چگوه بدهی های خود را مدیریت کنیم؟ چگونه بدهی های را بپردازیم و پرداخت کنیم؟  همه ما به نحوی در زندگی خود برای یکبار هم که شده با شکلی از مقروض بودن مالی رو به رو می شویم. مبالغی که باید هر چه زود تر پرداخت شوند و لازمه این پرداخت مدیریت و برنامه ریزی است.  اگر میزان بدهیتان کم است باید حساب دخل و خرجتان را نگه دارید و مطمئن شوید که از کنترلتان خارج نمی شود. اما وقتی بدهیهایتان سنگین است باید تلاش بیشتری در جهت پرداخت بدهی هایتان کنید و در همین حین درمورد بدهی هایی که در حال حاضر پرداختشان نمی کنید باید از آنها چشم پوشی کنید.

9بدانید به چه کسی و چقدر بدهکارید

فهرستی از بدهی ها شامل طلبکار، مقدار کلی بدهی، پرداخت ماهیانه و تاریخ مقرر فراهم کنید. شما می توانید از گزارش اعتبارتان برای تأیید بدهی های لیستتان استفاده کنید. اینکه تمامی بدهی هایتان را جلوی دید بگذارید به شما امکان می دهد تصویر بزرگتری از آنها داشته باشید و از آن آگاه بمانید.

اینگونه نباشد که فقط بدهی هایتان را لیست کنید، آن را فراموش کنید. به طور دوره ای به فهرست بدهی هایتان مراجعه کنید، به خصوص زمانی که قبض ها را پرداخت می کنید. هر چند ماه یکبار با تغییر مقدار بدهی تان فهرست تان را هم به روز رسانی کنید.

8هر ماه قبوضتان را سر موقع پرداخت کنید

پرداخت با تأخیر، تسویۀ بدهی ها را سخت تر می کند زیرا برای هر پرداختی که با تأخیر مواجه شده است باید جریمه پرداخت کرد.

اگر از یک سیستم جدول بندی زمانی روی کامپیوتر یا گوشی هوشمندتان استفاده می کنید، پرداخت ها را در آنجا وارد کنید و زنگ هشداری را برای چند روز قبل از موعد مقرر تنظیم کنید. اگر پرداختی را فراموش کردید تا موعد بعدی پرداخت منتظر نمانید چون این تأخیر گزارش شده و شامل جریمه های مروبطه می شود.

7یک تقویم پرداخت قبوض ماهیانه درست کنید

از یک تقویم پرداخت قبض استفاده کنید تا به شما کمک کند متوجه شوید کدام قبض را با کدام چک باید پرداخت کنید. در تقویمتان مقدار قابل پرداخت هر قبض را کنار تاریخ مقررش بنویسید. سپس تاریخ هر چک پرداختی را پر کنید. اگر هر ماه در همان روزها حقوق دریافت می کنید، مثلا اول یا پانزدهم هر ماه، می توانید یک جدول زمانی را برای هر ماه پر کنید. اما اگر هر ماه چک هایتان در روز های متفاوتی هستند، داشتن جدول زمانی برای هر ماه به طور جداگانه می تواند کمک کننده باشد.

6حتی الامکان حداقل پرداخت ها را انجام دهید

اگر نمی توانید از عهدۀ پرداخت موارد زیادی بر بیایید حتی الامکان به پرداخت حداقل ها بپردازید. البته پرداخت حداقل بدهی ها کمکی به پیشرفت واقعی تان در تسویۀ بدهی ها نمی کند. اما از رشد بدهی هایتان جلوگیری می کند و حساب هایتان را در یک وضعیت خوب قرار می دهد. وقتی پرداخت ها را فراموش می کنید، جبران عقب ماندن ها سخت تر می شود و نهایتاً حساب هایتان دچار مشکل می شوند.

5تصمیم بگیرید که کدام بدهی را اول پرداخت کنید

 معمولا بهترین استراتژی، تسویه کردن بدهی هایی است که سود زیادی دارند، زیرا جریمه ای که برای این بدهی ها باید پرداخت شود ضرر بیشتری به شما می رسانند. و از بین این بدهی ها موردی که بیشترین سود را دارد باید در اولویت قرار بگیرد زیرا بیشترین هزینه را برای شما دارد.

از همان لیست بدهی که قبلا تهیه کرده اید برای اولویت بندی و رتبه بندی بدهی هایتان استفاده کنید. همچنین می توانید ابتدا بدهی هایی با کمترین مانده را پرداخت کنید.

4بدهی های جمع شده و خسارت ها را تسویه کنید

شما فقط تا جایی  که از عهده اش بر بیایید می توانید بدهی پرداخت کنید. وقتی سرمایۀ محدودی برای بازپرداخت بدهی دارید، روی حفظ حساب های دیگرتان تمرکز کنید. حساب های بانکی مثبتتان را فدای حساب هایی که قبلا تحت تأثیر بدهی هایتان قرار گرفته اند نکنید. در عوض حساب هایی که موعد پرداختشان گذشته است را به زمانی موکول کنید که از عهده اش بر می آیید.

بدانید که طلبکارانتان به تلاششان برای وصول حسابتان ادامه خواهند داد تا زمانیکه حسابتان را به روال عادی برگردانید.

3از صندوق اضطراری برای عقب نشینی استفاده کنید

بدون دسترسی به پس اندازها مجبور می شوید زیر بار قرض ها بروید تا هزینه های اضطراری و اورژانسی را پرداخت کنید. حتی وجود یک صندوق اضطراری کوچک هم می تواند هزینه های کوچکی که هر از گاهی پدیدار می شوند را پوشش دهد.

ابتدا در جهت ایجاد یک صندوق اضطراری کوچک کار کنید- چند میلیون تومان می تواند شروع خوبی باشد. وقتی آن را دارید، توسعه دادن آن را هدف خودتان قرار دهید. در نهایت می خواهید هزینۀ زندگی برای شش ماه آینده را ذخیره کنید.

2از یک بودجۀ ماهیانه برای برنامه ریزی هزینه هایتان استفاده کنید

حفظ یک بودجه کمک می کند تا با اطمینان پول کافی برای پوشش هزینه های یک ماه را داشته باشید. به اندازۀ کافی پیشاپیش برنامه ریزی کنید تا در صورتی که این ماه و ماه بعد هزینۀ کافی برای پرداخت قبوض را ندارید بتوانید اقدامات اولیه را انجام دهید. داشتن یک بودجه همچنین به شما کمک می کند تا پس از پوشش دادن هزینه ها، برای خرج کردن پول اضافه ای که باقی مانده است برنامه ریزی کنید. می توانید از این پول برای تسویۀ سریع تر بدهی ها استفاده کنید.

1علائمی که نشان می دهند شما به کمک نیاز دارید را شناسایی کنید

 

اگر پرداخت ماهیانۀ قبوض و تسویۀ بدهی ها برایتان دشوار شده است، احتمالا به یک وام نیاز دارید. این وام ها مزایا و معایبی دارند پس گزینه هایتان را با دقت بررسی کنید.

اگر فکر می کنید مشکل پول خرج کردن دارید می توانید با یک سرچ در گوگل از توصیه هایی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید.

مقالات مرتبط


بهترین اپلیکیشن های مدیریت مالی

Sending
User Review
0 (0 votes)

۱ دیدگاه

دیدگاه