بسیاری از افراد ماهیانه صدا هزار تومان خرج خرید قاب و کیس های محافظ گوشی میکنند. اما این قاب ها عمدتا یا فانتری هستند یا به سادگی خراب میشوند.

اگرچه روز به روز به مقاومت گوشی های هوشمند افزوده میشود، اما همچنان بسیاری از آنها در معرض خطر (رطوبت، ضربه و… ) قرار دارند. اگر میخواهید تا بدانید که چه خطراتی گوشی موبایلتان را تهدید میکند، می توانید تا  آزمایش های متعدد  مربوط به خسارت زدن به گوشی های موبایل را به صورت آنلاین تماشا کنید. اکنون که به یک قاب و یا پوشش برای موبایلتان احتیاج دارید، اجازه دهید تا کمی شما را در انتخاب قاب گوشی راهنمایی کنیم.

لازم به ذکر است که برخی از تولیدکنندگان قاب بر روی قابهایشان گارانتی مادام العمر ارائه می دهند، این فقط در شرایطیست که شما به طور مستقیم از تولید کننده خریداری کرده باشید و (میتوانید در این حالت با قیمت تمام شده خرده فروشی از آنها خرید کنید.)

تکلیفتان را روشن کنید.

قاب گوشی - -هاو کن یو

بررسی ها ونظرات دیگران را درباره قاب موبایلی که شما از ان خوشتان آمده است را برسی کنید و بخوانید و اگر صرفا درباره آن قاب به مطلب خاصی برخورد نکردید، حداقل برسی ها ونظرات دیگر درباره سایر قاب هایی که همان تولید کننده آنها را تولید کرده است را بخوانید تا با این روش به یک دید کلی درباره کیفیت قاب انتخابیتان برسید. این روزها حتی کاربران انینترنتی در انجمن ها و گروه های مختلف عکس قاب گوشی های موبایلشان را ارسال کرده و درباره آن صحبت میکنند.

این که قاب گوشی تان دارای برشهای ظریف باشد نیز بسیار حایز اهمیت است. گاهی اوقات در طراحی و تولید قاب ها بی دقتی و عجله میشود و تولید کنندگان از گذاشت یک پورت خاص بر روی قاب غافل می شوند. یا پوششهای روی دکمه ها بسیار سفت و سخت هستند، و یا ممکن است که قاب مشکل بازتاب فلش دوربین داشته باشد. اگر چیزی شبیه به شارژ بی سیم برایتان مهم است، یا می خواهید گوشی و قابتان را بر روی  پایه مخصوص موبایل نصب کنید،  قبل از خرید، حتما این موارد را با فروشنده چک کنید.

ویژگیهایی که از قابتان میخواهید را چک کنید.

قاب گوشی - -هاو کن یو

چه ویژگی هایی از قاب یا کیس مورد انتخاب انتظار دارید؟ برای تبلتها قرار گرفتن تبلت در وضعیت افقی میتوانید گزینه بسیار مهمی باشد. برخی از قاب های دیگر انواع تبلت های نیز قابلیت قرار دادن تبلت در  چندین موقعیت و همچنین لولاهای ۳۶۰ درجه دارند. برای گوشی های موبایل نیز معمولا قابهای وجود دارند که توسط یه پایه کوچک که از پشت قاب بیرون میآیند این که بتوانید گوشی را تکیه دهید را امکان پذیر میکنند، فقط مطمئن شوید که این پایه ها مطمین باشند. آزیرا بسته شدن و یا در رفتن ناگهانی آنها میتواند ناخوشایند باشد. چیزهایی که برایتان ضرورت دارد را یادداشت کنید و هنگامی که به خرید می روید مانند یک چک لیست آن را به همراه خود ببرید.

 چه مقدار محافظت احتیاج دارید؟

قاب گوشی - -هاو کن یو

آیا شماهم جزو افرادی هستید که گوشی موبایل همیشه از دستشان رها میشود؟ اولین چیزی که باید بدان فکر کنید این است که قابتان باید چه قدر محکم باشد. اگر ممکن است که گوشیتان از دستتان بر روی بتن یا آسفالت رها شود و یا ممکن است که بدان آب بخورد، قطعا به  به حفاظت جدی نیاز خواهید داشت. اگر میخواهید که فقط مراقب باشید و حفاظت های  پایه ای را انجام دهید، نیازی به صرف هزینه زیادی ندارید. لازم است تا بدانید که  بین میزان محکم بودن قاب و حجم و وزن قابتان رابطه ای مستقیم برقرار است.

قاب گوشی خیلی سخت

قاب گوشی - -هاو کن یو

قابهای سخت نیز گزینه دیگری برای انتخاب هستند، اما در نظر داشته باشید که این قاب ها بزرگ و سنگین هستند. گنجاده شدن محفظه ها هوا و گوشه های تقویت شده در دور قاب، به طور چشمگیری خطر آسیب به موبایل شما را کاهش می دهد، اما همه این ها به ناچار باعث افزایش حجم قاب می شود. گرفتن این قاب ها در دست حتی با وجود خیس بودن دست ها باز هم آسان است اما شاید بعد از خرید این مدل قاب متوجه شوید که  داخل و خارج کردن موبایلتان از جیبتان کمی سختی می شود و یا شاید حتی احتیاج به یک گیره مخصوص و یا کیف موبایل آویزان از کمربندتان داشته باشید.

این دسته از قابها بار هر زاویه از گوشی را بپوشانند و این شامل کلیه دکمه ها و حتی صحفه نمایش گوشی می شود. که این امر ممکن است باعث سختتر شدن فشاردن دکمه ها شده و از میزان حساسیت صحفه لمسی گوشیتان بکاهد. در نهایت، به طور کلی این دسته از قاب ها ممکن است تا استفاده از گوشی را کمی برایتان سخت کنند.

امتیاز IP  قابتان (حفاظت از ورود هر چیز به داخل موبایل) به شما این امکان را می دهد که در مورد توانایی آن در مقابل مقاومت در برار ورود آب و گرد و غبار به گوشی موبایلتان اطلاع پیدا کنید. برخی از قاب های خارجی در ضمینه مقاومت بسیار پیشروی کرده اند و استاندرد قابهایشان را بر مبنای استاندارد ارتش آمریکا طراحی کرده اند. این استاندارد شامل مواردی همچون فشار، دما، ویبره و ضربه خوردن میباشد.

قاب های سخت

اگر به دنبال قابی هستید که بعد از افتادن گوشیتان از دستتان از گوشیتان محافظت کند و در عین حال دوست ندارید که قابتان  فضای فضای زیادی بگیرد احتمالا یکی از قاب های سختی را که بسیار هم در بازار فروان هستند انتخاب خواهید کرد. ترکیبی استاندارد که به طرز خوبی نیز کار می کند، یک لایه پلی کربنات سخت با یک لایه داخلی از جنسی نرمتر، مانند سیلیکون، که برای جذب تکان به موبایل کاربرد دارد.

این قاب ها فقط کمی حجم و وزن بیشتر به گوشیتان میدهند و در انواع مدلها در بازار موجود هستند. اما حواستان باشد که این قاب ها نباید مانع دسترسی شما به قابلیت های گوشیتان شوند. مطمئن شوید که زمانی گوشیتان با صحفه به روی زمین میخورد، یک لبه یا  محافظ بر روی قسمت جلوی قاب برای جلوگیری از ضربه موجود باشد. همچنین باید قابتان طوری باشد که بتوانید هنگامی که گوشیتان در معرض افتادن است آن را محکم بگیرید. منظور این است که سطح قاب لغزنده نباشد.

قاب گوشی نازک یا معمولی

قاب گوشی - -هاو کن یو

گاهی اوقات دوست ندارید که طراحی زیبای گوشیتان را زیر پوشش یک قاب بپوشانید و یا  اصلا دوست ندارید که یک شی حجیم را داخل جیبتان قرار دهید. اگر استایل داشتن بیشتر از حفاظت گوشیتان برایتان مهم است، می توانید یک قاب نازک انتخاب کنید. این قاب ها گوشیتان را از خراشیده شدن محافظت میکنند و یا به دلیل جنسشان مانع از افتادن گوشی از دستتان می شود. ( البته نمیتوانید روی این نکته خیلی حساب باز کنید.) این روزهای قاب های نیمه شفاف زیادی روانه بازار شده اند که باعث می شوند استایل گوشیتان نیز دیده شود. هزینه این دسته از قاب ها زیاد نیست و اگر به حافظت های ابتدایی برای گوشیتان احتیاج دارید، قطعا انتخابی خوب خواهند بود.

این قاب های یکپارچه به طور معمول از TPU ساخته شده است، که با دوام و کمی قابل خم شدن است.قاب هایی با این جنس به راحتی جا رفته و تاحدودی شدت ضربه را میگریند. اما قابهای سخت و باریک به سختی بر روی دستگاه شما قرار گرفته  در برابر آسیب ها محافظت چندانی از گوشیتان نمیکنند. شما در این دسته بزرگترین مجموعه از سبک ها و رنگ ها را  پیدا خواهید کرد، اما مطمئن شوید که برش های روی قاب را بررسی کرده باشید و به یاد داشته باشید که عدم حفاظت در گوشه ها و یا لبهه های جولی گوشی به معنای حفاظت ضعیف هنگام افتادن گوشی است.

بعضی از موارد در این دسته همچنین با استفاده از ترکیب یک نازک، سخت به عقب با یک سپر ضخیم تر و قابل انعطاف، حفاظت مناسب را کاهش می دهند. بعضی دیگر از قاب های این دسته با استفاده از ترکیب یک لایه نازک و سخت در پشت قاب با یک سپر ضخیم تر و قابل انعطاف، حفاظت مناسبی را هنگام افتادن گوشی از دستتان ارایه داده اند.

قاب های دفترچه ای

قاب گوشی - -هاو کن یو

این دسته از قاب ها مجهز به سیستم باز شدن و قفل شدن اتوماتیک هستند، ببه طوری که زمانی که پوشش را باز می کنید گوشیتان از حالت قب خارج شده و زمانی که آن را میبندید مجددا قفل میشود. اگر دوست ندارید زمانی که گوشیتان داخل کیفتان است و اتفاقی صحفه قابتان باز میشود، گوشیتان از حالت قفل در بیاید، باید  به نحوه بستار قابتان دقت کنید. معمولا بستارهای مغناطیسی طرح های شیک تر داردند اما به اندازه الاستیک، زبانه و یا دکمه قوت ندارند

بسیاری از این قابهای تاشو در داخل شکاف هایی برای قرار دادن کارت اعتباری دارند وبعضی از آنها واقعا می توانند جایگزین کیف پول باشند. معمولا این قاب ها تعداد زیادی جای نگه داری کارت داردند، اما باید توجه داشت که پر کردن بیش از حد بخش کیف پولی آن ها باعث افزایش احتمال وقوع باز شدن غیر منتظره قاب  می شود.

قاب های باتری دار

قاب گوشی - -هاو کن یو

با توجه به  شکایات مربوط به فناوری تلفن همراه، کم نگه داشتن میزان شارژ توسط باتری در صدر شکایات قرار دارد. شما میتوانید تا برای گوشی های هوشمند خود یک قاب باتری دار تهیه کنید. این قاب ها دارای یک باتری تعبیه شده در خود هستند که قادر است چند ساعت دیگر گوشی هوشمند شما را شارژ کنند.

با این حال این دسته از قاب ها همیشه سنگین و حجیم هستند و  اگر باریک باشند  به این دلیل است که باتری درونشان چندان بزرگ نیست و عمر باتری نیز به همان نسبت کمت است. ممکن است تا بخواهید میزان آمپر ساعت، یا MAH ( واحد شارژ الکتریکی) موبایلتان را بررسی کنید.

بسیاری از قاب های باتری دار به منزله حفاظت از گوشی طراحی نشده اند  و این چیزیست که سازنده های این دسته از قاب ها باید بر روی آن کار کنند علاوه بر آن، این قاب ها باید همیشه توانایی شارژ تلفنتان را نیز به شما ارایه دهند.در حالت ایده آل، گوشیتان به اندازه کافی از باتری قابتان شارژ میشود و پس از اتمام شارژ  آن نیز میتوانید قاب را از روی گوشی بردارید. . همچنین برخی از طرح های هوشمندانه نیز وجود دارند که یک قاب سبک یا سپر را با یک باتری قابل جابجایی ترکیب کرده اند. همچنین شما باید قادر باشید که با قرار دادن این قاب ها همچنان بتوانید وضعیت باتری خود را در یک نگاه بررسی کنید . داشتن جایی برای رد شدن سیم هدفون و یا شارژتان برای روی قاب نیز یک امتیاز محسوب میشود.

محافظ صحفه نمایش

قاب گوشی - -هاو کن یو

بسیاری از موبایل ها به محافظ صفحه نمایش مجهز هستند و تعداد زیادی مغازه برای فروش انواع محافظ  صحفه نمایش به ازای انواع موبایل ها و لوازم الکتریک در بازار وجود دارد. استفاده از این وسیله میتواند به کاهش احتمال افتادن خراش و یا ترک بر روی صفحه نمایش لمسیتان کمک کند،  اما لازم به ذکر است که این محافظ ها ناخواسته کمی بر رو زیبایی و گاهی قابلیت استفاده از حالت لمسی گوشی نیزتاثیر می گذارند.

اگر میخواهید تا محافظ صفحه خریداری کنید، مطمئن شوید که آن محافظ برای مدل موبایل شما ساخته شده است و سپس بلافاصله  آن را خریداری کنید،. هر گونه مشکلی هنگام نصب محافظ صحفحه باعث افتادن حباب زیر آن میشود.پس  دستورالعمل نصب آن را به دقت از اینترنت بخوانید  و به آرامی محافظ صفحه را نصب کنید. قطعا با به خرج دادن صبر و حوصله به بهترین نتیجه میرسید.

معمولا هنگام خرید گوشی موبایل، چندین محافظ صفحه همراه با گوشیتان به شما داده می شود، بنابراین اگر هنگام چسباندن یکی از آن ها را خراب کردید، می توانی تا آن را دور بیاندازید. همچنین می توانید از محافظ صحفه هایی استفاده کنید که زاویه دیدها مختلف را برای بالاتر بردن حریم خصوصیتان از بین می برند. درست مانند محافظ صفحه هایی که میزان بازتاب نور را کاهش میدهند.

این محافظ ها را می توان با قاب های باریک که روی  صفحه نمایش را باز میگذارند استفاده کرد. نکته بد این محافظ ها در این است که گاهی اوقات نصب آنها سخت است و اغلب می توانند حساسیت صفحه نمایش لمسیتان را کاهش دهند. بعضی از محافظ صفحه ها که به نسبت گران تر هم هستند، طوری طراحی شده اند که کمتر جلوی ضربه را میگریند و به جای آن خاصیت لمسی گوشی کمتر کاهش میابد. این انتخاب بسته به تصمیم خود شما است.

سخن نهایی

اگر قبل از اینکه خرید کنید میتوانید تا چند تا از قاب ها را از نزدیک بررسی کنید ، توصیه می کنیم که حتما این کار را انجام دهید. سپس از روی علاقه خود خریدتان را انجام دهید. البته پیشنهاد می شود که چندین قاب بخرید تا بتوانید بسته به شرایط مختلف از آنها استفاده کنید. مثلا برای تایم روزانه ۹ تا ۵ روز که سر کار هستید یک قاب معمولی و برای سیاحت و گردش و کوه نوردی آخر هفته از یک قاب سخت استفاده کنید.