رابطه موفق و پایدار آرزوی است شدنی. کیست که عاشق افسانه پریان نباشد؟ و بیشتر ما می خواهیم باور کنیم که وقتی شاهزادۀ رؤیاهایمان را پیدا کنیم از هر چه غروب غمگین است خلاص می شویم و تا ابد شاد و خوشحال کنار هم زندگی می کنیم.

اما برای بسیاری از زوجین و برخی که در رابطه عاطفی به سر میبرند با گذشت زمان این افسانه کم کم رنگ میبازد و زمان شرایط را تغییر می دهد.

نرخ طلاق عجیب و غریبی که این روز ها در ایران مشاهده و اعلام می شود نشان می دهد که فقر در سواد عاطفی چشم گیر است و نمیدانند چطور روابط و ازدواج های سالم را ایجاد و حفظ کنند.

باید همین ابتدا اقرار کنیم که دوست داشتن یک حس است و حفظ آن یک مهارت

 هیچ یک از ما در مدرسه کلاسی با عنوان “عشق و ازدواج” نداشته ایم ونخواهیم داشت! در حقیقت اکثر ما هیچ گاه هیچ یکی از مهارت های زندگی را یاد نگرفته ایم، چه برسد به مهارت های برقراری و حفظ رابطه!

پس جای تعجب نیست که اکثر زوج ها آن بیرون در حال دست و پا زدن هستند و باز هم نمی دانند چطور خودشان را نجات دهند.

چه بسا مشاوران و زوج درمانگرانی که می شنوند افراد دائماً از رابطه هایشان شکایت می کنند. و می خواهید بدانید بیشترین شکایتی که همیشه شنیده می شود چیست؟ این است…

“برقراری رابطه چقدر سخت است!”

و پاسخ آن ها همیشه این است:

“روابط ذاتاً دشوار نیستند. افرا درگیر در رابطه هستند که آن را دشوار می کنند.”

پس چه بخواهید یک رابطۀ جدید را شروع کنید و چه بخواهید یک ازدواج 5 ساله را ترمیم و تقویت کنید توصیه های زیر که ما در اینجا یعنی هاو کن یو جمع آوری کرده ایم به دردتان می خورند.

 


چگونه بعد از دعوا با دوست یا همسرمان آشتی کنیم ؟


 

1زبان های عشقتان را بلد باشید

کتابی با عنوان “پنج زبان عشق” نوشتۀ زوج درمانگر گری چپمن، توصیح می دهد که چگونه اساساً 5 راه وجود دارد که افراد می توانند از طریق آنها عشقشان را بیان کرده و آن را دریافت کنند. و شما و پارتنرتان به یک شکل آن را انجام نمی دهید. با مطالعه در مورد آن می توانید خودتان و پارتنرتان را بهتر بشناسید. مقالاتی در این زمینه موجود است. بدانید که افزایش مهارت های راهی جز مطالعه و افزایش دانش و سپس مهارت ندارد.

2با یکدیگر همدلی کنید

یک مسئلۀ اصلی در رابطه این است که اکثر افراد فقط دیدگاه خودشان نسبت به مسائل را می بینند. عدم توافق و ناسازگاری بین زوجین امری اجتناب ناپذیر است اما این به معنی این نیست که تعارضات باید رابطۀ شما را خراب کنند.

پس به منظور درک واقعی یکدیگر باید به دیدگاه های یکدیگر در مورد مسائل گوش دهید و آنها را بپذیرید. هر کسی استحقاق درک شدن را دارد.

3یک شب خاص برای قرار ملاقات عاشقانه داشته باشید

همانطور که سالها یکی پس از دیگری طی می شوند یکی از موضوعات ناراحت کننده در مورد روابط این است که افراد یادشان می رود “قرار ملاقات های عاشقانه” همچون ابتدای رابطه عاطفی، با هم داشته باشند. آنها فکر می کنند چون به راحتی کنار یکدیگر هستند دیگر کار تمام است.

اما گاهی زندگی و بچه ها سد راه این می شوند که زندگی عاشقانه سر زنده و تازه باقی بماند. این لازم است که در شب ها ملاقات عاشقانه تان بیرون بروید تا بتوانید ارتباطتان را حفظ کنید.

4یاد بگیرید که به طور مؤثر روی تعارضاتتان کار کنید

اکثر افراد با روش اشتباهی تعارضاتشان را کنترل می کنند. آنها فکر می کنند موقعیتی که در آن هستند “من در برابر تو” است. فکر می کنند باید حق با آنها باشد و در مشاجره ای که پیش آمده برنده شوند. این فکر برعکس است.

“من در برابر تو” معنی ندارد…این “ما” هستیم. به خودتان به عنوان یک تیم فکر کنید که در جهت رسیدن به هدف و حل مسئله با یکدیگر در حال تلاش هستید.

5مزاج و تغییر فکر منحصر به فرد یکدیگر را درک کنید

هر کسی کارهای عجیب مخصوص به خود را دارد که گاهی انجام می دهد. ممکن است طرف شما نخواهد غذایش را با کسی شریک شود یا نتواند در انجام کارها خودانگیخته عمل کند، اما شما باید یاد بگیرید که مزاج یکدیگر را بپذیرید.

ممکن است آنها را دوست نداشته باشید اما باید آنها را بپیذیرید و نگذارید چنین تفاوت هایی رابطۀ شما را خراب کنند.

6تست شخصیت مایرز بریگز

وب سایت های بسیار خوبی  وجود دارند که این امکان را به شما می دهند تا از خودتان تست شخصیت بگیرید. این آزمون به شما نشان می دهد که در بین ویژگی های شخصیتی دیگر تا چه حد درون گرا یا برون گرا هستید.

وقتی هر دوی شما این آزمون را بدهید و در مورد ویژگی های شخصیتی یکدیگر بخوانید، یکدیگر را بهتر درک می کنید. درک صحیح نسبت به یکدیگر کاری است که در ابتدای رابطه باید نسبت به آن آگاه باشید.

7در مورد مسائل مالی تان صحبت کنید و بودجه تان را برنامه ریزی کنید

پول یکی از مهم ترین چیز هایی است که یک رابطه را به راحتی در هم می شکند. شاید یکی از شما ولخرج باشد و دیگری پس انداز کن. این به راحتی تبدیل به مسئله می شود! همین موضوع باعث بروز مخالفت و اختلاف های جدی می شود.

پس در مورد چگونه پول خرج کردنتان صحبت کنید به توافق برسید، یک بودجه بندی برای خودتان در نظر بگیرید و به آن متعهد بمانید. ما در هاو کن یو بار ها و بار ها در قالب مقالات راه هایی را برای شما معرفی کرده ایم.


چگونه کمتر پول خرج کنیم؟ (۲۱ روش پس انداز کردن پول)


8صمیمیت را نادیده نگیرید

اگر فرزند دارید، نادیده گرفتن صمیمت آسان می شود. و صمیمیت چیزی فراتر از برقراری رابطۀ جنسی است (اگرچه این را هم نباید نادیده بگیرید).

شما باید مکالمه های صمیمانه داشته باشید، به شریک زندگی خود ثابت کنید که عشق همچنان پاربرجاست و فقط کارهایی را انجام دهید که رابطۀ بین شما را حفظ می کند.

9مراقب اعتیاد باشید

شنیده ایم که هرکسی نوعی اعتیاد دارد. و این فقط به مواد مخدر و مشروبات الکلی محدود نمی شود. افراد به هر چیزی می توانند معتاد شوند، از دنیای مجازی و تلگرام و اینستاگرام گرفته تا خرید کردن ، تلوزیون، اخبار، ورزش یا بازی های ویدئویی.

اگر شما هر کاری را بیشتر اوقات انجام دهید، این کار زمان کافی برای وقت گذراندن با مخاطب خاصتان را از شما می گیرد. همسر یا معشوقه شما نیاز دارد تا با وی هم وقت بگذارید.

پس آن فعالیت را متوقف کنید تا بتوانید مجددا انرژی تان را روی رابطه تان متمرکز کنید.

10خود خواه نباشید

تمرکز کردن روی خودتان و خواسته هایتان کار بسیار آسانی است. اما اینکه گاهی نیازهایتان را کنار بگذارید و روی آنچه که پارتنرتان می خواهد تمرکز کنید کار آسانی نیست.

هر رابطۀ با کیفیتی توافقاتی را در دل خود دارد. نمی شود همیشه شما در رأس باشید و اگر می خواهید اینگونه باشد پس نباید وارد رابطه شوید. باید برای تمام عمرتان مجرد بمانید.

11تعادلی از با هم بودن و استقلال ایجاد کنید

گاهی زوجین از یک طرف بام می افتند و به یکی از دو انتهای این زنجیره می چسبند: یا خیلی با هم هستند یا خیلی جدا. هیچ یک از آنها رابطۀ سالمی را شکل نمی دهد.

البته که برای ارتباط با هم، به با هم بودن نیاز دارید. اما با هم بودن زیادی باعث می شود هویت خودتان را گم کنید. از طرف دیگر اگر زمان زیادی را با خودتان بگذرانید در مسیر جدایی قرار می گیرید.

پس مراقب بودن یا نبودن این تعادل باشید.

12با یکدیگر صحبت کنید

زندگی اکثر افراد بسیار پر مشغله است. کار، بچه ها، و فعالیت های دیگر… این مصائب در مسیر رابطۀ شما قرار دارند، البته اگر شما این اجازه را به آنها بدهید.

مطمئن شوید که به طور منظم وقتی را به صحبت کردن با یکدیگر اختصاص می دهید، البته نه در مورد بچه ها و کار، یک صحبت واقعی با هم داشته باشید.

گاهی وارد مکالمه های عمیق و جالب شوید. اگر فکر می کنید فرصت این کار را ندارید، فرصتش را خودتان ایجاد کنید.


چگونه اضطراب در رابطه را از بین ببریم؟ (دلایل نداشتن رابطه شاد)


13هر روز تلاش کنید

بعد از اینکه افراد برای مدتی در یک رابطۀ طولانی مدت بودند، دوست دارند فکر کنند که “خب همۀ کارها ختم به خیر شد و عشقبازی ها انجام شد. حالا می توانم خود واقعیم باشم و کاری نکنم!”

اما همین جاست که کار واقعی شروع می شود! باید به رابطه تان مثل یک گیاه فکر کنید.

اگر هر روز به آن آب ندهید، می میرد. پس مطمئن شوید هر روز به آن آب می دهید و از آن مراقبت می کنید.

14نیازهای پارتنرتان را حداقل برابر با خواستۀ خودتان یا حتی مقدم بر خواستۀ خودتان قرار دهید

این مورد به موازات خود خواهی پیش می رود. هیچ کس نمی خواهد شریک زندگی یا معشوقع اش احساس کند که او مراقب نیازهایش نیست.

شما باید متوجه شوید که پارتنرتان چه چیزی را دوست دارد و سپس آن را انجام دهید. و بالعکس. هر دو طرف رابطه باید 100% تلاششان را بکنند تا دیگری را خوشنود کنند. این نمی تواند یک طرفه باشد.

15خود-آگاه باشید

این کار برای برخی از افراد راحت تر از سایرین است. اما داشتن عنصر خود آگاهی به شما کمک می کند ببینید چگونه رفتار شما روی دیگران تأثیر می گذارد.

هر روز زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی سپری می کنید؟ شاید باید یک وقتی از این خواب غفلت بیدار شوید و تشخیص دهید که “وای الان دقیقاً 5 ساعته که سرم توی گوشیمه. شاید باید تمومش کنم دیگه.”

16ببینید سهم شما در بهتر شدن یا بدتر شدن رابطه چیست

اکثر افراد مخاطب خاص خودشان را به خاطر مسئله ای که در رابطه شان به وجود آمده است سرزنش می کنند. اما چه حرف پوچی! برای رقص تانگو به دو نفر نیاز است، درست است؟ پس در بر هم خوردن یک رابطه هم دو نفر دخیل هستند.

شما باید به خودتان نگاه کنید و ببینید شما چگونه رابطه را بهتر یا بدتر می کنید. و همانطور که گفته شد این کار نیازمند خود آگاهی است.

اگر خود آگاهی ندارید مطمئناً پارتنرتان خوشحال می شود که به شما بگوید چگونه می توانید رفتارتان را در جهت بهبود رابطه تان تغییر دهید. یا باز هم باید به دنبال کمک گرفتن از یک زوج درمانگر باشید.

17 همیشه با محبت و عاشق بمانید

شاید شما هم متوجه شده باشید که همۀ افراد هم گرم و صمیمی نیستند. بعضی از افراد لمس کردن و لمس شدن، دست دادن و در آغوش گرفتن را زیاد دوست ندارند. اما این کار ها واقعاً به حفظ استحکام رابطه کمک می کنند. این فعالیت ها مواد شیمیایی خوبی را در مغز آزاد می کند و پیوند را قوی تر می کند.

پس حتی اگر چنین کارهایی را دوست ندارید گاهی آنها را برای حفظ رابطه تان- حتی در سطح بیولوژیکی- انجام دهید.


مجموعه مقالات مرتبط با سواد و مشکلات عاطفی


سخن پایانی هاو کن یو

  • همانطور که قبلا گفته شد حفظ رابطه نیازمند مراقبت و نگهداری روزانه است. هر روز همچون گیاه برای رشد و پرورشش به آن آب و نور بدهید.
  • در حفظ رابطه باید از خود گذشتگی کرد و پر تلاش بود
  • فقط لازم است نسبت به آنچه که سلامت رابطه را حفظ می کند آگاهی پیدا کنید و سپس در جهت حفظ مداوم آنها تلاش کنید.
  • می توانید همین الان این مقاله را برای همسر یا پارتنر خود ارسال کنید تا وی هم دانش بیشتری نسبت به این موضوع پیدا کند.
  • ساکت بودن، گوشه گیر شدن، ارسال پیام های مبهم با سخن بزرگان و پیام هایی متنی و تصویری از طریق پست ها و استوری های اینستاگرام یا نوع برخوردتان دردی را دوا نمی کند. پیامی برای همسر یا پارتنر خود دارید؟ شجاعانه خواسته های خود را با حضور وی مطرح و برای برطرف کردنشان هر دو صمیمانه تلاش کنید.
  • برای شادی طرف مقابلتان جانانه تلاش کنید
  • بدانید، درک کنید، برنامه ریزی کنید، تلاش کنید
Sending
User Review
3.5 (4 votes)

۱ دیدگاه

دیدگاه