دور درجا زدن با ماشین که به انگلیسی با نام دونات doughnut یا donut شناخته می شود یکی از مهارت های جالب، کاربردی و البته هیجان انگیز در بین مهارت های رانندگی است که تصمیم داریم به شما این آموزش را در این مقاله اراده دهیم.

بله، در این مقاله از هاو کن یو می خواهیم نحوه ی چرخ زدن با ماشین که با نام دور درجا یا دور پلیسی هم شناخته می شود را آموزش بدهیم.

قبل از شروع اگر احساس می کنید نیاز است اصطلاحات و مهارت های دریف کشیدن و دریف کردن و همچنین آموزش های آن را برسی کنید می توانید از لینک زیر از هاو کن یو کمک بگیرید.


چگونه دریفت کنیم؟ ( آموزش تصویری و مرحله به مرحله دریفت کشیدن با خودرو )


 

به این نوع روش دونات می گویند چون ماشین مانند دونات (پیراشکی) دایره وار به دور خود می چرخد و رد تایرها روی آسفالت یا خاک به جا می ماند. البته دور درجا ها حتما باید در ماشین سبک و کوچک (مثل ماشین مسابقه ای) انجام شوند در غیر این صورت ماشین دور خود نخواهد چرخید یا حد اقل کار سختی پیش رو خواهید داشت.

نکته مهم:

انجام دادن حرکات دور درجا کار خطرناکی است و به خودرو، تایر و … آسیب می زند. پس در ابتدا مد نظر داشته باشید که نکات ایمنی را به خوبی رعایت کنید و در محیطی اقدام به تمرین کنید که خطر آسیب دیدن خود و یا دیگران وجود ندارد.

اما با به کار بستن روش های زیر می توان این حرکت را به طور ایمن انجام داد. فقط باید نکات مطرح شده را به کار بسته و تمرین کرد.

انجام حرکت دور درجا یا دونات با چرخ های عقب

 

ماشین را در دنده قرار دهید

این روش فقط برای ماشین هایی است که ترمز دستی و کلاچ دارند. ماشین را در دنده یک قرار دهید. سپس به تدریج پدال گاز را فشار دهید و به آرامی به جلو حرکت کنید. همین که ماشین سرعت می گیرد (15 تا 20 مایل بر ساعت یا حدودا 30 کیلومتر بر ساعت ) فرمان را به سمتی که می خواهید به آن طرف بچرخید بچرخانید.

نکته: این مرحله ربطی به حرکت دونات ندارد بلکه فقط می خواهیم راجع به قرار دادن ماشین در وضعیت مناسب حرف بزنیم تا ماشین آماده شود.

 • همچنانکه با ماشین خود یک دایره بزرگ و آهسته ایجاد می کند چرخ های ماشین را در زاویه 45 درجه بچرخانید
 • چند بار به ایجاد این دایره بزرگ ادامه دهید تا نسبت به حسی که به شما دست می دهد عادت کنید.
 • دقت کنید تا چنانچه لازم است از کلاه ایمنی استفاده کنید.
 • آسفالت و محلی که این کار را انجام می دهید را با این کار تست کنید و ببینید آیا امکان همچین حرکتی با توجه به خودرو و محیط وجود دارد.

برای ایجاد یک دایره کوچک تر فرمان ماشین را بچرخانید

نکته مهم این است که این مرحله و مرحله بعدی پشت سر هم و نسبتا سریع انجام شوند. همچنان به فشار دادن پدال گاز ادامه دهید. فرمان ماشین را طوری بچرخانید که بین 45 تا 90 درجه زاویه قرار داشته باشد (در همان جهت قبلی). همین که دارید فرمان را می چرخانید کلاچ را تا ته فشار دهید و ترمز دستی را بکشید. وقتی شروع به سر خوردن کردید چرخ های عقب ماشین قفل می شود.

پدال گاز را تا ته فشار دهید و کلاچ و ترمز دستی را رها کنید

 

 

نکته مهم این است که این مرحله و مرحله بعدی پشت سر هم و نسبتا سریع انجام شوند وقتی چرخ های عقب ماشین قفل می شوند و شروع به سر خوردن می کنید پدال گاز را تا ته فشار دهید.

 • در همین حال که دارید گاز می دهید باید کلاچ و ترمز دستی را رها کنید. اگر سرعت کافی دارید ماشینتان باید شروع به چرخیدن و انجام حرکت دونات کند.

پس از انجام یکی دو دونات سرعت را آرام کم کنید

 • وقتی یکی دو تا حرکت دونات زدید، پا را از روی پدال گاز بر دارید و سرعت ماشین را به حالت نرمال برگردانید.
 • همین که دارید سرعت را کم می کنید چرخ عقب را به مسیر مستقیم برگردانید. باید ماشین خود را در جهت یک فضای باز قرار دهید.
 • پس از اینکه کنترل ماشین را در دست گرفتید پدال کلاچ را فشار دهید و ماشینتان را پارک کنید.

انجام حرکت دونات با چرخ های جلو

اول ماشین را در دنده قرار دهید

 • این روش فقط برای ماشین هایی است که ترمز دستی و کلاچ دارند.
 • ماشین را در دنده یک قرار دهید.
 • سپس به تدریج پدال گاز را فشار دهید و به آرامی به جلو حرکت کنید. وقتی دارید ماشین را در دنده های بالا تر قرار می دهید فرمان را کاملا به سمت یک جهت بچرخانید.

 

روی پدال گاز فشار دهید

 • تا آخر گاز دهید تا ماشینتان در یک جهت بچرخد. همینکه ماشین شروع به سر خوردن کرد ترمز دستی را بکشید و با چرخ های عقب سر بخورید.

نیرو و ترمز را مدیریت کنید

برای اینکه ماشین را در وضعیت سر خوردن روی چرخ های عقب نگه دارید باید پیوسته روی پدال گاز فشار دهید و ترمز دستی را بکشید. وقتی یک بار این کار را کردید اندکی پا را از روی پدال گاز بردارید و ترمز دستی را رها کنید.

وقتی ماشینتان شروع به از دست دادن نیرو کرد و مقداری از قدرت چرخیش اش را از دست داد دوباره گاز بدهید و ترمز دستی را بکشید. حواسشتان باش که وقتی ماشین در دنده یک قرار دارد زیاد گاز ندهید. اگر این کار را بیش از 5 یا 6 بار انجام دهید به موتورتان آسیب می رسد. برای توقف حرکت دونات کافی است اندکی پا را از گاز بردارید و همزمان فرمان را به مسیر مستقیم بچرخانید. وقتی می خواهید ماشین را پارک کنید روی کلاچ و ترمز فشار دهید.

انجام حرکت دور درجا معکوس با چرخ های جلو

ماشین را در دنده عقب بگذارید

 • این روش فقط برای ماشین های دئنده ای و معمولی است نه دنده اتوماتیک چرا که در این روش باید از کلاچ استفاده کنید.
 • فرمان را در یک جهت بچرخانید.
 • وقتی این کار را می کنید ماشین را در جهت معکوس قرار دهید.

 

از ماشینتان پشتیبانی کنید

اول پدال کلاچ را فشار دهید. وقتی این کار را می کنید، تا ته گاز دهید. وقتی گاز دادید، پا را از کلاچ بر دارید. حالا وقتی چرخ های جلو از زمین کنده می شوند و شروع به سر خوردن می کنند، ماشینتان به عقب سر می خورد. چرخ های جلو دور چرخ های عقب می چرخند. پا را اندکی از روی گاز بردارید. گاز را در سرعت ثابت نگه دارید.

چرخ ها را به شدت بچرخانید

وقتی ماشین شروع به سر خوردن روی چرخ های عقب کرد، چرخ هایی که دارند می چرخند را به جهت مخالف بچرخانید. دور درجا هایی که ایجاد می شوند فشار شدیدی روی بدنتان وارد می کند. وقتی دونات را انجام دادید ، فرمان را به وسط بر گردانید و سرعت را به 20 مایل بر ثاعت برسانید.

ممکن است لازم باشد چرخ ها را اندکی عقب و جلو کنید تا کنترل ماشین را در دست بگیرید.  همچنانکه ماشین را برای پارک آماده می کنید، روی پدال کلاچ و ترمز فشار دهید.

نکات ایمنی و احتیاطی لازم

ASR (سیستم ضد لغزش) ماشین را خاموش کنید. این نکته مهمی است در غیر این صورت تایرها قفل می شوند و نمی توانید به درستی بچرخید. سوییچ ماشین را داخل جایگاه خود قرار دهید و بچرخانید تا ماشین روشن شود. وقتی ماشین هنوز پارک است سیستم ضد لغزش را خاموش کنید. دکمه ی آن معمولا در سمت راست یا چپ فرمان قرار دارد. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید دفترچه راهنمای ماشین را ببینید.

 • قبل از استارت زدن ماشین سیستم ضد لغزش را خاموش نکنید. تنظیم پیش فرض سیستم ضد لغزش روی ON است. یعنی وقتی استارت می زنید سیستم ضد لغزش به طور پیش فرض روشن می شود.
 • وقتی ASR را خاموش کردید احتمالا یک چراخ روی داشبورد روشن می شود و حاکی از از خاموش بودن ASR است. نگران این چراغ نباشید چرا که وقتی حرکات دوونات را تمام کردید و ASR را روشن کردید آن چراغ خاموش می شود.

فضای باز بزرگ برای این کار پیدا کنید

ترجیحا باید زمین آسفالت باشد نه علفزار و چمن و خاک و ماسه. حتما از داشتن فضای باز و کافی مطمئن شوید. همچنین باید این حرکت را در مکان غیر مسکونی، و بدون درخت و موانع انجام دهید. با اینکه می توان حرکت دونات را در  زمین برقی هم انجام داد نباید در مناطق یخ زده این کار را کرد چون خطرناک است.

 

برای دور درجا تایر ها را بررسی کنید

قبل تر در هاو کن یو به صورت مفصل در رابطه با تایر ها و ترفند استفاده از سکه برای بررسی وضعیت لاستیک ها صحبت به میان اوریم و مجدد این موارد را تکرار نمی کنیم که شما در لینک زیر می توانید این مطلب را مطالعه بفرمایید.


چه تایر هایی برای خودرو من مناسب است ؟

چگونه فشار هوای تایر خودرو را بررسی و تنظیم کنیم؟


 

مایعات (روغن و …) ماشین را بررسی کنید

حتما روغن موتور ماشین را باید به تازگی عوض کرده باشید. باید مایعات ترمز و فرمان هم را هم به تازگی عوض کرده باشید. اینها خیلی مهم است چرا که انجام حرکات دونات فشار شدیدی را بر ماشین وارد می کند. باید حتما از وضعیت عالی ماشینتان مطمئن شوید. خوب است ماشین را به نزدیک ترین تعمیرگاه حرفه ای ببرید.


چگونه روغن خودرو را چک کنیم ؟


تنها این کار را انجام ندهید

چند تا از دوستان و اقوام خود را با خود ببرید، به طور کلی، انجام حرکات دونات کار ایمنی است. اما اگر وضعیتی اضطراری رخ داد باید افرادی کنار دستتان باشند. این افراد می توانند پدر مادر یا دوستان و قوم و خویش باشند. آنها باید به فاصله ی دور از شما بیاستند و شما حرکات را انجام دهید. در این صورت نه کسی آسیب می بیند و اگر حادثه ای برای شما رخ داد آنها کنارتان خواهند بود و می توانید به آنها زنگ بزنید.

 • حتما از پر بودن شارژ باتری موبایل خود و دوستان و همراهانتان مطمئن شوید.
 • شماره نزدیک ترین کلانتری و اورژانس را حفظ باشید.