وقتی زمان مناسب باشد، واگذار کردن کارها به یک کارمند جدید، موقعیت هایی را برای رشد شما ایجاد می کند. در مورد کارآفرینی صحبت می کنیم که ماه ها تحت فشار بوده، ماحصلی نداشته و از هر دری برای کسب و کار وارد شده است. پس از چند ماه خیلی طولانی تأثیرات یک کارآفرین ضعیف بودن را حس کرده است و صادقانه مطمئن نبوده است که تا چند وقت دیگر می تواند این سطح از تلاش و موفقیت را حفظ کند. عاشق چالش هایی بوده که ساخت یک کسب و کار جدید برایشان به همراه داشته و در عین حال می دانست که اگر بخواهد به راهش ادامه دهد به تیمی برای پشتیبانی نیاز دارد.

برای درک آن، شاید اگر قبل تر می دانست که وقت آن رسیده کسب و کارش را قیاس کند، تیمی بسازد و بفهمد چه کسی را اول استخدام کند می توانست مفید باشد. این مقاله ی ما 4 مورد را برای تشخیص و آماده شدن قبل از استخدام اولین کارمندتان ارائه داده است.

فهرستی از کارها و نقاط ضعفتان داشته باشید

بدانید که چه کارهایی را هر روزه انجام می دهید تا درکتان از آنچه که بیش از همه نیازمند توجه و حمایت برای یک استخدام جدید است را بهبود بخشید. یکی دو هفته را صرف فهرست کردن فعالیت هایی که هر روزه انجام می دهید و میزان زمان لازم برای آنها کنید. سپس در کنار یک فنجان قهوه ی گرم بنشینید و سر حوصله آنها را به چهار دسته تقسیم کنید: فنی، غیر فنی، حل مسئله و تفکر رو به جلو.

احتمالا شگفت زده خواهید شد از اینکه ببینید چقدر از زمانتان صرف کارهای غیر فنی می شود. یعنی فعالیت هایی که هر کسی می تواند انجامشان دهد- سفارش دادن، ارسال ایمیل تأیید، پر کردن کاربرگ ها. این همان چیزی است که باید در اولین فرصت ممکن از کارهای روزانه تان بیرون بیاندازید. وقتی از انجام کارهای خسته کننده و ملال آوری که می توانید به شخص دیگری بسپارید رها می شوید، برای تمرکز روی پروژه های تفکر رو به جلو و استراتژی های حل مسئله آزاد می شوید. حالا وقت آن است که آینده ی بزرگتری را برای کسب و کارتان ترسیم کنید.

شرایط مالی برای استخدام را محک بزنید

شاید وسوسه شوید که یک نیروی اضافی را زودتر استخدام کنید، اما کمی دست نگه دارید تا یک اتفاق مهم بیفتد اتفاق بیفتد. آن اتفاق سود آوری شماست. قبل از وارد کردن دیگران به کسب و کارتان مطمئن شوید که فعالیت اقتصادی تان دائما سود آور است. به محض اینکه سود دهی تان آغاز شد و احساس کردید به نقطه ی اوج توانایی های فردی تان رسیده اید، شخصی را استخدام کنید تا کارهای روزمره را به عهده بگیرد.

به محض اینکه به نقطه ی اوج سوددهی رسیدید، استخدام را به تعویق نیاندازید. هیچ چیز بدتر از این نیست که هم از لحاظ مالی و هم مدیریتی بتوانید کسی را استخدام کنید (که توانایی بهتر انجام کار را نسبت به شما دارد) و این کار را انجام ندهید. مؤسسان با مقاومت در برابر استخدام می توانند به ناگاه به بزرگترین مانع کسب و کار خودشان بدل شوند.

آقای راج جانا موسس شرکت قهوه جاوا پرس میگوید: اولین کارمندم را در حالی استخدام کردم که خودم تمام وقت کار می کردم و حقوق محدودی را برای پشتیبانی از سرمایه ام داشتم. این استخدام اول، در چند ساعت پس از کار، آزادی لازم برای تمرکز روی برنامه های استراتژیک رشد را به من می داد و مانع از این می شد که فقط روی حفظ ثبات کارم تمرکز کنم. شغل شما به عنوان یک مؤسس جدید، رشد کسب و کار است، نه اینکه عمیقا در ریزه کاری های کسب و کارتان غرق شوید

یک فرآیند در حال ساخت ایجاد کنید
0

یک کارمند پس از استخدام قصد دارد تا با تمام وجود خودش را به شما اثبات کند. بهترین راه برای انجام این کار ایجاد آموزش، مستند سازی یا ویدئو هایی است که یک نمای کلی از انجام نقش هایشان را به آنها می دهد. اینها دارائی هایی هستند که می توانید برای آموزش آینده از آنها استفاده کنید، پس روی آنها سرمایه گذاری کنید.

دفعه ی بعد که به سراغ فرآیند تکمیل صورت حساب یا تکمیل سفارش مشتری می روید ویدئویی از روند انجام کار همراه با توضیحات لازم در مورد آن ضبط کنید. وقتی افراد را وارد عرصه ی کارتان می کنید این اطلاعات را به عنوان مرجع دارند و حتی می توانند آن را با کارمندان بعدی به اشتراک بگذارند. شما این فرآیند را ساده و مؤثر کرده اید و مطمئن هستید که دیگر نیازی نیست خودتان این کار ساده را انجام دهید. این کار را برای هر چیزی که تکرار شدنی و مداوم است انجام دهید. این اقدامات را از دوش خودتان بردارید و به دست کارمندان جدیدتان بسپارید.

برای موفقیت به مشتریانتان توجه کنید

اولین کارمندی که استخدام می کنید باید کسی باشد که توسعه ی فعالیت اقتصادی تان را تضمین می کند. تعیین کنید که چه چیز قرار است فرآیندتان را طبقه بندی کند و کاری کنید که مشتریان احساس کنند که توسط اولین کارمندتان از آنها مراقبت می شود. هدف راج جانا به عنوان یک کارفرما، استخدام یک دستیار مجازی از خارج کشور با استفاده از پلت فرم مستقل UpWork بود. در ایران نیز شما میتوانید با مراجعه به پلتفرم های مختلف یک دستیار مناسب با هزینه کم در اختیار داشته باشید که به شما در شرایط سخت و یا پروژه هایی که توانایی انجامشان را ندارید کمکتان کند. از این پلتفرم ها میتوان به پونیشا اشاره کرد.

تحت نظر داشتن مشتری بهترین راه برای این است که حس متعهد بودن را به مشتری تان بدهید و از او یک وکیل مدافع برای کسب و کارتان بسازید. سعی کنید برای حقوق کارکنانتان عملکردشان را با این کار ربط بدهید. اگر به این نقطه رسیده اید که استخدام کارکنان یک نیاز واقعی است به شما تبریک می گوییم. خودتان را از نظر مالی، هیجانی و استراتژیک برای مرحله ی بعدی کسب و کارتان آماده کنید. شخص مناسب را در زمان مناسب استخدام کنید و بدانید در مسیر درست موفقیت در حال حرکت هستید.