ریسک کسب و کار چیست؟ چگونه ریسک کسب و کار در کار آفرینی و … را شناسایی کنیم؟ انواع ریسک در کسب و کار کدام یک هستند و هر کدام چه معنی دارند. در این مقاله با هم 20 نوع از انواع رایج ریسک در کسب و کار که ممکن است شما با آن برخورد کنید را با هم مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

احتمال به خطر افتادن کسب و کار، احتمالی است که می‌تواند شما را از دستیابی به یک هدف در کسب وکارتان باز دارد. خطراتی که کسب وکارها به طور معمول با آن ها رو به رو هستند، گسترده هستند؛ این خطرات شامل مواردی می‌شوند که می‌توانید کنترل کنید، مانند استراتژی و مواردی که خارج از کنترل شما هستند، مثل اقتصاد جهانی. همگی این موارد می توانند یک منشا از ریسک باشند.

مد نظر داشته باشید که در ادامه ما تنها اشاره کوتاهی به این انواع ریسک می کنیم تا با آن ها آشنا شوید و این در حالی است که برای توضیح هر یک از این نوع ریسک چندین مقاله نیاز است که در آینده به مرور به هر یک از این موادر در قالب مقالات جداگانه ای خواهیم پرداخت.

بین ریسک در کسب و کار و پاداش یک رابطه‌ی قوی وجود دارد. به طور کلی دستیابی به دستاوردهای کسب و کار بدون ریسک کردن ممکن نیست. بنابراین، هدف مدیریت ریسک حذف کامل آن نیست. در اغلب موارد، مدیریت ریسک به دنبال بهینه سازی نسبت پاداش به ریسک در حد تحمل کسب وکار شما است. انواع ریسک در کسب و کار عبارتند از:

ریسک رقابتی در کسب و کار  Competitive Risk

 مگر می شود کسب و کار داشت و لی  رقیب نداشت؟ ریسک رقابتی زمانی اتفاق می‌افتد که رقیبتان نسبت به شما برتری می یابد و شما را از رسیدن به اهدافتان باز می‌دارد. در واقع آن ها بهتر مسیری که در آن هستید را طی می کنند و مزیت رقابتی نسبت به شما به وجود می آوررند. به عنوان مثال، رقبایی که دارای یک پایه هزینه بسیار پایین‌تر و یا محصول بهتر هستند را می‌توان عنوان کرد.

 ریسک اقتصادی Economic Risk

زمانی که به علت شرایط اقتصادی قیمت های شما بالا می رود و یا فروش شما کمتر می شود، ریسک اقتصادی کسب و کارتان را تهدید می‌کند. در واقع هر زمان شرایط اقتصادی و اوضاع اقتصادی منجرب تاثیر منفی بر روی کسب و کار یا فاکتور های اساسی کسب و کار شما شود، شما با ریسک های اقتصادی مواجه هستید

ریسک عملکرد  Operational Risk

 

ضعف در انجام کارهایی مثل خدمات و سرویس برای مشتری، که باید در هر سازمان، همه  روزه انجام شود، موجب ریسک عملکرد است. در برخی تعاریف ریسک عملکرد آمده که این ریسک نتیجه‌ی عدم صلاحیت یا کوتاهی در درست و صحیح انجام دادن کار است. هرچند، عملکردهایی که کامل و موفقیت آمیز هستند نیز ریسک زا هستند.

ریسک قانونی Legal Risk

ریسک قانونی Legal Risk

ریسک قانونی یعنی زمانی که مقررات جدید کسب وکار شما را مختل کند و یا به دلیل اختلاف قانونی متحمل هزینه های و زیان شوید. هر زمانت که قانون جدیدی تصویب می شود و یا ماده تبصره ای به قانونی اضافه یا از آن حذف می شود به نحوی که کسب و کار شما تحت تاثیر ان قانون قرار می گیرد با ریسک قانونی مواجه هستید.

استفاده از ریسک Compliance Risk

ریسک کردن یا استفاده از ریسک یعنی شانس این‌که قوانین و مقررات را بشکنید. در بسیاری از موارد، یک کسب و کار شاید پیرو قانون باشد، اما ممکن است به دلیل غفلت یا خطا مقررات را نقض کند.

ریسک استراتژی Strategy Risk

ریسک استراتژی Strategy Risk

ریسک استراتژی ریسکی است که مرتبط با یک استراتژی خاص باشد. زمانی که مسیر را در کسب و کار عوض می کنید یا تصمیمات اساسی (به نحوی که تغییرات اساسی در کسب و کار شما به وجود می آید)،  می گیرید، در این حالت با ریسک استراتژیک رو به رو هستید.

ریسک شهرت یا برندینگ Reputational Risk

 

ریسک شهرت، احتمال شکست ناشی از کم شدن شهرت در نتیجه ی اعمال یا حوادثی است که نشان از نادرستی، نامحترمانه عمل کردن یا بی کفایتی مدیران دارد. این عبارت بیشتر از کاهش شهرت، برای توصیف خطر از دست دادن اعتماد  به یک سازمان به کار می رود.

ریسک روش کار Program Risk

خطر فرآیند Process Risk_ هاو کن یو

ریسک‌های مرتبط با روش کار یک بیزینس یا اعضای یک پروژه را ریسک روش کار می گویند. در این نوع ریسک به خاطر مسیری که برای انجام پرژه انتخاب کرده اید با ریسک هایی مواجه می شوید.

خطر پروژه Project Risk

Project-Management-Grid--half-resized_332391خطر پروژه، خطراتی هستند که مرتبط با یک پروژه اند. مدیریت ریسک پروژه‌ها یک رشته نسبتاً تکامل یافته است که در رشته ی مدیریت پروژه  گنجانده شده است.

ریسک نوآوری Innovation Risk

ریسک نوآوری Innovation Riskریسکی که به حوزه‌های جدید کسب وکار، مانند تحقیقات محصول اعمال می‌شود. چنین حوزه هایی ممکن است نیاز به تطبیق شیوه های مدیریت ریسک با سرعت زیاد و فعالیت های با ریسک نسبتا بالا داشته باشند.

خطر کشور Country Risk

خطر کشور Country Risk

قرار گرفتن در معرض رویدادهای سیاسی یا اقتصادی کشوری که در آن کار می کنید. مخصوصا کشور ما که تصمیمات سیاسی به راحتی بر روی موارد اقتصادی، تحریم ها و قانون های مرتبط با کسب و کار تاثیر می گذارد.

ریسک کیفیت Quality Risk

این امکان که شما از رسیدن به کیفیت مورد نظرتان در محصولات، خدمات و فعالیتهای تجاری تان باز بمانید.

ریسک اعتباری Credit Risk

 

این خطر وجود دارد که کسانی که به شما بدهکار هستند نتوانند بدهی شان به شما را بپردازند. برای اکثر کسب و کارها، این مورد اغلب مربوط به ریسک حسابهای دریافتنی است.

خطر نرخ ارز Exchange Rate Risk

خطر نرخ ارز Exchange Rate Risk

این ریسک که نوسانات نرخ ارز خارجی بر ارزش معاملات تجاری و دارایی‌ها تاثیر می‌گذارد. بسیاری از کسب و کارهای جهانی در معرض یک سبد ارزها قرار دارند که می‌توانند نوسانات را به نتایج مالی مانند حاشیه های عملیاتی اضافه کنند. تغییرات ناگهانی نرخ ارز چه مثبت و چه منفی و یا بهتر است بگوییم ثابت نبودن شرایط اقتصادی و سخت کردن پیش بینی و تصمیم گیری، ضرر های جبران ناپذیری به همه کسب و کارها وارد خواهد کرد.

خطر نرخ بهره Interest Rate Risk

خطر نرخ بهره Interest Rate Risk _ هاو کن یوریسکی که در نرخ‌های بهره تغییر می‌کند کسب وکار شما را مختل خواهد کرد. برای مثال، نرخ بهره ممکن است هزینه سرمایه شما را افزایش دهد در نتیجه بر مدل کسب وکار شما تاثیر می‌گذارد و سودآوری را افزایش می‌دهد.

خطر مالیات Taxation Risk

خطر مالیات Taxation Risk _ هاو کن یوامکان تاثیر قوانین مالیاتی جدید در بیشتر شدن مالیات کسب و کارتان، ریسک مالیات است. در برخی موارد، قوانین مالیاتی جدید می‌توانند به طور کامل مدل کسب وکار یک صنعت را مختل کنند.

خطر فرآیند Process Risk

ریسک‌های تجاری مرتبط با یک فرآیند خاص، ریسک فرآیند است. فرآیندها گرایش به تمرکز بر مدیریت خطر در تجارت مرکزی دارند اغلب می‌تواند کاهش هزینه و درآمد بهبود یافته را به همراه داشته باشد.

خطر منابع Resource Risk

این احتمال که شما در رسیدن به اهداف تجاری بخاطر عدم وجود منابعی مانند سرمایه کافی و یا کارگران ماهر شکست بخورید.

خطر سیاسی  Political Risk

خطر سیاسی  Political Risk _ هاو کن یو

امکان تاثیر رویدادهای سیاسی و پیامدهای آن بر کسب وکار شما، خطرات سیاسی است.

خطر فصلی Seasonal Risk

یک کسب وکار که سود آن تنها در یک فصل واحد است، مانند داشتن یک پیست اسکی. یا هر کسب و کاری که با تغییر فصل کسب و کار هم دستخوش تغییر  می شود.

 

مقالات مرتبط:


چگونه به درستی ریسک کنیم؟ ( ریسک حساب شده)