چگونه سرعت اینترنت را بیشتر کنیم؟ سرعت اینترنت جز مهم‌ترین ویژگی‌های اینترنت است که افراد بر اساس آن سرویس خود را تهیه می‌کنند. پایین بودن سرعت اینترنت مخصوصاً در ایران یکی از رایج‌ترین مشکلات میان مردم است. با سرعت پایین بارگذاری شدن هر صفحه چنددقیقه‌ای طول می‌کشد و دانلود فایل­ها چند ساعت طول می‌کشد و مخصوصاً هنگامی‌که شما به اینترنت فوری احتیاج دارید این مشکل بسیار آزاردهنده‌تر می‌شود. برای رفع این مشکل با هاو کن یو همراه باشید.

۱- شبکه را ریست کنید.

گاهی اوقات مودم‌ها از اینترنت‌های اطراف شما دچار مشکل می‌شوند. برای رفع این مشکل مودم خود را دوباره راه بیندازید این کار باعث می‌شود مشکل به وجود آمده از بین برود یا ضعیف‌تر بشود.

۲- وجود سیگنال‌های مزاحم را چک کنید.

اگر شما از اینترنت بی‌سیم استفاده می‌کنید، دقت کنید که برخوردی بین اینترنت شما با دستگاه‌های دیگر نباشد. اگر گیگاهرتز دستگاه شما (معمولاً ۲.۴ تا ۵.۸) با گیگاهرتز موبایلتان همخوانی داشته باشد، سرعت اینترنت کاهش می‌یابد. بسیاری از دستگاه‌های دیگر نیز می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند ازجمله: موبایل‌ها، بلوتوث، تلویزیون، ماکروویو و … سعی کنید آن ها را خاموش کنید، اگر مشکل حل نشد جای مودم را تغییر دهید.1

۳- دستگاه‌های متصل به اینترنت را چک کنید.

اگر افراد دیگر در حال دانلود و استفاده از اینترنت شما هستند، بدیهی است که سرعت اینترنت پایین بیاید. برای رفع این مشکل می‌توانید از لینک‌های زیر کمک بگیرید.

چگونه می توانید با گوشی خود دستگاه های متصل به وای فای را شناسایی و بلاک کنید؟

3

۴- مودمتان را در مکان دیگر قرار دهید.

اگر از مودم بی‌سیم استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که یک سیگنال ضعیف سرعت کمتری را دارد. سعی کنید مودم را نزدیک به کامپیوتر یا وسیله مورداستفاده قرار دهید. دقت کنید که مودم باید در مکان با ارتفاع بلند و با فضای باز باشد و در کابینت‌ها نباشند. همچنین از تمیزی دستگاهتان اطمینان حاصل فرمایید.

۵- فیلترها را چک کنید.(نویزگیر)

اگر از مودم باسیم استفاده کنید. شما سیم لاین را به یک‌طرف وصل می‌کنید. در طرف دیگر دو جا دارید. یکی برای تلفن و دیگری برای مودم. دقت کنید که از فیلترهای باکیفیت استفاده می‌کنید. در صورتی که از نویز گیر استفاده کرده اید اما هنوز سرعت نت پایین است حتما تعویض این دستگاه کوچک را مد نظر قرار دهید.5

۶- مودم خود را عوض کنید.

بزرگ‌ترین دلیل کم‌سرعتی اینترنت بی‌کیفیت بودن مودم است. مودم‌ها انواع مختلفی دارند دقت کنید که مودم موردنیاز خود را تهیه کنید. گران بودن مودم ارتباطی به کیفیت آن ندارد. بعضی از مودم ها به دلیل برد امواج بالا یا ظرفیت زیاد در مقابل یوزر های متصل شده قیمت های بسیار گزافی دانرد. سعی کنید که ابتدا نیاز های خود را شناخته و سپس به خرید مودم اقدام کنید.6

۷- ویروس اسکن کنید.

یکی از دلال کم‌سرعتی وجود ویروس در دستگاه شماست. هرروز یا هرچند روز یک‌بار کامپیوترتان را اسکن کنید. ویروس ها میتوانند علاوه بر سرعت کامپیوتر سرعت اینترنت شما را نیز کاهش دهند. وجود یک آنتی ویروس و اینترنت سکیوریتی بر روی سیستم عامل شما ضروری است.7

۸- کابل‌های خراب یا بلند را عوض کنید.

طول کابل و ساختار آن روی سرعت تأثیر دارد. کابل‌ها و سوکت ها و لاین ها را عوض کنید. استفاده از کابل‌های کوتاه تأثیر به سزایی در سرعت اینترنت دارد. کابل بلند قدرت پالس های فرستاده شده از طریق سیم را کاهش میدهد و کیفیت تلفن و اینترنت شما را به مقدار بسزایی کم میکند.

8

مطالب ذکر شده همگی راه حل های خانگی و ساده ی افزایش سرعت اینترنت خانگی بودند. در صورتی که هنوز با سرعت پایین در لود کردن عکس های اینترنت و ویدیو ها مشکل دارید با شرکت خدمات اینترنتی خوذ تماس حاصل کنید.

منبع:  windstream و blogtyrant