بازار آجیل و خشکبار کشور ما در حال حاضر در برهه ای جالب به سر می برد. قیمت اجناس درجه یک این بازار مانند پسته های مرغوب تا ٨٠-٩٠ هزار تومان بابت هر کیلو می رسد و از طرفی دیگر پسته ها ای با کیفیت پایین تر را می توان با اختلاف ۶٠-٧٠ هزار تومانی و با قیمت ٢٠ هزار تومان به ازاء هر کیلو یافت. اما جدا از این نوسان زیاد مسئله ای که خریداران بایستی به آن واقف باشند, اطلاع از کیفیت پسته خریداری شده است. در این مقاله از “هاو کن یو” با راه های تشخیص کیفیت پستـه با ما همراه باشید.
شاید اگر تا به حال به نمایشگاه ها یا فروشگاه های خشکبار سر زده باشید این سوال برایتان پیش آمده باشد که با اینکه پسـته ها از نظر ظاهری کاملاً مشابه یکدیگرند, چرا قیمت یکی ١٠-٢٠ هزار تومان در ازای یک کیلو از دیگری بیشتر است. پاسخ سوال شما این است: این دو نوع پسته کاملاً با هم تفاوت دارند ، تفاوت هایی که شاید در نظر عوام جلوه نکند.

انواع پسته

به طور کلی دو نوع پسته در بازار حال حاضر کشور ما موجود است:

  1. پستـه ی خام: پستـه های خام به دلیل آنکه قبل از عرضه تحت هیچ عملیاتی قرار نمیگیرند طعم واقعی خود را در اختیار خریدار می گذارند. اگر این نوع پسـته در یک محل برای مدت زیادی بماند، بوی ماندگی و کهنگی می گیرد و خریدار به هیچ عنوان به سمت آن نمی رود.
  2. پسـته ی شور: پستـه هایی که قبل از فروش تحت عملیاتی قرار می گیرند که اصطلاحاً به آنها بوداده نیز می گویند. این پستـه ها توسط جوهر لیمو و نمک بو داده می شوند. ظاهر آنها نظر را به خود جلب میکند و طبعاً بسیاری از افراد طعم این نوع پسته ها را بیشتر دوست دارند. اما این پستـه ها همیشه با کیفیت نیستند. احتمال دارد با توجه به قیمت مناسب تر به اشتباه پسـتـه ی کهنه یا سر بسته و یا با مغز کوچک خریداری کنید.

ترفند تشخیص

برای خرید پسته های بوداده یک مشت از آن را نزدیک گوش خود برده و تکان دهید.
١-اگر صدا خوردن مغز پستـه ها به دیواره آمد یعنی مغز پـسته ها کوچک هستند و از کیفیت مناسب بر خوردار نیستند.

٢- اگر صدای “ترق و تروق” آن به گوشتان نخورد، یکی از آنها را مزه کنید. مزه ی یک پـسته ی بو داده ی خوب بایستی فاقد بوی نشاسته باشد.(چرا که برخی ا فروشندگان در هنگام بو دادن مقداری نشاسته هم مخلوط ماده می کنند تا مغز ها را به دیواره بچسبانند)

٣- اگر مزه ی پسـته ها عادی به نظر می رسید به دنبال پلاستیک کوچک در بین کیسه های فروشی باشید. این پلاستیک های کوچک شامل قرص هایی است که از بوی ماندگی و فاسد شدن پسـته جلو گیری می کنند.

۴- اگر همه چیز به نظر شما عادی جلوه می کرد و از طعم و عطر پسـته مورد نظر راضی بودید اقدام به خرید کنید.

نکته های مهم

نکته
واقعیت امر این است که تشخیص کیفیت پسته حتی برای تاجران خشکبار نیز کاری سخت و پر خطر شمارده می شود. پس نمی توان به صرف ترفند بالا مطمئن بود که کیفیت محصول خریداری شده خوب باشد.

نکته
اگر می خواهید هزینه ی گزافی برای خرید پسـته بپردازید، پیشنهاد می کنیم پسـته های خندان خام را انتخاب کنید. چرا که مزه و شکل و رنگ آنها ثابت است و با یک امتحان ساده متوجه کیفیت آن خواهید شد.