چگونه مشتری پیدا کنیم؟ چگونه مشتری های خود را جذب کنیم؟ چگونه مشتری یابی کنیم؟ آیا پیدا کردن مشتری کار سختی است؟ برای این کار باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید تا بتوانید در کسب و کار خود به درآمد برسید و یا در آن پیشرفت کنید؟ در این مقاله ۱۵ مورد مهم برای مشتری یابی را برسی می کنیم.

ما در این مقاله پانزده روش مشتری یابی را به شما معرفی می‌ کنیم که می‌ توانید با به‌ کارگیری آنها به افزایش تعداد مشتریان کسب‌ و کارتان کمک کنید. با ما همراه باشید.

فرض کنید کافه‌ ی شیکی راه انداخته‌اید. خوب هم می‌ دانید چیزی که کم نیست، کافه است. تصور می‌ کنید همین که فضا را شیک کنید و منوها ی آنچنانی هم در کافه‌ تان بگنجانید، مشتری‌ ها  به سمت‌تان هجوم می‌آورند. انگار برای‌تان اصلا مهم نیست که دو تا کوچه آن‌ طرف‌ تر، سه تا کافه‌ ی دیگر هم مثل شما مشغول به کار هستند. آیا می‌ دانید سخت‌ترین چیز برای شروع و گسترش کسب‌ و کار چیست؟ بد نیست بدانید برای بسیاری از کسب‌ و کارها پاسخ این پرسش، یک واژه است: مشتری یابی.

این واژه زمانی در کسب‌ و کارتان صدق می‌ کند که بودجه‌ی بازاریابی کسب‌وکار شما محدود باشد.
همه می‌ دانند که سخت‌ترین بخش راه‌ اندازی و گسترش کسب‌ و کار، پیداکردن مشتری است. صِرف داشتن محصول یا خدمتی که مطمئنید افراد زیادی به آن احتیاج دارند، جذب مشتری را تضمین نمی‌ کند. صِرف اینکه شما کسب‌وکار راه انداخته‌اید، به این معنی نیست که مشتری، مغازه‌ی شما یا وب‌سایت شما یا صفحات شبکه‌ی اجتماعی شما را پیدا می‌کند. باید به خودتان تکانی بدهید و به دنبال مشتری بروید.

در واقع اکثر صاحبان کسب‌ و کار حتی پس از اینکه کسب‌وکارشان رونق و شهرت هم پیدا کرد، به‌طور مداوم در حال پیداکردن مشتری‌اند. شما چطور باید این کار را بکنید؟ با پیروی از این پانزده روشی که خدمت‌تان عرض می‌ کنیم شما کاربران هاو کن یو می توانید در این زمینه به موفقیت برسید:‌ در ادامه اگر تازه اقدام به شروع کسب و کار خود کرده اید و یا قصد انجام این کار را دارید داشتن یک بیزینس پلن و یا طرح کسب و کار الزامی است که آموزش کامل ان را در لینک زیر از هاو کن یو می توانید مطالعه کنید.

چگونه طرح کسب و کار بنویسیم؟ (آموزش جامع نوشتن بیزینس پلن) قسمت ۱

 برای مشتری یابی برنامه‌ریزی کنید

چگونه مشتری یابی کنیم - هاو کن یو

چگونه مشتری یابی کنیم – هاو کن یو

با خود بنشینید و فکر کنید که مشتری‌های ایدئال چه خصوصیاتی دارند. اگر به کسب‌ و کارها چیزی می‌ فروشید، فکر کنید و ببینید کدام بخش با احتمال‌ بیشتری خریدار محصولات یا خدمات شما خواهد بود و چه فردی در چه سطحی از مسئولیت، ملزومات خرید مورد نظر را تعیین می‌کند.

اگر پاسخ این سؤالات را نمی‌دانید، تلفن را بردارید و به این افراد زنگ بزنید. از مدت‌ زمان چرخه‌ی خرید آگاه شوید: آیا خرید محصول شما چرخه‌‌ای طولانی‌ دارد و چندین نفر در آن دخیل‌اند؟ سپس به این فکر کنید که خریدار مورد نظرتان معمولا چطور محصولات و خدمات شما را پیدا می‌ کند. آیا در شبکه‌های اجتماعی حضور پر رنگ دارد؟

بیشتر به حرف چه کسی گوش می‌دهد و از چه کسی برای خرید، الگو می‌ گیرد؟ همه‌‌ی این اطلاعات را یادداشت کنید و به‌دنبال طرح‌های مرتبط بگردید. سپس راه‌هایی پیدا کنید که خود و اطلاعات‌تان در همان موقعیتی قرار بگیرید که افراد در بازار هدف شما حضور دارند. با این کار دیده می‌‌شوید و آنها هم می‌توانند محصولات و خدمات شما را پیدا کنند و بخرند.

 از چشم‌اندازهای کسب‌وکار در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

چگونه مشتری یابی کنیم - هاو کن یو

چگونه مشتری یابی کنیم – هاو کن یو

سعی نکنید محصولات و خدمات خود را در صفحات شبکه‌های اجتماعیِ مردم به آنها بفروشید، بلکه سعی کنید با آنها وارد رابطه شوید. در پست‌های آنها کامنت بگذارید و توییت‌های‌شان را هم پاسخ دهید. آنها را در پست‌های شبکه‌های اجتماعی خودتان منشن کنید، مثلا:‌ @sergio در جلسه‌ی امروز در مورد امنیت فروش حرف‌های خیلی خوبی زد. هدف شما باید این باشد:‌ شناخته شوید و مردم شما را دوست خود بدانند. فروش به کسانی که شما را دوست خود می‌دانند، بسیار راحت‌تر است.

چگونه از اینستا گرام برای کسب و کار خود استفاده کنیم؟

به‌سراغ روزنامه‌های کاغذی بروید

حتی در عصر دیجیتال هم، روزنامه‌ها و مجلات کاغذی هنوز منبعی از اطلاعات تماس‌اند و شما را به مشتریان بالقوه‌تان می‌رسانند. به‌دنبال اسامی افرادی باشید که به‌تازگی ترفیع گرفته‌اند، جایزه برده‌اند، کسب‌وکارهای جدید افتتاح کرده‌اند یا به هر طریق دیگری ممکن است مشتری بالقوه‌ی شما باشند.

به این افراد نامه بنویسید و به آنها به‌خاطر موفقیت‌شان تبریک بگویید یا به آنها بگویید مقاله‌ای که درموردشان نوشته شده بود، خیلی جالب بود. نام و شعار شرکت خود را به‌علاوه‌ی هر اطلاعاتی که درمورد محصول خود دارید، در امضای نامه‌‌تان ذکر کنید.

فضای وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود را برای بازدید مردم، ساده کنید

کاری کنید اطلاعات تماس خود را به شما بدهند. از آنها دعوت کنید در خبرنامه‌ی رایگان شما عضو شوند. برای امور مرتبط با شغل‌تان، پیشنهاد دهید که می‌توانید آنها را به‌طور رایگان راهنمایی کنید. با این کارها می‌توانید سرنخ بگیرید و سپس روی آن سرنخ‌ها به‌طور مداوم کار کنید.

 اسپانسر رویدادها شوید

به‌دنبال رویدادهایی باشید که بازارهای بالقوه را به‌نفع شما فعال می‌کنند. به‌دنبال جلسات گروه بازاریابی محلی باشید یا به ترتیب‌ دهندگان این جلسات و رویدادها زنگ بزنید و ببینید آیا اسپانسر می‌خواهند یا خیر. اسپانسرشدن برای رویدادهای محلی گاهی خیلی ارزان تمام می‌شود؛ اگر هم گران بود، می‌توانید در قسمت مربوط به «دوستان» به‌بهای اندکی اسپانسر شوید.

چگونه بهترین نام را برای برندمان انتخاب کنیم؟ (۱۰ نکته انتخاب نام برند)

در جلسات و سمینارهایی شرکت کنید که ممکن است مشتریان بالقوه‌تان حضور داشته باشند

چگونه مشتری یابی کنیم - هاو کن یو

چگونه مشتری یابی کنیم – هاو کن یو

اگر شما کاربران هاو کن یو این کار را کرده‌اید ولی با آنها تماس نگرفته‌اید، گروه‌های بازاریابی جدید را امتحان کنید. در روزنامه‌ها بگردید و ببینید چه سازمان‌هایی رویدادهایی برگزار می‌کنند که ممکن است بازار هدف شما را جذب کنند. سپس در آن رویدادها شرکت کنید. این موارد در مشتری یابی امور مهمی به حساب می آیند.

پس از جلسات برای مشتری یابی باز هم خود را نشان دهید

با کسانی که ملاقات کرده‌اید، تماس بگیرید و ببینید آیا می‌توانند مشتری بالقوه‌ای برای محصول یا خدمات شما باشند یا خیر. اگر گفتند به محصولات یا خدمات شما درحال‌حاضر نیاز ندارند، از آنها بپرسید به‌نظرشان چه وقتی می‌توانید به آنها زنگ بزنید، یا آیا همکاران آنها هم‌اکنون به محصول شما نیاز دارند یا خیر. در اصول مشتری یابی پیگیر بودن را مد نظر داشته باشید.

اندک بکارید و کلان برداشت کنید

نمونه‌هایی رایگان از محصولات خود ارائه کنید و از دریافت‌کننده‌های این نمونه‌ها بخواهید از دوستان‌شان بپرسند آیا از محصول شما راضی بوده‌اند یا نه. یا مثلا اگر مشاوره می‌دهید، این کار را رایگان انجام دهید. می‌ توانید خبرگزاری یا کانال تلگرام داشته باشید و اخبار و نکات روان‌شناسی را در آن بگنجانید. همچنین می‌ توانید یک دوره مشاوره‌ی رایگان برگزار کنید و طی آن اطلاعات کافی را در اختیار مراجعه‌کننده قرار دهید تا از توانایی شما در ارائه‌ی کمک به خود مطمئن شود.

 در دایره‌ی دوستان‌تان به‌دنبال مشتری باشید

چگونه مشتری یابی کنیم - هاو کن یو

چگونه مشتری یابی کنیم – هاو کن یو

از دوستان‌تان بپرسید آیا کسی را می‌ شناسند که بتواند از خدمات شما استفاده کند. اگر ساختار قیمت‌گذاری‌ شما اجازه می‌دهد، به دوستان و آشنایان پیشنهاد کنید که در ازای جذب مشتری درصدی از سود را به آنها خواهید داد. در مشتری یابی همیشه هزینه هایی که درست مدیریت شوند به سود ختم خواهند شد.

رقبای موفق خود را تحت نظر داشته باشید

ببینید آنها معمولا کجا تبلیغ می‌کنند؟ کجا به بازاریابی می‌پردازند؟ از چه شگردهایی استفاده می‌کنند؟ چیزی که به آنها کمک می‌کند، ممکن است برای شما هم مفید باشد.

 به‌جای یک آگهی بزرگ، از چند آگهی کوچک استفاده کنید

چگونه مشتری یابی کنیم - هاو کن یو

چگونه مشتری یابی کنیم – هاو کن یو

اگر اکثر افراد در حوزه‌ی کاری شما از تبلیغات چاپی برای جذب مشتری استفاده می‌کنند، شما هم باید همین کار را بکنید. فکر تبلیغ‌های بزرگ، آن‌هم برای مدت کوتاه روی بیلبورد اتوبان را کلا از سر بیرون کنید. از آگهی‌های کوچک‌تر طی مدت طولانی‌تر در همان نشریاتی استفاده کنید که رقبای‌تان به تبلیغ می‌پردازند. در رابطه با برند سازی هم می توانید مقاله زیر از هاو کن یو را که قبلا تهیه کرده ایم مطالعه کنید تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کند.

چگونه از کسب و کار خود برند بسازیم؟!

 

 تبلیغات PPC (‌پرداخت به‌ازای هر کلیک) و سایر تبلیغات آنلاین را امتحان کنید

چگونه مشتری یابی کنیم - هاو کن یو

چگونه مشتری یابی کنیم – هاو کن یو

برای پایین نگه‌ داشتن هزینه‌ها، طوری تبلیغ کنید که افرادی که به‌ احتمال‌ زیاد مشتری شما خواهند بود، آن را ببینند. آنها را هدف بگیرید تا در منطقه‌ی جغرافیایی شما به‌سراغ‌تان بیایند، همان منطقه‌ای که در آن، خدمتی عرضه می‌ کنید یا محصولی می‌ فروشید. به‌ عنوان‌ مثال، روی زنان بین ۴۰ تا ۵۵ سالی تمرکز کنید که در منطقه‌ی پیچ شمیران زندگی می‌کنند. بودجه‌های ماهانه و روزانه وضع کنید و ظرف چند روز اول، آن را مکررا بررسی کنید.

در «مای‌بیزنس گو گل» Google My Business جایی پیدا کنید

گوگل مای بیزینس Google My Business نام خدمتی است که این شرکت برای توسعه سرویس‌دهی به کسب‌و‌کار ها ارائه داده است. شما کاربران هاو کن یو می‌توانید در هر سایت مرجعی که صلاحیتش را دارید، نام شرکت خود را ذکر کنید. توجه داشته باشید که آدرس وب‌سایت را صحیح بنویسید. اتاق بازرگانی و سایر گروه‌های کسب‌وکار غالبا در سایت‌های مرجع عضویت دارند و شما می‌توانید اطلاعات تماس و آدرس وب‌سایت خود را در آنها ثبت کنید.

وقتی مشتریان بالقوه خرید نکردند، از آنها بازخورد بگیرید

چگونه مشتری یابی کنیم - هاو کن یو

چگونه مشتری یابی کنیم – هاو کن یو

از آنها بپرسید آیا محصول دیگری پیدا کرده‌اند که بیشتر مناسب حال‌شان بوده است؟ یا اینکه اصلا به‌کلی از خرید منصرف شده‌اند. آیا سفارش‌دادن در وب‌سایت شما برای‌شان سخت بوده است؟ از بازخوردی که می‌گیرید، استفاده کنید تا تغییرات موردنیاز را انجام دهید و به فروش خود رونق بدهید.

 

بدانید راه‌های بی‌ شماری برای رسیدن به موفقیت هست

غالبا فروش زمانی رونق می‌گیرد که مشتریانِ بالقوه درمورد محصولات و خدمات شما از چند مجرا و منبع مطلع شده‌ باشند. هرچه بیشتر درمورد شما بشنوند، محصولات و خدمات‌تان را بیشتر در نظر خواهند گرفت.