اشتباهات در استفاده از زبان بدن گاهی می تواند برای شما گران تمام شود، اشتباهاتی که بیش تر در افرادی که فکر می کنند نسبت به زبان بدن آشنا هستند و اطلاع دارند روی می دهد، و مشکل اینجاست حتی نمی دانند که از این نوع از زبان بدن در موقعیتی اشتباه استفاده می کنند. پس این مشکل می تواند جدی و دردسر ساز باشد. با ما همراه باشید تا 8 مورد از این اشتباهات زبان بدن را با هم مرور کنیم.

علی رغم ارتباطات شفاهی و کتبی، ارتباط غیر کلامی یک زبان حقیقی نیست. تفسیر درست یا غلط اشارات غیر کلامی خاص، توسط افراد آزادانه صورت می گیرد. پس در مورد این اشارات زبان بدن هشیار باشید:


زبان بدن چیست و چگونه زبان بدن بخوانیم ؟


زل زدن: “مراقب باشید به کجا نگاه می کنید”

ما بار ها و بار ها در رابطه با استفاده از ارتباط چشمی به هنگام به کار گیری زبان بدن و برقرای ارتباط صحبت به میان آوریدم. ولی زل زدن با ارتباط چشمی متفاوت است.


چگونه ارتباط چشمی برقرار کنیم ؟


اینکه چشمان ما به کجا خیره و متمرکز شده است کاملاً آشکار است اما گاهی خودمان به آن توجهی نمی کنیم. ممکن است این را از همکار خانمتان شنیده باشید که ” فلانی همیشه به من زل می زند.” پس مراقب باشید که مدت زمان و نوع نگاه شما می تواند همانند یک شمشیر دو لبه باشد.

تماس های فیزیکی در زبان بدن

برقراری تماس جسمی با شخص دیگر می تواند نزدیکی و صمیمیت را نشان دهد، یا نشانگر همدردی و نگرانی باشد (مثلاً وقتی دستتان را روی دست یا شانۀ طرف مقابل می گذارید).

اما گاهی ممکن است دیگران یک تماس بی قصد و غرض و ساده را هم اشتباه برداشت کنند آن را بی احترامی و رد کردن مرز ارتباطی تلقی کنند یا آنرا به عنوان نشان دهنده تسلط یا پایین آوردن خودشان تفسیر کنند. دیگران را با احتیاط و دقت لمس کنید. بدانید چه شخصی در چه جایگاهی و با چه میزان صمیمیت و آشنایی مقابل شما قرار دارد.

 

خمیازه کشیدن: “به اندازۀ کافی نخوابیدی؟”

ممکن است زمانی که با همکارتان صحبت می کنید این اتفاق را تجربه کرده باشید- یک خمیازۀ سرکوب شده را رها می کنید و بعد خوب نخوابیدنتان در شب گذشته را بهانه می کنید- و عکس العمل فوری طرفتان این است که، “حوصله ات را سر بردم؟”. چه بهانۀ غیر ماهرانه ای آوردید!

گاهی نمی شود جلوی خمیازه را گرفت و در بسیاری از مواقع هم می توان. اگر توانستید، این حرکت را مخفی کنید و یا از وقوع آن جلوگیری کنید. نمی توانید تصور کنید خمیازه کشیدن تا چه اندازه تاثیر منفی بر روی ارتباط شما و طرف یا طرف های مقابلتان دارد.

 

دست دادن و زبان بدن : “شل و سرد، بدون صمیمیت”

دست دادن شما به طور خاص موقع مصاحبۀ کاری یا ملاقات با افراد جدید بسیار مهم و امری اجتناب نا پذیر است که از همین بعد هم اهمیت زیادی در ارتباطات اجتماعی دارد. دست دادن باید محکم باشد، البته نه خیلی محکم.


چگونه درست دست بدهیم؟ (آموزش و اهمیت درست دست دادن )


 

یک دست دادن بی روح و شل می تواند نشانۀ عدم علاقه و میل شما باشد.  این نوع دست دادن و یا حرکت دادن طولانی مدت و متدام یک تصور اولیۀ خیلی بد را شکل می دهد هر کدام می تواند یک تاثیر اولیه بد را برای طرف مقابل شما داشته باشد.

 

فضای شخصی: “از حباب من برو بیرون!”

همگی ما حبابی را به عنوان فضای شخصی اطرافمان با خودمان حمل می کنیم- منطقۀ امنی که دیگران باید بیرون آن بمانند، مگر اینکه خودمان اجازۀ ورود به آنها داده باشیم.

این فضا بسته به محل زندگی، جنسیت، شخیصت و حتی سن و سال می تواند متفاوت باشد. برخی، افراد را در کمتر از یک متری خود نمی توانند تحمل کنند و برخی با در کنار دیگران قرار گرفتن مشکلی ندارند. این شما هستید که باید تشخیص دهید تا چه اندازه به یک فرد می توانید نزدیک باشید و یا حتی وارد این فضای شخصی شوید.

نزدیک شدن بیش از حد به کسی می تواند باعث ناراحتی یا حتی عصبانیت او شود. پس برای رعایت جوانب اطمینان سعی کنید فاصله مناسب را با افراد اطراف خود حفظ کنید.

لبخند زدن: “به چی لبخند میزنی؟”

لبخندها نیازمند مهارتند و اغلب برداشت های آزادانه ای توسط افراد از آنها می شود. گاهی اوقات رابطه شما را صمیم تر و گاهی بی احترامی تلقی می شوند.


چگونه لبخند زیبایی داشته باشیم


لبخند زدن در وقت و مکان نادرست می تواند به عنوان توهین، بی احترامی  و حتی  مسخره کردن برداشت شود. همچنین تحقیقات نشان داده اند که مردان اغلب لبخند زدن بدون منظور زنان را به عنوان حرکت های سبک برداشت می کنند. همانطور که در مورد خیره شدن گفته شد، زمانی که موقع لبخند زدن می شود مراقب فضا و نشانۀ غیرکلامی که برای دیگران می فرستید باشید.

اما مد نظر داشته باشید از سوی دیگر نیز لبخند به جا و صحیح هم، می تواند به صمیمیت و بهتر شدن تاثیر ا ولیه کمک کند.

حرکات اضافی

ساییدن و فشردن دست ها، یا دیگر شکل های لمس کردن خودتان، می تواند توسط دیگران به عنوان نشانۀ رنج، ناراحتی یا مضطرب بودن شما برداشت شود.

سعی کنید از دست به کمر ایستادن، باز کردن پا ها و حتی گاهی مواقع بی دلیل دست به سینه ایستادن خودداری کنید. هرچند استفاده به جا از این حرکات در جای خود کاربرد های فراروانی به همراه دارند.

 

ژست ها (حرکات بیانگر و اشاره )

بعضی از ژست ها، مانند واژه ها، معنی دارند، مثلا نشان دادن انگشت شست دست به دیگری که می تواند متناسب با فرهنگ های دیگر نشان از تایید یا حتی بی احترامی باشد.

نکته اینجاست که فرهنگ محل، و فردی که قرار است از زبان های اشاره استفاده کنید را باید بدانید و آشنایی داشته باشید، با این حال مراقب باشید، بعضی از حرکات در یک فرهنگ هیچ منظور خاصی در خود ندارند، اما همین حرکت در فرهنگ دیگر ممکن است معنی بسیار متفاوتی داشته باشد. مثلا “نشانه انگشت شست” یا همان “OK” در فرهنگ دیگری می تواند بسیار وقیح باشد و یا حتی به معنی “به مبارزه طلبیدن” باشد.