طبق گفته‌ی طراحان لباس و نویسنده‌ی کتاب «رنگ سبک شما» نوشته‌ی دیوید زیلا، حتی اگر کمد لباس شما پر از لباس‌هایی با رنگ‌ها و طیف‌های مختلف باشد، همیشه رنگی هست که شما با آن بیشتر راحتید و احساس اعتماد به نفس می‌کنید. این همان رنگی است که شخصیت شما را نشان می‌دهد. پس از مرور یافته‌های بسیاری از متخصصان، در اینجا به شما نشان می‌دهیم که رنگ مورد علاقه‌تان شما را در چشم بقیه چگونه نشان می‌دهد. همچنین در ادامه خواهید آموخت که چگونه میتوانید از روی رنگ لباس شخصیت فرد مقابل را تشخیص دهید. در ادامه با هاو کن یو همراه باشید.

مشکی

رنگ شخصیت

کارن هالر، متخصص طراحی لباس و مد می‌گوید: «مشکی رنگی است که جدی گرفته می‌شود». درواقع طبق تحقیقاتی که در زمینه‌ی روانشناسی صورت گرفته است دیگران رنگ مشکی را به عنوان نشانه‌ی اعتبار و پرستیژ، قدرت، جدیت و هوش می‌دانند. بنابراین در بسیاری از دانشگاه‌های اروپا شنل فارغ التحصیلی سیاه رنگ است. افرادی که ترجیح می دهند رنگ مشکی بپوشند جاه طلب، هدفمند و البته حساس هستند. به عنوان یک قانون، این افراد احساساتی هستند و به‌راحتی تحریک می‌شوند، اما سعی می‌کنند این حقیقت را پنهان کنند. رنگ مشکی به آنها کمک می‌کند توجه محیط را از خودشان دور کنند زیرا ویژگی‌های باطنی افراد برای آنها مهمتر است.

قهوه ای

رنگ شخصیت

قهوه ای رنگ زمین است، رنگ یک چیز قابل اطمینان، قوی و با‌ثبات. افرادی که این رنگ یا طیفی از آن را می‌پوشند هم به همین شکل در نگاه بقیه به نظر می‌رسند. افرادی که رنگ قهوه‌ای می‌پوشند کمی محافظه‌کار هستند، به افراد مسن احترام می‌گذارندو همیشه به دنبال صلح، آرامش، ثبات و قدرت در هر چیزی می‌گردند. دختری که پیراهن قهوه‌ای پوشیده یا مردی که کت قهوه‌ای پوشیده به‌عنوان یک شخص قابل‌اطمینان، باهوش و منطقی روی اطرافیان تأثیر می‌گذارد.

آبی

رنگ شخصیت

لیسا جانسون ماندل، روانشناس و روزنامه‌نگار، نوشته که رنگ آبی بهترین رنگ لباس برای شرکت در یک مصاحبه هست زیرا اعتماد و قابلیت اطمینان شخص را نشان می‌دهد. به‌همین خاطر است که بسیاری از لباس‌های فرم یا کت‌و‌شلوارهای تجاری به رنگ آبی هستند.دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا مطالعه‌ای را در زمینه‌ی تأثیر رنگ  انجام دادند و دریافتند که طیف های تیره‌تر رنگ آبی یک تأثیر آرامبخش دارند. افراد تمایل دارند که رنگ آبی را با هوش و ذکاوت، اطمینان، اثربخشی و آسایش‌خاطر پیوند دهند.

اغلب افراد مهربان، دلسوز، مؤدب و حتی خجالتی لباس‌هایی با رنگ آبی را انتخاب می‌کنند. همانطور که روانشناسان می‌گویند، لباس آبی رنگ می‌تواند فرد را به شکل یک پدر یا مادر عالی یا یک کارگر نمونه نشان دهد. آرامش و وقار دو ویژگی رایجی هستند که در این نوع افراد دیده می‌شوند.

سبز

رنگ شخصیت

دانشمندان دانشگاه آمستردام می‌گویند رنگ سبز حس خوب را در شما و محیط اطرافتان تقویت می‌کند. لیتریک ایسمان که مدیر اجرایی مؤسسه‌ی رنگ پانتون و نویسنده‌ی کتاب «سرزندگی با رنگ» است می‌گوید: «رنگ سبز بخاطر پیوندش با طبیعت خوشایند است، همین پیوند است که باعث حس آرامش و خرسندی می‌شود.» کسانی که رنگ سبز را ترجیح می‌دهند یک زندگی فعال و عمومی را هدایت می‌کنند، همیشه در منطقه‌ی خوبی زندگی می‌کنند و از نظر اقتصادی ثبات دارند. همچنین انسان‌های مهربان و دلسوزی هستند که قلب مهربانی دارند.

بنفش

رنگ شخصیت

در گذشته رنگ بنفش نشانه‌ی طبقات اشرافی و طبقات بالای جامعه بود. این رنگ به معنی کمال، ثروت و زندگی تجملاتی بود. میگویند کلئوپاترا عاشق رنگ بنفش بوده. در آن زمان فقط افراد ثروتمند از پس خرید پارچه و لباس‌هایی به رنگ بنفش بر می‌آمدند. امروزه پوشیدن رنگ بنفش نشانه‌ی خلاقیت، بصیرت و عشق به هنر است. آنگونه که متخصصین طراحی لباس می‌گویند افرادی که رنگ بنفش می پوشند احساساتی و حساس هستند. آنها خیالباف، پرشور و عاشقِ عاشق‌شدن هستند. این افراد به غیر‌قابل پیش‌بینی بودن معروفند و سر‌و‌کار داشتن با آنها می‌تواند آسان و در عین حال سخت باشد.

قرمز

رنگ شخصیت

کِنی فریمپانگ، مدیر برند لباس مردانه‌ی ایتالیایی اِرِدی پیسانو. می‌گوید:«قرمز رنگ عشق و قدرت است. اگر می‌خواهید کسی را متقاعد کنید یا روی کسی تأثیر بگذارید الویتتان را به این رنگ بدهید.»

هر طیف‌ روشنی از این رنگ توجه افراد را جلب می‌کند. افراد این رنگ پرطراوت را با انرژی، تحرک و هیجان مرتبط می‌سازند. روانشناسان دانشگاه روچستر دریافتند زنانی که رنگ یاقوتی می‌پوشند بیشتر مردان را جذب می‌کنند. ابی کالیش، پروفسور روانشناس از دانشکده‌ی پزشکی ویرجینیا می‌گوید:«رگ قرمز برای مردان تحریک‌کننده است.» افرادی که اغلب قرمز می‌پوشند زرنگ و باهوش هستند، به‌راحتی هیجان زده می‌شوند، کمی خودمحور و همچنین مستعد اعتیاد هستند.

زرد

رنگ شخصیت

زرد رنگ شادی، نور و خنده است. مطالعات نشان داده است رنگ زرد تولید سرتونین در مغز را افزایش داده، سرعت متابولیسم را بالا می‌برد و روحیه‌ی اطرافیان را تقویت می‌کند. به‌علاوه رنگ زرد باعث افزایش توجه می‌شود، به همین خاطر است که در بیلبورد‌ها و اماکن تبلیغاتی، علائم جاده‌ای و خطوط خیابان استفاده می‌شود.

متخصصان می‌گویند افرادی که اغلب طیف‌هایی از رنگ زرد را می‌پوشند انسان‌های فعال و خلاقی هستند. آنها اغلب خیالبافان و ماجراجویان باهوشی هستند و آماده‌اند تا سیاحت کنند و فاتح شوند.

سفید

رنگ شخصیت

رنگ سفید نماد آزادی، پاکی، معصومیت و سادگی است. به همین خاطر است که اغلب افراد وقتی می‌خواهند وارد فصل جدیدی از زندگی شوند یا چیز جدیدی را آغاز کنند از این رنگ استفاده می‌کنند. رنگ سفید افراد قابل اعتمادی را جذب می‌کند که عاشق آزادی هستند و خوش بینانه به زندگی نگاه می‌کنند. این افراد در هر کاری که انجام می‌دهند منظم و مرتب هستند، شروع جدید و تلاش زیاد را دوست دارند. به طور کلی تیپ‌های شخصیتی زیادی می‌توانند رنگ سفید را بپوشند. سفید یک رنگ خنثی است و به ندرت دیگران را رد می‌کند.

صورتی

رنگ شخصیت

صورتی روشن یک رنگ دخترانه است اما در کمد لباس بچه‌ها یا عروسک‌های باربی هم دیده می‌شود. با این وجود برای افراد بالغ‌تر طیف‌های لطیف‌تری از رنگ صورتی بهتر است زیرا نهایت زنانگی و ظرافت را نشان می‌دهد.

طیف ملایم رنگ صورتی آرام، گرم و زنانه است و قوی‌ترین آرام‌بخش است. بنابراین در برخی از زندان‌ها دیوارها را با طیف‌هایی از رنگ صورتی رنگ می‌کنند تا خشونت را کاهش دهد. طبق گفته‌ی روانشناسان افرادی که عاشق رنگ صورتی هستند افرادی رومانتیک، خوش‌بین و حق به جانب (به معنای مثبتش) هستند. اینها افرادی هستند که مهربانی و آرامش را فراتر از هرچیزی تحسین می‌کنند.

نارنجی

رنگ شخصیت

رنگ نارنجی معمولا فضای مهمانی‌های سرگرم کننده را تداعی می‌کند و رنگ گرمی است. همچنین رنگ شادی، خلاقیت و جذابیت است. افرادی که تمایل دارند رنگ نارنجی بپوشند افرادی خوش‌بین، پرانرژی، شاد، و مشتاق تغییرات هستند. اگرچه انسان‌های بی‌منطقی هستند اما می‌توانند بلندپرواز و در‌عین‌حال محتاط باشند.

خاکستری

رنگ شخصیت

طبق گفته‌ی طراحان مد، خاکستری رنگ تعادل است، نه تیره است و نه روشن. اگر شخصی بیشتر اوقات لباس‌های خاکستری می ‌وشد معمولاً می خواهد نامحسوس و مخفی باشد. خاکستری و طیف‌های آن نماد آرامش، تکامل و بلوغ است. بسیاری از مردان میانسال کت و شلوارهای خاکستری می‌پوشند اما زنان در سنین بالاتر شروع به پوشیدن لباس‌های خاکستری می‌کنند.

از آنجایی که این رنگ یک رنگ خنثی است، شناسایی شخصیت فردی که این رنگ را برای لباس ترجیح می‌دهد، کار دشواری است. آنها می‌توانند مانند یک موش خاکستری در سکوت از قوانین تبعیت کنند، مانند یک فرد معقول، بی‌احساس و قاطع. اما در اکثر موارد شخصی که به رنگ خاکستری علاقه دارد دوست ندارد توجهات را به خودش جلب کند و سعی می‌کند خنثی باقی بماند.

جالب است بدانید ملکه الیزابت دوم، ملکه‌ی انگلستان تمامی رنگ‌ها را به یک اندازه دوست دارد و سعی می کند تک‌تک آنها را بپوشد. بسیاری معتقدند ملکه الیزابت رنگ لباسش را مطابق خلق و خویش تغییر می‌دهد.