یکی از اتفاقات وحشتناکی که می تواند برای هر راننده رخ بدهد، عمل نکردن ترمز هنگام رانندگی است. ما همیشه تصور داریم که اتفاقات بد برای دیگران می افتد و ما در حصار امن خود محافظت شده ایم. بنابراین به نکات ایمنی هنگام رانندگی و معاینه فنی خودروی خود توجه کافی نداریم. از آنجا که ترمز بریدن ماشین بسیار خطرناک است و می تواند منجر به مرگ راننده و سرنشینان خودرو شود نیاز به دانش خاص برای مواجه شدن دارد، تصمیم گرفته ایم در این مقاله نکات مربوطه را با شما در مان بگذاریم. با ما همراه باشید.

ترفند های کنترل خودرو بدون ترمز

1. نترسید. کنترل اعصاب خود را در دست داشت باشید! هنورز اتفاقی نیفتاده و شما کنترل ماشین را در دست دارید. اگر کنترل خود را از دست بدید تنها کار را خراب تر و خطرناک تر کرده اید.

2. پای خود را از روی گاز بردارید و سامانه کروز کنترل را (درصورت روشن بودن) خاموش کنید. سامانه بازدارنده  (کروز کنترل) باید بلافاصله وقتی ترمز یا کلاچ را لمس می کنید خاموش شوند، اما برای اطمینان و رعایت ایمنی چک کنید که خاموش باشند.

3. به پدال ترمز توجه کنید و ببنید زیر پایتان چه حسی دارد. اگر نرم است و به کف می خورد ممکن است سطح مایع کم باشد و یا سلیندر اصلی خراب باشد یا کولیس و غلطک مشکل داشته باشند. ممکن است بتوانید با فشار آوردن بر ترمزها فشار ترمز را بازسازی کنید. اگر چدال ترمز سفت بود و به راحتی به کف نمی رسید و حرکت نمی کرد ممکن است چیزی در سیستم ترمز یا زیر پدال گیر کرده باشد. سعی کنید با پای خود حس کنید و یا به سرنشین کنار دست خود بگویید این کار را انجام دهد و ببیند آیا چیزی زیر پدال ترمز گیر کرزده یا نه.

4. پدال ترمز را مکررا فشار دهید. چند بار با پا روی ترمز فشار بیاورید تا فشار کافی در سیستم ترمز ایجاد شود و ماشین متوقف شود. ممکن است مدتی زمان ببرد بنابراین ادامه دهید و خسته نشوید. این کار را باید حتی اگر از ABS هم استفاده می کنید انجام دهید چرا که ABS تنها زمانی فعال می شود که ماشین خیلی سخت ترمز می کند (که اگر ترمز ها کار نکنند مشکلی نخواهد بود). سپس فارغ از اینکه ماشین ترمز ABS دارد یا نه، سریعا ترمزها را تا کف ماشین فشار دهید تا از همه فشاری که نگه داشته اید حداکثر استفاده کنید چرا که ترمزهای هیدرولیک یا هوایی به ندرت از کار می افتند. ترمز را به کف ماشین چسبیده نگه دارید.

5. دنده ماشین را کم کنید. با کم کردن دنده ماشین سرعتتان کم می شود. اگر ماشین دنده اتوماتیمک دارد، به دنده 1 بزنید. اگر هم دنده ماشینتان دستی است به تدریج دنده ها را کم کنید و مثلا اگر در دنده 5 هستید یکی یکی به دنده 4، 3 و … بزنید تا حس کنید که سرعت ماشین کم شده است و همینطور به کم کردن دنده ادامه دهید تا هر چجه سریع تر سرعت ماشین را کم کنید. فقط حواستان باشد که دنده ماشینی که دنده دستی دارد را به یکباره کم نکنید چرا که در این صورت کنترل ماشین از دست خارج می شود.

6. از ترمز اضطراری (ترمز دستی) استفاده کنید. این ترمز می تواند خودرو را متوقف کند. اما از آنجا که چرخ های عقب را متوقف می کند کمی زمان می برد تا خودرو کاملا متوقف شود. بسته به نوع ماشینتان، یا باید ترمز را با دست بالا بکشید و یا پدال آن به پایین فشار دهید؛ در هر صورت از این ترمز به آرامی استفاده کنید؛ اگر از این ترکز خیلی سریع یا خیلی محکم استفاده کنید ممکن است تایرهای ماشین قفل شوند.

مخصوصا در سرعت بالا این کار خطرناک خواهد بود. برای جلوگیری از قفل شدن تایرها ، دکمه ی رهاسازی به موازات کشیدن ترمز دستی را درگیر کنید (اگر ماشینتان همچنین دکمه ای را دارد). این به شما اجازه می دهد فشاری را که به ترمز اعمال می کنید تعدیل کنید. اگر حس کردید تایرها قفل شده اند، اندکی فشار را از اعمال ترمز رها کنید (ترمز را کمی رها کنید) و ترمز را همانجا نگه دارید. اگر تایرها کمی صدای جیغ دادند لزوما به معنای قفل شدنشان نیست.

7. چشمان خود را به حاده بدوزید و فرمان را در دست داشته باشید. به آنچه روبرویتان است توجه کنید و مانور دهید تا به ترافیک سنگین، عابران پیاده و موانع خطرناک نخورید.

8. به سایر خودروها و عابران پیاده هشدار دهید. چراغ خطر خود را روشن کنید و بوق بزنید تا دیگران بدانند مشکلی به وجود آمده است (البته قبلا باید بدانید دکمه چراغ خطرتان کجا قرار دارد). با اینکه رانندگان وعابران پیاده ممکن است نتوانند تشخیص دهند مشکل از چه قرار است هشدار دادن می تواند باعث شود آنها به مشکل خودرویتان توجه کنند. پنجره ها را باز کنید تا مقاومت هوا سرعتتان را کم کند و بتوانید فریاد بزنید و به دیگران اعلام خطر کنید.

9. اگر در اطراف قدرت مانور داشتید، فرمان را به این طرف و آن طرف بدهید. چرخاندن ماشین باعث اصطکاک می شودو این اصطکاک سرعت ماشین را به طور طبیعی کم می کند. اگر ترمز بریده اید سعی کنید ماشین را به سرعت به چپ و راست برانید تا سرعتش کم شود. اما این کار را در سرعت بالا انجام ندهید. مانور دادن ماشین در سرعت بالا ممکن است باعث لیز خوردن و چپ کردن بشود.

10. از محیط پیرامون برای کم کردن سرعت ماشین استفاده کنید. اگر نکات بالا به دردتان نخورد و نتوانست سرعت ماشینتان را کم کند و یا اگر مجبور بودید ماشین را سریعا متوقف کنید هر کار از دستتان بر می آید برای گرفتن کنترل ماشین در دستتان انجام دهید. در اینجا تکنیک هایی را به شما بدین منظور ارائه می کنیم اما باید حواستان باشد که این تکنیک ها بسیار خطرناک هستند – مخصوصا در سرعت بالا – و باید به عنوان تیر آخر استفاده شوند:

  • از زمین به نفع خود استفاده کنید. به دنبال تپه یا سربالایی باشید و از آن بالا بروید. اگر این کار ماشینتان را متوقف نکرد آماده دنده عقب باشید و یا در زمان مناسب از ترمز دستی استفاده کنید. همچنین، از گاردیل برای کاستن از سرعت خودرو استفاده کنید. برخی از گاردیل ها طوری ساخته شده اند که با چرخ های ماشین تماس پیدا می کنند نه با خود ماشین. وارد آمدن اصطکاک به لاستیک چرخ ها از سرعت ماشین به میزان قابل توجهی می کاهد بی اینکه به سایر نقاط ماشین آسیب برساند.
  • علاوه بر اینها، می توانید به جاده خاکی بزنید. وجود خاک و سنگریزه می تواند سرعت ماشین را به شدت کاهش دهد. اما در استفاد هاز این تکنیک بسیار احتیاط کنید. اگر ناگهان مسیر و زمین زیر لاستیک ها را عوض کنید این ریسک وجود دارد که ماشین چپ کند و خطر جانی به همراه دارد. اگر می خواهید به جاده خاکی و سنگلاخ بزنید باید این کار را به تدریج انجام دهید نه ناگهانی. پس از آن ماشین باید به ثبات برسد.
  • اگر هم در کنار جاده دار و درخت وجود داشت گزین ی خوبی برای کاهش سرعت ماشین در دسترستان است. وقتی ترمز ماشینتان برید و کاری از دستتان بر نیامد، و اگر در کنار جاده بوته ها و دار و درخت وجود داشت می توانید به وسط آن بوته ها بروید اما حواستان باشد که درخت بزرگی را انتخاب نکنید که ممکن است هم ماشینتان و هم خودتان از بین بروید. درختانی که قطر تنه آنها بیش از 16 یا 17 سانت است برای سرنشینان وسایل نقلیه خطرناک هستند. برخورد وسیله نقلیه با درختان بزرگ خطر مرگ به همراه دارد.
  • علاوه بر این، می توانید به عقب ماشین جلویی بزنید. البته این گزینه اولویت ندارد و چندان هم درست نیست اما به هر حال می تواند سرعت ماشینتان را کم کند. اگر می خواهید این کار را انجام دهی دبه راننده ماشینی که می خواهید به آن بزنید با بوق زدن هشدار دهید. ماشینی را انتخاب کنید که با سرعت شما در حرکت است. اگر به ماشینی با سرعت پایین تر از خود و یا ماشینی که متوقف شده است بزنید، ماشینتان متوقف می شود اما کاهش سرعت سریع و شدید خواهد بود. اما دقت داشته باشید که خیلی محکم نکوبید چون ممکن است کیسه هوای ماشینتان ازترمز

11. دنبال حای امنی برای کنار زدن (یا تصادف) باشید. جاده را به دقت زیر نظر داشته باشید تا وقتی توانستید به کنار جاده بزنید. اگر نتوانستید ماشین را به طور کامل متوقف کنید. اگر همه کارها را کردید و نتوانستید ماشین را متوقف کنید آماده تصادف باشید. امن ترین روش این است که به دنبال بوته و بیشه زار باشید و داخل آن بروید تا با اصطکاک بتوانید از سرعت ماشین به میزان قابل توجهی بکاهید. اگر بیشه زار نبود علفزار هم گزین ی خوبی است و علف های بلند ماشین را تقریبا متوقف می کنند. اگر نه بیشه زار وجود داشت نه علفزار، جاده خاکی و سنگلاخ و ماسه مخصوصا ماسه مرطوب گزینه مناسبی است.