کاهش هزینه های سفر یا صرفه جویی مالی در سفر در نگاه اول شاید به معنی کم کردن یا محدود کردن لذت های سفر باشد. اما در واقع اگر بدانید به خصوص در سفر های خارج از کشور تا چه اندازه بی دلیل و بدون برنامه ریزی پول هدر می دهید، برای مدیریت صحیح آن بیشتر برنامه ریزی خواهید کرد. در این مقاله 10 مورد از روش های کاهش هزینه های سفر را با یکدیگر مرور می کنیم.

زمانی را در نظر بگیرید که به تعطیلات نوروزی نزدیک هستید و یا می‌خواهید از تعطیلات دراز مدت تابستانه خود به نحو احسن استفاده کنید. همه ما میدانیم که در این تعطیلات، سفر کردن میتواند بسیار گران تمام شود. اگرچه با بررسی 10 مورد زیر تا حد زیادی میتوان هزینه های سفر خود را کنترل کرد.

1. از قبل برنامه ریزی کنید

اگر قصد دارید بدون استفاده از تور و خودتان به صورت مستقل بلیط هواپیما، اتوبوس یا قطار روزرو کنید و تمایل دارید که از ارزان ترین قیمت ها استفاده کنید، باید از چند ماه قبل شروع به برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال اگر قصد سفر در تعطیلات نوروز را دارید، سعی کنید که رزرو بلیط و هتل را در ماه‌های دی و یا بهمن انجام دهید.

باید به این نکته توجه داشت که الگوریتم قیمت گذاری وبسایت های رزرو تور و هتل کمی پیچیده است. از این رو نمیتوان کمترین مقدار هزینه را هنگام خرید از این وبسایت ها تشخیص داد. به عنوان مثال بسیاری از شرکت های خدمات گردشگری تور های برنامه ریزی شده از چندین هفته قبل را با هزینه بالاتری در سایت قرار میدهند اما پیشنهادات لحظه آخری را با مبالغ بسیار پایین تر در نظر میگیرند. سعی کنید رفتار وبسایت هایی که قصد خرید از آنها را دارید از قبل بررسی کرده و همه هزینه ها را در شرکت های مختلف مقایسه کنید.

سفر به مقاصد گردشگری

اگر قصد سفر به کشور های پر تردد را دارید حتما از قبل یک فضای مناسب برای اقامتتان رزرو کنید. به هیچ عنوان بدون یک محل اقامت به کشور یا شهر توریستی سفر نکنید. چراکه به احتمال زیاد نه تنها ممکن است بالاجبار هزینه بیشتری برای خانه یا هتل پرداخت کنید، بلکه حتی این امکان وجود دارد که نتوانید یک فضای خالی برای اقامت پیدا کنید.

از دیگر مواردی که باید هنگام سفر به شهر های توریستی بدانید این است که معمولا مراکز شهر یا هتل هایی که به اماکن مشهور نزدیک ترند قیمت به مراتب بالاتری دارند. سعی کنید در حاشیه شهر سکونت داشته باشید. البته به هزینه حمل و نقل محل نیز دقت کنید. مطمئنا پرداخت یک مبلغ گزاف برای هر بار رفت و آمد چیزی نیست که به آن علاقمند باشید. در ادامه این مقاله به تفصیل راجع به حمل و نقل ارزان در سفر خواهیم پرداخت.

در زمان سفر خانه خود را در ختیار مسافران بگذارید

اگر در یک منطقه خوب و توریستی کشور ایران زندگی میکنید میتوانید به اجاره دادن خانه به مسافرانی که قصد سفر به شهر شما را دارند فکر کنید. اخیرا شرکت ها و استارتاپ هایی بومی در زمینه اجاره کوتاه مدت خانه شروع به فعالیت کرده اند. با یک جستجوی ساده در اینترنت میتوانید این وبسایت ها را پیدا کرده و از خدماتشان استفاده کنید. در این صورت اجاره بهای خانه شما میتواند کمک هزینه ای برای سفرتان شود.

خانه های فوق لوکس را فراموش کنید

صرف نظر از اینکه مقصد گردشگری شما کجاست، قطعا خانه های لوکسی هم برای کرایه وجود دارد. این خانه ها به ازای مبلغ بیشتری که از شما دریافت میکنند، خدماتی لوکس مانند میز های بازی، چشم انداز خوب یا حتی استخر های خصوصی در اختیارتان میگذارند. اما آیا این موارد واقعا به اندازه هزینه ای که برایشان پرداخت شده ارزش دارند؟ پاسخ را باید در سبک سفرتان پیدا کنید. اگر مقصود از سفر دیدن اماکن و زیبایی های منطقه است قطعا نیازی به کرایه کردن یک خانه لوکس نیست

مسافرت های میان هفته را امتحان کنید

مسافرت وسط هفته نه تنها نسبت به مسافرت پنجشنبه و جمعه ارزان تر است، بلکه به دلیل خلوت بودن فرودگاه ها، تردد نیز برایتان خوشایند تر خواهد بود. البته این روش نیاز به زمان بندی و برنامه ریزی دقیق تری دارد، چرا که معمولا تور های 2 الی 3 روزه، آخر هفته تشکیل میشوند. و ممکن است پروازهای به سمت مقصد مورد نظر شما در روز های وسط هفته کمتر باشد.

در پاییز یا اواخر بهار سفر کنید

همه ما میدانیم که تعداد زیادی از هموطنان در تعطیلات نوروزی یا تابتانی به سفر میروند. از این رو تورها و هتل ها با توجه به تقاضای بالای مشتریان، مبلغ بیشتری را در ازای خدمات خود دریافت میکنند. اما این موضوع در پاییز یا اواخر بهار صادق نیست. در خرداد ماه به دلیل امتحانات مدارس و آماده سازی برای آزمون کنکور معمولا سفر ها کمتر میشوند. در پاییز هم به دلایل مختلف از جمله آب و هوا یا شرایط تحصیل فرزندان خانواده سفر های کمتری اتفاق می افتد. اگر فرزند محصل ندارید میتوانید با صرف هزینه بسیار کمتر از طبیعت بهاری یا پاییزی مقصد گردشگریتان استفاده کنید.

قطار یا کشتی را جایگزین هواپیما کنید

روش های مختلف مسافرت را بررسی کنید. اگر میتوانید به جای سفر با هواپیما با قطار یا کشتی مسافرت کنید. چراکه قطعا هزینه کمتری را برای شما در بر خواهد داشت. البته انتخاب دیگر شما سفر با خودرو شخصی است. اگر همسفران زیادی همراه شما هستند، استفاده از خودرو شخصی در طول مسافرت را در نظر داشته باشید چرا که علاوه بر لذت باهم بودن هزینه های کمتری را متقبل خواهید شد.

لیستی از ارزان‎ترین مقاصد تعطیلات

رنکینگ سال 2016 رنکینگ سال 2017 مقصد
1 1 پرتغال
2 2 بلغارستان
4 3 اسپانیا
5 4 ترکیه
7 5 جمهوری چک
9 6 قبرس
6 7 مجارستان
11 8 ژاپن
14 9 مالت
10 10 یونان
3 11 آفریقای جنوبی
17 12 مکزیک
8 13 اندونزی
13 14 کرواسی
16 15 تایلند
13 16 کنیا
17 پرو
24 18 ایتالیا
21 19 آمریکا
19 20 مالزی

کرایه خودرو یا استفاده از حمل و نقل عمومی ؟

با اینکه کرایه خودرو شخصی میتواند بر لذت سفر شما بیفزاید اما قطعا مشکلاتی هم به همراه دارد. یکی از بزرگترین چالش های کرایه خودرو قیمت زیاد آن است. به جای استفاده از خودرو کرایه ای میتوانید از سیستم حمل و نقل عمومی در  شهر استفاده کنید و هرچه آسان تر خود را به اماکن عمومی و دیدنی برسانید.

مقالات مرتبط:


چگونه تنها سفر کنیم؟ (تمامی نکات مهم برای تنها سفر کردن)