کولر گازی این روز ها یکی از وسایل کلیدی در اکثر خانه هاست. هدف اصلی این وسایل خنک کردن داخل خانه ها و فضاهای سرپوشیده است. مانند هر وسیله ی دیگری، این وسایل هم در ابعاد و مشخصات مختلفی به فروش می روند. هر کدام از آنها بسته به ماندگاری، عملکرد و شدت جریان هوا با هم متفاوت هستند. نکات بسیاری در رابطه با خرید کولر های گازی باید مورد توجه باشد تا بتوان یک کولر خوب و مناسب محیط خود را انتخاب کنید. با ما همراه باشید تا تمامی این نکات را با هم مرور کنیم.

این روز ها تب خرید و استفاده از کولر های گازی در گرم ترین روز های سال بسیار بالا گرفته است. با وجود اینکه اکثر خانه ها و اماکن هنوز از کولر های آبی استفاده می کنند اما با این حال باید قبول کنیم که کم کم کولر های گازی جای خود را در بازار به خوبی پیدا کرده اند و تقریبا دیگر کمتر شاهد خرید و فروش کولر های آبی هستیم و با فرسوده شدن کولر های آبی این کولر های گازی هستند که جای آن ها را پر می کنند.

برای خرید کولر های گازی با توجه به قیمت بالا تر آن ها و مکانیزم متفاوتشان نکاتی وجود دارد که قبل از خرید باید با این تعاریف و البته شاخصه ها آشنا باشید تا بتوانید خرید موفقی برای کولر گازی خود  داشته باشید. ما در هاو کن یو به این موارد می پردازیم.

کولر های گازی، معمولا چرخه ای از یخ زدن و پاکسازی انجام می شود و در برخی موارد، از دستگاه های تبخیر یا دستگاه های بدون انجماد استفاده می شود. قبل از خرید دستگاه تهویه کننده ی هوا، باید سوالاتی از خود پرسید: په نوع وسیله ی تهوه کننده هوا می خواهم؟ آیا اصلا نیازی به این دستگاه دارم؟ چقدر هزینه برای آن متحمل خواهد شد? آسیا شایعاتی مه در رابطه با مناسب نبودن این کولر ها برای برخی شهر ها و مکان ها هست، صحیح هستند؟  وزن واحدهای قابل حمل آن چقدر است؟ اینورتر و غیر اینورتر آن ها چه تفاوت های دارند و …. برای همین ما در نظر گرفتیم که در این مقاله پاسخ این پرسش ها بدهیم. پس با ما همراه باشید.

چگونه قدرت کولر خودرو را تقویت کنیم ؟ (روش استفاده صحیح از کولر)

چگونه کولر بسازیم ؟ ( آموزش ساخت کولر دست ساز )

چگونه دمای خانه را کاهش دهیم (بدون کولر)

اطلاعات فنی و مقدماتی در رابطه با کولر های گازی که باید بدانید

همانطور که بیان شد، این وسایل در ابعاد و شکل های مختلف وجود دارند. برای اینکه انتخاب مناسبی داشته باشید اول باید جای نصب آن را مشخص کنید. آیا خانه تان یک آپارتمان کوچک و جمع و جو است یا خانه ای ویلایی با چند اتاق بزرگ؟ عوامل مختلفی را باید در نظر بگیرید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

نکاتی که بلید قبل از خرید در نظر داشته باشید

باید چند تا نکته را در این زمینه به یاد داشته باشید: خانه ی شما چند تا اتاق دارد؟ اندازه ی آن اتاق ها چقدر است؟ آیا در حال حاضر کولر یا تهویه کننده ی هوای دیگری هم دارید؟ تهوه کننده ی هوا را کجای منزل نصب خواهید کرد؟ اگر خانه ی بزرگی دارید بهتر است یه تهویه کننده ی هوای گران قیمت و بزرگ تر بخرید تا از توان کافی برای خنک کردن کل خانه برخوردار باشد. اگر خانه ی کوچک یکی دو خوابه هم دارید طبیعتا تهویه کننده ی هوای کوچک تری نیاز خواهید داشت. بنابراین مشخصات مکانی و محیطی شما در این زمینه نقشی کلیدی ایفا می کند.

چه مقدار فضا را می خواهید خنک کنید؟

برخی افراد دوست دارند پاکینگ و گاراژ خانه شان را خنک کنند چون در آنجا چیزهایی را ذخیره و نگهداری می کنند که به هوای خنک نیاز دارند. برخی دیگر هم می خواهند تنها اتاق خواب خود را خنک کنند یا تنهار در اتاق از کولز های گازی استفاده کند. تا از شر گرما در امان باشند و آسوده بخوابند.  برای خرید دستگاه تهوه هوا باید به این نکات هم توجه داشته باشید.

چه مصالحی در ساختمانتان به کار رفته است؟

شاید جالب باشد بدانید که عامل مهم دیگر این است که به کیفیت و مصالح به کار رفته در ساختمانتان توجه کنید. برای نمونه خانه های آجری قدیمی گرما را بیشتر جذب می کنند و هوای گرم را در داخل بیشتر نگه می دارند. در دیوارهای خانه های جدیدتر رنگ ها و مواد شیمیایی به کار رفته که گرما را دفع می کنند. باید به این موارد هم توجه کنید و تکلیف را معلوم نمایید.

منطقه و محیط پیرامون خانه تان چگونه است؟

سپسشما کاربران هاو کن یو، باید به محیط پیرامون خانه ی خود توجه کنید. آیا پیرامون خانه تان پیوسته زیر تابش اشعه های خورشید قرار دارد یا گرداگرد خانه تان را درختان بلند فرا گرفته است؟ آیا در اطراف خانه تان تپه یا کوهی قرار دارد که هر روز، بخشی از خورشید را پشت خود جا کند؟ آیا در یک کویر شرجی زندگی می کنید یا در محیط خانه تان باتلاقی است به این معنی که خیلی گرم نیست اما رطوبت داخل هوا در آن بسیار بالاست؟ قبل از انتخاب و خرید تهویه کننده ی هوا باید به همه ی این عوامل توجه داشته باشید.

دستگاه تهویه هوا را کجا قرار می دهید؟

دستگاه های تهویه هوای مختلفی در بازار هستند. می توانید دستگاه های خاصی را بخرید که در پنجره ها نصب می شوند یا به کف متصل می شوند و یا به دیوار نصب می شوند. برخی از دستگاه ها بیرون خانه قرار می گیرند و برخی دیگر را می توان در جایی پنهان تر قرار داد. همچنین، دستگاه های قابل حملی وجود دارند.

چقدر هزینه می خواهید متقبل شوید؟

در آخر اینکه، باید به جنبه ی مالی هم توجه داشته باشید. همانطور که در بالا بیان شد، دستگاه های بزرگتر گران قیمت تر هستند چرا که به برق بیشتری نیاز دارند و در مناطق گرم تر، دستگاه ها به مدت طولانی تری روشن هستند. بنابراین در سر هر ماه باید به فکر پول برق هم باشید.

انواع تهویه کننده های هوا

در اینجا دستتان باز است و قدرت انتخاب دارید. دستگاه های تهویه هوا در ابعاد، قیمت ها و شکل های مختلفی در بازار وجود دارند. همانطور که قبلا بیان کردیم، چند نوع دستگاه تهویه هوا وجود دارد: مدل های قابل حمل، مدل هایی که به پنجره نصب می شود، مدلهایی که به دیوار نصب می شوند و مدل های اسپلیت. در زیر با این سه مدل و مزایا و معایب هر یک از آنها بیشتر آشنا می شویم.

دستگاه های قابل حمل

همانطور که از نام این مدل بر می آید، قابل حمل است. این مدل ها را معمولا روی زمین قرار می دهند و زیر آنها چرخ دارد. این مدل ها با از بین بردن هوا گرم و کاهش رطوبت موجود در آن، و بازگرداندن هوای بسیار خنک تر به داخل، هوای داخل را خنک می کنند. یک عیب این دستگاه ها این است که هوا گرم را از اگزوز جداگانه ای بیرون می فرستند. این یعنی این مدل ها را باید کنار پنجره  یا منطقه ای نیمه باز قرار داد تا هوای گرم به بیرون برود و داخل هوای خنک خارج شده از دستگاه نشود. از آنجا که هر چقد آش بدهید همانقدر آش خواهید خورد، قیمت  این دستگاه ها هم ارزان تر از بقیه مدل هاست. اما برخی از مدل های قابل حمل هم گران تر از بقیه مدل های قابل حمل هستند.

مشخصات

 • پورت های خروجی گرد و خاک، یکی هوای خنک را بیرون می دهد و دیگری هوا گرم را
 • می توان آن را در یک آپارتمان جمع و جور یا یک اتاق قرار داد
 • دفترچه راهنما دارد و به شما طریق های نصب پورت های خروجی را مطابق با سلیقه تان آموزش می دهد

مزایا

 1. بسیار قابل حمل هستند و می توانید آن را از این اتاق به آن اتاق ببرید
 2. نسبت به بقیه مدل ها ارزان تر استمعایب
 3. ظاهر این دستگاه ها چندان جذاب نیستند. در مقایسه با مبلمان و وسایل خانه، بدقواره به نظر می آیند. بهتر است ان ها را برای مغازه و مکان های تجازیو دفتر مورد استفاده قرار دهید و نه خانه
 4. سایر اتاق ها را خنک نمی کنند. فقط برای خنک کردن یک اتاق به درد می خورند
 5. خروجی هوای گرم هم یکی از عیوب این مدل هاست که اشاره شد

دستگاه های قابل نصب به پنجره

از نام این این دستگاه ها هم بر می آید که در پنجره ها نصب می شوند. نیمی از آنها داخل خانه هستند و نیمی دیگر هم بیرون از خانه. اینها در خانه های مناطق گرم رایج هستند. این مدل ها طوری طراحی شده اند که هوا گرم را به بیرون ازخانه منتقل کنند و برای همین نیمی از بدنه ی آنها خارج از خانه قرار دارد.

مشخصات

 • این مدل ها طوری طراحی شده اند که در قابل پنجره هایی قرار بگیرند که توانایی تحمل وزن این مدل ها را دارند
 • معمولا مربعی یا جعبه ای شکل هستند و در ابعاد کوچک و بزرگ وجود دارند

مزایا

 1. این مدل ها نیمه قابل حمل هستند. نسبت به مدل قبلی، به مقداری نصب نیاز دارند و باید آنها به قاب پنجره نصب کرد. اما پس از نصب، می توان آنها را در صورت لزوم از قابل پنجره در آورد.

معایب

 1. این مدل ها بزرگ و حجیم هستند و کل قابل پنجره را اشغال می کنند. مانع دید شما می شوند و دیگر نمی توانید از پنجره بیرون را نگاه کنید. از لحاظ زیبایی هم، قشنگ نیستند و نمای خانه را زشت می کنند.
 2. اینها هم مانند مدل قبلی، فقط یک قسمت از خانه را خنک می کنند و خیلی نمی توان رو کارکرد ان ها بای مکان های بزرگ مانور داد. باز هم بیشتر به درد امکان تجاری می خورند.

دستگاه های قابل نصب به دیوار

این مورد مدل های خوبی هستند چرا که علاوه بر خنک کردن اتاق ظاهر مدرن و شیکی به آن می دهند. این مدل ها قشنگ و شیک هستند و ضخامتشان به ضخامت تلویزیون HD شماست. بسیار شبیه مدل قابل نصب به پنجره هستند، ولی هوای گرم را نمی توانند به بیرون منتقل کنند چرا که به بیرون دسترسی ندارند. مدل های جدیدتر این دستگاه ها آنها را قادر ساخته تا قدرت خنک کنندگی بیشتری داشته باشند.

مشخصات

 • برای نصب روی دیوار طراحی شده اند؛ این مدل ها فناوری جدید دارند و نسبت به مدل های دیگر بسیار نازک تر هستند
 • این مدل ها بسیار سنگین هستند، فاقد پورت اگزوز برای خارج کردن هوای گرم بوده و نسبت به دو مدل قبلی، قدرت خنک کنندگی بیشتری دارند.
 • در ایران کمتر از این مدل استفاده شده است

مزایا

 1. این دستگاه ها جا را اشغال نمی کنند. مثل یک تلویزیون نازک به دیوار نصب می شوند و ظاهر مدرن و شیک و جمع و جوری دارند.
 2. قدرت خنک کنندگی بالایی دارند و اتاق های مناطق گرم تر را به طرز استثنایی خنک نگه می دارند.

معایب

 1. خیلی سنگین هستند و تنها یک اتاق را خنک می کنند.

 

راهنمای خرید کولر های گازی اسپلیت

این مدل ها محبوب ترین مدل های کولر های گازی هستند که اکثرا هم از این مدل در ایران استفاده و بهره می برند. مقرون به صرفه هم هستند. سیستم این مدل طوری است که یک یا چندین خنک کننده در سراسر خانه قرار می دهد و کل خانه را خنک می کند.

مشخصات

 • سیستم هماهنگ شده ی آن روی دیوار قرار می گیرد و امکان کنترل دمای هر اتاق را فراهم می کند.
 • سیستم اصلی که در بیرون قرار دارد و خطوط خنک کننده ی آن به پورت های گوناگونی منتقل می شود که در نقاط مختلف داخل خانه قرار داده شده اند
 • قابلیت کنترل قئرت پرتاب باد و خنک کننگی
 • دارای نمایش گر های الکترونیکی
 • دارای دستگاه کنترل از راه دور
 • قدرت بیشتر و عملکرد بهتر
 • ظاهر جذاب و قابل استفاده برای مکان های بزرگ و فضا های خانگی
 • دارای توان و قدرت های مختلف برای فضا و مکان های مختلف

 

مزایا

 1. این سیستم به طرز استثنایی بی صدا است و چند اتاق را همزمان خنک می کند
 2. می توان آن را در نقاط خاصی در سراسر خانه که به خنک شدن بیشتر نیاز دارند قرار داد

معایب

 1. این سیستم گران است؛ اما گرانی آن بیهوده نیست. کل خانه را خنک می کند و کارایی بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد.

بهترین مدل تهویه کننده ی هوا کدام است؟

نمی توان پاسخ این سوال را داد. چون این یک امر نسبی است. شما باید طرح و نقشه ی خانه تان را همراه با آب و هوای محل زندگی تان را بررسی کنید تا بهترین دستگاه را انتخاب کنید. یک مدل ممکن است برای یک نفر عالی باشد و برای دیگری بد.

کدام مدل برق کمتری مصرف می کند؟

برچسب مصرف انرژی روی دستگاه ها این را تعیین می کند. به طور کلی، هر چه ظرفیت یا BTU دستگاه بیشتر باشد به معنای مصرف بیشتر انرژی و خنک کنندگی بیشتر است. از سوی دیگر هر چه BTU دستگاه پایین تر باشد، انرژی مصرفی آن هم کمتر است. ( but بر روی کولرها درج شده است)

کدام مدل کم سر و صدا تر است؟

همه ی این مدل ها سر و صدا دارند و گاهی خوابیدن را دشوار می سازند. اگر دنبال دستگاه بی سر و صدایی هستید به دنبال این باشید تا دریابید که هر دستگاه چند دسیبل صدا تولید می کند. هر چه دسیبل پاییناری تولید شود سر و صدا هم کمتر خواهد بود. مدل اسپلیت یا داکتلس معمولا بی سر و صداترین مدل هاست که اگر سکوت برای شما اولویت است ان را باید انتخاب کنید.

اینورتر Inverter و غیر اینورتر بودن کولر گازی

یکی از مشکلات و معایب کولر های گازی استفاده بالای برق و در نتیجه مصرفو هزینه زیاد برای برق و قبض های برق است. در سال های اخیر با استفاده از تکنولوژی و کیتی با نام Inverter بر روی کولر های گازی این مشکل را برطرف کرده اند. با استفاده از این برد مصرف برق به گفته کارشناسان تا 70 درصد کاهش پیدا می کند. برچسب اینورتر یا دوال اینورتر بر روی کولر های گازی مجهز موجود است با این حال با باز کردن قسمت بالای کولر های و نه اسپلیت می توانید از وجود این برد مطمئن شوید.

قدرت کولر های گازی و قدرت مناسب برای شما

بالا تر در رابطه با این مورد مختصر صحبت کردیم. قدرت و توان کولر های گازی با واحدی انگلیسی با نام but مشخص می شوند. انتخاب قدرت مناسب برای فضای شما به عوامل متعددی بستگی دارد که بالا تر به ان ها اشاره کردیم. با این حال به گفته متخصصین به صورت میانگین و برای شرایط معمول برای  10 متر فضا شما به 7 هزار بی یو تی ، برای 30 متر به حدود 12 هزار بی یو تی، برای 50 متر 15 الی 20 هزار بی یو تی و برای 100 متر به حدودا به 25 تا 30 هزار بی یو تی احتیاج خواهید داشت.

این که تا چه اندازه درب های این محیط بازو بسته می شود و یا چه تعداد افراد در محیز حضور دارند می تواند باعث شما شما از توان بالاتری کمک بگیرید.