درمان سوختگی های سطحی کارذ سختی نیست اگر مراتب را رعایت کنید. چگونه سوختگی را درمان کنیم؟ به چه صورت می توانیم از به جا ماندگی  سوختگی های روی پوست جلوگیری کنیم و آثار ان را به حد اقل برسانیم. در این مقاله روش هایی را با شما کاربران برسی می کنیم که در صورت اقدام و انجام صحیح و به موقع می تواند از آثار و به جا ماندگی های سوختگی بکاهد و یا حتی کاملا از بین ببرد. اگر نمی دانید پگونه با سوختگی پوست برخورد کنید با ما همراه باشید.

در ابتدا شما کماربران هاو کن یو باید فرا بگیرید که چگونه سوختگی و یا چه درجه از سوختگی با چه شرایطی احتیاج به مراجعه به دکتر ندارد و شما در خانه می تئوانید از پس آن بر بیایید. شما باید حتما اطلاعات خود را با ادامه دادن این مقاله در این رابطه تکمیل کنید و سپس اقدام کنید. با ما همراه باشید.

چه موقع می توانید سوختگی را در خانه درمان کنید؟

فرقی نمی کند سوختگی در اثر چه چیزی ایجاد شده باشد، دستتان با ماهیتابه سوخته باشد، آفتاب سوخته شده باشید، یا یک فنجان قهوۀ داغ روی بدنتان ریخته باشد، یا سوختگی جدی و عمیق دارید، در هر صورت یقیناً سوختگی امری بسیار ناخوشایند است. متأسفانه سوختگی ها یکی از رایج ترین جراحت های خانگی هستند.

سوختگی ها بر اساس شدّتشان دسته بندی می شوند. شدت سوختگی درجۀ ۱ از همه کمتر است زیرا فقط لایۀ بیرونی پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً یک درد ملایم، قرمزی و التهاب ایجاد می کند. سوختگی درجۀ ۲ لایه های عمیق تری از پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث تاول ها، سفیدی، خیس شدن و براق شدن پوست در ناحیۀ سوختگی می شود. سوختگی درجۀ ۳ تمامی لایه های پوست را تحت تأثیر قرار می دهد، در حالی که سوختگی درجۀ ۴ مفاصل و استخوان ها را هم درگیر می کند. سوختگی های درجۀ ۳ و ۴ جزء موارد اورژانسی پزشکی محسوب می شوند و فقط باید در بیمارستان مداوا شوند.

شما می توانید بیشتر سوختگی های درجۀ ۱ و سوختگی های درجۀ ۲یی که کمتر از شعاع ۷.۵ سانتیمتر هستند را در خانه مداوا کنید. برای درمان این سوختگی ها  با ما در هاو کن یو همراه باشید تا یادبگیریم کدام درمان ها بهترین گزینه برای معالجۀ پوست شما هستند، و همچنین از کدام درمان ها باید اجتناب کنید.

روش های مراقبت از پوست

بهترین درمان های خانگی برای سوختگی ها

معمولا سوختگی های ملایم به یکی دو هفته زمان نیاز دارند تا کاملاً درمان شوند و معمولاً زخمی ایجاد نمی کنند. هدف درمان سوختگی این است که درد را کاهش داده، از عفونت پیشگیری کند و پوست را سریع تر درمان کند.

آب خنک و التهاب پوست

وقتی دچار سوختگی خفیف می شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که دمای ناحیه سوخته را کاهش دهید که بهترین وسیله برای این کار که کمترین ضرر و مشکلات را ایجاد می کند آب پاکیزه است.  آب خنک (نه آب سرد) را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیۀ سوختگی بریزید. سپس آن قسمت را در صورت نیاز و در صورتی که سوختگی شدید نیست با یک صابون ملایم و آب بشویید. کاهش سریع دما به این وسیله از بلند شدن پوست و ایجاد تاول جلوگیری میکند.

کمپرس خنک

یک کمپرس خنک یا یک پارچۀ مرطوب تمیز روی ناحیۀ سوختگی، می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. می توانید کمپرس را با فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه روی محل نگه دارید. سعی کنید از کمپرس خیلی سرد استفاده نکنید زیرا سوختگی را بدتر می کند.

پماد های آنتی بیوتیک

پمادهای آنتی بیوتیک و کِرِم ها به پیشگیری از عفونت کمک می کنند. پماد های سوختگی معروف هستند و شما حتی با یک سرچ ساده می توانید آن ها را خریداری و در خانه آماده داشته باشید، پماد را به محل بمالید و آن را با یک پارچۀ استریل یا یک تکه پارچۀ تمیز و بدون پرز ببندید.

آلوورا و درمان سوختگی

این گیاه اغلب با عنوان «گیاه سوختگی» مشتریان را جذب می کند. مطالعات شواهدی را نشان می دهند که آلوورا در درمان سوختگی های درجۀ ۱ و ۲ مؤثر است. آلوورا ضد التهاب است، گردش خون را تقویت می کند، و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

در صورتی که به این  گیاه دسترسی دارید مقداری از ژل خالص آلوورا که مستقیماً از برگ این گیاه گرفته شده است را به ناحیۀ سوختگی بمالید. اگر محصولات حاوی آلوورا را از مغازه می خرید، مطمئن شوید که حاوی درصد بالایی از آلوورا باشند، و از محصولاتی که حاوی مواد افزودنی به ویژه رنگ ها و عطر ها هستند اجتناب کنید.

عسل و درمان سوختگی

عسل قضیه را شیرین تر می کند. عسل جدا از طعم خوشمزه ای که دارد، در صورتی که به صورت موضعی اعمال شود می تواند به درمان سوختگی های خفیف کمک کند. عسل یک مادۀ طبیعی ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچ است. البته کمتر می توانیم عسل طبیعی را در دسترس داشته باشیم. با این حال شما با مطالعه مقاله زیر از هاو کن یو می تواند روش های تشخیص عسل طبیعی را فرا بگیرید.

چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم

 

کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب

پوست با سوختگی، بیشتر در معرض آسیب است پس باید نهایت دقت و توجه را در مراقبت از ان تا بهبود کامل داشته باشیم. پس بیشترین تلاشتان را بکنید تا کمترین تماس را با نور مستقیم خورشید داشته باشید. پوست سوخته نسبت به آفتاب بسیار حساس می شود. پوستتان را با پارچه یا لباس بپوشانید.

چگونه می توانید آفتاب سوختگی پوست را درمان کنید؟

تاول هایتان را نترکانید

هر قدر هم که برای این کار وسوسه شدید باز هم از آن خودداری کنید و تاول هایتان را به حال خودشان رها کنید. ترکاندن تاول می تواند به عفونت منجر شود. اگر در مورد تاول هایی که ممکن است به خاطر سوختگی ایجاد شوند نگران هستید به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

از مُسَکن های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید

هر چند مصرف هر نوع قرص و مسکن به دستور پزشک احتیاج دارد با این حال شاید اگر از سلامت کامل بهره می برید و مشکل خاصی ندارید برای کاهش درد بتوانید از برخی مسکن ها کمک بگیرید. اگر درد دارید از مسکن های بدون نیاز به نسخۀ پزشک، مانند ایپوبروفن و ناپروکسن استفاده کنید. برای آگاهی از میزان مصرف صحیح برچسب دارو و نجوه و شرایط استفاده را حتما با دقت را بخوانید.

درمان هایی که باید از آنها اجتناب کرد

درمان های عجیب و غvیب خانگی و داستان هایی که پیرزن های خانه دار برای درمان سوختگی می گویند بسیار وسیع هستند، اما همۀ چیزهایی که مادربزرگتان برای درمان سوختگی می گوید برایتان خوب نیست. از این درمان های خانگی رایج برای سوختگی اجتناب کنید:

کَره استفاده کنیم یا نه؟

برعکس چیزی که قبلا احتمالا به گوشتان رسیده باشد، از کره روی ناحیۀ سوختگی استفاده نکنید. تقریباً هیچ نوع شواهدی برای پشتیانی علمی از خاصیت درمانگری کره برای سوختگی وجود ندارد. مهمتر از همه اینکه کره ممکن است سوختگی تان را بدتر هم بکند. کره حرارت را حفظ می کند، همچنین ممکن است بستر مناسبی برای رشد باکتری های مضرّی باشد که می توانند باعث عفونت پوست سوخته شود. کرۀ تان را برای نان صبحانۀ تان نگه دارید.

روغن ها

علی رغم باور عموم، روغن نارگیل هر چیزی را درمان نمی کند. به همان دلیلی که نباید از کره برای سوختگی استفاده کنید، از روغن هایی مانند روغن بادام، روغن زیتون و روغن های پخت و پز هم باید اجتناب کنید. تمامی اینها گرما را حفظ می کنند و ممکن است باعث شوند سوختن پوست ادامه پیدا کند.

گزارش شده است که روغن اسطو خودوس می تواند به درمان سوختگی کمک کند، اما شواهد مکتوب اندکی برای حمایت علمی از این ادعا وجود دارد. به عنوان مثال مطالعات انجام شده روی موش ها هیچ تأثیر مثبتی از روغن اسطو خودوس روی سوختگی را نشان نداده است.

سفیدۀ تخم مرغ

یک داستان قدیمی دیگر این درمان را پیشنهاد می کند، اما سفیدۀ تخم مرغ نپخته خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را بالا می برد و نباید روی سوختگی قرار بگیرد. تخم مرغ می تواند باعث واکنش آلرژیک هم شود.

خمیر دندان

به هیچ عنوان خمیر دندان را روی سوختگی نگذارید. این هم افسانۀ دیگری است بدون وجود شواهد مکتوبی برای پشتیبانی علمی از آن. خمیر دندان می تواند سوختگی را بدتر کند و محیط مساعدی را برای عفونت فراهم کند. خمیر دندان استریل نیست.

یخ

یخ و آب خیلی سرد در واقع در ناحیۀ سوخته سوزش ایجاد می کنند. حتی در صورتی که به صورت نا مناسب استفاده شود می تواند باعث سوختگی سرد شود.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

تشخیص اینکه چه موقع زخم می تواند در خانه مداوا شود و چه موقع لازم است به دنبال مراقبت های پزشکی باشید بسیار حائز اهمیت است. در این موارد باید از پزشک کمک بخواهید:

  • سوختگی ناحیۀ وسیعی بیشتر از قطر ۷.۵ سانتیمتر را تحت تأثیر قرار داده باشد
  • سوختگی صورت، دست ها، پهلوها و کشالۀ ران را درگیر کرده باشد
  • زخم ناشی از سوختگی دردناک و بدبو شده باشد
  • در اثر سوختگی تب بالایی داشته باشید
  • فکر می کنید دچار سوختگی درجۀ ۳ شده اید
  • از آخرین تزریق واکسن کزازتان بیشتر از ۵ سال می گذرد

سوختگی درجۀ۳ هرگز نباید در خانه درمان شود. این سوختگی ها ممکن است خطر عوارض جدی، از جمله عفونت، از دست دادن خون، و شوک را به همراه داشته باشند. سوختگی درجۀ ۳ که اغلب از آن با عنوان “سوختگی کاملاً عمیق” یاد می شود، به بافت های زیرین می رسد و حتی می تواند به عصب ها هم آسیب وارد کند.

علائم سوختگی درجۀ ۳ عبارتند از:

  • پوست مومی و سفید رنگ
  • نیم سوز شدن
  • رنگ قهوه ای تیره
  • بافت چرمی و بلند شده

سوختگی هایی که در اثر شوک الکتریکی ایجاد شده اند نیز برای درمان های خانگی بسیار پرخطر هستند. این سوختگی ها اغلب به لایه های زیر پوست می رسند و حتی می توانند به بافت های داخلی هم آسیب وارد کنند. آسیب های داخلی می توانند بدتر از انتظار شما باشند. شانستان را در این موارد امتحان نکنید و فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید.