دندان عقل انتهایی ترین دندان در سری دندان هاست که در فک بالا و پایین در سمت چپ و راست (4عدد) به دلیل حالت فک و لثه به صورت اریب رشد میکند. این باعث میشود که دندان عقل همیشه فشار مضاعفی به دندان های دیگر و فک و صورت وارد کند. از این رو دندان پزشکان ملزم به کشیدن دندان عقل میشوند. باید به این نکته توجه داشت که کشیدن دندان عقل به دلیل داشتن ریشه ای بلند تر و بعضا جوش خورده به فک، کاری دشوار تر است. در این مقاله قصد داریم تا مشکلات احتمالی که بعد از کشیدن دندان عقل بروز میکند را بررسی کرده و همینطور مراقبت هایی که پس از کشیدن دندان عقل لازم است را متذکر شویم. با ما همراه باشید.


با دندان شکسته چه کنیم؟


بعد از جراحی

پد گاز استریل را باید به مدت نیم ساعت روی دندان جراحی شده نگه داشت. خمیازه های عمیق و لمس دندان جراحی شده تا مدتی ممنوع است. زیرا این کار ممکن است باعث خونریزی و لخته شدن خون در دهان شود. به محض احساس درد، از مسکن استفاده کنید. در روز جراحی، فعالیت بدنی خود را به حداقل برسانید. یک کیسه یخ، به روی صورتتان، در سمت دندان جراحی شده قرار دهید، اینکار از ورم کردن صورت جلوگیری می کند.

خونریزی

معمولا بعد از انجام جراحی، خونریزی اتفاق می افتد. قرمزی و زیاد شدن بزاق بعد از جراحی طبیعی ست. خونریزی را می توان با شستشوی دهان یا بیرون ریختن لخته های خون، و سپس قرار دادن یک پد گاز استریل روی دندان و گاز گرفتن آن به مدت نیم ساعت، بند آورد. برای بند آمدن خون، باید فشار گاز استریل دقیقا روی دندان  عقل جراحی شده وارد شود. جویدن پد گاز استریل موجب تحریک غدد بزاقی، زیاد شدن خونریزی و ایجاد بی حسی در دهان می شود. اگر خونریزی ادامه یافت، خون داخل دهانتان را بیرون بریزید و یک عدد چای کیسه را در دهانتان بگذارید و آن را به مدت نیم ساعت گاز بگیرید. اسید موجد در چای باعث ایجاد لخته خون و بندآمدن خونریزی می شود. برای کاهش خونریزی، بدون تحرک یک جا بنشینید و تکیه دهید. اگر باز هم خونریزی ادامه داشت، با مطب تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید.

توصیه مهم
توجه کنید که تازمانی که خون لثه بند نیامده است چیزی مک نزنید و آب دهان را به قدرت به بیرون ندهید.

ورم کردن

ورم کردن لپ ها، چشم ها و اطراف صورت غیر طبیعی نیست. ورم کردن و کمی کبودی، بعد از جراحی دندان معمولا دور از انتظار نیست. این واکنش طبیعی بدن به جراحی ست. معمولا ورم، یک روز بعد از جراحی ایجاد می شود و تا روز دوم یا سوم بعد از جراحی ادامه می یابد. هرچند، میتوان با استفاده از یک کیسه آب یخ ورم صورت را به حداقل رساند. اثر کیسه یخ بعداز 24 تا 36 ساعت نمایان می شود. ادامه پیدا کردن ورم صورت و سفتی فک، واکنش طبیعی بدن به جراحی نیست. پیشنهاد میوشد در صورتی که این علایم ادامه یافت حتما با دندان پزشک خود مشورت کنید.

درد

برای دردهای شدید، از مسکن یا آرامبخش استفاده کنید. این داروها ممکن است باعث گیجی، و کندی در عکس العمل ها شود. در این مواقع رانندگی نکنید. معمولا 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی، درد به اوج می رسد، و بعد از آن درد باید به طور طبیعی تسکین یابد. اگر درد ادامه یافت یا بیشتر شد، نباید نسبت به آن بی توجه بود، فورا با مطب تماس گرفته و راهنمایی بخواهید.

رژیم غذایی

بعداز بی حسی، باید مایعات مصرف کرد. برای نوشیدن از نی استفاده نکنید و با لیوان بنوشید. زیرا عمل کیدن، ممکن است لخته ها ی خون را بیرون بریزد و موجب خونریزی بیشتر شود. باید مواد غذایی نرم بخورید، و از دندان های سمت دندان عقل جراحی شده، برای جویدن استفاده نکنید. غذاهای پرکالری و پر پروتئین استفاده کنید. برای جلوگیری از کم آب شدن بدن، باید به مقدار کافی آب مصرف کنید. مصرف غذا تا چند روز محدودیت خواهد داشت و شما این محدودیت و کمبود را باید با مصرف آب و مایعات جبران کنید. حداقل 5 تا 6 لیوان نوشیدنی  در روز، لازم است. وعده های غذایی را از دست ندهید. اگر مرتب غذا بخورید، قدرت بیشتر و حس بهتری خواهید داشت و زودتر بهبود می یابید.

احتیاط: اگر به سرعت برخیزید، ممکن است احساس گیجی کنید. اگر بعد از جراحی دراز کشیده باشد، اول کمی بنشینید و سپس روی پا بایستید.

دهان خود را تمیز کنید

خمیازه های عمیق تا روز بعد از جراحی ممنوع است. میتوانید شب جراحی مشواک بزنید ولی به آرامی این کار را انجام دهید. روز بعداز جراحی باید حداقل 5 تا 6 بار دهانتان را با مخلوط آب ولرم و نمک بشویید، بخصوص بعد از هر وعده غذایی.


چگونه از نخ دندان استفاده کنیم ؟ 


تغییر رنگ

همانطور که قبلا گفتین، تغییر رنگ( کبودی) تا حدی طبیعی ست. این واکنش طبیعی بدن است که ممکن است 2 تا 3 روز بعد از جراحی رخ دهد و تا 14 روز کاملا بهبود یابد. از قرار گرفتن در معرض آفتاب، تا بهبودی کاملا کبودی جلوگیری کنید.

آنتی بیوتیک ها

اگر آنتی بیوتیک برایتان تجویز شد، آنها را سر موقع مصرف کنید. آنتی بیوتیک ها از عفونت و آلودگی جلوگیری می کنند. درصورت بروز حساسیت یا هرگونه واکنش غیر عادی مصرف آن را قطع و با پزشک خود مشورت کنید.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع از عوارض طبیعی بی حسی یا بی هوشی ست. اگر بعد از جراحی دچار این حالت شدید، حداقل تا یک ساعت از خوردن هرچیزی، حتی دارو خودداری کنید. یک تکه زنجنیل یا مقداری چایی خشک را به آرامی  در دهانتان مزه مزه کنید. این کار را به مدت 15 دقیقه انجام دهید. زمانیکه حالت تهوع بهبود یافت، می توانید خوردن مایعات و مسکن را شروع کنید.

مشکلات دیگر

  • بی حس شدن لب ها، چانه و زبان طبیعی ست. این بی حسی موقتی خواهد بود. بالارفتن دمای بدن بلافاصله بعد از جراحی طبیعی و موقتی ست. بعداز جراحی نمی توانید هر چیزی بخورید، حتی ممکن است بلعیدن مایعات سخت باشد. داروهای مسکن و آمبخش هم ممکن است باعث گیجی شما شود.
  • بسیار پیش می آید که بیماران سطوح سفت و سختی را روی دندانشان با زبانشان احساس کنند.  وجود این سطوح سخت، نشانه پوسیدگی دندان نیست. در واقع یک دیواره ی استخوانی برای حفاظت دندان است و معمولا به خودی خود بهبود می یابد. درصورت عدم بهبودی، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در هنگام جراحی دهانتان را تا انتها باز کنید، اطراف دهانتان کشیده می شود ممکن است خشک شود و ترک بخورد. لب هایتان را با استفاده از برق لب، مرطوب کنید.
  • احساس درد و ناراحتی در قسمت گلو طبیعی ست. این درد 2 تا 3 روز بعد بهبود می یابد. سفت شدن عضلات فک (تریسموس) ممکن است تا چند روز باعث سختی در باز کردن دهان شود. این امر، از عوارض جانبی جراحی دندان است که طی چند روز بهبود می یابد.
  • بخیه در محل جراحی، باعث جلوگیری از خونریزی و کمک به بهبودی می شود. گاهی اوقات بخیه ها زود پاره می شوند. در این مواقع جای نگرانی نیست، بخیه را از دهان خود خارج کرده و دور بریزید. بخیه ها نهایتا به مدت یک هفته بعد از جراحی، باز شده یا حل می شوند. برای خارج کردن بخیه ها نیازی به بی حسی نیست. این عمل یک دقیقه یا کمتر زمان می برد و دردی ندارد. جای دندان عقل  کشیده شده، گودال ایجاد می شود که این گودال بعد از یک ماه با بافت جدید پر خواهد شد. در این مدت، باید این قسمت را، مخصوصا بعد از غذا خوردن، با استفاده از آب و نمک  یا مسواک تمیز نگه داشت.
  • گودال زمانی خشک و تمیز می شود که لخته خونی وجود نداشته باشد. احساس درد در ناحیه جراحی شده و حتی در گوش، 2 تا 7 روز بعد از ممکن است ادامه یابد. اگر ورزش خاصی را مرتبا انجام می دهید، توجه داشته باشید که غذای مصرفی ششما کاهش یافته، و ورزش ممکن است باعث ضعف شما شود. درصورتیکه در قسمت سر احساس سبکی کردید، دست از تمرین بکشید.