بیزینس من چه کسی است؟ چه ویژگی‌هایی او را به یک بیزینس من موفق تبدیل می‌کند؟ با رعایت 3 نکته‌ی کلیدی بیش از پیش در این زمینه دانش کسب کنید و به یک بیزینس من موفق تبدیل شوید.

وقتی صحبت از بیزینس می‌شود، نیمی از بحث مربوط به ظاهر و نیمی دیگر مربوط به طرز برخورد است. غالبا گفته می‌شود که باید «برای شغلی که در نظر دارید لباس بپوشید، نه شغلی که در حال حاضر دارید» و این نقل قول نشان دهنده‌ی اهمیت ظاهر یک فرد برای پیشرفت در بیزینس است.

در بیزینس جایی که همه از مشتری مداری، نت ورک، روابط و رهبری صحبت می‌کنند، چگونه به نظر رسیدن و چگونه رفتار کردن جایگاهی به اندازه‌ی اهمیت کسب و کار دارد. همه‌ی افراد شم بیزینسی‌ایی مانند آقای وارن بافت ندارند، اما همه شما می‌توانید مانند آنچه که انجام می‌دهید و شغلی که دارید به نظر برسید. در این مقاله از هاو کن یو 3 بخش جدا و موثر در افزایش شباهت رفتاری و ظاهری شما به یک تاجر و بیزینس من، بررسی می‌شود.

بخش اول: ظاهری مانند یک بیزینس من داشته باشید.

یک کت و شلوار خوب بخرید.

هیچ چیزی مهم‌تر از یک دست کت و شلوار خوب و مناسب برای تجارت و بیزینس نیست. و اگرچه لازم نیست هزینه‌ی زیادی داشته باشد، اما باید هوشمندانه انتخاب شود. موارد زیر از جمله مواردی هستند که می‌توانند در خرید یک کت و شلوار خوب و فیت، به شما کمک کنند.

  1. کت و شلواری با رنگ سرمه‎ایی یا خاکستری انتخاب کنید نه سیاه، چرا که لباس سیاه می‌تواند یادآور مراسم خاکسپاری باشد.
  2. همواره کت و شلوار خود را به دست یک خیاط حرفه‌ای بسپارید. زیرا این کار باعث می‌شود لباس دقیقا اندازه و متناسب با بدن شما باشد، که این مسئله به نوبه‌ی خود باعث می‌شود حرفه‌ای‌تر به نظر برسید.
  3.  فیت بودن و متناسب بودن کت و شلوار با بدن شما مهم‌ترین جنبه‌ی خرید یک دست کت و شلوار است.

یک دستگاه موبایل یا PDA خریداری کنید.

اگرچه امروزه اکثر افراد تلفن همراه دارند، اما اطمینان حاصل پیدا کردن از این نکته که تلفن شما حرفه‌ای به نظر برسد، مهم است.

اطمینان حاصل کنید که تلفن شما به رنگ مشکی یا نقره‌ای باشد و از بروز هرگونه موارد تلفن همراه چشمک زن یا رنگارنگ خودداری کنید.

از صدای تلفن همراه بلند یا آزار دهنده جلوگیری کنید. زنگ تلفن با صدای بلند و موسیقی راک ممکن است برای جمعه شب و یا مهمانی عالی باشد، اما در اتاق انتظار مشتریان شما چندان خوب نیست.

یک ساعت آنالوگ بخرید.

ساعت مچی آنالوگ، اگرچه به دلیل استفاده‌ی گسترده از تلفن‌های همراه تا حدودی منسوخ شده است، اما همچنان جز اکسسوری‌های مهم و نمادی از وضعیت شما است.

ساعت‌های برندهای معروف مانند Rolex، Omega و Cartier نمادی از غنا، فرهنگ، کمال و فرهیختگی هستند.

اگر قادر به تهیه‌ی یک ساعت مچی از برندهای معروف با محدوده‌ی قیمتی بالا نیستید، می‌توانید به فکر تهیه‌ی ساعت‌هایی با قیمت‌های مناسب‌تر که با لباس شما مطابقت دارند، باشید. اگر به ساعت‌های کلاسیک و خوش ساخت علاقمند هستید می‌توانید برندهایی مانند Timex، Seiko و Hamilton را امتحان کنید. هم‌چنین وب سایت‌هایی مانند overstock.com دارای طیف گسترده‌ای از ساعت‌های مقرون به صرفه هستند که ظریف و حرفه‌ای به نظر می‌رسند.

روی یک جفت کفش خوب سرمایه گذاری کنید.

یک جفت کفش مناسب، کت و شلوار شما را تکمیل می‌کند و آن را بیش از پیش در معرض نمایش قرار می‌دهد. در حالیکه پوشیدن کفش‌های قدیمی یا کهنه می‌توانند از ارزش ظاهر کلی شما بکاهند.

به طور مرتب کفش‌های خود را واکس بزنید و آن‌ها را در فضاهای بیرون که ممکن است به کفش شما آسیب برسانند، نپوشید. تا اطمینان حاصل کنید که آن‌ها ظاهر حرفه‌ای خود را حفظ می‌کنند.

مطمئن شوید که کفش شما با کت و شلوار شما مطابقت دارد و ست شده است. به طور کلی، انتخاب کفش‌های مشکی هرگز اشتباه نخواهد بود، اما ست کردن کفش‌های قهوه‌ای تیره یا به رنگ گردو با کت و شلوار سرمه‌ایی یا آبی تیره می‌تواند یک ترکیب زیبا باشد.

اطمینان حاصل کنید که کمربند شما نیز با کفش‌های شما ست شده باشد. رنگ‌ کمربند شما لزوما نباید با رنگ کفش‌هایتان کاملا یکسان باشد، اما تا حد امکان با رنگ آن‌ها مطابقت داشته باشد. همواره سعی کنید کمربند مشکی را با کفش‌های مشکی و کمربند قهوه‌ایی را با کفش‌های قهوه‌ایی بپوشید.

یک کیف دستی بخرید.

کیف دستی یک اکسسوری بدون تاریخ مصرف است. کیف دستی مانند یک ساعت آنالوگ خوب، نمادی کلاسیکی از حرفه‌ای بودن است. استفاده از کیف دستی نه تنها تصویر مناسبی از شما را منتقل می‌کند، بلکه بسیار کاربردی است. چرا که به شما این امکان را می‌دهد که اسناد و مدارک مهم خود را بدون استفاده از کوله پشتی حمل کنید. استفاده از کوله پشتی لباس شما را چروک می‌کند و همچنین چون اکثرا نوجوان‌ها از آن استفاده ‌می‌کنند در نتیجه استفاده‌ی یک بیزینس من از آن وجه‌ی خوبی ندارد.

اگر مسئله‌ی امنیت اسناد و مدارک برایتان خیلی مهم نیست، می‌توانید از کیف دستی‌های چرمی به جای نمونه‌های فلزی یا گرافیتی استفاده کنید.

برای خودتان وقت بگذارید.

وقت گذاشتن از این منظر که مرتبا صورت خود را اصلاح کنید. حتما نیازی به شش تیغه کردن نیست، حتی می‌توانید ته ریش داشته باشید ولی سعی کنید حتما آن را مرتب کنید. در این میان حتما به موهای خود نیز سرو سامان بدهید. همچنین برای داشتن پوستی تمیز تلاش کنید. و مرتب موهای زائد مانند موهای بینی یا گوش خود را اصلاح کنید.

بخش دوم: اعتماد به نفس یک بیزینس من را داشته باشید.

با اعتماد به نفس رفتار کنید.

داشتن اعتماد به نفس کلید مطلق انتقال تصویری موفق از شما در دنیای بیزینس است. با اعتماد به نفس رفتار کردن شامل زبان بدن، حالات چهره، تن صدای شما و مهارت‌های اجتماعی است.

ژست مناسبی را تمرین کنید.

تمام قد ایستادن بیانگر داشتن کنترل، اعتماد به نفس و صلاحیت است. اگر عادات بدی داشته باشید، تصحیح ژست و طرز ایستادن شما زمان بر خواهد بود. اما تمرین مکرر می‌تواند حتی داشتن عادات بد در طول سال‌های زیاد را جبران کند.

از قوز کردن بپرهیزید و ستون فقرات خود را کاملا صاف کنید. قوز کردن باعث انتقال انرژی و اعتماد به نفس شما به دیگران نمی‌شود. بنابراین روی صاف نگه داشتن ستون فقرات خود تمرکز کنید.

سر شانه‌های خود را کامل به عقب بکشید. عقب دادن سر شانه‌های و صاف کردن سینه باعث می‌شود که به دیگران این حس را منتقل کنید که نه تنها از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید بلکه این اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا بدون ترس درباره‌ی خود مقابل دیگران صحبت کنید.

همواره سعی کنید چانه‌ی خود را بالا نگه دارید. بیش از حد پایین را نگاه کردن غالبا نه تنها ژست بدی را به نمایش می‌گذارد، بلکه باعث می‌شود از شما تصویری خجالتی و فراری از جمع در ذهن دیگران به جای بماند. این تصویر با تصویر گشاده رو بودن و بی شیله پیله بودن که باعث ایجاد روابط تجاری مثبت می‌شود، در تضاد است.

روی لبخند زدن تمرکز کنید.

لبخند زدن باعث می‌شود شما دوستانه، صمیمی‌ و دوست داشتنی به نظر برسید، که همه‌ی این موارد برای تجارت و بیزینس ضروری هستند. غمگین، عصبانی یا بی‌حوصله به نظر رسیدن نه تنها افراد را از نزدیک شدن به شما باز می‌دارد، بلکه می‌تواند یک تصور ضعیفی از شما در برخورد اولیه به دیگران بدهد و این مسئله باعث می‌شود شکل گیری روابط کلیدی در بیزینس دشوار یا غیرممکن شود.

روی آگاهی داشتن از خود و حالات چهره‌ی خود تمرکز کنید. ممکن است در موقعیت‌های اجتماعی مختلف یا هنگام ملاقات با افراد جدید، منفی‌گرا یا عصبی به نظر برسید. سعی کنید این حالت منفی را با یک لبخند جایگزین کنید، در این حالت است که متوجه خواهید شد که نه تنها روحیه‌ی خود شما بهبود می‌یابد بلکه باعث می‌شود که شما از نظر دیگران صمیمی‌تر به نظر برسید.

هنگام قدم زدن لبخند بزنید. متوجه خواهید شد که دیگران نیز به شما لبخند می‌زنند.

تماس چشمی برقرار کنید.

حفظ تماس چشمی و گره خوردن نگاه در حین مکالمه، به شخصی که در حال برقراری ارتباط با او هستید سیگنال واضحی از این که شما با دقت به حرف‌های او گوش می‌دهید، توجه می‌کنید، و اینکه کاملا روی او تمرکز کرده‌اید، می‌دهد. این کار به شما این امکان را می‌دهد که زمینه‌ی ایجاد اعتماد در آن شخص را تقویت کرده و با ایجاد اعتماد و آرامش در وی او را به برقراری ارتباط بیشتر ترغیب کنید. به نحوی که او خیلی راحت طرز تفکر و صحبت‌های خود را با شما در میان بگذارد.

برای تمرین کردن برقراری تماس چشمی، از مکالمات روزانه‌ی خود شروع کنید. به محض اینکه خواستید تماس چشمی خود را با فرد مقابل قطع  کنید، مزایای تماس چشمی را به یاد آورده و این کار را برای مدت بیشتری ادامه دهید. تا زمانی که در حین صحبت کردن لبخند می‌زنید و تماس چشمی برقرار می‌کنید، به نظر نمی‌رسد که خیره شده‌اید.

زبان بدن خود را حفظ کنید.

زبان بدن می‌تواند تأثیر زیادی در درک شدن شما توسط دیگران داشته باشد. برای اولین بار هم که شده است سعی کنید در هنگام نشستن و حتی ایستادن، دست‌ها و پاهای خود را در هم جمع نکنید. این رفتار نشان می‌دهد که شما آماده‌ی مکالمه و پذیرای فرد مقابل هستید. نشان دادن کف دستان به شخصی که با او صحبت می‌کنید هم‌چنین می‌تواند نشانی از صداقت شما باشد. علاوه بر این، همیشه کمر خود را صاف نگه دارید، شانه‌ها را شل کرده و سر خود معمولی نگه دارید، نه خیلی عمودی و نه خیلی کج.

از زبان حرفه‌ای استفاده کنید.

استفاده از زبان حرفه‌ای به معنی استفاده از زبانی پیچیده و غیر ضروری یا خودپسندانه نیست. منظور از زبان حرفه‌ای یعنی استفاده از زبان حرفه‌ای تیم کاری شما، است. همواره از استفاده از زبان عامیانه و نابخردانه خودداری کنید. هرگز از کلمات توهین آمیز و از اظهار نظرهایی که موجب تمسخر یا تحقیر دیگران می‌شود، استفاده نکنید. همواره این توصیه را به خاطر بسپارید: “اگر نمی‌توانید حرف خوبی بگویید، اصلا حرف نزنید.”

به عنوان مثال، اگر مدیر اجرایی یک شرکت در یک رویداد رسمی بیزینسی هستید و مایل به دیدار و صحبت با بیزینس من‌ های سایر شرکت‌ها و هلدینگ‌ها هستید، حتما تمام اصطلاحات بکار رفته در این صنعت را شناخته و یاد بگیرید. و از استفاده از همان زبانی که با گروهی از دوستان خود صحبت می‌کنید، خودداری کنید.

تجهیزات و وسایل حرفه‌ای در شغل شما جدای از این که کار را برای شما جذاب‌تر می‌کند، اعتماد به نفس نیز برایتان به ارمغان می‌آورد.

از تماس فیزیکی بیشتر استفاده کنید.

در حالی که احترام به مرزهای شخصی بسیار اهمیت دارد، اما راه‌های اجتماعی پذیرفته شده و دلگرم کننده‌ای وجود دارد که استفاده از تماس فیزیکی برای انتقال اعتماد به نفس را تشویق می‌کنند.

همیشه محکم دست بدهید. دست دادن کلید مطلقی در دنیای تجارت است و مهم است که دست شخص مقابل را محکم و با اطمینان بگیرید. شل دست دادن نشانه‌ای از عدم قطعیت و حتی ضعف است.

برای ابراز قدردانی از همکاران خود و یا در هنگام احوال پرسی با همکاری که او را به خوبی می‌شناسید، می‌توانید به کمر او آرام ضربه بزنید. با مشاهده بیزینس من‌ ها و بازرگانان فصلی در یک محیط نیمه رسمی یا حتی رسمی که با یکدیگر در تعامل هستند، متوجه خواهید شد ضربه زدن ملایم به کمر یک اقدام مشترک بین تمامی بیزینس من‌ ها است. با این حال، حتما قبل از برقراری تماس فیزیکی با یک فرد، جوانب احتیاط را رعایت کرده و عکس‌العمل‌های وی از ابتدای گفتگو را به خوبی مشاهده کنید. در این میان مواردی نیز وجود دارد که افراد دوست ندارند لمس شوند، در این حالت باید مراقب باشید که به فضای جسمی آن فرد حمله نکنید.

رفتاری اجتماعی و برون گرا داشته باشید.

در حالی که بسیاری از افراد موفق در تجارت و کسب و کار، درون گراها هستند یعنی افرادی که ترجیح می‌دهند وقت خود را به تنهایی سپری کنند و تمایل به خجالتی بودن دارند، اما می‌توان برای رویدادهای کلیدی در کسب و کار یا دیدار با مشتریان، برونگرا و معاشرتی رفتار کرد.

سعی کنید نزدیک شدن به غریبه‌ها و معرفی کردن خود را تمرین کنید، زیرا این کار شما باعث می‌شود مشتاق و کنجکاوتر به نظر برسید.

به افراد خالصانه علاقه‌مند شده و جذب گفتگو با آن‌ها شوید و با پرسیدن سؤال مکالمات را رهبری کنید.

از شوخی کردن نترسید. البته تا زمانی که جوک‌های بی‌ادبانه و داستان‌هایی که به نحوی نژاد، جنسیت یا گرایش جنسی یک فرد را مورد تمسخر قرار می‌دهد، بیان نکنید.

بخش سوم: مهارت‌های خود را مانند یک بیزینس من توسعه دهید.

مسئولیت پذیری خود را اثبات کنید.

یک راه خوب برای نشان دادن اینکه شما یک فرد مناسب برای انجام کارهای بیزینسی هستید این است که با مسئولیت و صداقت رفتار کنید. یعنی همیشه با عمل کردن به موقع به قول‌هایی که می‌دهید و تحویل به موقع نتایج و کارهای خود، صداقت و مسئولیت پذیری خود را نشان دهید. همیشه برای جلسات و تماس‌ها دقیق باشید. از طرف دیگر، به یاد داشته باشید از پخش شایعات یا خبرچینی کردن درمورد شرکای بیزینسی برای دیگران خودداری کنید.

از خود جاه طلبی آشکار نشان دهید.

جاه طلبی به یک حرکت ذاتی جهت موفقیت اشاره دارد، و هر بیزینس من موفقی امکان ندارد جاه طلبی نداشته باشد. ایجاد و رشد جاه طلبی نه تنها برای شما اشتیاق و انگیزه، برای سخت‌تر کار کردن و به موفقیت نزدیک‌تر شدن به همراه دارد، بلکه باعث می‌شود شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

به تصویر ایده‌آلی که دوست دارید زندگی شما مانند آن باشد، فکر کنید. این تصویری که در ذهن دارید چه شکلی است؟ آیا در آن خود را یک بیزینس من موفق می‌بینید؟ آیا در آن به صدها نفر خدمات ارائه می‌دهید؟ آیا خود را در حال رانندگی پشت یک ماشین خوب تصور می‌کنید؟ داشتن تصویری شفاف از آنچه که می‌خواهید زندگی شما به نظر برسد، می‌تواند به شما جهتی درست و انگیزه‌ای قوی برای تبدیل کردن آن تصویر ذهنی به واقعیت بدهد.

اهداف مشخص و واضح برای خود تعیین کنید.

یک بیزینس من موفق فقط یک خیال پرداز ساده نیست بلکه کسی است که بتواند ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کند و در نهایت از آن‌ها کسب درآمد کند. توانایی داشتن یک ایده یا یک چشم انداز و تبدیل آن به یک سری از اهداف خاص، یک مهارت اساسی در بیزینس و بخش اصلی کار یک بیزینس من است.

اطمینان حاصل کنید که تمام اهداف شما هوشمندانه هستند. هوشمندانه به این معنی که اهداف شما باید خاص، قابل سنجش، قابل دستیابی، واقع بینانه و به جا باشند. به عنوان مثال، اگر هدف شما تبدیل شدن به یک بیزینس من سطح بالا است، با یک هدف قابل دستیابی شروع کنید. مثلا اول هدف خود را این قرار دهید که به مدت دو سال سرپرست تیم خود باشید، سپس به بیزینس من سطح بالا شدن فکر کنید.

نت ورکینگ را تمرین کنید.

تجارت تماما به روابط مربوط می‌شود. و نت ورکینگ بهترین راه برای یافتن شغل جدید، ملاقات با مشتریان جدید، آشنایی با سرپرستان و سوپروایزرها و یا ایجاد روابط تجاری جدید است که می‌تواند باعث پیشرفت شغلی شما شود. نت ورکینگ یک مهارت اساسی در بیزینس است.

یک نتورکر جایی برای اشتباه ندارد. به عنوان یک نتورکر باید همیشه دست باز داشته باشید و به دیگران ببخشید. یک اهدا کننده باشید، نه گیرنده.

نت ورکینگ را هر چه بیشتر تمرین کنید بیشتر بر آن مسلط می‌شوید. یک توصیه‌ی خوب برای شروع گفتگوها این است که فقط به افراد یا گروه‌ها نزدیک شوید و سؤال‌های ساده‌ای از جمله “چه چیزی شما را به اینجا آورده است؟” یا حتی ساده‌تر از آن، “حال شما چطور است؟”، بپرسید.

گوش دادن به اندازه صحبت کردن مهم است. گوش دادن نه تنها به شما این امکان را می‌دهد تا با فرد مقابل بهتر آشنا شوید بلکه می‌تواند باعث شود فرد مقابل احساس مهم بودن کند.

مدیریت زمان را تمرین کنید.

موفقیت در کسب و کار شامل سخت کاری و نیازمند یک برنامه‌ی جامع و چیده شده است. مدیریت این برنامه جنبه‌ی کلیدی‌ایی در اولویت بندی کارهای ضروری و انجام به موقع آن‌ها دارد.

اولویت بندی از اهمیت خاصی برخوردار است. از آنجا که اغلب، میزان کارهایی که باید انجام شوند بیشتر از زمان لازم برای انجام آن‌ها است، در نتیجه توانایی نه گفتن به کارهای جانبی و غیرضروری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر در حال کار بر روی یک پروژه‌ی بزرگ هستید که تمام وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد، و در عین حال از شما خواسته می‌شود که در پروژه‌ی کوچک دیگری که فرد دیگری مسئول آن است کمک کنید، در حالیکه انجام آن کار موفقیت پروژه‌ی خود شما را با خلل مواجه می‌کند، به راحتی از دیگران برای انجام آن کار کمک بگیرید و یا به سادگی درخواست را رد کنید. همزمان مشغول چند کار و پروژه بودن باعث از دست رفتن فرصت‌ها و خراب شدن نتایج می‌شود.

هنگام اولویت بندی، روی مهمترین کارها که دستیابی به آن‌ها جزو اهداف شخصی شما هستند، تمرکز کنید و بیشترین هزینه و وقت را برای آن‌ها اختصاص دهید چرا که اهدافی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند وقت کمتری می‌گیرند.

بیزینس من مورد علاقه‌ی شما کیست؟ آیا شما نیز به فکر تبدیل شدن به یک بیزینس من موفق هستید؟ این مقاله را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و تجربیات خود را در این زمینه با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.