برای خیلی ها رانندگی در ابتدا کار چالش برانگیزی است، اما به محض اینکه قلق کار دستشان بیاید همانطور که به سادگی قدم می زنند، ماشین می رانند. در این بین، رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک ساده تر به نظر می رسد. اما رانندگی با این ماشین ها مستلزم رعایت ریزه کاری هایی است که اگر رعایت نشوند می تواند ضرر و زیان زیادی برای راننده به بار بیاورند چرا که تعمیر این نوع ماشین ها گران تر از ماشین های عادی است. به علاوه، این اشتباهات طول عمر ماشین را پایین می آورند. در این مقاله قصد داریم اشتباهات رایجی را که رانندگان ناشی هنگام رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک مرتکب می شوند با شما مرور کنیم. همراهمان بمانید.

خلاص کردن دنده در سراشیبی

شاید برایتان پیش آمده که هنگام عبور از سراشیبی دنده اتوماتیک خود را در حالت خنثی قرار داشته باشید. شاید با خودتان فکر کرده اید که در مصرف بنزین و سوخت صرفه جویی می کنید اما با این کار نه تنها کنترل ماشین خود را از دست می دهید بلکه به دنده آن آسیب وارد می کنید. در مقاله زیر ببینید چگونه میتوان در سربالایی رانندگی کنید.


چگونه در سرا شیبی رانندگی کنیم؟


عدم توقف هنگام تعویض دنده

شاید می خواهید در وقت صرفه جویی کنید و یا عجله دارید به همین خاطر وقتی از جایی دنده عقب آمده اید و حالا می خواهید به جلو برانید برای تعویض دنده توقف کامل نمی کنید. اگر این حرکت را ادامه دهید دیری نخواهد گذشت که سر از تعمیرگاه در خواهید آورید. در خودرو های دنده دسته این عمل به دلیل وجود کلاچ بدون هیچ گونه ضربه ای به گیربکس قابل انجام است. اما در خودرو های گیربکس اتومات این کار تنها باعث ضربه به گیربکس خواهد شد.

استارت زدن با دنده خلاص (N)

یکی از اشتباهات رایجی که رانندگان ماشین های دنده اتومات مرتکب می شوند استارت زدن ماشینن در حالت دنده خنثی است. آنها عجله دارند و می خواهند هر چه زودتر به مقصد برسند و برای همین استارت می زنند و بلافاصله در همان حالت گاز می دهند. این عمل ممکن است در طولانی مدت ضربه هایی به گیربکس شما وارد کند. سعی کنید برای توقف های طولانی حتما دنده را در حالت پارک P قرار دهید.

قرار دادن ماشین در دنده خنثی پشت چراغ قرمز

در اینجا هم شاید خیلی ها به خاطر صرفه جویی در مصرف سوخت این کار را انجام دهند اما باز هم اشتباه است. اما دلیل این اشتباه چیست؟ در نظر داشته باشید که هر بار پشت چراغ قرمز توقف می کنید خودرو را از دنده D به خلاص متنقل میکنید. پس از شروع حرکت و سبز شدن چراغ، دوباره دنده را به D بر میگردانیم که این کار در بلند مدت باعث از بین رفتن چرخ دنده های برنجی اتوماتیک میشود. بهتر است در توقف های کوتاه مدت فقط پای خود را روی ترمز قرار دهید.


چگونه در پیچ رانندگی کنیم؟


قرار دادن ماشین در حالت پارک قبل از توقف کامل

البته برخی از ماشین ها اجازه این کار ر ابه راننده نمی دهند. اما اگر هم اجازه دادند نباید این کار را انجام دهید. انجام این کار به سوزن قفل کننده ای که از آن برای توقف ماشین استفاده می شود آسیب می رسد. سعی کنید پس از توقف کامل دنده را روی P قرار داده و سپس ترمز دستی یا پایی را فعال کنید.