میخچه، توده ای از پوست های مرده با یک هسته مرکزی سخت است که روی انگشتان پا یا بین آنها ایجاد می شود. همچنین ممکن است در قسمت سینۀ پا تشکیل شود. میخچه ها واکنش حفاظتی بدن به اصطکاک و فشار مکرر است، اما می توانند دردناک هم باشند. خوشبختانه می توانید با درمان های خانگی به راحتی آنها را درمان کنید. اگر میخچه های شما با درد فراوان همراهند، یا اگر به دیابت مبتلا هستید، بهترین راه برای درمان، مراجعه به متخصصان پزشکی است. در زیر می آموزیم که چگونه میتوان میخچه پا را در خانه درمان کرد و از وقوع آن در آینده جلوگیری نمود. در ادامه با ما همراه باشید.

درمان خانگی میخچه ها


1پاهیتان را به مدت 10 دقیقه در آب گرم بگذارید.

خیساندن میخچه‌ها پوست های زخیم را نرم می کند و از بین بردن آن را راحت می کند. وان حمام یا یک تشت کم عمق را با آب گرم و صابونی پر کنید و ناحیه ای که میخچه دارد را به مدت 10 دقیقه، یا تا زمانی که میخچه ها شروع به نرم شدن بکنند، در آب بخیسانید. آب باید گرم باشد، نه آنقدر داغ که پوستتان تاول بزند. برخی افراد اضافه کردن کمی سرکۀ سیب، آبلیمو یا جوش شیرین به آب گرم را مفید می دانند.

2میخچه های نرم شده را با یک سنگ پا بسابید.

وقتی میخچه ها را در آب گرم خیساندید، یک سنگ پا بردارید و آن را در آب ببرید. آن را به آرامی روی میخچه بمالید، آن را به صورت دایره های کوچک یا حرکت های آرام به طرفین حرکت دهید. می توانید از یک سوهان ناخن، تخته سمباده، یا حتی یک کیسۀ حمام زبر یا پد لایه بردار استفاده کنید. مراقب باشید با خشونت نسابید یا پوست زیادی را بر ندارید، زیرا این کار می تواند به خراشیدگی یا عفونت منجر شود. اگر به دیابت مبتلا هستید از سنگ پا استفاده نکنید، زیرا این کار به ایجاد زخم ها و عفونت هایی منجر می شود که به آهستگی درمان نمی شوند. برای درمان به پزشکتان مراجعه کنید.

3ناحیۀ مورد نظر را هر روز مرطوب کنید.

مرطوب کننده ها می توانند پوست مرکز سفت را نرم کنند، و سرانجام از بین بردن آن را آسان تر کنند. کرم های مرطوب کننده یا لوسیون هایی که حاوی اسید سالیسیلیک ، آمونیوم لاکتیت و اوره هستند به طور ویژه برای نرم کردن میخچه ها مفید هستند.

4با گذاشتن پد از خراش بیشتر جلوگیری کنید.

در داروخانه ها یا فروشگاه های آنلاین به دنبال پدهای مخصوص میخچه یا پینه باشید. می توانید پدهای مخصوص میخچه را خریداری کنید یا مولسکین (پارچه های نخی) خریداری کنید و در اندازه و شکل مناسب میخچه تان آن را بچینید و استفاده کنید.

5از داروهای بدون نیاز به تجویز پزشک برای میخچه استفاده کنید.

دستور العمل بسته را به دقت دنبال کنید و از این محصولات با احتیاط استفاده کنید. اکثر محصولات از بین برندۀ میخچه حاوی اسید سالیسیلیک هستند که ممکن است باعث سوزش یا سوختگی پاهایتان شوند. اگر به دیابت مبتلا هستید بدون مشورت با پزشکتان از این محصولات استفاده نکنید. زیرا می توانند باعث خراش و عفونت شوند. اکثر پدهای بدون نیاز به تجویز، حاوی 40 درصد اسید سالیسیلیک هستند که آنها را به یک داروی قوی تبدیل می کند. با این حال ممکن است پزشکتان توصیه کند قسمتی از پوست های مرده را قبل از استعمال پد بردارید.

استفاده از درمان های پزشکی


6به پزشکتان مراجعه کنید تا میخچه پایتان را بررسی کند.

درمان های بدون نیاز به تجویز پزشک همیشه حاضرند و مفید هم هستند، اما جایگزین مراجعه به یک پزشک حرفه ای که گزینه های دارویی قدرتمندی در اختیار دارد، نمی شود. به ویژه اگر به دیابت مبتلا هستید مراجعه به پزشک از اهمیت زیادی برخوردار است. به علاوه اگر دچار میخچه هایی شده اید که درد زیادی به همراه دارند و به درمان های خانگی به خوبی پاسخ نمی دهند، به پزشک مراجعه کنید.

یک پزشک حرفه ای می تواند به شما در شناسایی علت اصلی میخچه کمک کند، به این ترتیب می توانید مستقیما با مسئله برخورد کنید. میخچه ها معمولاً به خاطر کفش هایی به وجود می آیند که به خوبی مناسب پای شما نیستند. استفاده مکرر از کفش های مجلسی، بدشکلی انگشتان پا، یا مشکلات وضعیت بدنی یا راه رفتن که در ناحیۀ پا فشار ایجاد می کنند از دیگر دلایل ایجاد میخچه هستند.

احتمالا پزشک شما تصمیم می گیرد میخچۀ پایتان را بردارد، اما توصیه می کند که در صورت از بین نبردن علت اصلی آن میخچه دوباره بر میگردد. اگر پزشکتان مشکوک شود که میخچه به خاطر یک اختلال فیزیکی اساسی (مانند اسپورهای استخوانی) شکل گرفته است، گرفتن عکس رادیولوژی یا دیگر آزمایشات تصویر برداری را برایتان تجویز می کند.

7توصیه های پزشک را برای مدیریت میخچه دنبال کنید.

که می تواند تغییر در نوع کفشی که می پوشید، گذاشتن پد به منظور محافظت ناحیۀ دارای میخچه از فشار و سایش، ارتودنتیست پا به منظور توزیع فشار وارده به پا، یا اصلاح به وسیلۀ جراحی باشد.

8با پزشکتان در مورد استفاده از آنتی بیوتیک ها برای میخچه های عفونی شده صحبت کنید.

در برخی از موارد، ممکن است میخچه ها عفونی شده باشند. اگر دقت کردید و متوجه شدید میخچه تان دردناک و ملتهب است و مایع از آن ترشح می شود، همین حالا برای گرفتن نوبت پیش پزشکتان اقدام کنید. اگرمستعد عفونت هم باشید پزشکتان پمادهای آنتی بیوتیک پیشگیری کننده را تجویز می کند.

پیشگیری از ایجاد میخـچه


9کفش مناسب بپوشید.

کفش هایی که به پایتان فشار می آورند یا پایتان را می زنند می توانند باعث ایجاد میخـچه یا پینه شوند. دفعۀ بعد که برای خرید کفش می روید، به اندازۀ پایتان به خوبی دقت کنید و مطمئن شوید کفشی که انتخاب کرده اید نه خیلی تنگ باشد و نه گشاد. به دنبال کفش های مناسب که پد خوبی کف آن باشد و جای انگشتان پا در آنها راحت باشد، بگردید. کفشتان را پیش کفاش ببرید تا قسمت انگشتان را در ناحیه ای که پایتان میخچه دارد، کمی باز کند. در ابتدای روز برای خرید کفش نروید، پاها به طور طبیعی در طول روز ورم می کنند. و این یعنی کفشی که ابتدای روز می خرید ممکن است بعدا به خوبی مناسب پایتان نباشد.

10جوراب ضخیم بپوشید تا فشار روی پاهیتان را به خودش جذب کند.

مطمئن شوید که جوراب ها مناسب پاهایتان باشند و باعث نشوند کفش هایتان بیش از حد نرم شوند. همچنین مطمئن شوید جورابتان درزی نداشته باشد که به میخـچۀ پایتان یا نواحی مستعد میخچه فشار بیاورد.

11پاهایتان را مرطوب و تمیز نگه دارید.

شستن و مرطوب کردن روزانۀ پاهایتان، پوستتان را نرم نگه می دارد و از ایجاد میخـچه های جدید جلوگیری می کند. چند دقیقه در روز وقت بگذارید تا پاهایتان را یا یک برس و آب صابونی به آرامی بمالید. وقتی این کار را انجام دادید، کرم مرطوب کننده را روی پایتان بمالید. هر روز جوراب هایتان را عوض کنید و پس از شستن پاها مرتبا از سنگ پا استفاده کنید. مراقب باشید که پوست های مرده را با زور فراوان نسابید.

Sending
User Review
0 (0 votes)

۱ دیدگاه

  1. با درود
    با عنوان: اینکه چگونه از شر میخچه های پا خلاص شویم ؟
    به گفته نویسنده( بهترین راه برای درمان، مراجعه به متخصصان پزشکی است.)
    نیاز به این توضیحات نبود.

دیدگاه