امروزه گوشی های هوشمند همانند گوشی های قدیمی دارای میکروفن و قابلیت ضبط صدا هستند اما تفاوت بسیار بزرگی که بین گوشی microphoneهای امروزی و گوشی های قدیمی وجود دارد این است که کیفیت ضبط و میکروفن گوشی های امروزی بسیار بهبود یافته و از کیفیت بالایی برخوردارند چرا که با پیشرفت رقابتی دوربین های این گوشی های هوشمند و ضبط فیلم با کیفیت Full HD و یا حتی 4K نیاز به داشتن یک میکروفن با کیفیت بالا احساس می شود و کمپانی های سازنده این گوشی ها از این نیاز غافل نشده اند. اما در این جا یعنی “هاو کن یو” به نکاتی می پردازیم که با استفاده از آن ها صدایی با کیفیت مطلوب و حرفه ای را ضبط کنید. با ما همراه باشید.

  • نوتیفیکیشن های گوشی را غیر فعال کنید

زمانی که شما درحال ضبط یک صدای بسیار مهم هستید و ثانیه به ثانیه ی این صدا برای شما مهم و حیاتی است چیزی که می تواند شما را عصبانی کند زنگ خوردن یا رسیدن پیامک و یا هر نوتیفیکیشن دیگر است. پس قبل از شروع ضبط حتما از غیرفعال کردن آن ها مطمئن شوید چرا که موجب خراب شدن صدای ضبط شده می شود.

mobile-phone

  • قبل از شروع ضبط تنظیمات را بررسی کنید

اگر برای اولین بار می خواهید از نرم افزار ضبط گوشی خود استفاده کنید حتما قبل از شروع ضبط سری به تنظیمات نرم افزار بزنید چرا که معمولا این نرم افزارها برای کیفیت ضبط و حجم فایل ضبط شده گزینه های سفارشی دارند که با تغییر آن ها می توانید خروجی بهتری دریافت کنید به عنوان مثال با بالابردن کیفیت ضبط، صدایی واضح تر و با بیت ریت بالاتر ضبط خواهید کرد اما به همان نسبت حجم فایل خروجی بالاتر خواهد بود. اگر احساس کردید که نرم افزار پیش فرض ضبط صدای گوشی نیازهای شما را پاسخ نمی دهد در مارکت ها از بین انبوه نرم افزارهای ضبط صدا نرم افزار دلخواه تان را انتخاب کنید و دانلود کنید. مطمئنا نرم افزارهای بهتر و با امکانات بیشتری برای ضبط صدا وجود دارد.

gears

  • به محیط اطرافتان توجه داشته باشید

هر اتاق و محیط وضعیت منحصر به خودش را داراست و صداهای مختلفی می تواند در آن محیط وجود داشته باشد قبل از شروع ضبط بهتر است که یک نمونه ی صدا از صدای محیط را ضبط کنید و سپس ضبط صدای صحبت کردن آن فرد و یا… شروع کنید چراکه بعد از اتمام ضبط اگر مایل بودید می توانید با نرم افزارهای ویرایش صدا صدای پس زمینه ی آن محیط را از روی صدای اصلی بردارید و این کار تنها با استفاده از صدای نمونه ای که اول کار ضبط کردید امکان پذیر است.

crowd

در محیطی که به ضبط صدا مشغول هستید اگر قادر هستید به سوژه ی موردنظر نزدیکتر شوید ان کار را انجام دهید اگر پنجره ای باز است و سروصدای زیادی از بیرون می آید آن را ببندید و در نتیجه جلوی هرصدای اضافه و مزاحم را تا جایی که امکان دارد بگیرید.

  • از یک میکروفن خارجی استفاده کنید

در بعضی موارد استفاده از یک میکروفن خارجی ضروری به نظر می رسد که خوشبختانه همه ی گوشی ها و تبلت های هوشمند ورودی میکروفن دارند و می توانید به جای استفاده از میکروفن داخلی گوشی از میکروفن خارجی استفاده کنید. البته نوع آن میکرفون خارجی بسیار مهم است شما به ورودی جک 3.5 میلی متری گوشی هوشمندتان از میکروفن حرفه ای تا میکروفن هندزفری می توانید متصل کنید و عملیات ضبط صدا را انجام دهید که این امر بستگی به امکانات و بودجه ی شما دارد.

iRig-microphone