چگونه یک کارمند ناراضی را مدیریت کنیم؟ ( 6 تکنیک برخورد با نیروی کار ناراضی)

0
191

مدیریت کارمند ناراضی یا عضوی از تیم که نسبت به شرایط رضایت ندارد و بنا بر هر دلیلی نسبت به شرایط یا محیط کار حس خوبی ندارد را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. اگر مدیر هستید یا شغل شما به گونه ایست که فرد یا افرادی تحت نظر و کنترل شما به کار مشغول هستند بسیار مهم است که بتوانید این نارضایتی را قبل از این که مسری شود و به مشکل جدی تبدیل شود برطرف سازید.

رهبری و مدیریت یک تیم یا گروهی از افراد کار آسانی نیست و نیازمند مهارتهای خاصی است که همه ندارند. ما قبل تر به شما اعضای هاو کن یو که مشغله مدیریتی و رهبری دارید مقالات آموزشی را برای پیشبرد اهداف مدیریتی معرفی کردیم و امروز هم مجدد به سراغ یکی از مشکلات همه روزه و جدی این دست افراد می رویم.

حتی اگر به خوبی با تمامی مهارت های مدیریتی آشنا باشید، در برخی موارد با چالش روبرو شدن با یک کارمند ناراضی مواجه خواهید شد که گاهی کار را خیلی سخت می کنند و اگر صحیح و به موقع این مشکل را برطرف نسازید می تواند حوزه کاری شما را با خطرات جدی مواجه سازد.

رفتار صحیح و به موقع با یک نیروی کار و یا کارمند ناراضی می تواند یک مشکل را به یک فرصت تبدیل کند و از وی یک نیروی کار وفادار و کارآمد بسازد. در غیر این صورت، ممکن است این کارمند ستاره شونده را به خاطر نارضایتی از کار، به طور کامل از دست بدهید، یا در بدترین حالت، ممکن است کارمند دلخور و ناراضی شما، از شما بخاطر وضع کار، قانوناً شکایت کند. و گاهی شرایط بد تر شود و گروهی از کرمندان را به دلیلی مشکلات موجود با خود همراه سازد.

هرچند تا این حد جدی شدن مسئله کم پیش می آید، اما لازم است که با یادگیری شش مورد از بهترین تکنیک های مدیریت کارمندان ناراضی، از خودت و کارتان محافظت کنید. با یکدیگر این موارد را مرور می کنیم.

چگونه با یک کارمند ناراضی برخورد کنیم؟

وضعیت را کاملا ارزیابی کنید

ارزیابی (assess) و گمان (assume) ممکن است از نظر املای انگلیسی  کمی شبیه به هم باشند، ولی در واقع دو کلمه ی کاملا متفاوت هستند. قبل از اینکه به هر نتیجه ای برسید، کمی زمان صرف کنید و وضعیت تک تک کارمندان را بررسی کنید. گمان کردن یا اینگونه برداشت کردن که فعلا مشکل خاصی وجود ندارد و چون تا به حال کسی پرخاشگری نکرده است و اعتراضی نداشته است پس شرایط بر وفق مراد است اشتباه است. زمانی که کسی به این نقطه رسید که اعتراض جدی داشته باشد پس شما متوجه مشکل نشده اید و شاید کمی دیر شده است.

شما باید مدام از شرایط تک تک کارمندان خود با خبر باشد و آن ها و شرایط کاری آن ها را ارزیابی کنید. محسوس و نامحسوس شرایط کاری آن ها را زیر نظر داشته باشید، و با آزمون ها و مصاحبه های دوره ای با آنان در رابطه با شرایط کاری و حتی شخصی به گفت و گو بنشینید.

بفهمید که چرا آنها ناراحت هستند. ممکن است از شما، وضعیت فعلی کار یا یکی دیگر از کارکنان، ناراحت باشند. شاید شرایط و مشکلات شخصی آن  ها تاثیر گذار است و ان ها را در محیط کار به یک فرد یا کارمند ناراضی تبدیل کرده است.  همچنین ممکن است به خاطر چیزی بی ربط به کار، ناراحت باشند.

اگر مساله از چیزی در شرکت سرچشمه میگیرد، تا زمانی که تصمیم بگیرید چطور عمل کنید اطلاعات کسب کنید.  شرایط را کاملا زیر نظر داشته باشید. اما حتی اگر دلیل ناراحتی کارمندتان مربوط به زندگی شخصی اش باشد، صرفا به این دلیل که منشا مشکل، از جایی خارج از محیط کار است، آن را نادیده نگیرید. از این فرصت استفاده کنید و به آنها نشان دهید که ارزش آنها برای شما، بیشتر از یک کارمند معمولی ست. پیشنهاد کمک، وفاداری آنها را به شرکت شما بیشتر خواهد کرد.

منتظر نمانید و زمان را هدر ندهید

بهترین زمان برای رسیدگی به این وضعیت، دیروز بود. دومین زمان مناسب برای این امر، امروز است. بعد فهمیدن مشکلاتشان، هر چه بیشتر برای رسیدگی به آن صبر کنید، دردشان عمیق تر خواهد شد و مشکل برای شما جدی تر. صحبت در مورد این مسئله ممکن است خوشایند نباشد، اما باید زودتر انجام شود. این نوع مشکل مدیرتی و رهبری مشکلی است که تا جای ممکن با برنامه ریزی و هدفمند باید در نطفه خفه شود.

علاوه بر این، پس از مقابله با این وضعیت، رسیدگی به باقی مسائل ضروری ست. اگر در میان کارمندان خود حرف پیش آمد، شایعات را در نطفه خفه کنید. یک سخنرانی کوتاه به کارمندان دیگر اجازه می دهد تا بدانند که رسیدگی به مشکلات و مسائل، باعث بالا رفتن راندمان کار می شود.

گفت و گو های خصوصی در برخورد با کارمند ناراضی

درست است که ابتدا رسیدگی به مسائل کارمندان به صورت گروهی به طور کلی لازم است، اما  در مرحله بعد بهتر است با تک تک کارمندان ناراضی به صورت خصوصی صحبت کنید. این کار، هم باعث می شود کارمندان شکایات همدیگر درمورد کار را نشنوند و هم باعث ایجاد امنیت در آنها و راحتی در بازگو کردن مسائل می شود. آنها ممکن است مایل به فاش کردن دلیل واقعی خود برای نارضایتی باشند، کاری که ممکن است در حضور دیگران مایل به انجامش نباشند.

به علاوه، این حریم خصوصی هم شما و هم کارمندان را به لحاظ قانونی مصون می دارد. به طور کامل مکالماتی که با کارمندان دارید و همچنین هر تصمیمی که می گیرید را یادداشت کنید. نوشته هایتان را تایپ کرده و از آن پرینت بگیرید، و از کارمندتان بخواهید زیر آن را امضا کند، تا مبادا در آینده شک و شبه ای پیش بیاید و برایتان دردسر ساز شود.

در گفت و گو های خصوصی حس آرامش  و اطمینان را در کارمندتان ایجاد کنید. به وی بفهمانید که واقعا تصمیم دارید مشکل وی را برطرف سازید و تا جای ممکن از زبان ارعاب و تهدید استفاده نکنید.

رفتار مدیریتی در برخورد با کارمند ناراضی

کار کردن در یک دفتر و محیط آشفته و ترسناک ناراحت کننده است، این آشفتگی نه به محیط فیزیکی بلکه به روش مدیریتی و برخورد افراد بالا دست اشاره دارد. مهم است که وقتی با یک کارمند ناراضی سر و کار دارید، سرتان را صاف نگه دارید. اگر آنها ناراحت شدند، به آرامی صحبت کنید و به آنها اجازه دهید تا آرامش خود را حفظ کنند. اگر شرایط متشنج شد، از آنها بخواهید که رفتار حرفه ای داشته باشند ولی مدیریت شرایط با شماست.

شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین دلایل برای ایجاد مشکل نارضایتی و یا برطرف کردن مشکل نارضایتی کارمندان، افرادی هستند که کنترل و نظارت بر کارمندان را بر عهده دارند. اگر این افراد ندانند چگونه و به چه نحو با افراد برخورد و رفتار داشته باشند با مشکلات عدیده ای رو به رو خواهید شد.

اگر در یک بحث و مشاجره با یک کارمند قرار گرفتید، ابتدا سعی کنید شرایط را مدیریت کنید ولی اگر شرایط جدی تر شد محل را ترک کنید و به آنها اجازه دهید که بر خشم خود در خلوت، بدون حضور شما، غلبه کنند. کارمندانی که در کنترل احساساتشان ضعیف هستند برای اینکه دوباره بتوانند خونسردی خود را به دست آورند و رفتاری حرفه ای داشته باشند، نیاز به زمان دارند.

برطرف کردن مشکلات کارمندان ناراضی زمان بر است

به عنوان افراد حرفه ای در کسب وکار، می خواهیم سریعا همه چیز را درست کنیم. ولی همه جا این روش پاسخگو نیست و البته نشانه حرفه ای بودن هم نیست. بالاتر گفتیم که باید سریع اقدام کنید ولی نه اینکه سریع مشکل را  به هر نحو برطرف کنید. چابک و سریع بودن در مدیریت به طور کلی عالی است، اما در همه شرایط عمل نمی کند.  یک تغییر در روحیه کارمندان می تواند بهره وری و خلاقیت را به جریان درآورد، اما همیشه ایجاد این تغییر ممکن نیست.

بخاطر داشته باشید وقتی با یک عضو ناراضی سر و کار دارید، ممکن است برای رفع و رجوع مسائل و مشکلات به بیشتر از یک جلسه صحبت نیاز باشد. اگر کسی به مدت یک ماه ناراحت بوده باشد، نمی توانید طی یک ساعت حال او را به کل عوض کنید.

این می تواند برای کارآفرینانی که به سرعت رو به جلو حرکت می کنند، ناامید کننده باشد، اما در این مواقع، به یاد داشته باشید که شما توانایی ادامه ی کار در هر شرایط را به کارمندان و شرکت خود بدهکارید.

سوابق را ثبت کنید

گذشته از همه اینها، مکالمات، نشست ها و نتایج تان را ثبت کنید. این برای ایمن بودن شما و کارمندانتان در مقابل قانون است. همه ما امیدواریم که در مشکلات در یک جلسه حل شود و در پایان جلسه با لبخندی واقعی از ما بخاطر آنچه انجام داده ایم تشکر کنند، تولیدمان یا راندمان بالا برود و همه در کنار هم به عنوان یک خانواده بزرگ کاری، با خوشحالی کنار هم کار کنیم.

متاسفانه، تلاشها برای رسیدگی و حل مشکلات کارمندان ناراضی، همیشه به این شکل به ثمر نمی نشیند. به جای رسیدن نتیجه مثبت، ممکن است در آخر مجبور به جمع آوری مدارکی برای اثبات حقانیت خود در مراجع قانونی باشید.

در هر شرایطی، سوابق هر گونه هشدارها و یا اقدامات انجامشده را ثبت کنید. اگر کارمند شما اقدام قانونی علیه شرکت شما انجام دهد، این سوابق برای شما حیاتی خواهد بود. به عنوان یک صاحب کسب وکار و رهبر، ایجاد و حفظ تعدادی از اسناد منابع انسانی استاندارد شده (مانند فرم رفتار انضباطی) که می توانید از آن به صورت مداوم استفاده کنید، مهم است. انجام این کار باعث می شود شما از موقعیت های دشوار، که داشتن مستندات شفاف کلید اصلی موفقیت در آن هاست، سربلند بیرون بیایید.

هر شغلی برای هر کسی مناسب نیست. به همان اندازه که وظیفه شما است کارمندانی را تربیت کنید که مناسب کار شما هستند، شناخت و جداسازی افراد نامناسب برای کار هم از دیگر وظایف مهم شماست. اگر نتوانستید کارمند ناراضی را نجات دهید، زمان آن رسیده که از او بگذرید.

مقالات مرتبط


 

چگونه هنگام کار کردن بازخورد دهیم و بگیریم؟ (روانشانسی انتقاد)

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه