بوی سیر و پیاز دهان را از بین ببرید. سیر و پیاز طعم خوشایندی را به غذاها می دهند و از خاصیت غذایی بالایی هم برخوردارند. متأسفانه هر دوی آنها می توانند باعث بوی بد دهان شوند که تنفس بدبو نامیده می شود، به خصوص اگر به صورت خام مصرف شوند. این بوی مشخص به خاطر مواد شیمیایی سرشار از فسفر در سیر و پیاز ایجاد می شود. این بو می تواند ساعت ها و حتی در طول شب در دهان فرد باقی بماند و همین امر ما را از خوردن این سبزیجات مفید دلسرد می کند. خوشبختانه درمان های خانگی وجود دارند که از بوی بد دهان جلوگیری کرده یا آن را از بین می برند. در زیر هاو کن یو 12 روش ساده را برای شما توضیح می دهد.

12 راه برای خلاص شدن از شر بوی بد دهان


بعضی از درمان های خانگی می توانند به جلوگیری از بوی بد دهان که همراه با خوردن سیر و پیاز ایجاد می شود کمک کنند. نیازی به صرف نظر کردن از طعم و خاصیت های سیر و پیاز نیست. توصیه های زیر را دنبال کنید تا از بوی بد دهان که با مصرف این سبزیجات همراه است اجتناب کنید.

آب بنوشید

نوشیدن آب پس از وعده های غذایی می تواند باقیمانده و آثار سیر و پیاز را در زبان و یا بین دندان ها بشوید. همچنین ترشح بزاق دهان را تحریک می کند که این هم به از بین بردن بعضی از باکتری های تولید کنندۀ بوی بد از دهان کمک می کند.

مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

باکتری هایی که به تنفس بدبو کمک می کنند معمولا در پلاک های روی دندان ها و زیر خط لثه یافت می شوند. اینکه بعد از هر وعدۀ غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید می تواند به طور قابل توجهی تعداد باکتری هایی که در دهان هستند را کاهش دهد و دیگر دلایل بوی بد دهان، از جمله لاک و ذرات غذا، را هم از بین ببرد.

از زبان خراش ها استفاده کنید

افراد معمولا مسواک زدن زبان را نادیده می گیرند در صورتی که زبان، سقف دهان و قسمت عقبی زبان جای مناسبی برای جمع شدن باکتری ها هستند. حتی ممکن است به وجود غشای سفید رنگی که روی زبانتان تشکیل شده است هم توجه کرده باشید. با خراشیدن یا مسواک زدن روزانۀ زبانتان می توانید سلول های پوستی مرده، میکروب ها و ذرات ریز غذا را از بین ببرید. به خراشیدن ادامه دهید تا چیزی برای خراشیدن باقی نمانده باشد. بسیاری از داروخانه ها خراش دهنده های زبان را می فروشند، همچنین می توانید به صورت آنلاین اقدام به خرید آن کنید.

دهانتان را با دهانشویه شست و شو دهید

یک دهانشویه با رایحۀ قوی، مانند دهانشویۀ حاوی نعنا می تواند روی بوی بد سیر و پیاز دهانتان را بپوشاند. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که استفاده از دهانشویۀ حاوی کلرین دی اکساید به طور خاص در از بین بردن پلاک، باکتری و ذرات ریز غذا مؤثر است.

میوه ها و سبزیجات تازه بخورید

خوردن محصولات تازه همراه با وعدۀ غذایی یا بعد از آن می تواند روی بوی بد سیر و پیاز دهان را بپوشاند. محققان در مطالعه ای گزارش کرده اند که خوردن سیب خام و کاهوی خام تا حد قابل توجهی بوی سیر دهان را کاهش می دهد.

برگ گیاهان را بخورید

جویدن جعفری پس از خوردن غذا یک درمان قدیمی برای از بین بردن بوی سیر و پیاز دهان است. این برگ سبز، سخت کام دهان را پاکسازی می کند و بوی نامطبوع دهان را از بین می برد. نشان داده شده که برگ نعنا هم تأثیر به سزایی در از بین بردن بوی بد دهان دارد.

سرکۀ سیب را امتحان کنید

بعضی از افراد گزارش کرده اند که نوشیدن یک قاشق غذاخوری سرکه سیب در یک لیوان آب قبل و بعد از وعده های غذایی بوی بد سیر را از دهانشان از بین می برد. با این حال این روش از نظر پزشکی تأیید نشده است. شما باید قبل از مصرف سرکۀ سیب به عنوان یک درمان خانگی با پزشکتان مشورت کنید.

یک فنجان چای سبز بنوشید

قرقره کردن چای سبز پس از خوردن غذا می تواند به پوشاندن بوی بد قوی در دهان کمک کند. یک مطالعه پیشنهاد کرده است که چای سبز بیشتر از نعنا، جویدن آدامس یا محصولات حاوی عصارۀ جعفری در از بین بردن بوی بد دهان مؤثر است. چای سبز خواص دهانی دیگری هم دارد. مطالعۀ دیگری نشان داده است که دهانشویه های حاوی کاتچین، که ترکیب مفید موجود در چای سبز است، می توانند به اندازۀ دهانشویه های ضدعفونی کننده در از بین بردن پلاک ها مؤثر باشند.

آدامس بجوید

جویدن آدامس با رایحۀ نعنا می تواند روی بوی بد سیر و پیاز دهان را بپوشاند. این کار ترشح بزّاق را هم تحریک می کند که می تواند به از بین بردن باکتری ها و ذرات غذا کمک کند. همچنین طبق گفتۀ انجمن دندانپزشکی آمریکا شخصی که 20 دقیقه در روز بعد از وعدۀ غذایی آدامس بدون قند بجود خطر پوسیدگی دندان هایش را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. شیر پر چرب می تواند بوی ایجاد شده توسط سیر را از بین ببرد.

شیر بنوشید

نوشیدن یک لیوان شیر همراه با غذاهای سرشار از سیر یا بعد از آن می تواند غلظت ترکیبات حاوی سولفور در دهان که باعث بوی بد در دهان می شود را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده اند که در این فرآیند شیر پر چرب بهتر از شیر بدون چربی عمل می کند.

آبلیمو بنوشید

آب لیمو می تواند به خنثی کردن بوی پیاز و سیر دهان کمک کند. سعی کنید کمی آب لیموی تازه (تقریباً یک قاشق غذاخوری) را در یک لیوان آب بفشارید و پس از وعده های غذایی سرشار از سیر و پیاز آن را بنوشید.

هستۀ سیر را در بیاورید

وقتی یک وعده غذایی را آماده می کنید می توانید خطر ایجاد بوی سیر در آن را کاهش دهید. هر حبۀ سیر را به دو نیمه تقسیم کنید و قبل از اضافه کردن هر حبه ریشه را از وسط آن بردارید.

چرا سیر و پیاز بوی بد ایجاد می کنند؟

بعضی از ترکیباتی که در سیر یا پیاز یا هر دو یافت می شود می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان و حتی بدن شوند. این ترکیبات عبارتند از:

  • آلیسین: وقتی قسمت داخلی حبّه های سیر در معرض هوا قرار می گیرد ماده ای به نام آلین به آلیسین تبدیل می شود که همین ماده بعداً به ترکیبات حاوی سولفور تبدیل شده و بوی بد را ایجاد می کند.
  • آلیل متیل سولفید: این ترکیب با برش خوردن هم در سیر و هم در پیاز آزاد می شود. با خوردن این سبزیجات این ماده جذب جریان خون می شود و در ریه ها و منافذ پوستی منتشر می شوند.
  • سیستین سولفوکسید: این ترکیب سولفوریک در سیر و پیاز تقریبا بلافاصله پس از وردن این سبزیجات باعث بوی بد و ناخوشایند در دهان می شوند.

خلاصه

در حالیکه بوی ایجاد شده توسط سیر و پیاز اغلب زیاد دوام ندارند، چندین راه برای خلاص شدن از شر آنها وجود دارد. بهداشت دهانی مناسب، نوشیدن چای سبز یا شیر، خوردن میوه ها و سبزیجات تازه و پوشاندن بو می تواند کمک کننده باشد. راهکاری که برای یک نفر اثربخش است ممکن است برای دیگری نباشد. پس چندین درمان خانگی را امتحان کنید تا بفهمید کدام یک بیشترین تأثیر را برای شما در از بین بردن بوی بد دهان دارد.