمله قوی سخنرانی را تمام کنید، شنوندگان را بخندانید یا یک ایده محرک به آن‌ها بدهید تا درباره آن فکر کنند.

قبل از سخنرانی تمرین کنید

قبل از رو مقرر سخنرانی‌تان را تمرین کنید. مخصوصاً درباره این که کجا و چگونه می‌ایستید یا می‌نشینید و کجا ابزارهای خود را قبل از سخنرانی می‌گذارید(البته اگر وسیله‌ای دارید) و وسایل خود را بعد از سخنرانی کجا می‌گذارید.

چگونه خوب سخنرانی کنم. www.howcanu.com

واضح صحبت کنید

بلند و واضح سخنرانی کنید. به یاد داشته باشید که صدای شما (بالا و پایینی صدا) باید کاری را بکند که علامت‌گذاری در نوشتن می‌کند. هیچ‌وقت سعی نکنید که سریع صحبت کنید این سخنرانی شمارا خسته‌کننده و غیرقابل درک می‌کند. فقط جملات و یادداشت‌ها را به‌طور کامل بخوانید.

در مکان مناسب بایستید

 مطمئن شوید تمام حاضران، علاوه بر این‌که صدای شمارا می‌شنوند، شمارا می‌بینند. خودتان را پشت برگه‌ها یا وسایل دیگر پنهان نکنید. این خیلی مهم است که هر شنونده احساس کند که شما فقط در حال صحبت کردن با او هستید بنابراین به‌کل اتاق نگاه کنید و سعی کنید که با شنوندگان ارتباط چشمی داشته باشید(هر شخص حداقل یک‌بار)

93812335

حواستان به حضار باشد

مواظب باشید که شنوندگانتان را باکارهایی مثل چرخیدن روی صندلی یا تکان دادن پایتان گیج و خسته نکنید.

چگونه خوب سخنرانی کنم. www.howcanu.com

از تجهیزات و موارد مناسب استفاده کنید

استفاده از مواد قبل دیدن در سخنرانی پرکاربرد است. مثلاً اگر شما در حال صحبت درباره مکان‌ها هستید، نقشه‌ای را نشان دهید یا اگر شما در حال توضیح درباره اعداد هستید، آن‌ها را برای همه بنویسید تا ببینند. (برای شنوندگان سخت است که اعداد زیاد و بزرگی را حفظ کنند)