چگونه یک کارمند ناراضی را مدیریت کنیم؟ ( 6 تکنیک برخورد با نیروی کار ناراضی)

0
445

مدیریت کارمند ناراضی یا عضوی از تیم که نسبت به شرایط رضایت ندارد و بنا بر هر دلیلی نسبت به محیط کار حس خوبی ندارد را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. اگر مدیر هستید یا شغل شما به گونه ایست که افرادی تحت کنترل شما به کار مشغول هستند بسیار مهم است که بتوانید این نارضایتی را قبل از این که مسری شود و به مشکل جدی تبدیل شود برطرف سازید.

رهبری و مدیریت یک تیم یا گروهی از افراد کار آسانی نیست و نیازمند مهارتهای خاصی است که همه ندارند. حتی اگر به خوبی با تمامی مهارت های مدیریتی آشنا باشید، در برخی موارد با چالش روبرو شدن با یک کارمند ناراضی مواجه خواهید شد که گاهی کار را خیلی سخت می کنند. در این حالت اگر صحیح و به موقع این مشکل را برطرف نسازید می تواند حوزه کاری شما را با خطرات جدی مواجه سازد.

ممکن است هرکارمند در طول دوران کار خود نارضایتی هایی داشته باشد که رسیدگی به آنها مسئولیت شماست. توجه داشته باشید که اگر این نارضایتی ها به نحو احسن حل شوند میتوانند از کارمند یک فرد وفادار و مفید بسازند. اما در صورتی که پاسخ صحیحی به این مشکلات داده نشود قطعا باعث نارضایتی هرچه بیشتر کارمند خواهد شد. حتی ممکن است اتفاقات بدتری نظیر استئفا، شکایت قانونی یا حتی ناراضی کردن کارمند های دیگر رخ دهد.   هرچند تا این حد جدی شدن مسئله کم پیش می آید، اما لازم است که با یادگیری شش مورد از بهترین تکنیک های مدیریت کارمندان ناراضی، از خود و کارتان محافظت کنید. با یکدیگر این موارد را مرور می کنیم.

چگونه با یک کارمند ناراضی برخورد کنیم؟


وضعیت را کاملا ارزیابی کنید

ارزیابی (assess) و گمان (assume) ممکن است از نظر املای انگلیسی  کمی شبیه به هم باشند، ولی در واقع دو کلمه ی کاملا متفاوت هستند. قبل از اینکه به هر نتیجه ای برسید، کمی زمان صرف کنید و وضعیت تک تک کارمندان را بررسی کنید. اینگونه برداشت کردن که فعلا مشکل خاصی وجود ندارد و چون تا به حال کسی پرخاشگری نکرده است و اعتراضی نداشته است پس شرایط بر وفق مراد است اشتباه است. زمانی که کسی به نقطه ای رسید که اعتراض جدی خود را عنوان کرد احتمالا این مشکل از قبل وجود داشته و پرورش یافته است. پس شما متوجه مشکل نشده اید.

بهتر است مدام از شرایط تک تک کارمندان خود با خبر باشید و شرایط کاری آن ها را ارزیابی کنید. به صورت محسوس و نامحسوس زیر نظرشان داشته باشید، و با آزمون ها و مصاحبه های دوره ای با آنان در رابطه با شرایط کاری و حتی شخصی به گفت و گو بنشینید.

بدانید که چرا  ناراحت هستند. ممکن است از شما، وضعیت فعلی کار یا یکی دیگر از کارکنان، ناراحت باشند. شاید شرایط و مشکلات شخصی آن  ها بر نارضایتیشان تاثیر گذاشته است. حتی ممکن است ناراحتیشان اصلا ارتباطی به دنیای کار نداشته باشد.

اگر تصمیم دارید که با کارمندتان صحبت کنید، ابتدا به حرف های او گوش فرا دهید و شرایط را کاملا زیر نظر داشته باشید. قضاوت سریع و صحبت های بیجا از سمت شما تنها کارمند را نا امید تر و ناراحت تر خواهد کرد. اگر روی مشکل کارمند شخص شما بود به هیچ عنوان حرفش را قطع نکنید و اجازه بدهید تا تمام نظراتش را بیان کند. حتی اگر دلیل ناراحتی کارمندتان مربوط به زندگی شخصی اش باشد، صرفا به این دلیل که منشا مشکل، از جایی خارج از محیط کار است، آن را نادیده نگیرید. از این فرصت استفاده کنید و به آنها نشان دهید که ارزش آنها برای شما، بیشتر از یک کارمند معمولی ست. پیشنهاد کمک، وفاداری آنها را به شرکت شما بیشتر خواهد کرد.

منتظر نمانید و زمان را هدر ندهید

بهترین زمان برای رسیدگی به این وضعیت، دیروز بود. دومین زمان مناسب برای رسیدگی به این امر، امروز است. بعد فهمیدن مشکلاتشان، هر چه بیشتر برای رسیدگی به آن صبر کنید، دردشان عمیق تر خواهد شد و مشکل برای شما جدی تر. صحبت در مورد این مسئله ممکن است خوشایند نباشد، اما باید زودتر انجام شود. این چالش ها در حوزه های مدیرتی و رهبری چالش هایی هستند که تا حد ممکن با برنامه ریزی هدفمند باید در همان ابتدا از بین بروند.

صحبت ها و رسیدگی های خود را به دیگر کارمندان نیز نشان دهید. بگذارید آنها هم از اینکه شما میتوانید به آنها کمک کنید احساس آرامش کنند. این کار نه تنها میزان وفاداری را در سازمان شما بالاتر میبرد بلکه بر روی راندمان کاری نیز تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

گفت و گو های خصوصی در برخورد با کارمند ناراضی

درست است که ابتدا رسیدگی به مسائل کارمندان به صورت گروهی به طور کلی لازم است، اما در مرحله بعد بهتر است با تک تک کارمندان ناراضی به صورت خصوصی صحبت کنید. این کار، هم باعث می شود کارمندان شکایات همدیگر درمورد کار را نشنوند و هم باعث ایجاد امنیت در آنها و راحتی در بازگو کردن مسائل می شود. آنها ممکن است قصد فاش کردن دلیل واقعی خود را برای نارضایتی داشته باشند، کاری که ممکن است در حضور دیگران مایل به انجامش نباشند.

به علاوه، این حریم خصوصی هم شما و هم کارمندان را به لحاظ قانونی مصون می دارد. به طور کامل مکالماتی که با کارمندان دارید و همچنین هر تصمیمی که می گیرید را یادداشت کنید. نوشته هایتان را تایپ کرده و از آن پرینت بگیرید، و از کارمندتان بخواهید زیر آن را امضا کند، تا مبادا در آینده شک و شبه ای پیش بیاید و برایتان دردسر ساز شود. در گفت و گو های خصوصی حس آرامش  و اطمینان را در کارمندتان ایجاد کنید. به وی بفهمانید که واقعا تصمیم دارید مشکل وی را برطرف سازید و تا جای ممکن از زبان ارعاب و تهدید استفاده نکنید.

رفتار مدیریتی در برخورد با کارمند ناراضی

کار کردن در یک محیط آشفته و ترسناک ناراحت کننده است، این آشفتگی نه به محیط فیزیکی بلکه به روش مدیریتی و برخورد افراد بالا دست اشاره دارد. مهم است که وقتی با یک کارمند ناراضی سر و کار دارید، سرتان را صاف نگه دارید. اگر آنها ناراحت شدند، به آرامی صحبت کنید و به آنها اجازه دهید تا آرامش خود را حفظ کنند. اگر شرایط متشنج شد، از آنها بخواهید که رفتار حرفه ای داشته باشند.

شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین دلایل برای ایجاد مشکل نارضایتی، افرادی هستند که کنترل و نظارت بر کارمندان را بر عهده دارند. اگر این افراد ندانند چگونه و به چه نحو با افراد برخورد و رفتار داشته باشند با مشکلات عدیده ای رو به رو خواهید شد. اگر در یک بحث و مشاجره با یک کارمند قرار گرفتید، ابتدا سعی کنید شرایط را مدیریت کنید ولی اگر شرایط جدی تر شد محل را ترک کنید و به آنها اجازه دهید که بر خشم خود در خلوت، بدون حضور شما، غلبه کنند. کارمندانی که در کنترل احساساتشان ضعیف هستند برای اینکه دوباره بتوانند خونسردی خود را به دست آورده و رفتاری حرفه ای داشته باشند، نیاز به زمان دارند.

برطرف کردن مشکلات کارمندان ناراضی زمان بر است

به عنوان افراد حرفه ای در کسب وکار، می خواهیم سریعا همه چیز را درست کنیم. ولی همه جا این روش پاسخگو نیست و البته نشانه حرفه ای بودن هم نیست. قبلا گفتیم که باید سریع اقدام کنید ولی نه اینکه سریع مشکل را  به هر نحو برطرف کنیم. چابک و سریع بودن در رسیدگی به اشکال عالی است، اما حل نارضایتی ممکن است مدت ها به طول انجامد.دبه عنوان مثال، تغییر در روحیه کارمندان  بهره وری و خلاقیت آنها را افزایش میدهد، اما آیا میتوان روحیه فردی را که سالهاست خدشه دار شده است را با یک ساعت رسیدگی به حالت قبل بازگرداند؟

بخاطر داشته باشید وقتی با یک عضو ناراضی سر و کار دارید، ممکن است برای رفع و رجوع مسائل و مشکلات به بیشتر از یک جلسه صحبت نیاز باشد. همانطور که اشاره شد اگر کسی به مدت یک ماه ناراحت بوده باشد، نمی توانید طی یک ساعت حال او را به کل عوض کنید.

صرف زمان برای حل کردن مشکل یک کارمند برای بسیاری از رئیسان امری غیر منطقی و مضحک است. اما از آنجایی که جایگاه خود و شرکتتان را مدیون این کارمندان هستید، پیشنهاد میکنیم وقت کافی را برای حل مشکل آنها در نظر بگیرید.

سوابق را ثبت کنید

همه ما امیدواریم که در مشکلات در یک جلسه حل شود و کارمندان در پایان جلسه با لبخندی واقعی از ما بخاطر آنچه انجام داده ایم تشکر کنند، تولیدمان یا راندمان بالا برود و همه در کنار هم به عنوان یک خانواده بزرگ کاری، با خوشحالی کنار هم کار کنیم.

متاسفانه، تلاشها برای رسیدگی و حل مشکلات کارمندان ناراضی، همیشه به این شکل به ثمر نمی نشیند. به جای رسیدن نتیجه مثبت، ممکن است در آخر مجبور به جمع آوری مدارکی برای اثبات حقانیت خود در مراجع قانونی باشید.

در هر شرایطی، سوابق هر گونه هشدارها و یا اقدامات انجامشده را ثبت کنید. اگر کارمند شما اقدام قانونی علیه شرکت شما انجام دهد، این سوابق برای شما حیاتی خواهد بود. به عنوان یک صاحب کسب وکار و رهبر، ایجاد و حفظ تعدادی از اسناد منابع انسانی استاندارد شده (مانند فرم رفتار انضباطی) که می توانید از آن به صورت مداوم استفاده کنید، مهم است. انجام این کار باعث می شود شما از موقعیت های دشوار، که داشتن مستندات شفاف کلید اصلی موفقیت در آن هاست، سربلند بیرون بیایید.

هر شغل برای هر کسی مناسب نیست. به همان اندازه که وظیفه شما است کارمندانی را تربیت کنید که مناسب کار شما هستند، شناخت و جداسازی افراد نامناسب برای کار هم از دیگر وظایف مهم شماست. اگر نتوانستید کارمند ناراضی را نجات دهید، زمان آن رسیده که از او بگذرید.

مقالات مرتبط


چگونه هنگام کار کردن بازخورد دهیم و بگیریم؟ (روانشانسی انتقاد)

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه