هنگام ترکیدن لاستیک خودرو چه کنیم؟ اگر لاستیک به صورت ناگهانی ترکید و یا پنچر شد چه اقداماتی باید انجام دهیم تا بتوانیم علاوه بر هدایت صحیح خودرو جان خود را نیز هم نجات دهیم؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله از هاو کن یو با شما اقدامات صحیح را در این لحظه حساس مرور کنیم؟

 جاده خلوت است و هوای مطبوعی است. دارید با سرعت مناسبی می رانید. عینک دودی زده اید و موزیک هم پخش می شود و ناگهان : بنگ! متوجه می شوید که وسط جاده تایر ترکیده است. حالا چه کار باید کرد؟! منظورمان پنج دقیقه بعد نیست بلکه درست همین لحظه ای است که داخل ماشین وسط جاده تایر ترکیده است. حال باید چه کنیم و چه عکس العملی داشته باشیم؟

قبل از شروع، برای شما کاربران مقاله ای در رابطه با نحوه خرید و انتخاب تایر مناسب قبل تر در هاو کن یو منتشر کردیم که ان مقاله را نیز می توانید مطالعه کنید.

چه تایر هایی برای خودرو من مناسب است ؟

 

 

هنگام ترکیدن لاستیک کار خاصی نکنید

اولین گام این است. به سمت جلو و مستقیم نگاه کنید و فرمان را به همان مقصد هدایت کنید. در این لحظه یک سمت از ماشین چند اینچ پایین تر از سمت دیگر قرار دارد و ماشین ثبات خود را از دست داده است. بدترین اشتباه ممکن در این لحظه این است که فرمان را بچرخانید و به راحتی شرایط را برای چپ کردن خودرو مهیا کنید.

پس باید در برابر چرخش فرمان مقاومت کنید و سعی کنید با حفظ تعادل خودرو، آن را به همان مسیر مستقیمی هدایت کنید و از چرخاندن آن جدا اجتناب کنید.

گاز بدهید

به نظر کار خطرناکی است نه؟ می دانید وقتی تایر می ترکد چه اتفاقی می افتد؟ تایر ترکیده مقاومت زیادی به ماشین اضافه می کند و از سرعت ماشین به سرعت کاسته می شود طوری که انگار به ناگهان پای روی ترمز زده باشید. آن مقاومت در یک گوشه از ماشین متمرکز است و از این جهت ماشین می خواهد حول آن گوشه و کرنر بچرخد که همین مورد از جمله دلایل اصلی چپ شدن و چرخیدن خودرو به دور خود است.  باید اول ثبات ماشین را برقرار سازید و به قدری گاز بدهید که آن کاهش سرعت جبران شود.  در واقع فشار و نیروی وارده به یک سمت و گوشه خودرو با شتابی که خودرو می گیرد تقریبا تقسیم شود و تعادل به مراتب بهتری خواهید داشت که نتیجتا کنترل خودرو راحت تر می شود. البته ئقت داشته باشید که شتاب بیش از انداره و فشار دادن شدید پدال هم می تواند شرایط را بد تر کند.

چگونه در کمتر از ۵ دقیقه تایر پنچر را تعمیر کنیم؟ +ویدئو

هنگان ترکیدن لاستیک وضعیت را ارزیابی کنید

آیا یک گوشه از ماشین پایین تر است؟ اگر آری کدام گوشه؟ این را باید دقیق و قطعی و با سرعت بالا در ان لحظه سرنوشت ساز تشخیص دهید. بدانید نه حدس بزنید. نکته ی بسیار مهم این است که اول باید مشخص کنید که تایر عقب ترکیده یا تایر جلو و بعد بفهمید که تایر سمت راست بوده یا چپ. مطمنا این حادثه سریع اتفاق می افتد ولی به راحتی جلو یا عقب و چپ و راست بودن قابل تشخیص است.

پای خود را از ترمز آرام آرام بردارید و سرعت را کم کنید

بسیار خوب. شما کاربران هاو کن یو حال مستقیم می رانید کمی به خودرو سرعت داده اید  (خودرو را کنترل کرده اید) و نیز می دانید که کدام تایر  و لاستیک ترکیده است. حالا پای خود را کمی از روی گاز بردارید و به حرکت مستقیم ادامه دهید. اگر از سرعت ماشین کاسته نشد اصطلاحا به آرامی و کنترل شده یک نیش ترمز بگیرید تا سرعت در کنترلتان قرار بگیرد.

چگونه فشار هوای تایر خودرو را بررسی و تنظیم کنیم؟

اگر نوع ترمز شدید و بیش از نیش ترمز باشد توازن ماشین مجدد از دست می رود و ماشین دور خودش می چرخد. پس اوین انتخاب با توجه به سرعت و البته مسیر پیش روی شما برداشتن پا از روی پدال گاز و کم کردن سرعت است ولی گاهی نهایتا مجبور به ترمز هستید که باید به آرامی صورت بگیرد.

طبیعتا شما دلتان نمی خواهد وسط جاده آنهم با سرعت بالا داخل ماشین بچرخید بنابراین باید سرعت خود را متعادل سزعتی که داخل کوچه و خیابان باید رعایت کنید برسانید. اگر تایر عقبی ترکیده است قبل از انجام هر کار اول سرعت را کاهش دهید چرا که حتی کوچک ترین حرکت فرمان می تواند به از دست رفتن کنترل ماشین منجر شود.

ماشین را به گوشه ی جاده ببرید

حالا پس از ترکیدن لاستیک و انجام مراحل بالا، به سرعت مناسب رسیدید خیلی با دقت به کنار جاده بزنید. اما حواستان باشد که فرمان را ناگهانی نچرخانید.

اصلا نگذارید کار به اینجا برسد

 

معاینه فنی برای چیست؟ قبل از سفر جاده ای باید تایرها را چک کنید. تایر ماشین را مثل یک تکه کش که کنار خیابان پیدا کرده اید تصور کنید. ممکن است آن کش  لاستیک چند سال آن گوشه افتاده باشد و بر اثر مرور زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده باشد. طبیعتا تایرها از آن کش محکم تر هستند اما رفتارشان شبیه آن است. اگر تایر به اندازه ی کافی باد نداشته باشد، لاستیک بیش از حد خم می شود. این مساله همراه با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی تایر نهایتا به ترکیدن منجر شود. البته ما قبل تر در هاو کن یو در رابطه با نحوه خرید تایر خودرو و … اطلاعات مشابه در قالب یک مقاله ارائه کردیم که در لینک زیر می توانید آن را مطالعه کنید.

چگونه می توانید تمام کد ها و تاریخ ساخت تایر خودرو را کد گشایی کنید؟