در هر اجتماعی خانم ها بیش از آقایان زیر ذره بین هستند و رفتار، ظاهر و برخوردشان بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. اگر یک خانم هستید، مطمئنا تا به حال با چالش های زیادی برای ساخت شخصیت مورد نظر خود رو به رو شده اید. به هیچ عنوان هم نمی توانید این موضوع را کتمان کنید که نظر دیگران برای شما هیچ اهمیتی ندارد. اما فارغ از اینکه به دنبال چه شخصیت و یا چه ویژگی هایی شخصیتی هستید، مواردی هستند که به صورت عمومی رعایت کردنشان ،  به هر خانمی در راستای تبدیل شدن به یک فرد با شخصیت کمک می کند. در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت.

 به نظر شما یک بانوی با وقار، چه ویژگی هایی دارد؟ چه رفتار ها و حرکت هایی، یک دختر را به یک بانوی با شخصیت تبدیل می کند؟ مطمئنا شما هم دوست دارید که در عین باوقار بودن، جذاب و با شخصیت هم به نظر برسید، اولین جنبه های باشخصیت بودن، ظرافت های زنانه، ادب و احترام نسبت به خود و دیگران است پس در اولین گام باید همانند یک بانوی باوقار رفتار کنید.

در ادامه نکات،برخورد ها و رفتار های اجتماعی و شخصی که کلیدی برای تبدیل شدن به یک خانم با کمالات است را با یک دیگر مرور می کنیم.

افراد را به یکدیگر معرفی کنید

 • اگر در هنگام صحبت با شخصی هستید، و فرد دیگری از راه می رسد، شخصی را که با او صحبت می کردید را به فرد تازه وارد معرفی کنید.
 • در دنیای اجتماعی همیشه سعی کنید از افراد با سن بیشتر شروع کنید و آن ها را به دیگران معرفی کنید.
 • در دنیای تجارت و کسب و کار، افراد را بر اساس مقام و رتبه هایشان به یکدیگر معرفی کنید. برای مثال در ابتدا باید رئیستان را به همکار تازه وارد خود معرفی کنید و در ادامه بالعکس این کار را انجام دهید. توجه کنید که مشتریان همیشه مقام بالاتری دارند و بدون در نظر گرفتن نام و منصب آن ها، باید در ابتدا معرفی شوند.
 • فقط به گفتن نام شخص بسنده نکنید و کمی از جزئیات را هم بازگو کنید، مثلا می توانید از حوزه کاری او و اینکه چگونه با یکدیگر آشنا شده اید هم صحبت کنید.

لطفا و متشکرم فراموش نشود!

 • هر زمانی که شخصی لطفی در حق شما می کند و یا کاری  هر چند کوچک برای شما انجام می دهد، از او تشکر کنید. این کار نشان می دهد که شما قدردان زحمات او بوده اید.
 • اگرچه شاید این کلمات کلیشه ای شده باشند، ولی نگفتن آن ها به دور از ادب است.
 • بعد از شرکت در یک  مهمانی و یا مراسم خاص به سراغ میزبان بروید و از وی تشکر کنید. اگر در این مراسم  نتوانستید این کار را انجام دهید می توانید با او تماس بگیرید و یا پیامی برای او در این رابطه بفرستید. البته این مورد متوجه شرایطی است که میزبان از دوستان و یا آشنایان شماست.

زیاده روی کردن در استفاده از برخی کلمات

 • در استفاده از کلماتی همانند، “ممنونم”، “متشکرم”، “لطف کردید”، “خواهش می کنم” و … زیاده روی نکنید. مثلا اگر در یک جلسه میزبان شروع به پذیرایی کرد لازم نیست برای هر یک از کار ها مدام تشکر کنید و یا مثلا در رستوران، گارسون میز شما را مرتب کرد و غذا را سرو کرد و در لیوان مخصوص برای شما نوشیدنی ریخت نیازی نیست که بعد از هر کدام از این کارها مدام  “لطف کردید” را به کار ببرید. کمی صبور باشید و پس از انجام تمامی این کار ها از وی تشکر کنید.
 • اگر فردی که از وی تشکر می کنید آشنا و یا همکار است دلیل تشکر خود را هم توضیح دهید. مثلا می توانید بگویید از اینکه مرا به این جلسه دعوت کردید ممنونم.

نه گفتن را یاد بگیرید

مودب بودن به این معنا نیست که اجازه دهید دیگران از شما سو استفاده کنند. یاد بگیرید در چه موقعیت ها و به چه افرادی نه بگویید.

 • هر رفتار و یا پیشنهادی که منطقا برای شما پذیرفته نیست خیلی ساده باید با پاسخ منفی شما متوجه شود. معمولا خانم ها در نه گفتن به چالش کشیده می شوند و این کار برایشان کمی سخت است. ولی هر بار  احساس کردید باید نه بگویید ولی از گفتن آن واهمه داشتید، کافیست به عواقب و نتیجه آن بیاندیشید.
 •  این مشکل تا حدودی با ضعف اعتماد به نفس در ارتباط است که غالبا با افزایش اعتماد به نفس، نه گفتن برایتان راحت تر می شود.

به روز باشید

 • یک بانوی با شخصیت باید بتواند به راحتی صحبت کند، تپق نزد و از اطلاعات به روز برخوردار باشد. برای این کار نیاز نیست شما تحصیلات بالای علمی داشته باشید و یا کلاس های بخصوصی بروید، بلکه باید مطالعات خود را در زمینه های دلخواهتان افزایش دهید.
 • تحقیقاتی که اخیرا در یک آزمایش اجتماعی در 5 کشور اروپایی انجام شد، این نتیجه را به همراه داشت که مرد ها احترام بیشتری برای خانم های دارای اطلاعات عمومی بالا قائل بودند و این خانم ها هم توجه بیشتری به خود جلب می کردند. از سوی دیگر آشنا بودن به تکنولوژی و مطالعات روزانه نقش به سزایی در افزایش اعتماد به به نفس این افراد داشت. پس به عنوان یک خانم همیشه سعی کنید به روز باشید و به روز بمانید.

طرز نشستن و ایستادن خود را اصلاح کنید

 • مستقیم نشستن و آرام راه رفتن از نشانه های یک بانوی جذاب است.
 • به صورت کلی قوانین برای نشستن از این قرار است که اگر در مقابل فردی با جایگاه اجتماعی یا شغلی بالاتر از خود قرار دارید سعی کنید پاهای خود را روی یکدیگر نیاندازید و فاصله پا ها هم از یکدیگر کم باشند. اما در جمع های عمومی و صمیمی انداختن پا ها بر روی یکدیگر می تواند نشانه ای از اعتماد به نفس شما هم به حساب بیایند.
 • در رابطه با راه رفتن هم چند نکته را مد نظر داشته باشید. ابتدا اینکه کفش هایی با پاشنه های خیلی بلند که راه رفتن را برای شما سخت می کند، به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای محیط های کاری و اجتماعی نیست. جدای از ظاهر نامناسبشان بر روی راه رفتن و حالت بدن شما تاثیر گذار است که همگی از اعتماد به نفس ظاهری شما می کاهد.
 • به هنگام راه رفتن کاملا شانه ها خود را بالا نگه دارید و قفسه سینه شما بالا باشد. از خم کردن سر خود پرهیز کنید. سرعت خود را کنترل کنید و سعی کنید آرام باشد. برای تمرین این شرایط می توانید  با گذاشتن یک کتاب بر روی سر، طول خانه را راه بروید و مواظب باشید که کتاب نیفتد، با این کار شما هم حواس خود را بر روی راه رفتن متمرکز می کنید و هم مستقیم راه رفتن را می آموزید.

به دیگران احترام بگذارید

 • زمانی که با شخصی صحبت می کنید، تمام توجه خود را به او معطوف کنید و به او نگاه کنید. البته به کسی خیره نشوید و با تکان دادن سر نشان دهید که حرف های او را متوجه شدید و موافق هستید.
 • یک بانوی با شخصیت بودن فقط به معنای این نیست که رفتارهای بیرونی تان را اصلاح کنید بلکه باید از درون هم رفتار خود را تغییر دهید.
 • از پریدن مابین صحبت های دیگران خود داری کنید و صحبت های دیگران را قطع نکنید.

خانم بودن به معنی ساکت، بی هیجان و کم تحرک بودن نیست

 • یک خانم جذاب، در گوشه ای ساکت و بی حرکت نمی نشیند. او با افراد دیگر هم کلام می شود، سوال می پرسد و خود را از جمع جدا نمی کند.  هیچ کدام از این رفتار ها در تضاد با شخصت شما نیست.
 • اخم نکنید و با لبخند زدن خود را جذاب تر از قبل نشان دهید.  سعی کنید تا جایی که خط قرمز های شما و شخصیت شما رد نمی شوند همراه جمع باشید.

مراقب کلمات و بیان خود باشید

هیچ چیز به اندازه استفاده از الفاظ نامناسب و یا لحن بیان بد نمی تواند باعث تخریب شخصییت یک خانم شود. حتی در جمع های دوستانه سعی کنید کلمات خود را از فیلتر شخصیت خود عبور دهید و مراقب آن چه بر زبان می آورید باشید. شوخی های نا به جا، لحن و بیان نامناسب، بلند کردن صدا و احساس صمیمیت بیش از حد هر یک نقاط تاریکی هستند که شخصیت شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

محکم، خونسرد و با اعتماد باشید

محکم و خونسرد بودن باید هم در رفتار و هم گفتار شما نمایان باشد. سعی کنید بر روی استرس خود کنترل کافی داشته باشید. لرزش را از صدای خود دور کنید و سرعت بیان کلمات را پایین بیاورید. خانم بودن هرگز به معنی با صدای پایین صحبت کردن نیست. اعتماد به نفس خود را در بیان محکم کلمات نمایان کنید.

ظاهر و لباس در یک خانم با شخصیت

بهداشت شخصی خود را حفظ کنید

شکی نیست که خانم ها در رعایت نظافت شخصی از آقایان یک سرو گردن بالا تر هستند و این خود دلیلی است بر این مدعا که نظافت شخصی خانم ها بسیار بیشتر از آقایان مورد توجه قرار می گیرد.

برای حضور در اجتماع خوش بو، مرتب و ظاهر آراسته داشتن باید جزئ لاینفک شخصیت شما باشد. سعی کنید روزانه استحمام کنید و در نظافت شخصی  قوانین سخت گیرانه ای برای خود وضع کنید. البته نه تا جایی که به وسواس تبدیل شود.

در انتخاب لباس دقت کنید

با توجه به مناسبات، سن، اندام، رنگ پوست صورتتان بهترین لباس را انتخاب کنید. سعی کنید لباسی که کاملا به برازنده تنتان است را برگزینید.

 • لباسی که سایز تنتان نباشد برای شما دردسرساز خواهد شد. برخلاف چیزی که فکر می کنید لباس خیلی تنگ هم همانند لباس گشاد تاثیر منفی بر روی شخصیت شما خواهد داشت. لباس مناسب لباسی است که ایرادات اندام شما را می پوشاند.
 • در پیروی از مد و فشن میانه رو باشید. گاهی آنچنان درگیر مد روز می شوید که فراموش می کنید تنها چیزی عاید شما شده است جلب توجه دیگران است و نه تحسین.
 • هیچ زمان فراموش نکنید  که لباس های گران قیمت هیچ نقشی در شخصیت شما ندارند و این شما هستید که به لباس خود شخصیت می بخشید.

غذا خوردن در یک خانم با شخصیت


صبر داشته باشید!

در رستوران منتظر بمانید که غذای تمام افراد را سرو کنند و بعد غذا خوردن را شروع کنید. در مهمانی ها نیز صبر کنید تا میزبان شروع کند و بعد از او غذا خوردن را شروع کنید.

اگر خودتان میزبان هستید حتما به عنوان آخرین فرد غذاب خود را به اتمام برسانید.

در هنگام غذا خوردن صحبت نکنید

نه تنها این کار بی ادبانه ای است بلکه باعث تحت تاثیر قرار گرفتن اشتهای دیگران نیز می شود.

در همان ابتدا یک دستمال تهیه کنید و پس از قرار دادن هر قسمت از غذا اقدام به تمیز کردن لب ها و دهان خود کنید.

در موقع نیاز، عذرخواهی کنید

اگر نیاز دارید که از سر میز بلند شوید، عذرخواهی کنید و بعد بلند شوید. سعی کنید در سریع ترین زمان مجدد به میز غذا برگردید.

از موبایل استفاده نکنید

در رستوران و مهمانی از موبایل خود در هنگام غذا خوردن استفاده نکنید مخصوصا زمانی که در کنار شخصی هستید که غذا را آماده کرده است. گوشی خود را خاموش یا بی صدا کنید.

آرنج خود را روی میز نگذارید

هر چند این رفتار بیش تر از فرهنگ بریتانیایی که خیلی هم سختگیرانه است گرفته شده ولی در هنگام غذا خوردن، آرنج خود را روی میز نگذارید. تنها در زمانی که غذا سرو نشده است، و یا پیش غذا میخورید میتوانید آرنج خود را روی میز قرار دهید.

غذا را تکه تکه کنید

سعی کنید از تکه ها یا لقمه های کوچک غذا استفاده کنید. قرار دادن تکه های بزرگ در دهان می تواند باعث مشکلات جدی شود.

دستتان را دراز نکنید

برای دسترسی به ظرف غذایی که در نزدیکی شما نیست از دیگران کمک بگیرید و خودتان اقدام نکنید.

تشکر کنید

پس از میل غذا حتما در رابطه با طعم و حتی ظاهر غذا از میزبان تشکر کنید. نکات مثبت را گوش زد کنید و سعی کنید از نکات منفی را فراموش کنید.