آیا تا به حال شده است هنگامی که گوشیتان در جیبتان قرار دارد، به اشتباه تصور کنید که زنگ می‌خورد و یا به اشتباه فکر کنید که زنگ اطلاع مسیج‌هایتان را (نوتیفیکیشن) شنیده‌اید؟ آیا تا به حال شده است تا آن‌ قدر درگیر عکس گرفتن از چیزی و قرار دادن آن در صفحه اینستاگرامتان باشید، که (لذت) از آن لحظه خاص را فراموش کرده باشید؟ و یا شاید هم گاهی اوقات پشی آمده باشد که هنگامی که با همسر و یا دوستتان در یک اتاق هستید، ( به جای صحبت کردن با یکدیگر) از طریق موبایلتان با یکدیگر چت کرده باشید؟ پس بهتره قبول کنید که موبایلتان مهمترین چیز در زندگیتان است. آیا تا به حال علت این مساله را از خود پرسیده‌اید؟

طبق نتایج به دست آمده از یک  مطالعه در دانشگاهی از شهر  Derby، نشان داده شده است که ۱۳٪ از مردم ،به استفاده از گوشی‌های موبایلشان اعتیاد دارند. شاید شما هم جزو این ۱۳٪ باشید.

اصلی‌ترین دلیل اعتیادتان به گوشی موبایلتان، چیست؟

مطالعات نشان داده است که به صورت میانگین، روزانه مردم بین ۳ تا ۶ ساعت از وقتشان را  صرف کار کردن با گوشیشان می‌کنند و بیشتر این زمان صرف گشت زدن در شبکه‌های اجتماعی، بازی کردن با اپلیکیشن‌های مخصوص بازی مثل Candy Crush یا Saga ، چت کردن با دوستان، دنبال کردن اخبار مربوط به دوستانشان و افراد مشهور می‌شود.

علت این که استفاده از گوشی اعتیاد‌آور است چه می‌باشد؟

جواب سوال ما بدین مساله برمی‌گردد که ما چگونه خودمان را عادت داده ( یا مقید کرده) باشیم؟ بگذارید تا کمی از بعد روانشناسی به این مساله نگاه کنیم.

در دهه ۲۰ میلادی یک محقق روسی به نام Pavlov رابطه میان عادت کردن (مقید شدن به شرایطی خاص) و توقع داشتن را بررسی کرد. او هر سری که قصد داشت به سگ‌هایش غذا بدهد، زنگی را به صدا در می‌آورد. و سگ‌ها هر زمان که صدای این زنگ را می‌شنیدند، ناخوداگاه مانند زمان قبل از خوردن غذا، بزاق دهن ترشح می‌کردند. آن‌ها ناخوداگاه مقید شده بودند که بین صدای این زنگ و غذا رابطه‌ای وجود دارد.
اعتیاد به گوشی موبایل www.howcanu.com

انسان‌ها نیز اندکی شبیه به سگ‌های این آزمایش هستند. ما در ضمیر ناخوداگاهمان گوشی موبایلمان را به چیزهای مثبتی از جمله ارتباط داشتن با سایرین و روابط دوستانه برقرار کردن  ربط داده ایم، و خود را عادت داده‌ایم تا زمانی که حوصله‌مان سر رفت از طریق موبایل برای خود سرگرمی ایجاد کنیم. به محض این که رنگ اطلاع مسیج (نوتیفیکیشن) را می‌شنویم، اولین حرکت ناخوداگاه ما چک کردن آن مسیج است.

به طور خلاصه می‌توان این‌طور گفت که ما شاد بودن خود را مقید به استفاده از موبایلمان کرده‌ایم. در حقیقت با وجود گوشی‌هایی که هر شب ما را سرگرم خود می‌کنند، دیگر احتیاجی به برقرار کردن رابطه با افراد خانواده احساس نمی‌شود.

اگر شما هم بیش از حد به گوشیتان وابسته هستید، الان زمان آن رسیده تا کمی از گوشیتان دور شوید و فاصله بگیرید. در این‌جا می‌توانید ۱۳ روش را که به شما کمک می‌کنند تا کمی از اعتیاد تان به موبایلتان کم شود را می‌توانید مطالعه بنمایید.

1از اپلیکیشن‌هایی که میزان و دفعات چک کردن موبایلتان را به شما نشان می‌دهند استفاده کنید.

شاید پیشنهاد این که از اپلیکیشن‌های کنترل کننده میزان استفاده‌تان از موبایل، استفاده نمایید کمی با ماهیت هدف ما در این نوشته در تناقض باشد، اما اگر زمانی که کنار گذاشتن گوشی موبایلتان، برایتان امری ناخوشایند است، نتایج این اپلیکیشن‌ها را چک کنید، شاید تصمیم بگرید تا خودتان را از شر این اعتیاد رها کنید.

اپلیکیشن Checky  به شما کمک می کند تا بفهمید که روزانه چند بار گوشیتان را چک کرده‌اید. بعد از استفاده از این اپلیکیشن، قطعا  با دیدن اعدادی بزرگتر از حد انتظارتان تعجب خواهید کرد، پس تصمیم بگیرد که نتیجه هر عددی بود، سعی کنید تا آن را کم‌تر کنید. سعی کنید تا تا به جای انجام دادن چندین کار با هم در گوشی موبایلتان، موبایلتان را کنار گذاشته و زمانتان را صرف انجام یک کار کرده و آن را به صورت متمرکز و بدون وقفه انجام دهید. این اپلیکیشن را میتوانید برای اندروید و ios در لینکهای زیر دانلود کنید.

   

اپلیکیشن کاربردی دیگر که می‌تواند در این ضمینه به شما کمک کند، Moment نام دارد. این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا زمانی را که صرف انجام دادن کاری معین در گوشی موبایلتان کرده‌اید را بفهمید. مثلا این که چه مدت را صرف نوشتن و چت کردن بوده‌اید و یا چه مدت در صفحه فیس‌بوکتان وقت گذرانده‌اید. این اپلیکیشن را میتوانید برای ios در لینکهای زیر دانلود کنید.

هنگامی که توسط این اپلیکیشن‌های مخصوص، کارهایتان را بررسی کردید، اکنون می‌توانید تا برای خود محدودیت‌هایی بگذارید تا زمانی را که صرف کارهای مختلف در گوشی موبایلتان می‌کنید را کمتر از قبل نمایید.

2زمان کم‌تری را صرف کارهای ناچیز بکنید.

همه ما علت‌های متفاوتی برای استفاده از گوشی‌های موبایلمان داریم، اما به طور کلی این علت‌ها به سه دسته کلی که در زیر بیان کرده‌ایم، تقسیم می‌شوند:

  • سرگرم کردن خودمان مواقع بی‌حوصلگی
  • ارتباط برقرار کردن با دیگران
  • چک کردن googlemap  برای مسیریابی

هدف ما در این نوشته  این است تا زمان کمتری را صرف ارتباطات بیهوده، بازی کردن و استفاده از سایر اپلیکیشن‌ها کنیم. هنگامی که زمانتان را  بررسی می‌کنید  و می‌بینید که زمانتان چگونه می‌گذرد، می‌توانید تا دوباره تمرکزتان را بر روی انجام کارهای مهم و ضروری‌تر در زندگیتان بگذارید. سعی کنید تا  فعالیت‌های سازنده را جایگزین وقت‌گذرانی کنید. به عنوان  مثال به جای این که عکس غذایی را که در کافه میل می‌کنید را گرفته و در اینستاگرامتان پست کنید، سعی کنید تا یاد بگیرید که همان غذا را در منزلتان درست کنید.

3زمان بیشتری را با خانواده‌ تان بگذرانید.

معمولا بهترین زمان‌ برای گذراندن وقت با خانواده‌تان، هنگام صرف وعده‌های غذایی و یا هنگامی است که اعضای خانواده  دور یکدیگر جمع شده‌‌اند، اما شما نیز سعی کنید تا زمان‌های دیگری جز این موارد را نیز صرف خانواده‌تان کنید. به عنوان مثال به جای این که در وبسایت موردعلاقه‌تان گشت بزنید، نیم ساعت بیشتر با کودکانتان بازی کنید.

4فکرتان را درگیر مسیج‌هایتان و یا زنگ‌ موبایلتان نکنید.

به عنوان پیشنهاد می‌توانید تا صدای زنگ مسیج‌هایتان را خاموش کنید. شاید از خودتان بپرسید که با انجام این ‌کار، چگونه می‌توانید از رسیدن یک ایمیل خاص که به شدت منتظرش بودید، اطلاع پیدا کنید؟ لازم است تا بدانید که نوتیفیکیشن‌های موبایل باعث حواس‌پرتی شما شده و کارایی شما را محدود می‌سازند. همه ما به محض شنیدن یا دیدن یک مسیج ( یا نوتیفیکیشن) جدید، سریعا موبایلمان را برمی‌داریم تا آن مسیج را چک کنیم. ساده‌ترین راه برای مقابله با این کار، این است تا به مدت حداقل ۲ ساعت زنگ مربوط به مسیج‌هایتان را (نوتیفیکیشن‌هایتان را) خاموش کنید.

5گوشی موبایلتان را با خود به تختخواب نبرید.

آیا شما هم هنگام خوابیدن موبایلتان را کنار بالشتتان قرار می‌دهید؟ اغلب مردم این کار را انجام می‌دهند و به طور میانگین ۹۰٪  از افراد بین سنین ۱۸ تا ۲۹ سال از این قاعده مستثنی نیستند. همه ما خیلی اوقات از  گوشی موبایلمان به عنوان زنگ صبحگاهی  استفاده می‌کنیم، اما این کار باعث می‌شود تا اولین چیزی که در صبح آن را چک می‌کنید، موبایلتان باشد و قطعا طبق عادت یا زنگ آن را خاموش کرده و یا آن را در حالت تکرار زنگ (Snooze) قرار داده و با این که اولین ساعات صبح است و هنوز در رختخوابتان هستید، مشغول چک کردن صفحه فیس‌بوکتان و سایر کارهای دیگر با موبایلتان می‌شوید.

6موبایلتان را در یک اتاق دیگر بگذارید.

اگر در منزل هستید موبایلتان را داخل آشپزخانه گذاشته  و یا آن را در اتاقی دیگر به شارژ بزنید. مطالعات نشان داده‌اند که هر چه بیشتر قبل از خواب به موبایلتان نگاه کنید، به همان نسبت بدتر می‌خوابید. هنگامی که در تختواب هستید با به کار گرفتن موبایل ، به مغزتان اجازه نمی‌دهید تا ساعات قبل از خواب کمی آزاد شود و استراحت کند . سعی کنید تا یک کتاب مطالعه کرده و یا کمی ریلکس کنید و یا می‌توانید قبل از خواب کمی یوگای آرام انجام دهید. هر چه کمتر از موبایلتان استفاده کنید، خواب راحت‌تر و با کیفیت‌تری خواهید داشت.

7زمانی که در جمع هستید گوشیتان را کنار بگذارید.

تکنولوژی نحوه برقرار کردن روابط اجتماعی ما را تغییر داده است و ما بیش از حد به اینترنت متصل هستیم.  خیلی از مردم با توجه به سریع بودن ایمیل و انواع سیستم‌های پیامک رسان، پست را اصطلاحا نوعی ایمیل کم‌سرعت و حلزونی می‌پندارند و استفاده از آن را به، ارسال کردن نامه با کبوتر نامه‌بر، تشبیه کرده‌اند. در حقیقت انسان‌ها به قدری درگیر هستند که عادت کرده‌اند، تا به جای رو در درو صحبت کردن با یکدیگر، از طریق شبکه‌های اجتماعی و (سیستم‌های پیامکی) با یکدیگر مراوده کنند، اما بهتر است تا مجددا کمی بر روی این موضوع تفکر کنید. چند وقت پیش یک توریست استرالیایی به قدری درگیر صفحه فیس‌بوکش بود که هنگام راه رفتن از لبه یک اسکله به پایین پرتاب شد. پس سعی کنید تا زمانی که دوستانتان را ملاقات می‌کنید، گوشیتان را خاموش و یا در حالت سایلنت قرار داده و تمرکزتان را فقط بر روی یک مکالمه بگذارید و  در حین آن از طریق موبایلتان با افراد دیگر چت نکنید

8زمانی را که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید، کمتر کنید.

قطعا بیشتر وقت شما در شبکه‌های اجتماعی تلف می‌شود و هنگامی که در رابطه با کم‌تر کردن مصرفتان از شبکه‌های اجتماعی سخن می‌گوییم، لازم است تا بدانید که تاکید بر این موضوع (در فرآیند کمتر استفاده کردن  از موبایلتان) بسیار مهم می‌باشد. اگر واقعا شجاع هستید تمام اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعیتان را پاک کنید. حال می‌توانید یا آن‌ها را دوباره دانلود کرده و یا به هدفتان رسیده و کمتر از موبایلتان استفاده کنید.

9زندگیتان را الویت‌بندی کنید.

یک لیست از کارهایی که باید انجام  دهید تهیه کرده و در ذهنتان برای خود یک قاعده بسازید. مثلا با خود قرار بگذارید که فقط زمانی می‌توانید از موبایلتان استفاده کنید که، به اندازه کافی همه کارهایی که باید را، انجام داده باشید. به عنوان  مثال زمانی که همه کارهای لیستتان را انجام داده و کنارشان تیک زدید، می‌توانید تا در بازه مشخصی از زمان با موبایلتان کار کنید. مدت زمانی که به خودتان جایزه می‌دهید بسته به خودتان  و میزان وابستگیتان به گوشی موبایلتان دارد.

10زمان بیشتری را صرف فعالیت های واقعی می کنید.

در حالی که شاید تماشا کردن فیلم از طریق گوشی ‌موبایلتان برایتان رضایت ‌بخش باشد، اما لازم است تا بدانید که به هیچ عنوان نمی‌توان لذت آن را با  لذت دیدن همان فیلم، در پرده بزرگ سینما و به همراه دوستتان و یک بسته پاپ‌کورن کره‌‌ای، مقایسه کنید.

11هنگام غذا خوردن، موبایلتان را کنار بگذارید.

روزانه بیش از ۷۵ میلیون نفر از اینستاگرام استفاده می‌کنند و تعداد زیادی از آن‌ها عکس‌ وعد‌ه‌های غذاییشان را در آن به اشتراک می‌گذارند. عکس گرفتن را رها کنید و به جای آن  بر روی غذایتان تمرکز کرده و از آن لذت ببرید. قطعا زندگی بدون به نمایش گذاشته شدن از پشت فیلتر عکس‌های اینستاگرامی، زیبا‌تر خواهد بود.

حداکثر ۳۲٪ از کاربران شبکه‌های اجتماعی، در حین صرف غذا مشغول چت کردن و نوشتن هستند. اگر شما هم جزوی از این ۳۲٪ هستید، کنار گذاشتن گوشی موبایلتان هنگام صرف غذا، قطعا بهترین راه برای دوری از این عادت است.

12زمانی که مشغول کار هستید، موبایلتان را جلوی چشمتان نگذارید.

اگر علاوه بر گوشی موبایل شخصیتان، یک موبایل کاری نیز دارید، گوشی شخصیتان را از دیدتان پنهان کرده  و به عنوان مثال داخل کشویتان قرار داده و بگذارید تا آن جا بماند. اگر گوشیتان در دسترستان نباشد و یا آن را نبینید، قطعا کمتر به آن فکر خواهید کرد. البته لازم است تا بدانید که گاهی اوقات نبود یک چیز، باعث می‌شود تا برای به دست آوردن مجدد آن مشتاق‌تر شوید.

13برای این که کمتر عصبی باشید، موبایلتان را کنار بگذارید

برای بی‌قراری‌ها و اضطراب‌هایی که خودتان آن‌ها را در خود پرورش داده‌اید، آماده شوید. شاید به نظرتان این حرف کمی خنده‌‌دار باشد، اما دانشمندان این حرف را ثابت کرده‌اند. در یک تحقیقات دانشگاهی دیگر با موضوع اعتیاد به گوشی‌های موبایل، محققین موبایل ۴۰ نفر از داوطلبین را به طور موقت از آن‌ها گرفته و از آن‌ها خواستند که طی دو مرحله تست، ۲ کلمه مرتبط به یکدیگر را حدس بزنند.

در مرحه اول از این تست، داوطلبین می‌توانستند تا موبایلشان را کنارشان نگه دارند  و کلمه اول را حدس بزنند. و در مرحله دوم باید موبایلشان را به محققین می‌دادند. محققین در این مرحله به گوشی موبایل داوطلبین زنگ زده  و از آن‌ها می‌خواستند تا با نشنیده گرفتن صدای آن زنگ، کلمه دوم تست را حدس بزنند. جالب است تا بدانید که بیشتر داوطلبین در این مرحله به تقلا کردن افتادند و کلمات صحیح کم‌تری را حدس زده و نشانه‌هایی از اضطراب در خود نشان دادند. حتی بسیاری از آن‌ها در این مرحله دچار ضربان قلب بالاتر و فشار خون بالاتر شدند. حقیقت ساده این است که گوشی‌های موبایل اعتیادآور هستند.

 پس اگر تصمیم گرفتید تا گوشیتان را کنار بگذارید، لازم است تا بدانید که در حین گذراندن این دوره، قطعا دچار بی‌قراری و اضطراب  خواهید شد.

اگر زمانتان را عاقلانه‌تر مصرف کنید، بدین نتیجه خواهید رسید که می‌توانید کارهای بیشتری را در طول روز انجام دهید و به همان مراتب احساس بهتری نسبت به سطح کارآییتان خواهید داشت و در نهایت اگر بارها سعی کرده‌اید که کمتر از گوشی موبایلتان استفاده کنید و موفق نشده‌اید، می‌توانید تا آن را داخل یک قفس انداخته ودرب آن را قفل کنید تا به نیتتان برسید.

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه