وایرال چیست؟ هدف از وایرال کردن چیست و چگونه امکاناتی مهیا کنیم که محتوای ما وایرال شوند. در این مقاله با برسی 7 روش به چگونگی دست به دست شدن و وایرال کردن محتوا می پردازیم. با ما همراه باشید.

 اصلا چرا مردم مطلبی را به اشتراک می گذارند؟

قبل از هر چیز لازم است شما کاربران هاو کن یو بدانید که به منتشر شدن سریع و گسترده یک تصویر،ویدئو و یا  قطعه ای از اطلاعات و … “وایرال شدن” می گویند. اگر می خواهید تا پستتان را وایرال کنید، در ابتدا باید  بدانید که چه چیزهایی در به اشتراک گذاشته شدن مطالب شما تاثیرگذار هستند.

در وبسایت BuzzSumo.com  بر روی الگوی 100 میلیون از پست های پر اشتراک  سال 2017 بررسی شده است و این نتیجه گرفته شده است که محتواهایی با میزان اشتراک گذاری بالا، حداقل تعدادی یا همه ویژگی  های لیست زیر را دارا می باشند. در واقه محتوای شما چه در وبسایت و چه شبکه های اجتماعی با داشتن شاخصه ها و ویژگی های زیر می تواند پتانسیل بالایی برای .ایرال شدن داشته باشد.

 • باعث ترس، خنده یا سرگرمی و لذت مخاطب می شوند.
 • بُعد خودگرای یک شخص را نشان دهند  و او را به دلیل اشتراک گذاری آن پست فردی زرنگ تر نشان می دهند.
 • یک لیست یا یک اینفورگرافیک (نمایش داده‌ ها توسط نمودار و اشکال در قالب  یک تصویر ) بوده اند.
 • از منابع قابل اطمینان بوده اند.

روزنامه نیویورک تایمز طی مصاحبه ای  با 2500 نفر از افراد، علت به اشتراک گذاشتن یک داستان به صورت آنلاین را پرسید و دلایل این افراد موارد ذکر شده در زیر بودند:

 • تا مطالب ارزشمند و سرگرم کننده را به یک دیگر منتقل کنند.
 • تا خودشان را برای دیگران تعریف کنند. (کاری کنند تا مردم حس بهتری نسبت به آن چه هستند داشته باشند)
 • برای رشد و تقویت روابطشان (ارتباط گرفتن با دیگران)
 • برای خود (برای این که بیشتر خودشان را در دنیای اطرافشان مشارکت دهند)
 • برای بیان مواردی که  نسبت بدانها نگران هستند و ابراز کردن نگرانیشان بابت آن ها.

همچنین مطالعه دیگری از کمپانی Marketo علت اشتراک گذاری را موارد ذیل بیان کرد:

 • دادن- پیشنهادات یا تخفیفات
 • مشاوره- راهنمایی ها یا  نکات مفید
 • هشدارها- خطرات احتمالی
 • لذت بردن-  محتوای سرگرم کننده
 • الهام بخشی- تصاویر و نقل قول ها
 • اعجاب- تصاویر و حقایق
 • اتحاد- عضو شدن در یک حزب

بنابراین در حالی که برخی از موارد این دو مطالعه با یک دیگر تفاوت دارند، اما در عین حال نیز تعداد قابل توجهی همپوشانی نیز بین این  دو لیست وجود دارد. پس اولین درس برای وایرال کردن محتوایتان این است که  محتوایتان باید حتما جزو یکی و یا تعدادی از موارد  قرار گرفته شده در دو لیست بالا باشد.

بررسی یک واقعیت: پست های وایرال شده معمولا کم نظیر هستند!

معمولا پست هایی که وایرال می شوند خارج از آمار هستن، این پست ها مطابق هنجارها نیستند.  تا کنون بیش از 500 میلیون مقاله برای به دست آوردن میزان معمول اشتراک گذاری یک پست آنالیز شده اند. معمولا بیشتر مطالب به میزان کمی به اشتراک گذاشته می شوند. متوسط اشتراک گذاری در سال 2016 ، برابر با 8 بار بوده است.

این قضیه حتی درباره سایت های وایرالی معروف نیز صدق می کند. پست های برتر آن ها به طور قابل ملاحظه ای از سایر مطالب آن  سایت ها بهتر بوده اند. حتی برای سایت BuzzFeed و رقبای آن نیز، پست های وایرالی، همان پست های برتر و خاص بوده اند.

پس در سال 2016 چه روشی کارآمد بود؟

در زیر می توانید خلاصه از پست هایی که در سال 2015 بازخورد بالایی داشته اند را مشاهده نمایید. در این بررسی  ما  فیلم های بزرگ، موسیقی، بازی ها، و غیره را در نظر نگرفته ایم. زیرا معمولا  در این ضمینه ها روش های پولی و خریدنی فراوانی برای وایرال کردن پست وجود دارد و وایرال شدن آن خود به خود اتفاق نمی افتد.

علاوه بر این ما محتواهای مرتبط با سلبریتی ها را نیز نادیده گرفته ایم. (که واقعا نادیده گرفتن این دسته از مطالب در دنیای اینترنت سخت است)، این دسته  از مطالب ترافیک زیادی از اینترنت را به خود اختصاص داده اند. به عنوان مثال آهنگ “Hello” از خواننده معروف به نام Adel حدودا تا الان 475 میلیون بار در یوتیوب بازدید داشته است.

خوب بیاید فرض کنید که شما این خواننده معروف نیستید. بنابراین سایر افراد برای به دست آوردن این حجم از اشتراک گذاری باید  چه کار بکنند؟ اجازه دهید تا با هم برخی از دستاوردهای سایت های خوب در سال 2015 را بررسی کنیم و ببینیم که چه چیزی عامل تبدیل شدن پست هایشان به برترین پست ها بوده است.

پست های لیست وار همیشه کارآمد هستند

اجازه دهید تا با سایت BuzzSumo که مرجعی برای تشخیص محتواهای وایرالی و پست های لیست وار است شروع کنیم. با بررسی در میان پر اشتراک ترین پست های این سایت از میان سایر پست های آن، می توان این را دریافت که این پست ها محتوایی خاص داشته اند که باعث بالا رفتن بسیار ارزش آن ها شده است.

مثلا پر اشتراک گذاشته ترین مطلب این سایت با نام “21 نکته از مواردی که فقط اگر به مدت 10 سال دوست صمیمی ای کسی بوده اید، می دانید” حدودا دو برابر پنجمین پست برتر این سایت به اشتراک گذاشته شده است.

چرا این پست خاص این قدر خوب بوده است؟ این پست شخص اشتراک گذارنده را باهوش تر جلوه می دهد، سرگرم کننده است، به مردم کمک می کند خود را به دیگران (مثلا دوستانشان)  بشناسانند و علت دیگر این است که این پست به صورت لیست است و همچنین مانند سایر مطالب دیگر سایت BuzzSumo،   تیتر جالب توجهی دارد.

فرمت دیگری که واقعا کار می کند و مفید است، لیست جملات الهام بخش است. در رده دوم پست های پر اشتراک سایت BuzzSumo  پست هایی که در این دسته قرار میگرند وجود دارند.

این پست بیش از 9 میلیون بازدید داشته است  و بیش از 1 میلیون بار به اشتراک گذاشته شده است و محتوای آن نقل قول های زیبا و الهام بخش است.

همچنین مردم پست هایی که ماهیت کمک آمیز دارند را  نیز به اشتراک می گذارند. سایت BuzzFeed مطالب بسیاری که  مربوط به سلامت و ورزش  هستند و در این دسته بندی جای می گیرند را به اشتراک می گذارد.

همچنین  یک دسته از پست ها به نام پست های لیستی یا لیست وار نیز وجود دارند. فرمت این پست ها طوری است که مردم دوست دارند آن ها را به اشتراک گذارند و در هر ضمینه ای که باشد، موارد آن لیست را اجرا کنند.

آخرین پست به شکل اینفوگرافیک و لیست تصویری است و شامل چندین سری عکس با استایل پرتره است.

نکات برتر سال 2016

 • بر روی تیترتان کار کنید. سایتBuzzFeed به ازای هر مقاله 50 تیتر بالقوه در نظر می گیرد.
 • مطالبی را که باعث سرگرمی و یا ترسانده شدن مردم می شوند را به صورت لیست به اشتراک بگذارید.
 • مطالب مفید را در قالب لیست به اشتراک بگذارید.
 • کار تصویری- به لیست های تصویری فکر کنید.

خوبه که عالی باشید

اجازه دهید تا به یک غول دیگر در ضمینه انتشارات، یعنی روزنامه New York Times اشاره کنیم. به نظر شما در سال 2015 چه روش هایی برای این روزنامه موثر بوده اند؟ باز هم می توانید ببینید که پست های برتر آن ها پست هایی مجزا و خاص بوده اند و جالب توجه است که بدانید در دسته اخبار نبوده اند.

آیا می توانید بینشی از این لیست به دست آورید؟

پست دوم نیز جالب است. قطعا استفاده از کلمه “Love” ، به وضوح تاثیر به سزایی در اشتراک گذاری آن پست داشته است. این پست  تقریبا دوبرابر پنجمین پست قرار گرفته شده در این لیست به اشتراک گذاشته شده است. زیرا  یک پست “how-to” است. (محتوای آموزشی دارد.) و سرفصل آن قطعا برای مخاطب جذاب است.

همچنین یکی از پست هایی که عملکرد خیلی خوبی داشته است،  پستی با موضوع مسافرت است که چهارمین پست از بین پراشتراک ترین پست ها است و بالای 500 هزار بار به اشتراک گذاشته شده است. این پست یک پست لیست وار است و احساس ما به طبیعیت و سفر را بر می انگیزد.

تصویر سازی خوب، یک عامل مشترک بین اکثر پست های پر اشتراک بالا است. به ویژه لیست های تصویری استفاده شده،  نیز بسیار مناسب هستند.

مانند نیویرک تایمز باشید

 • موضوعاتی مثل عشق که همه گیر هستند را به اشتراک گذارید – پست هایی که در تیترشان کلمه “عشق” داشته اند، بازخورد خوبی داشته اند.
 • از تصاویر بصری غنی با طرح های گرافیکی هیجان انگیز استفاده کنید.

سرگرم کننده  یا خنده دار باشید

مردم دوست دارند تا محتواهای سرگرم کننده را به اشتراک گذارند. این موضوع یک محرک همیشگی است. به عنوان مثال این پست از مجله New Yorker دو برابر همه پست های دیگر موجود در سایت آن به اشتراک گذاشته شد.

این پست 1.5 میلیون بار به اشتراک گذاشته شد.

مردم دوست دارند تا ویدیوهای سرگرم کننده را نیز به اشتراک گذارند. یکی از معروف تری پست ها در این ضمینه، پست زیر بود:

آیا زمانی که مشغول تولید محتوا هستید میتوانید از طنز هم استفاده کنید؟ معمولا برندها این موضوع را اشتباه می گیرند، بهتر است که به جای این که خیلی خشک باشید، کمی طنز را وارد محتوایتان کنید.

تحقیقات خود را انجام دهید

کمک به مردم برای کسب اطلاعات بیشتر از  تحقیقات جدید، راه دیگری برای به اشتراک گذاشته شدن مطلبتان است. وبسایت Huffington تعداد وایرال مقالات خود را بررسی کرد. پست هایی که شامل تگ “it’s not what you think” به معنای ( آن طور که شما فکر می کنید، نیست) بودند و دانش فعلی مخاطب را به چالش می کشیدند، در جایگاه اول پست های وایرال شده بودند.

دومین مطلبی که آمار اشتراک گذاری بالایی داشته است، پست هایی با مضمون بالابردن طول عمر و رازهای رسیدن به طول عمر طولانی  بوده است. امروزه چه کسی است که به دنبال این مطلب نباشد؟

البته با توجه به مقاله بالا، دوری کردن از آقایان نمی تواند دلیل اصلی داشتن طول عمر طولانی باشد و  به عنوان مثال میتوان گفت که این حرف اصلا وجه علمی ندارد. مقاله ای دیگر از روزنامه آمریکایی  USA Today و با مضمون طول عمر ، دیدگاهی مخالف  با “روش دوری کردن از آقایان برای داشتن عمری طولانی” مطرح کرد.

پس شاید  اصلا راه درست برای آقایانی که می خواهند طول عمر بیشتری داشته باشند در ازدواج کردن است؟ در هر صورت، این پست بیشترین میزان اشتراک را از میان سایر پست های روزنامه USA Today به خود اختصاص داده است  و علت آن این بود که مضمونی دلگرم کننده، شادی آور و الهام بخش داشت.

گفت و گوهای برنامه معروف TED  که  با موضوع تحقیقات جدید هستند نیز، به میزان زیادی وایرال می شوند و علت وایرال شدن آن ها گفت و گو و نقد تحقیقات و دانستنی های جدید است که مردن با اشتراک گذاری یا دنبال کردن آن می توانند خود را متفاوت از دیگران نشان دهند.

هشدارها

هشدارها نیز به نوع دیگری به تحقیقات مربتط هستند.  در تحقیقاتی که در بالاتر ذکر کرده ایم، از برخی افراد خواسته شد تا مطالبی که ماهیت هشدار دادن به دیگران را دارند را به اشتراک گذارند. به عنوان مثال در وبسایت WebMD.com دو مورد از سه تا از برترین پست های این سایت موضوعی با ماهیت داستان های احتیاطی و هشدار دهنده داشتند.

روند (ترند)

زیر مجموعه  از تحقیقات نشان دهنده ترند هستند. این سه اسلاید از خانم Mary Meeker مثال های خوبی از محتواهای پر اشتراک  و با حدود 3 میلیون بازدید هستند. این گزارشها مانند اسلایدهای سایت Slideshare.net به نمایش گذاشته شده اند و این فرمت با شکل و شمایل گزارشات انبوه و سنگین فرق دارد و مطلب را در چشم مخاطب خلاصه تر نشان می دهد.

نکاتی برای 2016

آیا می توانید به صورت اورجینال تحیقات انجام دهید و باورهای عرف و عمومی در ضمینه  موضوع تحقیقتان را به چالش بکشید؟ آیا می توانید به مردم درباره اشتباهی که انجام می داده اند آگاهی و هوشیاری دهید؟ آیا می توانید ترندهای کلیدی و اتفاقات مهم در صنعتتان را پیش بینی کنید؟ همه این راه ها روش هایی برای برجسته شدن هستند.

مسابقه و سوال

شاید آن لباسی که در سال 2015 وایرال شده بوده و بعض معتقد بودند آبی و مشکیست و بعض می گفتند طلایی و سفید است را به خاطر داشته باشید. سال 2016 سال مسابقه بود و این روش فوق العاده خوب عمل می کرد و معمولا مطالبی با این مضمون دلیل خوبی برای اشتراک گذاشته شدن داشتند: سرگرم کننده هستند، می توانند وجه خوب فرد اشتراک گذارنده را نشان دهند (بسته به امتیاز یا این که بیشتر به کدام شخصیت مدرن خانواده شباهت دارند)، همچنین میتوانند آموزنده باشند. همچنین تولید آن ها نسبت به فرم طولانی ترشان راحت تر است، محتوایی با پشتوانه تحقیق.

این  پست یکی از پست های فوق العاده خوب سایت PlayBuzz بود و نزدیک به 4 میلیون بار به اشتراک گذاشته شد.

این مسابقه که با موضوع تشخیص رنگ بود نیز بسیار معروف شد و مخاطب  ناخوداگاه جذب  آن میشد، در این مسابقه از شما پرسیده می شود که  آیا می توانید قبل از کلیک کردن، رنگی متفاوت را ببینید؟ نگاه کنید که این مسابقه چگونه از  تمام مطالب دیگر این سایت پیشی گرفته است.

بعد از این بازی، سایت PlayBuzz  نیز بازی های مشابهی طراحی کرد، اما حقیقتا هیچ کدام از این بازی ها موفق نشدند و محتوایشان مانند بازی قبلی داغ نشد. به نظر شما چه چیزی باعث وایرال شدن آن پست شده بود؟ تحقیقات ما نشان داد که فقط تعداد کمی از افراد این مسابقه را بردند و همین باعث اشتراک گذاری وسیع این مسابقه با مخاطبانشان شد.

نکاتی برای 2016

آیا می توانید با توجه به محتوای در دسترستان یک مسابقه یا آزمون طراحی کنید؟ (به عنوان مثال پست هایی با مضمون “چگونه می توان ؟”)

آیا میتوانید از محصول و یا ویژگی ای که دارید در غالب یک مسابقه یا آزمون که در نهایت برای خودتان بهره ای داشته باشد استفاده کنید. (مثلا بپرسید که از نظر شما  در سال 2016 یک مقصد مناسب برای تعطیلات کجا میتواند باشد؟)

کمک کردن به دیگران نیز می تواند روشی موفقیت آمیز باشد

این راه نیز به نوعی فراتر از تجارت B2B  یا همان Business-to-business و به معنای بنگاه به بنگاه است. این پست، پر اشتراک ترین پست وبسایت لینکدین در سال 2016. و شاید به دلیل وجود واژه موفقیت در تیتر خود  وایرال شده باشد. این تیتر در ذهن مخاطب طنین می اندازد و فرد آن را به چشم چیزی که دانش او را فراتر می برد می بینید. این تیتر خود را به عنوان یک مقاله سودمند نشان داده است و بالای 3.6 میلیون بار در لینکیدن بازدید داشته است.

 

به نظر می رسد که تمرکز بر روی موضوع موفق بودن تاثیر بزرگی در بالا بردن میزان اشتراک گذاری پستتان در سایت لینکدین ایجاد می کند.

نکته سال 2016

آیا می توانید تمرکز محتوایتان را بر روی موفق سازی مخاطبتان بگذارید؟ اگر هدفتان کاربراین لینکدین باشند، انجام  این روش باید یکی از کارهای واجب در  لیست کارهایتان باشد.

باعث شگفتی شوید

گاهی اوقات شما کاربران هاو کن یو می توانید با قرار دادن چیزی غیر منتظره به این هدف برسید. پست برتر روزنامه london’s evening standard

در سال 2015  مردم را به یک نسبت هم خوشحال و هم متعجب کرد.

نتیجه گیری

می توان گفتن که وایرال کردن محتوایتان در بازار محتوا (در در واقع نوعی از بازاریابی است که به فرایند تولید و به اشتراک‌ گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌پردازد.) امری بسیار سخت خواهد بود و همیشه دقیقا مشخص نیست که چه چیز باعث یهویی وایرال شدن یک پست می شود و شواهد نشان داده است که تولید محتوا آسان است، اما آن چه سخت است بسط دادن و وایرال کردن آن است. با توجه به تحقیقات انجام شده در این ضمینه، استفاده از حداقل 5 مورد از موارد بالا برای همگانی و معروف کردن محتوایتان کافی است.

اگر فکر می کنید که پستتان به طور بالقوه قابلیت وایرال شدن را دارد، استفاده از روش های پولی  نیز می تواند در توسعه پستتان مفید باشد.

بسیاری از سایت ها هنوز نمی دانند که چه چیز باعث خاص دیده شدن مطلبشان در چشم مخاطب باشد.شاید چیزهایی که در سال 2016 باعث موفقیت در  وایرال شدن محتواها بوده اند، باعث تعجبتان شوند. این باعث تعجب است و  اطلاعات هم نشان داده است که این پست های وایرال شده معمولا پست های خاص و مجزا هستند. البته لازم به ذکر است که باید بدانید احتمالا در بیشتر مواقع بازخورد مد نظرتان از محتوایتان را به دست نخواهید آورد. اما م یتوانید با استفاده از لیست ذیل شانستان را بالاتر ببرید:

 • لیست های بزرگ ایجاد کنید
 • حساست ترس یا الهام گرفتن را به مخاطب القا کنید
 • مطالب خنده دار بگذارید
 • تحقیقات، هشدارها و ترند ها را به اشتراک گذارید
 • آزمون ایجاد کنید
 • تمرکزتان را بر روی به موفقیت رساندن مخاطبانتان بگذارید
 • مردم را شگفت زده کنید.

در بالا همه مواردی که در سال 2017 کاربرد داشتند به اشتراک گذاشته شده است! اگر شما هم روش خاصی دارید، آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.