در رابطه با باطری گوشی ابتدا می خواهیم این سناریو را تصور کنید:

دانشجویی را تصور کنید که حاصل یک ترم تلاشش بردن یک لپ تاپ به عنوان جایزه است. این اولین کامپوتر شخصی او است و احتمالا مهم ترین چیزی است که تا به حال به خوابگاه برده است. این دستگاه هم به وسیله ای برای انجام تکالیفش تبدیل می شود و هم منبع سرگرمی هایش. پس چطور ممکن است چنین وسیله ای موقع نیاز به او پشت کند.

حالا سال اول دانشگاه است و او مشغول کار روی یک گزارش گروهی است که تا فردا صبح وقت دارد. وسط کار می بیند که شارژ باطری لپ تاپش به 15% افت کرد و حدود 1 ساعت و نیم دیگر به لپ تاپش نیاز دارد. پس غافلگیرانه می بیند که چقدر به شارژ مجدد باطری دستگاهش نیاز دارد. دیوانه وار به دنبال شارژرش می گردد و در کمال ناباوری می بیند آن را جا گذاشته است. پس بدون وجود درایو USB (و حافظۀ ابری که آن روزها وجود نداشته) مجبور می شود گزارشش را با لپ تاپ در حال خاموش شدن به انجام برساند.

ابتدا با پایین آوردن سطح نور صفحه شروع می کند به طوری که دیدن صفحه سخت می شود. سطح قدرت ویندوز را نیز به سطح تعادل می رساند. با این تنظیمات قبل از خاموش شدن لپ تاپ به خاطر پایین بودن شارژ باطری، 20 دقیقه به زمانش اضافه می کند. نهایتاً نتوانست گزارش را سر وقت برساند و این به گرفتن نمرۀ C+ آن هم در ازای وقت اضافه منجر شد.

در پایان روز، تنها مقصر باطری بی کیفیت لپ تاپ است. در ابتدا این لپ تاپ حدود 5 ساعت شارژ نگه میداشت. اما پس از 6 ماه این میزان به کمتر از دو ساعت رسید. او در ابتدا با تأمل اقدام به استفاده از شارژر می کرد، اما با کمتر شدن عمر باطری استفاده از شارژر الزامی شد.

اگر چه این افت او را غافلگیر کرده بود اما یک سرچ ساده به اون نشان داد که چنین اتفاقی برای باطری های لیتیوم یون طبیعی است و تنها گزینۀ پیش رو خرید یک باتری جدید است. او باتری جدیدی خرید که این اتفاق به همان سرعت برای آن دیگری هم افتاد.

متأسفانه این اولین مشکل او با باطری ها نبود. در آن موقعیت فکر می کرد عمر کوتاه باطری طبیعی است و چیز قابل پیشگیری نیست. به این ترتیب این تجربه را درمورد گوشی های هوشمندش هم داشت تا این که آخرین دستگاهش را خرید.

سالها شما کاربران هاو کن یو گزارش های متناقض زیادی را در مورد بهترین روش شارژ کردن باطری شنیده بود. چیزهایی مثل اینکه در شارژ گذاشتن باتری در تمام طول شب می تواند خطر ناک باشد، یا از خالی شدن شارژ کامل باتری خودداری کنید در تناقض با مواردی از این دست بودند که: در شارژ گذاشتن گوشی حتی پس از 100% شدن شارژ هیچ ضرری ندارد، و خالی شدن باطری تا 0% توصیه می شود. این توصیه های باعث شد تا او فکر کند تحقیق در این مورد بی نتیجه است. و البته باعث شد متوجه شود که فقط او نیست که چنین حسی دارد.

از کاربران توئیتر در مورد بدترین عادت های شارژ کردنشان سوال شد و در شارژ ماندن باطری در طول شب 55% نتایج را به خود اختصاص داد. با این حال وقتی به صورت فردی پاسخ ها بررسی شد مشخص شد که آنها هم در مورد عادات شارژ کردن سردرگم هستند و نمی دانند کدام عادت بد است. اما نهایتاً این تحقیق نتیجه بخش بود. در مورد مدیریت شارژ کردن باتری ها راه های درست و غلط وجود دارد و ما می خواهیم آنها را در این مقاله عنوان کنیم.

به طور ویژه امروزه مدیریت مناسب باطری ها بسیار ضروری و مهم است. تولید کنندگان تجهیزات اورجینال در حال ایجاد گوشی های هوشمند جدید و قدرتمند تر هستند که عمر باطری فوق العاده دارند. در سالهای گذشته سایز باطری ها در مقایسه با سایز صفحه بسیار بزرگ بود، اما از آنجایی که مصرف کنندگان، گوشی های باریک تری می خواستند، ایدۀ باطری های بزرگ روز به روز غیر قابل قبول تر شد.

اگرچه باطری ها و شارژر ها طی سالیان هوشمند تر شده اند، اما حرارت اضافی که نسبت به شارژر های کندتر تولید می کنند مسئله ساز شده است. از این رو بسیاری از عادات بد در رابطه با مدیریت ضعیف باطری تشدید می شوند. از آنجایی که (به خاطر تقاضای مصرف کنندگان برای باتری های ضد آب) باطری های قابل تعویض به گذشته مربوط می شوند، تعویض آنها کار سخت و پرهزینه ای است.

عادت بد شماره 1: شارژ کردن شبانه

در سناریویی که در ابتدای مقاله ذکر شد، دانشجوی داستان ما تا اواخر شب به تماشای فیلم و انجام تکالیف می پرداخت، که این به کمتر شدن شارژ کم باطری که برای به انجام  رساندن کار در حال انجام نیاز داشت، منجر می شد. پس قبل از خواب شارژر را به برق می زد تا وقتی بیدار می شود شارژ باطری پر شده باشد، اما هر گز به این فکر نمی کرد که پس از پر شدن باتری تا %100 چه بلایی سر باتری می آید.

حتی در گذشته که سرعت شارژر ها پایین بود هم شارژ شدن باتری 8 ساعت طول نمی کشید. اما از آنجایی که باطری فقط میزان شارژ مشخصی دریافت می کند، چگونه بدون شارژ کردن بیش از حد شارژ کامل را نگه می دارد.

باطری های لیتیوم-یون سه جزء اصلی دارند، یک کاتد، یک آند و یک الکترولیت. در موقع شارژ شدن و از دست دادن شارژ، الکترون ها (که یون های منفی هستند) از طریق الکترولیت، بین کاتد (که الکترود مثبت است) و آند (که الکترود منفی است) حرکت می کنند. برای شارژ شدن الکترون ها از سمت کاتد به سمت آند در حرکت هستند. در این فرایند باتری با بالاترین و ایمن ترین سطح ولتاژی که می تواند دریافت کند با شارژر در ارتباط است. این موضوع سطح شارژ اولیه را تعیین می کند.

در طول چیزی که به عنوان مرحلۀ 1 شناخته می شود، ولتاژ بالا می رود تا به مقدار قابل قبول برسد. در حین این افزایش، جریان با یک میزان ثابت با بالا بالاترین سطحش در باتری جاری می شود. تا وقتی که این ولتاژ به محدوده اش برسد، این مقدار جریان کاهش پیدا نمی کند. این پارامترها معمولاً تا شارژ بالای 50% رخ می دهد و این یک فرض منطقی برای این است که فرایند شارژ چقدر سریع رخ می دهد.

مرحلۀ 2 زمانی است که ولتاژ به محدوده نزدیک می شود و به شارژ اشباع تغییر می یابد و افزایش کندتری در ولتاژ دیده می شود. این زمان، جریان با یک میزان رو به کاهش در باطری ادامه پیدا می کند. زمانی که جریان کمتر از 3% مقدار اصلی اش است و ولتاژ به محدودۀ خودش می رسد، مرحلۀ 2 به اتمام می رسد که این نشان می دهد باطری کاملا شارژ شده است. در این هنگام ولتاژ کاهش می یابد و شارژ متوقف می شود.

چه سرعت شارژر بالا باشد و چه پایین، باطری های لیتیوم _ یونی در ابزار هایی مانند لپ تاپ فوق الذکر یا گوشی های هوشمندتان خیلی قبل تر از 8 ساعت به این مرحله می رسند. از آنجایی که گوشی های هوشمند دائماً به اینترنت وصل هستند، حتی زمانی که صفحه شان هم خاموش است، و حتی زمانی که در حال شارژ هستند، شارژ باطری را مصرف می کنند. برای اینکه وقتی گوشی تان در حال شارژ است با شارژ 100% باقی بماند، شارژرتان، شارژ باطری را تا بالا پر می کند.

وقتی سطح باطری شروع به افت می کند، شارژر ولتاژ را بالا می برد و اجازه می دهد که جریان در سطح کاهش یافته ای وارد باتری شود. با کامل شدن شارژ، سیستم مجدداً به فرایند شارژ خاتمه می دهد و ولتاژ کاهش می یابد.

به خاطر همین ویژگی “تا بالا پر کردن” است که شارژ کردن گوشی در تمام طول شب توصیه نمی شود. همانطور که احتمالاً توجه کرده اید، وقتی در حین شارژ از گوشی تان استفاده می کنید، گوشی کاملا داغ می شود. همین اتفاق در حین شارژ شبانه هم می افتد. حرارت کریپتونِ باطری های لیتیوم یونی است، به باطری فشار می آورد و باعث می شود حداکثر مقدار انرژی که باطری می تواند ذخیره کند (و با عنوان ظرفیت باطری شناخته می شود)، کاهش یابد. همچنین یکپارچگی باطری را به خطر می اندازد که این می تواند به انفجار باتری منجر شود.

اثر حرارت بر باطری بسیار هشدار دهنده است. تحقیقات این اثر را با نگه داشتن شارژ باتری در یک درصد یکسان به مدت یکسال نشان داده است. پس از یک سال که شارژ باطری در دماهای مختلف ذخیره شده بود، کاهش ظرفیت اندازه گیری شد. در دمای 25 درجۀ سانتی گراد (77 درجۀ فارنهایت) ظرفیت باطری تا 20% کاهش یافت، و این یعنی حالا حداکثر ظرفیت باطری برای نگه داشتن انرژی، 80 درصد مقدار اصلی اش بود. مجموعه ای دیگر از باطری ها در 40 درجۀ سانتی گراد (104 درجۀ فارنهایت) ذخیره شدند که این باطری ها شاهد 35% کاهش بودند.

در طول شارژ سریع، دمای باتری می تواند تا 113 درجۀ فارنهایت برسد.

به علاوه، باطری ها زمانی که در شارژ 100% باقی می مانند تحت فشار هستند. در تستی که قبلا توصیف شد، دسته ای از باتری ها در همان دماها، اما با شارژ 40 درصد نگه داشته شد، در حالیکه بقیه باطری ها در شارژ 100% نگه داشته شدند. این الگو برای دماهای دیگر هم حفظ شد، این آزمایش نشان داد که شارژ باطری در تمام طول شب در هر دمایی که باشد ظرفیت باتری را کاهش می دهد.

اگر چه بحث ما بر سر حرارت است، اما می توان سری هم به شارژ وایرلس (بی سیم) زد. استاندارد هایی مانند QI یا PMA این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بدون اینکه گوشی تان را به برق بزنید و فقط با گذاشتن آن روی یک پوشش، گوشی تان را شارژ کنید. اما فرایند شارژ وایرلس به اندازۀ شارژ سیمی از لحاظ مصرف انرژی کارآمد نیست. از دست رفتن انرژی به گرما تبدیل می شود که اثر مشابهی با ویژگی “تا بالا پر کردن” در شارژ شبانه دارد. بنابراین بهتر است تا حد امکان از شارژ وایرلس خودداری کنید، و گوشی تان را بعد از پر شدن باطری برای مدت زمان طولانی روی پد شارژ نگذارید.

عادت بد شماره 2: خالی کردن کامل شارژ باتری

اگرچه اکثر ما قبل از اینکه شارژ باطری موبایلمان به 15 درصد برسد آن را به شارژ می زنیم، اما گاهی لازم است که بیشتر به گوشی موبایلمان فشار بیاوریم. در مورد لپ تاپ ممکن است بارها اتفاق افتاده باشد که حتی لپ تاپتان را بدون شارژر با خود برده باشید و به خاطر خالی شدن شارژ باطری، دستگاهتان خاموش شده باشد. چیزی که نمی دانید این است که این کار به عمر باطری تان صدمه وارد می کند.

در سال 2013، مقالات کمی وجود داشتند که ذکر می کردند باطری های لیتیوم یونی چیزی به عنوان “اثر حافظه” دارند. گفته شده که این اثر از شارژ نصفه و نیمۀ کاربران نشأت می گیرد، که این یعنی شارژ کردن باطری از نقطۀ شروعی به غیر از صفر درصد. ظاهراً باتری چرخۀ کوتاه شدۀ شارژ را به یاد می آورد و بر اساس این مقدار ظرفیتش را کاهش می دهد. به منظور بازیابی ظرفیت لازم است که اجازه دهید شارژ باطری کاملا خالی شود، یعنی از 100% به 0% برسد، تا باطری تان ظرفیت کاملش را به یاد آورد.

همانطور که به نظر می رسد این درست نیست. مطمئناً لازم نیست که باطری گوشی تان را کاملا خالی کنید. اثر حافظه در مورد باطری لپ تاپ های قدیمی، که باطری های نیکل-کادمیوم نام دارند، صدق می کند. باطری های لیتیوم-یون از فرایند تخلیۀ کامل باطری نه تنها سودی نمی برد بلکه آسیب هم می بیند.

هر بار که شارژ باطری کاملا خالی می شود موقعیت را برای از هم پاشیدگی کاتد افزایش می دهد. اگر این اتفاق بیفتد توانایی باطری برای ذخیرۀ انرژی به خطر می افتد و باعث طول عمر کوتاه باطری می شود.

به علاوه وقتی شارژ باطری را تا 0% تخلیه می کنید، عمق تخلیۀ شارژ را هم افزایش می دهید. عمق تخلیه شارژ تفاوت بین درصد شارژ اولیۀ باطری و درصد شارژ پایانی باطری است که تعیین کنندۀ تعداد چرخه های تخلیۀ شارژی است که باطری شما دارد. هر باطری تعداد محدودی چرخۀ تخلیه شارژ دارد. پس از آن عدد باطری دیگر شارژ قبول نمی کند.

اگرچه تعریف استانداردی وجود دارد، اما یک چرخه به عنوان تخلیۀ شارژ کامل یک باطری شارژ شده درک می شود که به دنبال آن شارژ مجدد صورت می گیرد. به طور میانگین یک باطری لیتیوم-یون حدود 300-600 چرخه دارد. با این حال با استفاده از عمق کوچک تر تحلیل شارژ می توانید این تعداد را افزایش دهید. به عنوان مثال، اگر باطری تنها تا 40% تخلیه شود (وقتی تا آن حد رسید دوباره آن را تا 100% شارژ کنید. در این صورت می توانید چرخه ها را بین 600 تا 1500 افزایش دهید).

عادت بد شماره 3: استفاده از شارژرهای تقلبی و بی کیفیت

عادت بد دیگری که 14% شرکت کنندگان آن آزمایش و اقرار کرده بودند، استفاده از شارژر های تقلبی بود. به اولین سناریو بر می گردیم که دانشجوی داستان شارژر تقلبی را جایگزین شارژر اورجینال لپ تاپش کرده بود. قیمت بالای شارژرهای اورجینال نسبت به شارژر های تقلبی، خرید آنها را غیر قابل توجیه می کرد. به علاوه مثل بسیاری از افراد ممکن است فکر کنید همۀ شارژر ها مثل هم هستند. اما چه اشتباه بزرگی مرتکب می شوند.

در فرایند تحقیق دربارۀ این موضوع، پیچیدگی ساختار شارژر های اورجینال مشخص شد. به ویژه پس از سقوط گوشی سامسونگ گلکسی نوت 7 بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند هوشیار شدند که باید مطمئن شوند چنین اتفاقی در مورد ابزارهای آنها نمی افتد.

تمامی ابزارهایی که از باطری های لیتیوم-یون استفاده می کنند باید مجموعه ای از محافظ های الزامی را داشته باشند. در رأس این مجموعه مدار محافظ قرار دارد. کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک یک سازمان بین المللی است و استانداردهایی را برای تمامی لوازم الکترونیکی و تکنولوژی های مربوطه برقرار می کند. این کمیسیون، تمامی این مدارهای محافظ از جمله محافظ هایی که در مقابل آسیب به باطری مورد استفاده قرار می گیرند را الزامی می داند.

با این حال، چون احتمال خرابی یک باطری مسئولیتش با تولید کننده است، بسیاری از شرکت ها یک سیستم زائد دارند که از سیستم های الزامی بک آپ می گیرند. این سیستم ها به طور قابل توجهی به ارتباط بین همۀ بخش های درگیر در فعالیت شارژ وابسته هستند. این سیستم از طریق این ارتباط می تواند در هر زمان عملکرد ناموفق برای جریان بیش از حد، ولتاژ بیش از حد و گرم شدن بیش از حد را شناسایی و متوقف کند.

اما زمانی که از یک شارژر تقلبی استفاده می کنید این ارتباط و تطابق با دستگاه را از دست می دهید. از آنجایی که ممکن است هر شارژری نقصی پیدا کند، شما مانع توانایی سیستم برای شناسایی و برطرف کردن آن نقص می شوید. در عوض، سیستم مجبور است صرفاً بر محافظت موقت و بدون پشتیبانی تکیه کند.

با شارژ سریع، ارتباط بین دستگاه تلفن و شارژر حتی مهم تر هم می شود. لازم است ولتاژ و جریان هماهنگ شوند و در طی فرایند شارژ تنظیم شوند. تولید کنندگان تجهیزات اورجینال دستگاهایشان را به نحوی طراحی کرده اند که به بهترین نحو با تجهیزاتشان کار کنند و ایمنی آنها را با استفاده از شارژرهایشان تست می کنند. بنابراین، استفاده از شاژر های تقلبی خطر آسیب رسیدن به گوشی را بالا می برد.

با نبود چنین ارتباطی شارژ بیش از حد، ممکن است رخ دهد. وقتی این اتفاق می افتد، بهترین سناریوی موجود این است که ظرفیت باطری شما کاهش یافته است. با این حال اغلب اوقات گوشی ها از همین طریق می سوزند، زیرا گرمای بالای حاصل از شارژ بیش از حد می تواند باعث سوختن باطری و آتش گرفتن گوشی شود.

راه درست شارژ کردن باتری کدام است؟

بنابراین حالا که متوجه شدید چرا این عادات بد هستند و چگونه روی باطری گوشی تان تأثیر می گذارند، روش درست شارژ کردن گوشی تان چیست؟ چگونه می توانید فشار روی باطری را کم کنید، آن را ایمن نگه دارید تا سالها با کارکرد خوبی برایتان کار کنند؟ خب ما 4 توصیه برای شما و 2 توصیه برای تولیدکنندگان تجهیزات اورجینال داریم.

اول اینکه از مزیت شارژ سریع استفاده کنید، که این مزیت در گوشی های هوشمند در هر محدودۀ قیمتی یافت می شود. اگرچه شارژ سریع به خاطر حرارتی که ایجاد می کند به باطری فشار می آورد، اما تا وقتی که تولید کنندگان فکری به حال این ویژگی کنند، این تنها راه از بین راه های موجود برای شارژ تلفن است. بنابراین، با کاهش زمان کلی شارژ با فشار وارده بر باطری مقابله کنید.

وقتی صبح ها از خواب بیدار می شوید گوشیتان را به شارژ بزنید. برای اکثر ما 30 دقیقه طول می کشد تا آماده شویم و تا آن زمان شارژ سریع، گوشی تان را تا 50 درصد شارژ می کند. بر اساس درصد شارژ در زمانی که گوشی را به شارژ زده اید، نیم ساعت می تواند شارژ لازم برای کل روزتان را تأمین کند.

دومین چیزی که باید نگه دارید، عمق تخلیۀ شارژتان است که با نگه داشتن شارژ در حوالی منطقۀ مطلوب یعنی همان 25% تا 85% به دست می آید. در این محدوده به بهترین تعادل در عمق تخلیۀ شارژ دست پیدا می کنید. اگر در این منطقه بمانید می توانید کاربرد باطری تان به حداکثر برسانید و عمر مفید باطری را برای مدت طولانی تری بازیابی کنید.

همانطور که می بینید، عملیات باطری در محدودۀ 25-85% بهترین تعادل را برای عمق شارژ و چرخۀ شارژ به شما ارائه می دهد.

سومین چیز این است که گوشی تان را در حین شارژ در یک محیط خنک نگه دارید. معنی این جمله این نیست که گوشی تان را در یخچال یا فریزر بگذارید (باطری در دمای خیلی پایین اصلا شارژ نمی شود)، بلکه به این معنی است که از گذاشتن گوشی در نور مستقیم آفتاب یا در حرارت بالا خودداری کنید. به دنبال یک سطح فلزی خنک و صاف باشید، چراکه این سطوح بیشترین توانایی را در دور کردن حرارت از گوشی شما و فراهم کردن بهترین جریان هوا را دارند.

توصیۀ نهایی برای شما این است که از شارژر های گوشی های دیگر به هر قیمتی اجتناب کنید. نه تنها از بدنۀ شارژر بلکه از کابل آن هم استفاده نکنید. اگر لازم است که شارژرتان را عوض کنید، شارژر جدید را فقط از کارخانه خریداری کنید و ترجیحا شارژری را بخرید که برای مدل گوشی خودتان طراحی شده است.

نگه داشتن شارژ گوشی تان در 25 تا 85 درصد و در دمای مطلوب باعث حفظ باطری آن می شود.

آقای باخمن که متخصصی در حوزۀ باطری دستگاه های مختلف است، برای تولید کنندگان گوشی های هوشمند توصیه ای دارد. او پیشنهاد داده است که تولید کنندگان می بایست گزینه ای را برای غیر فعال کردن شارژ سریع به طور دستی تعبیه کنند. و با اینکه شارژ سریع مانع آن عادت های بد می شود، باز هم این گزینه می تواند مفید واقع شود.

حرارت ایجاد شده در اثر شارژ سریع باعث اعمال فشار بر باطری می شود. اگرچه بسیاری از ما نمی خواهیم به دنیای شارژ آهسته برگردیم، اما با فراهم آوردن توانایی برای غیر فعال کردن این ویژگی حداقل می توان عادت های بد شارژ کردن را تحت فشار کمتری که به باطری وارد می شود ادامه داد. به ویژه برای افرادیکه نمی توانند عادت بد شارژ کردن در طول شب را کنار بگذارند این می تواند فرآیند شارژ را ایمن تر کند.

دومین توصیه بر اساس مقاله ای است که در مورد تفاوت های بین باطری های وسایل الکترونیکی و باطری گوشی های همراه بحث می کند. هر دو از باطری های لیتیوم-یونی استفاده می کنند اما برای اهداف متفاوتی بهینه سازی شده اند. هدف ابزار الکتریکی استفاده برای دراز مدت است در حالیکه هدف بهینه سازی گوشی های هوشمند زمان اجرا است.

دستگاه های الکتریکی در واقع با گول زدن کاربر به این طول عمر دست پیدا می کنند. آنها شارژ کامل و تخلیۀ شارژ را برای پیشگیری از چرخه های کامل جور دیگری تعریف می کنند. به جای ظرفیت 100%، ابزرا های الکترونیکی تنها 80% شارژ می شوندو تا 30% خالی می شوند. به این طریق هر ابزاری کل طول عمرش را در محدودۀ مطلوب می گذارد و زمانی که ظرفیت باطری شروع به کاهش می کند، سیستم به آهستگی عمق تخلیۀ شارژ را کاهش می دهد تا در حین حفظ باطری طول عمر باطری را نگه می دارند.

چنین شرایطی برای گوشی های هوشمند هم قابل اعمال است. اگرچه لازم است که کاربر این گزینه را انتخاب کند، می توانید پارامترهایی را که می خواهید برای شارژ و تخلیۀ شارژ تنظیم کنید. به این ترتیب پس از تنظیمات اولیه دیگر هرگز نگران حفظ منطقۀ مطلوب شارژتان نخواهید بود. در عوض گوشی تان این کار را برای شما انجام می دهد. اما اگر می خواهید حداکثر زمان اجرا را داشته باشید، یا در موقعیت اضطراری شارژ کافی داشته باشید، می توانید آن ویژگی را برای دسترسی به شارژ کامل غیر فعال کنید. تولید کنندگان تجهیزات اورجینال می توانند موارد زیادی را از دستگاه های الکترونیکی یاد بگیرند.

دانشجوی داستان ما هم اگر این موارد را می دانست آن تکلیفش را به موقع انجام می داد و اگر این موارد را برای شارژ کردن دستگاهش رعایت می کرد باطری لپ تاپش هنوز هم قادر بود به اندازۀ کافی شارژ را نگه دارد. مطمئنا برای او دیر است اما در مورد گوشی تلفن شما هنوز هم قابل اجراست.

اگر چیزی از این مقاله یاد نگرفته اید حداقل این را به خاطر داشته باشید: تا جایی که می توانید گوشی تان را در شارژ نگه ندارید، موقع شارژ آن را خنک نگه دارید، همیشه از شارژر مدل گوشی خودتان استفاده کنید، و سعی کنید شارژ گوشی تان را در منطقۀ مطلوب 25-85% نگه دارید.