چگونه گیاهخوار شویم؟ رژیم گیاهخواری چیست؟ روش های گیاه خوار شدن چیست؟ آیا گیاهخوار شدن مضر است؟ گیاهخواری یک انتخاب فردی است. روزانه با مردم زیادی روبرو می شویم که قصد دارند گیاه خوار شوند. اما با آن ها که صحبت می کنید متوجه می شوید که اکثر آن ها از سخت بودن و نداشتن اراده برای رسیدن به این هدف صحبت می کنند. اما این کار بسیار آسان و لذت بخش است و تبدیل شدن به یک گیاهخوار و داشتن رژیم های مخصوص آن نیاز به کمی اطلاعات و آموزش دارد که هاو کن یو در اختیار شما قرار می دهید.

1چرا گیاه خوار شوید؟

شاید دوست نداشته باشید که گیاهخوار شوید و یا یک فرد متعصب بر روی گوشت خواری هستید اما ما در این جا چندین دلی می آوریم که چرا گیاهخوار شویم. با ما همراه شوید تا قدم به قدم شما را به سوی این کار متقاعد کنیم.

2چربی ها را کنار بگذارید.

 

در حالی که گوشت حاوی مقدار زیادی پروتئین است, اما به همان اندازه و یا بیشتر از آن حاوی چربی های مضر است که با خوردن گوشت وارد بدن می شود. این به این معنی است که با برداشتن گوشت از برنامه غذایی خود, این چربی های بد را حذف می کنید و به جای آن مواد غذایی مصرف می کنیم که چربی های مفید را برای شما تامین می کند. و نکته دیگر هم اینجاست که به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری هایی چون بیماری های قلبی – عروقی، دیابت، سرطان ها و غیره را کاهش می دهد. افراد گیاهخوار بر اساس تحقیق کمتر در معرض خطر بیماری هایی مانند فشار خون, بیماری های قلبی, سرطان و غیره هستند.

3کمتر شدن مسمومیت های غذایی

میلیون ها نفر در سال دچار مسمومیت غذایی می شوند که اکثر آن ها بر اثر خوردن گوشت می باشد. زیرا گوشت ها یک منبع مناسب برای ذخیره باکتری های مضر هستند و اگر آن ها به درستی نگهداری و پخته نشوند خطر ابتلا به مسمومیت های غذایی را افزایش می دهند. با خارج کردن گوشت از برنامه غذاییتان این خطر را کاهش دهید. (همچنین اگر بتوانید تخم مرغ و لبنیات را هم خارج کنید خوب است اما این کار کاملا اختیاری می باشد).

آموزش خشک کردن انواع میوه به صورت تصویری

4درد و رنج حیوانات را کاهش دهید

یکی دیگر از عواملی که باعث گیاه خوار شدن می شود، کاهش درد و رنج حیوانات و کشته شدن آن هاست. با گیاهخواری شما کمک زیادی به این کار و کمتر کشته شدن حیوانات می کنید.

5کمک به محیط زیست

در واقع صنعت گوشت با شیوه های متعددی به محیط زیست آسیب می زند. از چرخه تهیه گوشت بعد از کشته شدن حیوانات تا مواد زائد بدن حیوانات. با گیاهخواری، کمکی به کمتر شدن کشتار حیوانات و به دنبال آن به محیط زیست کرده اید.

6کمک به کاهش وزن

یکی دیگر از ویژگی های گیاهخواری، کاهش وزن به طور طبیعی و مناسب است. اما ممکن است یک گیاه خوار باشید ولی مواد غذایی مانند سیب زمینی سرخ کرده, سرخ کردنی ها، پیتزا و غیره را مصرف کنید که باعث چاقی می شود. اما تحقیقات نشان می دهد که اکثر افراد گیاه خوار نسبت به گوشت خواران اندام مناسب تری دارند.

7مواد مغذی بیشتری دریافت کنید

به طور کلی (نه لزوما) گیاهخواران برای دریافت مواد مغذی بدنشان به جای استفاده از گوشت از موادی مانند میوه ها, سبزیجات, لوبیا, دانه های کامل و غیره استفاده می کنند که جایگزینی بسیار مناسبی نیز  برای سایز مواد غذایی هستند و برای سلامتی کاملا مفید می باشند.

8چگونه گیاه خوار شویم ؟

9دلیل خوبی داشته باشید

شاید شما تصمیم بگیرید که گیاه خوار شوید اما اگر دلیل مناسب و خوبی برای این کار نداشته باشید قطعا در آینده خسته می شوید و از این کار دست می کشید. پس باید دلیل و انگیزه خوبی برای گیاه خوار شدن داشته باشید. دلایل را بالا تر ذکر کردیم. شاید شما دلایل مخصوص به خود داشته باشید.

10در رابطه با بدن خود و نیاز هایی که دارد تحقیق و مطالعه کنید

قبل از شروع هر کار جدید و یا تغییر در سبک زندگی یا عادت ها سعی کنید که تا حدی که می توانید درباره آن بخوانید و مطالعه کنید. درباره گیاهخواری نیز شروع به خواندن کنید از کتاب ها گرفته تا مقالات مرتبط با آن. شما باید به خوبی بدن خود را بشناسید و بدانید که برای ادامه حیاط به عنوان یک فرد سالم به چه مواد مغذی احتیاج دارید. گیاهان و سبزیجات و یا دانه هایی که می توانند پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کنند کدامند؟ کدام دسته از مواد مغذی و .. با حذف گوشت دیگر دریافت نخواند شد؟ جایگزین های مناسب از گیاهان و دانه ها برای هر یک از این مواد غذایی کدام است. و … مطالعات خود را در این زمینه کامل کنید.

11مطمئن شوید به اندازه کافی غذا می خورید

شما قرار نیست با گیاه خوار شدن به خود رنج و سختی بدهید بلکه شما کاربران با این کار به دنبال سلامتی و آسایش بیش تر هستید. پس به خاطر داشته باشید که شما باید جایگزین های خوبی برای مواد گوشتی پیدا کنید و ان ها را با مقدار مناسب جایگزین کنید. نشانه هایی از ضعف، لاغر شدن سریع، و حالات نا متعادل را با دقت برررسی کنید.

12دستورالعمل های خوب را پیدا کنید

برای این که این راه دشوار نباشد به دنبال دستور العمل های خوب باشید. حتما لازم نیست به سراغ کتاب های آشپزی مختلف بروید، اگرچه این خودش یک راه است. اما به راحتی می توانید به سراغ سایت ها و منابع مناسب بروید و برنامه غذایی خوبی برای خودتان فراهم کنید. باید توجه داشته باشید که همه این دستورالعمل ها خوب و مفید نیستند. شما ذائقع مخصوص به خود را دارید. در این بین شما باید به علایق خود هم دقت کنید. برای شروع مواردی که به ذائقه شما نزدیک تر هستند را انتخاب کنید.

13دستور العمل را یک هفته اجرا کنید

پیشنهاد می شود که یک دستور العمل را یک هفته اجرا کنید و اگر موردعلاقه تان بود آن را به برنامه غذاییتان وارد کنید. با این روند پس از مدتی شما حدود ۵-۱۰ دستورالعمل برای گیاه خواری خواهید داشت که مورد علاقه شما هستند و مانند قبل می توانید آن ها را استفاده کنید.

14به لیبل ها و برچسب ها دقت کنید

شما باید اصول خرید را هم از دید یک گیاهخوار فرا بگیرید. به هنگام خرید محصولات بسته بندی شده همیشه نشان هایی به صورت رنگی یا نوشته برای تشخیص مقدار کالری، قند، چربی، و … درج شده است. به سراغ رنگ های سبز در این جداول و قند و چربی پایین باشید. خود را پیش از اندازه درگیر این اعداد و نوشته های درج شده نکنید با این حال به عنوان یک گیاهخوار توجه لازم را داشته باشید.

15جایگزینی

ممکن است شما یک غذا را خیلی دوست داشته باشید که داخل آن گوشت وجود دارد. برای گیاه خوار شدن سعی نکنید آن غذا را از برنامه تان خارج کنید، به جای این کار به دنبال یک جایگزین برای گوشت باشید. برای مثال اگر شما اسپاگتی دوست دارید می توانید به جای گوشت از سویا استفاده کنید.

16با گوشت قرمز شروع کنید

تجربه نشان داده است گیاه خوار شدن بصورت تدریجی بهتر از به یک باره گیاه خوار شدن است. برای مثال می توانید در هفته اول یک غذای مخصوص گیاه خواری بخورید و هفته بعد دو تا و به همین ترتیب. همچنین به یک باره تمامی گوشت ها را حذف نکنید.
اول با گوشت قرمز شروع کنید که نا سالم تر از بقیه می باشد. پس از این که کامل گوشت قرمز را کنار گذاشتید, حال وقت آن رسیده که بقیه گوشت ها را هم کنار بگذارید مثل گوشت مرغ, ماهی و غیره.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه