پاکسازی ریه ، عنوانی که شاید کمتر به گوش خورده باشد اما اهمیتی از این موضوع کم نمی‌کند. در این مقاله از تیم هاو‌کن‌یو با روش‌های طبیعی پاکسازی ریه ها آشنا شوید.

بخور دادن با بخار آب درمان رایجی برای سرماخوردگی و سرفه است. سلامت ریه به­ منظور سلامت کلی فرد بسیار بسیار حائز اهمیت است. ریه‌ها اندام‌هایی هستند که به طور خودکار کار پاکسازی را انجام می‌دهند و وقتی تماس با مواد آلاینده‌ متوقف می‌شود، مثلا وقتی سیگار کشیدن تمام می‌شود، شروع به درمان خودشان می‌کنند.

پس‌ از اینکه ریه‌ها در تماس با آلاینده‌ مانند دود سیگار قرار می‌گیرند، ممکن است شخص در قفسه‌ سینه‌ خود احساس سنگینی، گرفتگی یا التهاب کند. جمع شدن خلط در ریه‌ها باعث تجمع میکروب‌ها و پاتوژن‌­ها در گلو می‌شود و این موضوع به احساس سنگینی در قفسه سینه می‌افزاید.

افراد می‌توانند از تکنیک‌های خاصی استفاده کنند تا به پاکسازی ریه ها و رفع مخاط و مواد آلاینده کمک کنند و گرفتگی سینه و دیگر علائم ناراحت‌کننده را برطرف کنند.

برخی از این روش‌های پاکسازی ریه نیز می‌توانند مجاری تنفسی را باز کنند، ظرفیت ریه‌ها را تقویت کنند و التهاب را کاهش دهند که این‌ها می‌توانند اثرات دود و  آلاینده‌ها را از ریه‌های شما پاک کنند. ما در ادامه روشهای طبیعی که به پاکسازی هر چه بهتر و بهبود علمکرد ریه می‌انجامد را مرور و بررسی می کنیم.

پاکسازی ریه با روش های طبیعی


در زیر، نگاهی به تمرینات تنفسی و تغییرات سبک زندگی می‌اندازیم که به دفع مخاط اضافی از ریه‌ها و تقویت سلامت سیستم تنفسی کمک می‌کنند.

پاکسازی ریه با بخور

بخار درمانی یا بخور دادن شامل استنشاق بخار آب به‌منظور باز کردن مجاری تنفسی و کمک به ریه‌ها در تخلیه‌ی مخاط است.

افرادی که دچار بیماری‌های ریوی هستند ممکن است متوجه شوند که علائمشان در هوای سرد یا خشک بدتر می‌شود. این شرایط آب و هوایی می‌تواند غشای مخاطی در مجاری تنفسی را خشک کرده و جریان خون را محدود کند.

برعکس، بخار به گرما و رطوبت هوا می‌افزاید، که می‌تواند تنفس را تقویت کند و به نرم شدن مخاط موجود در مجاری تنفسی و ریه‌ها کمک کند. استنشاق بخار آب یا همان بخور دادن می‌تواند مسکن فوری باشد و به افراد کمک کند راحت‌تر نفس بکشند.

مطالعه‌ی مختصری بر روی 16 مرد مبتلا به انسداد ریوی مزمن (COPD) انجام شده است. COPD یک بیماری ریوی است که تنفس را سخت می‌کند. این مطالعه نشان داده است که ماسک ­درمانی با بخور در مقایسه با ماسک ­درمانی بدون بخور می‌تواند ضربان قلب و میزان تنفس را تا حد قابل‌ توجهی کاهش دهد.

اما شرکت‌کنندگان در این تحقیق، بهبود مداومی را در عملکرد تنفسی‌شان گزارش نکرده‌اند. این درمان می‌تواند یک‌ راه حل موقت اما مؤثر باشد. محققان باید بررسی‌های بیشتری را قبل از درک کامل مزایای بخور درمانی روی سلامت و پاکسازی ریه انجام دهند.

سرفه کردن‌های کنترل‌شده

سرفه کردن‌های کنترل‌شده می‌تواند به منتقل کردن خلط در طول مجرای تنفسی کمک کند. سرفه کردن یک روش طبیعی بدن برای بیرون انداختن سموم محصورشده در مخاط است. سرفه کردن‌های کنترل‌شده خلط اضافه را در ریه‌ها نرم می‌کند و آن را از مجراهای تنفسی بیرون می‌فرستد.

پزشکان توصیه می‌کنند افراد مبتلا به مشکلات تنفسی و ریه این تمرین را برای کمک به پاکسازی ریه یشان انجام دهند.

افراد می‌توانند گام‌های زیر را برای پاکسازی ریه از خلط اضافه، دنبال کنند:

 • درحالی‌که شانه‌ها در حالت عادی و بدون فشار قرار دارند روی یک صندلی بنشینید و هر دو پا را صاف روی زمین بگذارید.
 • دست‌ها را روی شکم تا کنید.
 • به‌آرامی از طریق بینی نفس بکشید.
 • درحالی‌ که روبه‌جلو خم‌شده‌اید دست‌ها را به شکم فشار دهید و عمل بازدم را انجام دهید.
 • در حین بازدم 2 الی 3 بار سرفه‌ کنید و دهانتان را کمی باز نگه‌دارید.
 • به‌آرامی عمل دم را از طریق بینی انجام دهید
 • استراحت کنید و این حرکت را تکرار کنید.

پاکسازی ریه از خلط

تخلیه وضعیتی” به حالتی گفته می‌شود که شامل قرار گرفتن در پوزیشن­‌های مختلف به منظور استفاده از جاذبه برای بیرون راندن خلط از ریه‌ها، می‌باشد. این اقدام می‌تواند تنفس را تقویت کند و به درمان و پیشگیری از عفونت ریه کمک کند.

تکنیک‌های تخلیه‌ وضعیتی بر اساس پوزیشن، متفاوت هستند.

تخلیه به کمر

 • روی زمین یا تخت دراز بکشید.
 • بالشتی را زیر باسنتان قرار دهید تا مطمئن شوید که قفسه‌ی سینه پایین‌تر از باسن قرار گرفته است.
 • به‌ آرامی از طریق بینی نفس بکشید و از طریق دهان بازدم را انجام دهید. هر بازدم باید دو برابر دم طول بکشد که این، “تنفس 1 به 2” نامیده می‌شود.
 • این کار را به مدت چند دقیقه ادامه دهید.

تخلیه به پهلو

 • روی پهلو دراز بکشید و سرتان را روی بازو یا بالشت بگذارید.
 • بالشتی را هم زیر باسنتان قرار دهید.
 • الگوی تنفسی 1 به 2 را انجام دهید.
 • به مدت چند دقیقه ادامه دهید.
 • برای طرف دیگر پهلو نیز این کار را تکرار کنید.

تخلیه به شکم

 • چند بالشت را روی زمین قرار دهید.
 • طوری روی زمین دراز بکشید که شکمتان روی بالشت‌ها قرار بگیرد. یادتان باشد که باسنتان بالاتر از قفسه‌ سینه شما باشد.
 • دستانتان را به‌عنوان تکیه­‌گاه زیر سرتان تا کنید.
 • الگوی تنفسی 1:2 را انجام دهید.
 • به مدت چند دقیقه ادامه دهید.

ورزش کردن

ورزش منظم می‌تواند سلامت جسمی و روانی افراد را تقویت کند و خطر بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهد که از آن جمله می‌توان به سکته و حمله‌ی قلبی اشاره کرد.

ورزش های هوازی علاوه بر کمک به عضلات بر روی قدرت تنفسی هم تاثیر دارد که میزان تنفس بدن را افزایش داده و باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها برسد. همچنین گردش خون را تقویت می‌کند و بدن در حذف مؤثرتر کربن‌ دی‌اکسید اضافه‌ای که در حین ورزش کردن تولید می‌شود مؤثرتر عمل می‌کند.

بدن شروع به سازگاری با نیازهای ورزش منظم می‌کند. ماهیچه‌ها یاد می‌گیرند که مؤثرتر از اکسیژن استفاده کنند و کربن ­دی‌اکسید کمتری تولید کنند.

اگرچه برای افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی، ورزش کردن سخت‌تر است اما این افراد هم می‌توانند از ورزش منظم بهره ببرند. افراد مبتلا به COPD یا اختلالات تنفسی، فیبروز کیستیک و یا آسم باید قبل از شروع برنامه‌ ورزشی منظم با یک متخصص مشورت کنند.

پاکسازی ریه با چای سبز

چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌های زیادی است و می‌تواند به کاهش التهاب ریه‌ها کمک کند. این ترکیبات حتی می‌توانند بافت ریه‌ها را از اثرات مضر استنشاق دود محافظت کنند.

یک مطالعه‌ی جدید روی 1000 بزرگسال در کشور کره نشان داده است افرادی که حداقل 2 فنجان چای سبز در روز می‌نوشند عملکرد ریوی بهتری نسبت به کسانی که چای سبز نمی‌نوشند، دارند.

غذاهای ضدالتهاب

خوردن گیلاس برای از بین بردن التهاب بسیار مفید است.

التهاب مجراهای هوایی می‌تواند تنفس را دشوار کند و باعث احساس سنگینی و گرفتگی در قفسه‌ی سینه شود. خوردن غذاهای ضدالتهاب می‌تواند التهاب‌ را کاهش داده و این علائم را تسکین دهد.

غذاهای ضدالتهاب عبارت‌اند از:

 • زردچوبه
 • سبزیجات
 • گیلاس
 • بلوبری
 • زیتون
 • گردو
 • لوبیا
 • عدس

ضربه زدن به قفسه‌ سینه

ضربه زدن هم یک روش مؤثر دیگر برای از بین بردن خلط اضافه از ریه‌ها است. درمانگرانِ مشکلات تنفسی دستشان را به‌صورت فنجان درمی‌آورند و به‌صورت ریتمیک به دیواره‌ی قفسه‌ی سینه ضربه می‌زنند تا مخاط گیر افتاده را از ریه‌ها بیرون برانند.

ترکیب ضربه زدن به قفسه‌ سینه و “تخلیه وضعیتی” که بالاتر توضیح دادیم،  می‌تواند به پاکسازی ریه از مخاط اضافی کمک کند.

خلاصه


سموم حاصل از کشیدن سیگار یا آلودگی هوا که وارد ریه‌ها می‌شوند می‌توانند بر روی کل بدن تأثیر بگذارند. این سموم درنهایت در خلط گیر می‌افتند.

سلامت تنفسی به این بستگی دارد که آیا بدن مخاط و خلط را به‌طور مؤثر از ریه و مجاری تنفسی می‌زداید یا نه.

افرادی که ریه‌های آسیب‌دیده دارند ممکن است برای پاکسازی مخاط از سیستم تنفسی‌شان با مشکل مواجه شوند. بیماری‌های مزمن مانند COPD، آسم و فیبروز کیستی باعث تولید مخاط اضافه یا غلظت غیرعادی مخاط می‌شود که می‌تواند ریه‌ها را مسدود کند.

تکنیک‌های پاکسازی ریه شامل تخلیه‌ی وضعیتی، ضربه زدن به سینه و تمرینات تنفسی می‌توانند به بیرون راندن خلط از ریه‌ها و مجاری تنفسی کمک کنند. بخور درمانی می‌توانند تسکین موقتی برای افرادی باشد که از گرفتگی سینه یا بیمارهای تنفسی مزمن رنج می‌برند.

ورزش منظم، نوشیدن چای سبز، نوشیدن مایعات گرم در طول روز و خوردن غذاهای ضدالتهاب جزو تغییرات سبک زندگی محسوب می‌شوند که می­‌توانند سلامت ریه‌ها را تقویت کرده و خطر بیماری‌ها را کاهش دهند.

 

سخن آخر

سعی ما در این مقاله بر این است که به افرادی که سیگار می‌کشند، دچار مشکلات تنفسی هستند و یا بیش از اندازه در با محیط‌های آلوده در تماس هستند، با دستورهایی ساده و موثر به پاکسازی ریه‌های آن‌ها کمک کنیم. این مقاله را با کسانی که سلامتیشان برای شما مهم است به اشتراک بگذارید.

 

منبع: medicalnewstoday.com