سرمایه‌گذاری چیست؟ چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟ چه نکاتی را برای سرمایه‌گذاری باید بدانیم و از آن اطلاع داشته باشیم؟ چه خطرات و مشکلاتی در سرمایه گذاری ما را تهدید می کند؟ انواع سرمایه‌گذاری و روش های سرمایه گذاری به چه صورت است؟ و بسیار سوالات مرتبط دیگر که همگی را تصمیم داریم در این مقاله از هاو کن یو به آن ها پاسخ دهیم. اگر به دنبال سرمایه گذاری و آشنایی با ان هستید با ما همراه باشید.

معرفی سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری ابزار و روشی برای خلق ثروت است. اما اگر پول چندانی ندارید لازم نیست از اسم سرمایه گذاری وحشت کنید چون سرمایه گذاری فقط برای ثروتمندان نیست. هر کسی می تواند با پول اندک وارد سرمایه‌گذاری شود و آهسته آهسته ثروتمند شود. در واقع سرمایه گذاری قمار نیست چون در قمار یک شبه ثروتمند می شوید اما در سرمایه گذاری باید زمان، تلاش، دانش و مهارت ها را به کار بگیرید و صرف کنید. ما در این مقاله می خواهیم بیشتر با دنیا و بازارهای سرمایه‌گذاری آشنا شویم و تکنیک هایی را به شما معرفی کنیم که می توانید با استفاده از آنها بهترین ابزار سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. در ادامه همراه ما بمانید.

چگونه ثروتمند شویم؟ (۹ قدم مهم برای ثروتمند شدن)

بهتر است برای شما کاربران هاو کن یو اینگونه تعریف کنیم که  سرمایه‌گذاری عبارت است از وقف پول یا سرمایه در جهت کسب سود یا درآمد. وارن بافت که یکی از سرمایه گذاران و ثروتمندان مطرح جهان است سرمایه گذاری را اینگونه تعریف کرده است: “خواباندن پول در حال حاضر برای برداشت پول بیشتر در آینده”. هدف از سرمایه گذاری این است که پول خود را در یک یا چند ابزار سرمایه گذاری به گردش بیندازید تا به مرور زمان پول خود را رشد بدهید.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری _ هاو کن یوسرمایه گذاری یعنی به جای کار بیشتر هوشندانه تر عمل کنید. اغلب ما خیلی کار می کنیم و استرس زیادی متحمل می شویم. این کار را یا برای کسب و کار خودمان انجام می دهیم یا شرکت دیگری که استخدامش هستیم. برداشتن مقداری از پول که با عرق جبین به دست آورده ایم و سرمایه گذاری آن برای نیازهای آینده مان راهی برای نهایت استفاده از درآمدمان است.

سرمایه گذاری معنای دیگری هم دارد و آن اولویت بندی برای پولتان است. خرج کردن آسان است و هوس آدم را می خواباند – خواه هوس یک لباس نو کرده باشید یا سفر تفریحی یا شام در رستورانی مجلل. همه ی اینها خوب هستند و زندگی را لذت بخش تر می کنند اما اگر می خواهید سرمایه گذاری کنید باید آینده ی مالی خود را در نظر داشته باشید نه حال حاضر را.

سرمایه گذاری یعنی در حالی که سخت مشغول کار هستید، پولتان را به کار بیندازید تا بعدا محصول تلاش خود را برداشت کنید. سرمایه گذاری راهی برای داشتن آینده ای آسوده است.

ابزارهای سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری _ هاو کن یوراه های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارند : می توانید پول خود را در سهام، اوراق قرضه، صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس، مسکن و مستغلات بگذارید و یا حتی از آن برای تاسیس کسب و کار خود استفاده کنید.

هر کدام از این ابزار نقاط مثبت و منفی دارند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. درک کارکرد هر کدام از آنها برای موفقیت شما ضروری است. برای نمونه صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در چه چیزی سرمایه‌گذاری می کند؟ مدیر آن صندوق کیست؟ هزینه ها و مخارجش چقدر است؟ آیا برای برداشت پول جریمه هم می کند؟ همه ی این سوالات را باید قبل از سرمایه‌گذاری جواب بدهید. با اینکه واقعیت این است که در سرمایه‌گذاری ضمانتی برای خلق پول وجود ندارد اما اگر تلاش کنید شانس موفقیت خود را به عنوان سرمایه‌گذاری افزایش می دهید. تحلیل، تحقیق و مطالعه به شما کمک می کنند. حالا که فهمیدید سرمایه‌گذاری چیست باید این نکته را گوش زد کنیم که بهتر است تا جوانتر هستید سرمایه‌گذاری و پس انداز کنید.

خودشناسی

در سرمایه گذاری هم مثل همه ی زمینه ها باید خودتان را بشناسید. هر سرمایه گذاری به دلایل مختلف سرمایه گذاری می کند و اهداف مختلفی دارد. مهم این است که پارامترهای خودتان را یادداشت کنید.

اهداف

سرمایه گذاری _ هاو کن یواهداف پولی که می خواهید سرمایه گذاری کنید چیست؟ آیا امن بودن سرمایه با مقدار بازگشت، کافی است؟ آیا پول را دارید برای هدف بلندمدت تری مثل هزینه ی دانشگاه فرزند یا بازنشستگی آسوده ی خودتان کنار می گذارید؟

ممکن است برای اهداف مختلف سرمایه‌گذاری های مختلف انجام دهید. نکته این است که قبل از اینکه تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرید بدانید که چرا دارید سرمایه‌گذاری می کنید و نتیجه ی نهایی چیست؟

اهداف را نباید در خلا ایجاد کنید. باید مقاومت در برابر ریسک و افق زمانی خود را هم به عنوان بخشی از هدفگذاری بشناسید.

مقاومت در برابر ریسک

سرمایه گذاری _ هاو کن یوریسک معانی زیادی دارد اما در مورد سرمایه گذاری ریسک یعنی خطر در برابر از دست دادن پول. به بیان دیگر، خطر کردن در برابر کاهش ارزش پولی که سرمایه‌گذاری شده به صفر.

همه ی سرمایه‌گذاری ها به طرق مختلف ریسک دارند. اوراق سهام در بازه های زمانی گوناگون می توانند ارزش خود را از دست بدهند – مثل رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸. در حالی که این کاهش ارزش بازار سهام یکی از بدترین ها در طول تاریخ بود، اما باید مراقب موارد ملایم تر هم بود.

البته در مورد مقاومت در برابر ریسک باید این نکته را هم خاطر نشان کرد که فردی ۲۵ یا ۳۵ ساله نگرانی کمتری در مورد کاهش ارزش سرمایه خود دارد تا فردی ۵۶ ساله. فرد ۶۵ ساله به بیان دیگر در برابر ریسک نوسانات ارزش سرمایه مقاومت کمتری دارد.

سرمایه گذاری هایتان باید با افق زمانی که به پول نیاز دارید منطبق باشند مخصوصا اگر سرمایه‌گذاری تان هدف مشخصی را نشانه رفته است. برای نمونه اگر تازه بچه دار شده اید و در آینده می خواهید برای بچه ی خود خانه بخرید یا هزینه ی تحصیلش را بپردازید وقت بیشتری برای ریسک کردن دارید. اما وقتی بچه ی شما به دبیرستان رفت باید حواستان باشد.

نکته ی مهم دیگر این است که باید بدانید که در چه چیزی سرمایه گذاری می کنید. باید نسبت به آن چیز آگاهی و معلومات داشته باشید.

نوسانات تجاری

سرمایه گذاری _ هاو کن یواگر وارد سرمایه گذاری شدید برای چه مدت می خواهید بر روی یک نوع سرمایه گذاری باقی بمانید و تمرکز کنید؟ البته این موضوع کاملا به شرایط بستگی دارید.

وارن بافت از بزرگ ترین سرمایه گذاران و البته از ثروتمند ترین افراد در نیا جمله ی معروفی دارد که قبل تر در مقالات هاو کن یو بار ها به آن اشاره کردیم. وی بر این اعتقاد است که “هیچ وقت همه ی تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید” خب اگر تخم مرغ ها را سرمایه مالی خود و سبد ها را مکان هایی برای سرمایه گذاری بدانیم )همانطور که وی به این جمله بار ها عمل کرد و رمز موفقیت خود را در این جمله می داند) شما هم باید سرمایه خود را در مکان های مختلف سرمایه گذاری کنید تا با از دست دادن سرمایه در یک سرمایه گذاری گزینه و سرمایه های دیگری هم داشته باشید و از این طریق ریسک را هم تقسیم خواهید کرد.

الیته نکته اینجاست که این جمله بیش تر برای افراد با تجربه و دارای سرمایه بزرگ استدلال می کند و برای افراد مبتدی و تاره سرمایه گذار شده شاید به خوبی صدق نکند.

دانش و تلاش در سرمایه‌گذاری

سرمایه گذاری _ هاو کن یودر برخی سرمایه گذاری ها شما احتیاج به دانش، اطلاعاتی و تجربه ای در حد و اندازه یک فیلسوف دارید و در برخی دیگر شاید دانش مقدماتی و صرفا عکس العمل به موقع به دلیل زمان کم بتواند شما را به موفقیت برساند.

به هر حال دقت داشته باشید که حجم و مقدار سرمایه گذاری شما در هر زمینه ای باید با دانش و اطلاعات و البته تجربه شما در این مورد در ارتباط باشد تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

چگونه شرکت ثبت کنیم؟ (تفاوت و معرفی انواع شرکت ها و راهنمای ثبت هر یک )

البته ایده ای وجود دارد که شما می توانید برای شروع بر روی سرمایه‌گذاری های مختلف و متنوع  البته با حجم کم تمرکز کنید تا با این کار تجربه کافی را در زمینه های مختلف و البته اکسپرت شدن در سرمایه‌گذاری پیدا کنید. چرا که سرمایه گذار شدن به تجربیات و البته اطلاعات در زمینه های مختلف نیازمند است.

 متوجه نقص های دانشی خود باشید

به هر حال کمتر پیش می آید  با دانش و اطلاعات کامل نسبت به یک موضوع سراغ سرمایه گذاری در ان بروید و همیشه کمبود های اطلاعاتی و دانشی وجود دارد.

برای یک سرمایه گذار بسیار مهم است که بداندچه کاری انجام می دهد و در این رابطه چه مواردی را نمی داند. البته باید مد نظر داشته باشید که سرمایه گذاری در مورد بازار هایی که چیزی در موردشان نمی دانید و یا توانایی درک ان را ندارید یک اشتباه بزرگ است.

انواع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری _ هاو کن یوهمانطور که قبلا بیان کردیم می توانید با انواع روش ها به سرمایه گذاری بپردازید: صندوق سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بوری، سهام ها و اوراق قرضه ، املاک و مستغلات و سایر سرمایه گذاری ها نظیر تملک کل یا بخشی از یک کسب و کار و هزاران مورد دیگر که که می تواند برای شما حکم سرمایه گذاری را داشته باشد تنها نمونه هایی از انواع سرمایه گذاری هستند. با این حال بخی از شناخته ترین موارد را اینجا ذکر می کنیم.

سهام

خرید سهام به خریدار این فرصت را می دهد تا در موفقیت شرکت هنگام افزاش ارزش و قیمت سود سهام و سهام آن سهیم باشد. سهامداران و ذینفعان شرکت هنگام نقد شدن دارایی های شرکت سهم و حق دارند اما در خود دارایی ها حقی ندارند.

چگونه در بورس به صورت آنلاین سرمایه‌ گذاری کنیم

دارندگان سهام در جلسات سهامداران حق رای دهی دارند و حق دریافت سود سهام را هم دارند. دارندگان سهام مرجح حق رای دهی ندارند اما به لحاظ دریافت سود یهام نسبت به سایر سهامداران عادی حق دریاقت دارند.آنها همچنین در مورد دارایی های مشترک شرکت در مقایسه با سهامداران عادی حق دارند.

اوراق قرضه

اوراق قرضه ابزار بدهی هستند که به وسیله ی آنها سرمایه گذار به طور موثر پول خود را به شرکت یا بنگاه (صادر کننده) در ازای دریافت سودهای دوره ای به اضافه ی بازگشت ارزش اسمی اوراق قرضه هنگام سررسید قرض می دهد. اوراق قرضه در ایالات متحده توسط ابرشرکت ها، دولت فدرال و بسیاری از بنگاه های دولتی و ایالات و شهرداری ها صادر می شوند.اوراق قرضه را می توان به عنوان عرضه ی جدید یا در بازار ثانویه درست مانند سهام خریداری کرد. ارزش اوراق قرضه می تواند بسته به عوامل مختلف بالا و پایین بیاید که مهم ترین این عوامل جهت نرخ سود است. قیمت اوراق قرضه بر خلاف جهت نرخ سود حرکت می کند.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

یک صندوق سرمایه‌گذاری مشتر کیک ابزار سرمایه‌گذاری است که توسط مدیر سرمایه‌گذاری مدیریت می شود و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا تا سرمایه ی خود را در سهام، اوراق قرضه یا سایر ابزارهای سرمایه گذاری که در اطلاعیه ی صندوق بیان شده سرمایه گذاری کنند.

صندوق های سرمایه‌گذاری مشتر کدر انتهای هر روز کاری تجاری ارزشگذاری می شوند و هرگونه معامله برای خرید یا فروش سهام روز بعد از تعطیل شدن بازار انجام می شود.

صندوق های سرمایه گذاری می توانند به طور منفعلانه شاخص های بازار اوراق قرضه یا سهام را رصد کنند. سایر صندوق های سرمایه گذاری فعالانه مدیریت می شوند و در آنها مدیر فعالانه سهام، اوراق قرضه و سایر سرمایه گذاری هایی که صندوق دارد را انتخاب می کنند.

تملک صندوق های سرمایه گذاری مشترک که فعالانه مدیریت می شوند هزینه ی بیشتری در بر دارد. مخارج زیربنایی صندوق بازگشت خالص سرمایه‌گذاری به سهامداران صندوق مشترک را کاهش می دهد.

صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک توزیع ها را به صورت سود سهام، سود و بازگشت سرمایه انجام می دهند. این توزیعات در صورتی که در حسابی غیر از حساب بازنشستگی باشد مشمول مالیات است. فروش یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک همانطور که در مورد فروش سهام و اوراق قرضه صدق می کند می تواند به سود یا زیان سرمایهگذاری منجر شود.

صندوق های قابل معامله در بورس یا  ETF

صندوق های قابل معامله در بورس  ETFs از بسیاری جهات مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند با این تفاوت که در طی روز کاری مانند سهامدر بازار بورس معامله می شوند. بر خلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترککه در انتهای روز کاری ارزشگذاری می شوند این صندوق های قابل معامله در بورس هنگام باز بودن بازار پیوسته مورد ارزشگذاری قرار می گیرند.

بسیاری از صندوق های قابل معامله در بورس شاخص های بازار منفعل را رصد می کنند . در سال های اخیر صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس که به صورت فعال مدیریت می شوند هم ظاهر شده اند که شاخص ها را بر اساس عواملی نظیر کیفیت، نوسانات پایین و جنبش ایجاد می کنند.

علاوه بر اوراق قرضه و سهام و این دو صندوق که در بالا بیان شد راه های دیگری هم برای سرمایه گذاری وجود دارند که در زیر با هم مرور می کنیم.

بیت کوین چیست و چگونه آن را خریداری کنیم؟ (مفاهیم کلی بیت کوین)

سرمایه‌گذاری در بخش مسکن یا املاک و مستغلات می تواند مستقیما با خرید ملک مسکونی یا تجاری انجام شود. تراست هایی هستند که پول های سرمایه گذاران را جمع می کنند و ملک می خرند. این تراست های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مانند سهام کار می کنند. صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله در بورسی هم وجود دارند که در این تراست ها سرمایه گذاری می کنند.

صندوق های پوشش ریس کنیز یکی دیگر از ابزار سرمایه گذاری هستند. البته ورود در این صندوق ها به لحاظ درآمد و ثروت دارای شرایطی است و هر کسی نمی تواند در آنها سرمایه گذاری کند.

بسیار خوب. حالا که با روش های مختلف سرمایه گذاری آشنا شدیم، بهتر است بدانیم که نمی تواند نسخه ی واحدی برای همه جهت سرمایه گذاریتجویز کرد.برای سرمایه گذاران مختلف بسته به شرایطشان راهبردهای گوناگون نیاز است. علاوه بر این یک سرمایه گذاری می تواند بیش از یک روش را به کار بندد یا برای رسیدن به اهداف خود از چنذ روش استفاده کند.

درست مانند مسافرت که در آن برای رسیدن به مقصد، باید جاده و راه را بلد بود، در سرمایه گذاری هم به برنامه و مقصد نیاز است. اهداف شما هر چه که باشند – خواه می خواهید برای بازنشستگی تان پول کنار بگذارید یا قصد خرید خانه دارید – افق زمانی شما را مشخص می کنند و این افق زمانی مقاومت در برابر ریسک شما را تعیین می کند. علاوه بر این باید حتما سرمایه گذاری های خود را متنوع کنید تا وقتی برخی از روش ها جواب ندادند روش های دیگر کار کنند. با آرزوی موفقیت برای شما.

پورتفولیو  portfolio و تنوع بخشی Diversification  در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری _ هاو کن یوپروتفولیوی portfolio سرمایه گذاری در واقع تمام چیزی که شما برای سرمایه گذاری خود در نظر می گیرید. که می تواند شامل موارد مختلفی باشد. در واقع ارزش نقدی تمامی چیزی که برای سرمایه گذاری به کار گرفته اید. از سوی دیگر Diversification  یا تنوع بخشی به میزان تنوع شما در سرمایه‌گذاری هایتان اشاره دارد. حال گاهی شما کاربران هاو کن یو بر روی موارد مختلف سرمایه گذاری می کنید ولی این تنوع در مورد موارد مختلف بی نظم نیست و شما با این سرمایه گذاری های مختلف یک هدف مشخص را دنبال می کنید تا به وسیله این سرمایه‌گذاری های کوچک تر به هدف اصلی و سرمایه گذاری اصلی برسید. با این کار ریسک را بر روی هر یک تقسیم کرده اید و مطمنا با مواجه شدن با ضرر در یک سرمایه‌گذاری خورد و کوچک سرمایه‌گذاری کوچک دیگری وجود دارد که به سود برسد و این ضرر را جبران کند. جالب است که باز هم به سبد و تخم مرغ های وارن بافت میرسیم که بالا تر به آن اشاره کردیم.

شما کاربران هاو کن یو اگر تجربه و یا اطلاعاتی در رابطه با هر یک از موارد ذکر شده دارید می توانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.