چگونه کسی که عاشقش بودیم را فراموش کنیم ؟ تظاهر به نبود شخصی که زمانی دوستش داشتید کاری دردناک و سخت است. اما اگر می خواهید تا بنا به دلایلی منطقی و درست شخصی را فراموش کنید، این مقاله همان چیزیست که احتیاج دارید بدان عمل کنید.

همه ما شخص و یا شاید اشخاصی را در زندگی خود داریم که می خواهیم او  را از خاطراتمان پاک کنیم. اگر کل شب را با فکر این که کاش هیچ وقت او را نمی دیدید می گذرانید، نگران نباشید به زودی می توانید تا شب را بدون او سپری کنید. ممکن است این طور به نظر برسد که شما تنها کسی هستید که روزها، ماه ها و حتی سال ها به شخصی که زمانی قلبتان را شکته است فکر می کنید. اما لازم است تا بدانید که شما قطعا تنها نیستید. حتی اصلا می توان کتابی در این باره نوشت. شاید به یکی از دوستانتان علاقه مند شده باشید. و شاید حتی فراموش کردن او بیشتر از یک سال برایتان به طول بیانجامد. شاید طرف مقابلتان شما را دوست نداشته باشد و شما نمی‌توانید او را مجبور به دوست داشتن خودتان کنید.

شاید در ابتدا روال اشتباهی را پیش رو بگیرید. مثلا  مدام در منزل و پای تلویزیون بنشینید و در کنار آن یک جعبه بزرگ بستنی هم بخورید. خوب مسلما این کار نه تنها شما را افسرده می کند ،بلکه باعث چاق شدنتان نیز می شود. بله مسلما این حرف ها تلخ هستند. پس اجازه دهید که بیش از این رویشان تمرکز نکنیم.

شاید بتوانید بعد از گذراندن تجربه ای که به قلبتان لطمه وارد کرده است، یاد بگیرید تا چگونه آن فردی که دوست می داشتید را فراموش کنید. پس حواستان باشد، اگرچه ممکن است که کمی زمان ببرد، اما در نهایت شما از این مرحله با سری افراشته می گذرید. در زیر  می توانید چند راهنمایی مفید برای پاک کردن ذهنتان و فراموش کردن کسی که می خواهید را مطالعه نمایید.

قبول کنید که چه اتفاقی افتاده است.

سعی کنید تا جزو آن دسته از افراد نباشید که نمی توانند این مساله را قبول کنند که آن چه می خواستند عملی نمی شود، چیزی که می خواهیم بگوییم این است که سعی کنید شبیه خیلی از افراد که این طور هستند نباشید. در واقع اگر بتوانید قبول کنید که چه اتفاقی افتاده است، می توانید تا آن شخص را راحت تر فراموش کنید.

درست است، شرایط می توانند تغییر کنند، اما در این اثنا سعی کنید تا واقعیات مربوط به یک شرایط را بپذیرید. با این روش دیگر مانند فیلم های رمانتیک به انتظار این که  شخصی که قبلتان را شکسته، با یک حلقه ازدواج پشت درب منزلتان ظاهر شود و به شما التماس کند تا پیش هم برگردید نمی شینید. قرار نیست این اتفاق رخ دهد!

بی خیال باشید.

در این مورد به شما پیشنهاد می کنیم که به  آهنگ زیبای Let it go از کمپانی والت دیزنیپ گوش کنید. اکثر مفهوم این دسته آهنگ ها واقعیت دارند. پس بی خیال باشید! این تنها راحی است که ذهن و قلبتان اجازه می دهید تا رها شوند. اگر قبول کنید که چه اتفاقی افتاده است، مرحله بعدی درک آن است و بعد از آن به خودتان قول دهید که رو به جلو حرکت کنید.

بیرون بروید.

الکی در منزل ننشینید. شاید هم از این کار لذت ببرید. اما سرانجام وقت آن می رسد تا مجددا زندگیتان را ارزیابی کنید. کفش هایتان را بپوشید و برای پیاده روی بیرون بروید. و یا اصلا به یک فروشگاه بروید. شاید هم به یک کافه. دوستانتان را ملاقات کنید. بله قلب شما شکسته است، اما هنوز هم نفس می کشید. اجازه ندهید تا کسی زمان شما را از بین ببرد.

در گذشته تان سیر نکنید.

با خودتان نگویید “چی می شد اگر…”، این جملات را تمام کنید. به گذشته نگاه نکنید. دیگر این که اگر  آن  کار را می کردید یا نمی کردید، چیزی را عوض نمی کند. شاید با خود فکر کنید و بگویید “اگر بیشتر تلاش می کردم چه؟” این طرز تفکر هیچ کاری برایتان نمی کند و ذهنتان را به هم می ریزد. بله قطعا کارهایی بوده است که می توانستید انجام بدهید و یا ندهید، اصلا می توانستید صد ها کار مختلف دیگر بکنید، اما آن ها را انجام ندادید!

و با صداقت تمام از خود بپرسید که  اگر هم همه کارهای لازم را انجام داده بودید ، آیا باز هم چیزی عوض می شد؟ مسلما جواب قطعی این سوال را نمی دانید. پس بی خیال شوید. چیزیست که اتفاق افتاده، همه چیز تمام شده، پس رو به جلو حرکت کنید.

روی خودتان کار کنید.

اگر احساس ناراحتی و افسردگی می کنید، لازم است تا بدانید که هیچ سودی در بدخلق ماندنتان نیست. برای این که کسی را فراموش کنید، بهترین کار این است که بر روی خود تمرکز کنید. در واقع این شانس خوبیست تا نگاهی به درون خود بیاندازید و خودتان را پرورش دهید. می توانید به کلاس سفالگری بروید و یا یک ورزش را انتخاب کنید. کاری انجام دهید تا باعث شود نسبت به خودتان احساس خوبی پیدا کنید.

این که بخواهید فقط روی مبل بشینید کار آسانیست. اصلا می توانید تا جایی که عضلات بدنتان آب شوند در تخت خواب بخوابید. اگر انگیزه ای ندارید که روی خودتان کار کنید، بیایید تا طوری دیگری درباره آن فکر کنیم. اگر بعد از چند ماه آن شخص را ببینید چه؟ بهترین انتقام این است تا نسبت به زمانی که با او بودید سرحال و بهتر به نظر برسید.

از چیزهایی که شما را یاد او می اندازد دوری کنید.

فقط از این چیزها دور بمانید. بله می دانیم که شاید دوست داشته باشید که یواشکی از حال او جویا شوید و ببینید که آیا او هم مثل شما رنج می برد یا خیر؟ اما این ایده خوبی نیست. شما باید خودتان را از این فرد پاکسازی کنید. بدنتان را، ذهنتان را، روحتان را.

اگر دوستان مشترکی دارید، َشاید اگر مدتی با آن ها معاشرت نکنید بتوانید او را از یاد ببرید. اساسا باید از  هر چیز که او را به یاد شما می آورد دوری کنید. برای این کار باید قوی باشید، اما شما می توانید آن را انجام دهید. حداقل تا زمانی که چشم هایتان قرمز و پف کرده نشوند.

سبک زندگیتان را عوض کنید.

اگر تا الآن زندگیتان حول محور آن شخص می گشته است، بهترین راه بهبود این وضعیت این است  که سبک زنگیتان را تغییر دهید. این اتفاق می تواند با کار کردن بر روی خودتان رخ دهد، حتی می توانید شغلتان را عوض کنید و یا به شهر دیگری بروید. ایجاد چنین تغییراتی باعث متمرکز شدن حواستان بر روی چیزهای دیگری می شود. البته این روش تضمین نمی کند که بتوانید کاملا او را از یاد ببرید، اما به شما کمک می کند و شما را مجبور می کنید تا کارهای جدیدی را بدون او انجام دهید.

افراد جدیدی را ملاقات کنید.

باید این کار را انجام دهید.می توان گفت که  داشتن دوستان مشترک با شخصی که می خواهید او را فراموش کنید اتفاقی نا خوشایند است. درست زمانی که می خواهید فراموش کنید و رو به جلو حرکت کنید، دوستانتان اسم او را آورده از شما می پرسند که چه می کنید؟ اگرچه شاید هدف دوستانتان از این کار حمایت از شما باشد، اما شما به یادآوری های مکرر آن ها احتیاجی ندارید. در واقع داشتن دوستان جدیدی که اصلا آن فرد را نمی شناسند و شما را با پرسیدن سوالات مختلف بمباران نمی کنند و یا با نگرانی به شما نمی گویند که آن فرد با شخص جدیدی دوست شده است، یک برکت است.

با او حرف نزنید.

این کار را انجام ندهید، از شما خواهش می کنیم که اصلا اصلا این کار را انجام ندهید! انجام این کار چیزی جز دردسر نیست. به او پیامک ندهید، به او زنگ نزنید، در اسنپ چت به او ویدیو کال ندهید،  در اینستاگرام برای او کامنت نگذارید، در فیس بوک به او مسیج ندهید، از طریق واتس آپ به او پیغام ندهید، برای او ایمیل نفرستید. با او ارتباط نگیرید. از خودتان بپرسید که چگونه می توان کسی را که هنوز هم با او حرف می زنید را فراموش کنید؟

سعی نکنید تا این شخص را از ذهنتان پاک کنید.

اگر در حال تلاشید که فکر کردن درباره او را متوقف سازید، باید بگوییم که این روش عملی نیست. بلکه بدتر باعث می شود که بیشتر درباره او فکر کنید. پس روی صندلی ننشینید و با خود فکر نکنید “باید او را نادیده بگیرم”. با این کار فقط خودتان را درگیر این فکر می کنید که چگونه هنوز هم نمی خواهید که او را نادیده بگیرید.  بله، ذهن چیز دیوانه کننده ایست.

او را بلاک کرده و پاک کنید.

او را از همه جا پاک کنید، فیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت. با این کار بدانها اجازه ارتباط گرفتن با شما را در اینترنت نمی دهید و آن را به بیرون پرت می کنید. به این صحبت اعتماد کنید. تنها راه جلوگیری این است که آن ها را به طور کامل از زندگی خود حذف کنید. انجام این کار سخت است، اما بعد از گذشت یک و یا دو ماه، دیگر سراغ صفحه فیس بوکشان نمی روید. شاید الآن بدین حرف باور نداشته باشید، اما خودتان خواهید دید.

احساساتتان را بنویسید.

شما احتیاج دارید تا احساساتتان را ابراز کنید. این تنها راه برای پردازش آن چه اتفاق افتاده است و  واضح سازی و صلح درونیتان نیز کمک می کند. شاید احتیاج باشید تا خیلی زیاد بنویسید. شاید احساسات فراوانی داشته باشید که احتیاج به پردازش آن ها دارید.

پس یک دفتر و قلم برداشته و شروع به نوشتن کنید. حتی اگر اولین جمله تان این باشد که “نمی دانم چه بنویسم.” آن را روی کاغذ بیاورید. به زودی و یا شاید هم کمی دیرتر، شروع به احساس یک نیروی فزاینده در خود خواهید کرد و احساساتتان را روی کاغذ جاری می کنید.

برای خودتان اهدافی تعیین کنید.

خودتان را با اهدافتان احاطه کنید. با اهداف کوچک شروع کنید. مثلا با خودتان قرار بگذارید که روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید. لازم نیست که هدفتان چندان بزرگ و قابل توجه باشد. تا زمانی که  آن هدف کمک کند از پس این مرحله از زندگیتان بر آیید و آن را بگذرانید،  می توانید چیزی ساده باشد. به خاطر داشته باشید این شرایط فقط یک مرحله از زندگیست که شما از پس آن بر می آیید. پس اهدافی برای خود تعیین کنید. مثلا این که روزانه 10 دقیقه در دفترتان بنویسید و یا قبل از خواب به موزیک گوش دهید.

به سفر بروید.

بیرون روید و دنیا را ببینید. هیچ دلیلی ندارد که افسرده در منزلتان بیوفتید و وایستید تا شرایط عوض شود. یک بلیط قطار یا هواپیما  و یا اتوبوس بگیرید. تا زمانی که فرصت این را دارید تا دنیا را ببینید، نحوه سفر کردنتان اصلا مهم نیست. زمانی که متوجه شوید که در دنیا چه خبر است، از خود می پرسید که چرا وقتتان را برای آن فرد هدر داده بودید؟

به خودتان زمان بدهید.

بله. میدانیم که این یک جمله کلیشه ایست، اما زمان همه چیز را درست می کند. شاید روزها و ماه ها و سال ها طول بکشد، اما زندگی در جریان است و سر انجام یک روز آن فرد به آرامی و نا خودآگاه از ذهنتان می رود. شاید مدتی بعد که او را دیدید، فقط در ذهنتان بگویید که چرا ریش حال بهم زنش را اصلاح نمی کند؟  در واقع زمان بهترین درمان برای فراموش کردن یک نفر است.

فراموش کردن کسی که زمانی عمیقا برایتان مهم بوده است بسیار سخت است، خصوصا اگر چیزهای زیادی از او به خاطر داشته باشید. اما با کمی تلاش و اجرای مراحل بالا، یک روزی که چندان هم از امروز دور نیست، نگاهی به گذشته خواهید کرد و می بینید که فراموش کردن او چه قدر برایتان آسان بوده است.