عبارت ورک شاپ یا آفیس فقط مخصوص کارمندان و مدیران نیست. تقریبا تمام مشاغل دنیا نیاز به محلی برای انجام کار ها و وظایف خود دارند. از کارمند ارگان های دولتی تا کارگاه های نجاری و آهنگری، همه بر این موضوع توافق دارند که بدون یک دفتر یا کارگاه مرتب و منظم، نمیتوان به درستی کار کرد و قطعا اخلالاتی در روند کار به وجود خواهد آمد.اهمیت این موضوع به قدری است که تمام مدیران برتر دنیا از اهمیت محل کار و نظم آن سخن گفته اند. در این مقاله از هاو کن یو روش منظم نگاه داشتن دفتر کار را به شما عزیزان خواهیم آموخت. با ما همراه باشید.

مرحله ی اول نظافت اولیه
در صورتی که تا بحال به فکر تمییز کردن دفتر کار خود نبوده اید، بهتر است از این مرحله آغاز کنید.

  1. ابتدا تمام وسایل بلااستفاده یا به عبارتی “آشغال” را بدون معطلی به سطل آشغال بیاندازید.
  2. وسایلی کم استفاده که در طول زمان به میز کار شما منتقل شده اند را در یک کمد گذاشته یا به خانه ببرید.
  3. میز کار خود را از هر چیز -قابل استفاده و غیر قابل استفاده- خالی کنید و همه ی وسایل را در یک گوشه قرار دهید.

6812497415_092496ff3b_b

مرحله ی دوم: منظم کردن 

پس از نظافت اولیه، حالا با مجموعه ای از وسایل روبرو هستید که قطعا به آن نیاز خواهید داشت اما به هیچ عنوان منظم نیستند. از این رو، وسایل را به ۴ دسته ی متفاوت تقسیم کنید:

  • ابزار آلات نوشتاری
  • کتاب ها و دفتر ها
  • کاغذ ها
  • ابزار دفتری مانند ماشین دوخت، ماشین حساب و…

aid93716-728px-Keep-Your-Office-Table-Clean-and-Neat-Step-2

حال هر مجموعه را در بخش خود قرار دهید. کتب مورد استفاده را نزدیک تر و کتاب های بلااستفاده را در قفسه بچینید. قطعا در لا به لای برگه های کاری، کاغذ هایی وجود خواهد داشت که اسامی و شماره تلفن افراد مختلف نوشته شده است، در این صورت یک دفترچه تلفن یا تقویم را به این کار اختصاص داده و تمامی شماره ها و نام ها را به آن انتقال دهید.
مرحله سوم: دوام
مهم ترین بخش این آموزش دوام در تمییز نگه داشتن محل کار است. مرامل بالا حد اقل یک روز وقت شما را خواهد گرفت و در صورتی که این مرحله را اجرا نکنید در طول یک هفته به حالت شلوغ و شلخته ی قبل باز خواهید گشت. برای دوام در تمییز نگه داشتن محل کار نکاتی وجود دارد که بسیار به شما کمک میکند.

به نامه های دریافتی در همان لحظه رسیدگی کنید. رسیدگی به این معنی نیست که در همان آن بایستی کار انجام شود، چرا که در این صورت به کار های عقب مانده ی خود نمیرسید. رسیدگی به این معنی است که به محض دریافت یک نامه یا کاغذ، بهترین تصمیم را برای آن بگیرید. اگر میخواهید بررسی کنید، اگر میخواهید بر روی نامه تاریخ و ساعت بررسی خود را بنویسید و آن را در کشو قرار دهید.long-receive-mail-same-state_4dd42b8fa382f84e

به جای کف دست از برچسب های رنگی استفاده کنید! نوشتن اطلاعاتی در کف دست حتما برای همه پیش آمده است. به عنوان جایگزین میتوانید از کاغد های رنگی برچسبی استفاده کنید. حتی می توانید هر رنگ را به موضوع خاصی اختصاص دهید.

3555774083_ee1e7bfb55_b

پروژه های نیمه انجام شده را بر روی میز خود قرار ندهید. یکی از کشو های میز خود را به پروژه های نصفه نیمه اختصاص دهید و بدانید که این کشو فقط و فقط مربوط به کار های نیمه تمام شماست.

14598392170_cb04d6044f_k

منبع: howcanu