پی دی اف یک فایل متنی-تصویری بسیار پر کاربرد در زمینه های کاری و اداری است. این فرمت که خالق آن شرکت بنام adobe است، به عنوان بافت کتاب های الکترونیکی استفاده میشود. این پسوند که به عنوان راه حلی برای نمایش پرونده های متنی در یک طرح بندی خاص مشابه متون چاپ شده بکار میرود، در بسیاری از نرم افزار ها از قابلیت search و Edit برخوردار نیست. در این ترفند به شما روش جستجو ی حرفه ای یک متن یا کلمه در تمام صفحات یک pdf را خواهیم آموخت. در ادامه با هاو کن یو همراه باشید.

راه حل اول

فایل مورد نظر خود را با استفاده از برنامه ی Adobe Acrobat بازکنید. ورژن این نرم افزار به این آموزش بستگی نداشته و با هر ورژن و تاریخی می توانید این مراحل را اجرا کنید.photo_2016-09-16_15-46-26

سپس گزینه ی tool را انتخاب کرده با فشردن همزمان دکمه های Ctrl+F (در ویندوز) و command+F (در مکینتاش) پنجره ی کوچکی در کنار تولبار اصلی نرم افزار با خواهد شد. در مرحله ی بعد کلمه یا عبارتی که به دنبال آن هستید را تایپ کرده و enter کنید. بعد از جستجو، کامپیوتر کلمات و عبارات مشابه را در قالب هایلایت به شما نشان خواهد داد.

photo_2016-09-16_15-46-30

راه حل دوم

در صورتی که عبارت مورد نظر خود را از طریق مرحله ی اول پیدا نکردید، یک جستجوی پیشرفته تر به این ترتیب انجام دهید.
سه کلید ctrl+Shift +F را به صورت همزمان (در مکینتاش Command+Shift+F) بفشارید. در پنجره ی باز شده می توانید گزینه های بیشتری را وارد کنید تا به عبارت مورد نظر خود نزدیک تر شوید.

photo_2016-09-16_15-46-35

در بخش اول می توانید در تمام pdf های کامپیوتر خود کلمه مورد نظر را جستجو کنید. کافیست تا بر روی گزینه ی All PDF Documents in کلیک کرده و مسیر پوشه های پی دی اف خود را وارد نمایید.

در قسمت بعد با چند گزینه متفاوت روبرو می شوید که در زیر معنای آنها را بیان میکنیم.

  • تیک whole words only که در صورت انتخاب فقط و فقط کلمه ی مورد نظر شما را جستجو خواهد کرد (و از جستجوی کلمات نزدیک به مورد شما جلوگیری میکند)
  • تیک case sensitive که با انتخاب آن حساسیت بزرگ و کوچک بودن حروف عبارت نیز به قابلیت های جستجو اضافه خواهد شد.
  • گزینه های include comments و include bookmarks به شما اجازه میدهد تا در بوکمارک ها و نظرات موجود در سیستم هم جستجو کنید.
  • گزینه ی فعال stemming نیز در ریشه یابی کلمات به شما کمک خواهد کرد.

پس از انتخاب تیک های مورد نیاز کلید search را کلیک کرده و منتظر نتیجه بمانید.