بسیار پیش آمده که با شوق و ذوق یک کتاب را شروع میکنیم. در ساعتهای ابتدایی خواندن این کتاب، پر انرژی و پر نشاط هستیم اما پس از مدتی این انرژی کاسته شده و جای خود را به یک مسئولیت سنگین میدهد: تمام کردن کتاب. اگر برای شما هم این اتفاق پیش آمده است باید بدانید که دلایل مختلفی وجود دارد که علاقه شما را به کتاب در طول زمان کم میکند و به جایی میرساند که یا کتاب را نصفه و نیمه رها کنید یا اینکه با مشقت خواندن کتاب را به پایان رسانیده و دیگر هیچوقت دوباره به سراغش نروید. باید اشاره کرد که احتمالا این مشکل، مشکل شماست و نه کتاب. در ادامه بررسی میکنیم که علت خسته شدن از کتاب چیست و چرا نمیتوانیم آن را به پایان برسانیم. همچنین روش هایی برای حل این مشکل را بازگو میکنیم تا بتوانیم مطالعه های خود را مفید تر ادامه دهیم.

دلایل اصلی تمام نکردن یک کتاب


خواندن یک کتاب چه از نوع درسی و اکادمیک باشد و چه از نوع رمان و داستان نیازمند توجه مداوم است. میتوان گفت که بسیاری از افراد در حین خواندن کتاب آنطور که باید توجهی به محتوای متون نکرده و فقط با چشم آن را میخوانند. میتوان گفت بی توجهی دلیل اصلی مقید نماندن به یک کتاب است. اما این بی توجهی ها از کجا نشات میگیرند. دلایل زیر را بخوانید و بررسی کنید که هنگام خواندن کتاب درسی یا ی متن غیر درسی کدام یک از عوامل به سراغتان می آید.

1سر وصدا و آمبیانس محیط

اکثر ما برای کتاب خواندن زمان مشخصی را در نظر نگرفته ایم. هر وقتی از روز که احساس کتاب خواندن پیدا میکنیم کتاب را بدست میگیرم و به مطالعه آن میپردازیم. آیا هنگام مطالعه مطالعه کتاب به حواس پرتی های اطرافتان توجه میکنید؟ آیا به نظر شما با صدای گذر اتوبوس یا صدای اخبار در تلوزیون میتوان تمرکز برای خواندن یک صفحه به صورت مفید و سودمند را داشت؟ قطعا خیر. قبل از شروع کتابخوانی به این موضوع توجه کنید که آیا در پس زمینه محل صدایی وجود دارد که باعث حواسپرتی شده و تمرکز شما را از کتاب سلب کند. اگر تا بحال به این موضوع توجهی نداشتید از این مرحله به بعد حتما صدای اطراف خود را به مینیمم برسانید. در پاراگراف های بعدی به اینکه چگونه المان های از بین برنده تمرکز را از بین ببریم توضیحات مفصل تری را ارائه خواهیم کرد.

2کتاب خواندن قبل از خواب

هر چقدر هم که شبها بیدار و پر انرژی باشید، قبل از خوابیدن به هیچ عنوان زمان مناسبی برای کتاب خواندن نیست. چراکه این کتاب ممکن است یک کتاب آکادمیک بوده و نیاز به دقت روی کلمه به کلمه دارد. پژوهش های زیادی که در ضمینه فعالیت های مغز قبل از خواب انجام شده است همگی بر این نکته تمرکز دارند که بدن به صورت عمومی با غروب آفتاب میزان هورمون سروتونین و آدرنالین را در بدن کاهش داده و دمای خود را کاهش میدهد. این به این معنی است که بدن عملا به خواب میرود اگرچه که مغز دائما در حال کار است. خواندن کتاب های سنگنین و نیازمند توجه باید در زمان هایی از روز انجام شود که بدن و به خصوص مغز آمادگی کامل را در برابر درک کلمات سنگین، ارتباطات و حفظ کردن داشته باشد.

3لحن نوشتار نویسنده یا مترجم بی تاثیر نیست

لحن نوشتاری هر نویسنده با دیگری تفاوت دارد. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا نوشته های صادق هدایت را دوست دارید اما نمیتوانید به سمت کتاب های بزرگ عبوی بروید، یا برعکس؟ به این دلیل است که شخصیت شما ممکن است به تعدادی از نویسنده ها نزدیک تر باشد و این باعث میشود که بتوانید با نوشته های آنها ارتباط مثبتی برقرار کنید. همین امر سبب بهتر متوجه شدن داستان یا محتوای کتاب خواهد شد.

در مورد کتاب های آکادمیک و آموزشی، مترجمان نقش اساسی را ایفا میکنند. گفتار ترجمه یک مترجم میتواند آنچنان دلنشین و قابل فهم باشد که با یک نگاه سریع متوجه تمام ریزه کاری ها و جزییات خواهید شد و به کتاب میل و علاقه بسیار زیادی پیدا خواهید کرد. اما متاسفانه ترجمه های بد و نا مفهوم میتواند ما را برای همیشه از آن کتاب زده کنند. برای حل این مشکل پیشنهاد میشود که قبل از خرید هر کتاب به نمره های دیگر کاربران در وبسایت ها نگاه کوتاهی بیندازید. همچنین همیشه به سراغ ناشر هایی بروید که قبلا کتابی از آن خریداری کرده و اطلاعاتی در دست دارید.

4تاریخ نوشتار و دامنه لغت

طبیعی است که کتابهای نسخه های قدیمی و یا تاریخی به دلیل استفاده از املا و لغات سنگین نامفهوم تر از معمول هستند. اگر مهم است که این کتاب ها را مطالعه کنید کمی روی دامنه لغت فارسی خود کار کنید تا درک بهتری از متن داشته باشید.

اما چگونه میتوانیم خواندن یک کتاب را به انتها برسانیم؟


پیش از ذکر روشهای کمک کننده باید به این نکته توجه داشت که هر کتاب محصول روزها تفکر و تحقیق و همچنین صرف عمر و تجربه یک نویسنده است. پس مطمئنا در هر صفحه از کتاب چیزی برای یادگیری وجود دارد. اگر قبل از خرید کتاب این دیدگاه را داشته باشید قطعا نظری مثبت تر به خواندن کتاب پیدا خواهید کرد. اما در صورتی که یک یا چند از دلایل بالا مانع از تمرکز شما شدند، مراحل زیر را طی کنید:

5اگر مفهوم یک صفحه را متوجه نشدید دوباره بخوانید

خواندن یک صفحه برای چند بار اصلا باعث شرم و خجالت نیست. در حقیقت نویسندگان مشهور تاریخ همگی بر این نظر بوده اند که کتاب را باید با تمام حواس خواند و نه فقط با حس بینایی. ممکن است چند صفحه از کتاب اطلاعات مهم و اساسی را با شما در میان بگذارد. قطعا نمیتوان بدون فهمیدن کامل آن اطلاعات از صفحات کتاب گذر کرد. پس خواندن دوباره به هیچ عنوان باعث شرمساری نیست.

البته توجه داشته باشید که اگر چندین بار یک صفحه را مطالعه میکنید اما متوجه نمیشوید احتمالا ذهن شما آشفته است و یا سر و صدای محیط روی درک مطلبتان تاثیر گذاشته است.

6از بوکمارک ها استفاده کنید

مهم نیست که کتابی که در حال مطالعه آن هستید درسی است یا غیر درسی؛ حتما از بوکمارک استفاده کنید. بوکمارک یک نشانگر است که تعداد صفحه خوانده شده را مشخص میکند. امروزه بوکمارک های زیبا و فانتزی زیادی وجود دارد که به انگیزه کتابخوانی شما نیز کمک بسزاییی خواهد کرد. همیشه پس از خواندن کتاب آخرین صفحه را نشان بگذارید تا برای نشست بعدی بدانید که دقیقا باید از کجا شروع کنید. پیشنهاد میشود که از چند همیشه برای ادامه از چند خط بالاتر شروع کنید تا حافظه شما تازه شده و ذهنتان آماده دریافت اطلاعات جدید باشد.

7هرگونه حواس پرتی را از بین ببرید

همانطور که قبل تر گفته شد حواس پرتی ها عامل اصلی کنار مفید نبودن مطالعه هستند. بهترین روش برای حل این مشکل داشتن برنامه روزانه یا هفتگی برای مطالعه است. به مطالعه خود مقید بمانید و اگر روزانه 2 ساعت را برای آن در نظر گرفته اید، هیچ کاری به جر مطالعه نکنید. حواس پرتی های مهم عبارت اند از تلوزیون، موبایل و سر و صدای اطراف. برای حل این مشکلات کافیست تا موبایل خود را سایلنت کنید و اتصال آن را با اینترنت به مدت 2 ساعت قطع کنید. تلوزیون را خاموش کنید و در یک اتاق ساکت و روشن بنشینید. پیشنهاد میشود برای افزایش تمرکز از یک آهنگ کلاسیک ایرانی یا غربی پخش کرده و به مطالعه بپردازید.

8تکنیک نوت برداری

اگر متون اکادمیک و درسی مطالعه میکنید این ترفند بسیار برای شما کارساز خواهد بود. این ترفند Note Taking  نام دارد. تکنیک نوت برداری نیازمند علم خاصی نیست. کافی است که چند عدد کاغذ سفید و یک مداد به همراه داشته باشید. نکات مهم و کلمات کلیدی هر صفحه را روی این صفحات سفید بنویسید. این تکنیک از دوجهت به شما کمک میکند: 1- در هنگام مرور درس دیگر نیاز به خواندن کل کتاب نیست و با خواندن نکات مهم مطمئن هستید که چیزی را از دست نداده اید. 2- نوشتن نکات بلافاصله پس از خواندن باعث میشود که سریعتر و بهتر در ذهن جا بیوفتند.

نکته
در صورتی که حافظه ضعیفتری دارید میتوانید برای ادامه دادن مطالعه در روز های بعد ابتدا نگاهی به نکات نوشته شده در نشست قبل داشته باشید تا همه چیز در ذهنتان تازه شود.

9نکته نهایی

کتابهایی هستند که به دلایل مختلف قابل درک نیستند. از فونت بد تا نوشتار غیر قابل فهم هزاران علت میتواند یک کتاب نا مفهوم را بسازند. اگر هرازچند گاهی با این کتاب ها برخورد میکنید خود را سرزنش نکنید. شما اشکالی ندارید. این کتابها هستند که خواننده را مشتاق نگه نمیدارند. پس اگر با خواندن چند صفحه از کتاب متوجه این موضوع شدید که کتاب واقعا نامفهوم است بهترین راه این است که این کتاب را کنار گذاشته و همان عنوان را با انتشارات متفاوت و مترجم متفاوت امتحان کنید. هیچ چیز بهتر از این نیست که یک کتاب بد را نیمه کاره رها کنید. 

Sending
User Review
1.8 (5 votes)

دیدگاه