صدای ترمز ماشین، صدای لنت ترمز، صدای جیر جیر چرخ جلو، صدای تق‌تق و صدای سایش هنگام ترمز. آیا این اصوات برای شما آشنا هستند؟ آیا دلایل ایجاد آن‌ها برای شما نامعلوم است؟ در این مقاله از هاوکن‌یو قصد داریم 8 دلیل مهم در ایجاد صدای سایش هنگام ترمز کردن را مورد بررسی قرار دهیم.

گاهی اوقات ماشین شما موقع ترمز گرفتن صدای ساییدگی می‌دهد. یک نشان هشداردهنده که به شما می‌گوید ترمز یا دیسک ترمز ماشین شما دچار مشکل شده است.

بسیاری از مالکان خودرو از ترس اینکه خودروی آن‌ها نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد این صدا را نادیده می‌گیرند؛ اما شما نباید مرتکب این اشتباه شوید!

نادیده گرفتن غرولند‌ها و ناله‌های ماشینتان می‌تواند منجر شود شما در راه بمانید و آن وقت است که باید هزینه‌های هنگفتی را متحمل شوید.

نادیده گرفتن صدای سایش در حین ترمز کردن


وقتی صدای لنت ترمز را نادیده می‌گیرید چه اتفاقی می‌افتد؟

صدای سایش- هاو کن یو

وسایل نقلیه صداهای مختلفی تولید می‌کنند که البته برخی از آن‌ها طبیعی و بدون ضرر هستند. با این حال هرگز نباید صدای سایش خودرو در حین موقع ترمز گرفتن را نادیده بگیرید؛ چرا که این نادیده گرفتن می‌تواند ایمنی شما را در معرض خطر قرار دهد!

هر بار که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید انرژی گرمایی زیادی در اثر سایش در ماشین تولید می‌شود. در نتیجه پدال ترمز در گذر زمان فرسوده شده و می‌تواند به دیسک ترمز و صفحه ترمز خودروی شما آسیب برساند و در نهایت و به مرور ترمز ناموفقی را تجربه کنید.

وجود ترمزهای معیوب همواره یک خبر بد محسوب می‌شود زیرا می‌تواند به تصادف‌های بزرگی منجر شود. پس نادیده گرفتن صدای سایش موقع ترمز گرفتن فقط مسئله را بدتر می‌کند.


چگونه در مواقع اضطراری خودرو را متوقف کنیم؟


دلایل ایجاد صدای لنت در حین ترمز گرفتن


تمامی اجزا و بخش‌های یک وسیله‌ی نقلیه ممکن است زمانی فرسوده شوند. اما مسئله این است که مشکل را قبل از جدی شدن شناسایی کنید. پس دلیل صداهای خودروی خود را در حین ترمز کردن شناسایی کرده و در صورت لزوم خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید.

لنت ترمزهای فرسوده

لنت ترمزهای فرسوده یکی از دلایل صدای سایش خودرو در حین ترمز کردن است. اگر مدت زمان طولانی‌ایی است که از لنت‌هایتان استفاده می‌کنید، باید بدانید که صفحه‌ی پشتیبان دیسک خودروی شما به تدریج خورده می‌شود. دلیل ایجاد صدای سایش و جیرجیر کردن خودرو در حین ترمز کردن نیز تماس این فلز با دیگر فلزها است.

به علاوه صفحه‌ی دیسک می‌تواند با صفحه‌ی ترمز ساییده شود و سطح فلزی آن را خراش دهد. بنابراین اگر به زودی لنت‌هایتان را عوض نکنید، ترمز‌هایتان به شدت خراب می‌شوند. به علاوه صفحه‌ی پشتیبان دیسک و صفحه ترمز نیز یکدیگر را خراب می‌کنند و باعث ایجاد شیار و آسیب می‌شوند.

لنت‌های بی‌کیفیت

برخی از افراد تصور می‌کنند خرید لنت‌های بی‌کیفیت یک راه صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. اما در واقع تصمیمی اشتباه است.

لنت‌های ترمز بی‌کیفیت معمولا حاوی مقادیر قابل توجه‌ای از خرده فلزاتی هستند که بر روی سطح دیسک ترمز ساییده شده و آن را می‌خراشند و در نتیجه آسیب‌های جدی‌ایی را به همراه دارند.

 پس اگر قصد تعویض لنت‌های ترمزتان را دارید، محصولات خوبی از یک برند معروف را خریداری کنید.

وجود یک شی بین دیسک ترمز و صفحه‌ی ترمز

طبیعی است که اجزای اتومبیل گرد و خاک و جرم بگیرند.؛اما گاهی سنگ‌های کوچک یا دیگر اشیاء جامد از جاده بین محفظه‌ی صفحه ترمز و دیسک ترمز پرت شده و باعث ایجاد صدای سایش خودرو در حین ترمز کردن می‌شوند.

البته در این حالت این صدا ممکن است چه شما پدال ترمز را فشار دهید چه ندهید ایجاد شود. سایشی که در اثر وجود این شیء ایجاد می‌شود می‌تواند به این بخش‌ها یعنی دیسک ترمز و محفظه‌ی صفحه ترمز آسیب برساند.

واشرهای خراب

دلیل دیگری برای صدای سایش خودرو در حین ترمز گرفتن، وجود واشرهای خراب است. یک واشر فرسوده باعث تماس با قطعه‌ایی از سیستم ترمز خودرو مانند دیسک ترمز می‌شود. وقتی فلزات با هم تماس پیدا می‌کنند، صدای سایشی از سیستم ترمز ماشین شما خارج می‌شود.

پس هرگاه قصد داشتید به سیستم ترمز اتومبیل خود رسیدگی کنید، این واشرها را نیز تعویض کنید.

گاهی اوقات وقتی برای تعمیرات به مکانیکی مراجعه می‌کنید به دلیل مشغله‌ی کاری مکانیک، او کار خود را به سرعت انجام می‌دهد و فراموش می‌کند که واشرهای شما را چک کند. پس حتما به یاد داشته باشید که به او یادآوری کنید و مطمئن شوید که این کار را برایتان انجام می‌دهد.

به ندرت استفاده کردن از خودرو

به ندرت استارت زدن و کار کردن با ماشین نیز می‌تواند دلیل دیگری صدای سایش خودرو موقع ترمز کردن باشد. عمر مفید لنت‌های ترمز 20,000 مایل معادل 32186.88 کیلومتر است. با این حال دلایلی وجود دارند که اجازه نمی‌دهند لنت‌ها به این اندازه دوام داشته باشند. یک دلیل احتمالی این است که هفته‌ها ماشین را در پارکینگ نگه می‌دارید.

عدم استفاده از ماشین و همچنین آب‌وهوای بد می‌تواند باعث زنگ زدگی و خوردگی دیسک ترمز شود. در صورت بروز چنین حالتی این زنگ‌زدگی و خوردگی به دیگر بخش‌های خودرو نیز بسط پیدا کرده و باعث خرابی آن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی شما  به عنوان یک راننده باید به طور منظم با ماشین خود رانندگی کنید.

دیسک‌های ترمز فرسوده

صدای سایش-هاو کن یو

دیسک‌های ترمز فرسوده می‌تواند دلیل محتمل ایجاد آن صدای آزاردهنده از سیستم ترمز شما باشد. دیسک‌های ترمزی که مسطح نباشند باعث صدای جیرجیر می‌شوند. دیسک‌های ترمزی که خیلی فرسوده شده‌اند صدای خراشیدن می‌دهند.

به علاوه دیسک ترمزهای فرسوده باعث لرزش زیادی در سیستم ترمز ماشین می‌شود. این لرزش‌ها به صورت منظم اتفاق می‌افتند و می‌توانید از طریق پدال ترمز آن‌ها را احساس کنید. این مورد نسبت به مورد اول کمتر رواج دارد.

بیرینگ یا یاتاقان معیوب

اگر صدای سایش را از چرخ‌هایتان می‌شنوید یا شاهد لرزش‌هایی‌ هستید که صدای این لرزش‌ها در بازه‌ی آهسته تا بلند متفاوت است. پس احتمالا بیرینگ‌ها یا یاتاقان‌های چرخ اتومبیل شما فرسوده شده یا آسیب دیده‌اند.

در نتیجه بیرینگ‌های چرخ‌ها را با دقت بررسی کرده و در صورت نیاز به خلاص شدن از این صداهای آزاردهنده آن‌ها را تعویض کنید.

عدم استفاده از روانکار

اگر پیچ‌ و مهره‌هایی که برای بستن صفحه‌ی ترمز استفاده می‌شوند به خوبی روغن کاری نشده باشند موقع ترمز گرفتن صدای سایش تولید می‌کنند.

این مورد به ندرت اتفاق می‌افتد اما محتمل است. اصولا یک مکانیک اتومبیل در حین تعمیر خودروی شما، پیچ و مهره‌های صفحه ترمز را نیز عوض می‌کند.

سوالات رایج در مورد صدای سایش در حین ترمز کردن


آیا شنیدن صدای سایش از سیستم ترمز خودرو خطرناک است؟

ترمز‌های خودروی شما یکی از مهم‌ترین قسمت‌های امنیتی وسیله‌ی نقلیه‌‌ی شما هستند.

پس اگر هرگونه علائم هشداردهنده مانند صدای سایش، جیرجیر، تق‌تق و غیره از اتومبیل خود در حین ترمز کردن می‌شنوید؛ وقت آن است که به متخصصی مراجعه کنید تا ماشین شما را بررسی کند. چرا که در غیر این صورت امنیت خود را به خطر می‌اندازید.

آیا می‌توان با وجود دیسک‌ ترمز‌های فرسوده رانندگی کرد؟

دیسک‌ ترمزهای فرسوده توانایی ناچیزی در جذب و متفرق‌سازی گرما دارند که این موضوع باعث گرم شدن بیش از حد سیستم ترمز خودرو می‌شود.

اگرچه می‌توان با وجود دیسک ترمزهای فرسوده به رانندگی کردن با اتومبیل خود ادامه دهید؛ اما این دیسک‌های فرسوده می‌توانند در عملکرد موثر ترمزها خلل ایجاد کنند. در نتیجه ممکن است ترمزها کلا خراب شوند که این مسئله شما و اتومبیل شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

 در قسمت نظرات، دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.