چگونه می توانید جواهرات طلای خود را تمیز و برق بیندازید؟

2
1460

قطعات و جواهرات طلا یکی از زیبا ترین، پر کاربرد ترین و البته گران ترین نوع جواهرات و وسایل زیبایی هستند که تقریبا تمامی خانوم به نحوی از اشکال مختلف آن از انگشتر و حلقه گرفته تا دستبند و گردنبند و … استفاده می کنند. از جمله ویژگی های قطعات طلا درخشندگی آن هاست که بسیار بر زیبایی آن می افزاید اما در گذر زمان و بر اثر قرار گرفتن در معرض هوا و … به مرور در خشندگی خود را از دست می دهند و کمی کدر می شوند که امروز در “چگونه می توانید” قصد داریم روش یا روش های مختلف برای تمییز کردن و برق انداختن قطعات طلا را به شما آموزش دهیم.

به صورت کلی شاید بتوان گفت سه راه کلی با استفاده از مواد وتجهیزات ساده و خانگی وجود دارد که تا حدود بسیار زیادی می تواند به درخشندگی طلای شما کمک کند. با یگدیگر در هاو کن یو یا چگونه می توانید این سه روش را مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز:

  1. آب جوش
  2. مایع ظرف شویی
  3. خمیردندان ساده
  4. مسواک نرم
  5. تکه ای پارچه نرم

مراحل:

روش اول استفاده از مایع ظرفشویی:

مطمئنا بسیاری از مواقع این قطعات طلا زمانی که از آن ها استفاده می شوند با مواد های مختلف در تماس هستند و در گذشت زمان به صورت جرم این مواد همراه با گرد و غبار بر روی طلا می مانند و باعث کدر شدن آن ها می شوند که برای این مورد می توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید و با طی کردم مراحل زیر طلای خود را برق بیندازید.

1) چند قطره مایع ظرفشویی در آب گرم بیندازید:

مقداری آب گرم و نه جوش داخل ظرفی بریزید. دقت کنید که آب، جوش نباشد و حتی آب ولرم هم کفایت می کند. سپس چند قطره مایع ظرفشویی داخل آن بیندازید و آن ها را مخلوط کنید تا با یکدیگر به خوبی مخلوط شوند.

photo_2016-04-12_12-31-27

2) قطعات طلا را داخل محلول بیندازید:

حال قطعه های طلای مورد نظر خود را داخل محلول گذاشته و اجازه دهید 15 دقیقه داخل آن بماند تا بدینوسیله شرایط با نرم شدن جرم ها و خیس خوردن نواحی که دسترسی به آن ها برای تمییز کردن آسان نبود  برای پاک سازی مهیا شود.

photo_2016-04-12_12-31-21

3) با یک مسواک نرم تمییز کنید:

پس از خیس خوردن داخل محلول در زمان مشخص شده حال طلا ها را خارج کرده و با یک مسواک نرم و نه زبر به نحوی که به آن ها آسیب نزند شروع به تمییز کردن قطعه های طلا بکنید. سعی کنید با مسواک نرم و فشار کم تمام نواحی که احساس می کنید جرم ها انباشته و باعث کدر شدن قطعه شده اند را تمییز کنید.

photo_2016-04-12_12-31-15

4) آبکشی کنید و خشک کنید:

حال پس از شست وشو با مسواک نرم چیزی شبیه به آن می توانید آن ها را آبکشی کنید تا تمام جرم های حل شده با محلول از بین بروند. دقت کنید که مجددا آب ولرم و گرم باشد و به هیچ وجه جوش نباشد.

photo_2016-04-12_12-31-10

روش دوم استفاده از خمیر دندان:

این روش هم همانند روش قبل است ولی شاید اینبار نتیجه کار قابل توجه تر باشد چرا که محلول مایع ظرفشویی جای خود را به یک خمیردندان خواهد داد که قدرت بیشتری در برق انداختن و درخشندگی قطعات طلا دارد.

1) مقداری خمیردندان بر روی مسواک بزنید:

مجدادا از همان مسواک های کهنه و نرم میبایست استفاده کنید البته این را هم اضافه کنیم که شما به راحتی به جای مسواک از انگشت خود و یا حتی قطعه پارچه می توانید استفاده کنید و بدینوسیله با یکی از موارد ذکر شده به آرامی خمیر دندان ساده را بر روی طلا زده و شروع به تمییز کردن آن کنید. خمیر دندان با توجه به ویژگی و خاصیتش می تواند بسیار به تمیز کردن جواهرات کمک کند..

photo_2016-04-12_12-31-24

2) آبکشی کنید:

دقیقا همانند زمانی که دندان های خود را مسواک میزنید و سپس می شویید میبایست قطعه های طلا را نیز تمییز و بشویید تا تمامی جرم های آن از بین ببرید و به درخشندگی و قدرت خمیر دندان در برق انداختن پی ببرید.

photo_2016-04-12_12-31-10

روش سوم استفاده از آب جوش:

نکته مهم : در این روش میبایست کمی دقت کنید و توصیه می شود این روش را برای ان دسته از جواهراتی که دارای نگین و سنگ هستند به هیچ وجه استفاده نکنید چرا که آب جوش میتواند باعث شکسته شدن یا صدمه به سنگ ها و نگین ها شود و حتی بر اثر انبساط و انقباض طلا باعث خارج شدن این نگین ها از جای خود شوند پس این روش را تنها برای قطعه هایی که از تنها متشکل از طلا هستند استفاده کنید چرا که خود طلا با آب جوش اصلا مشکلی ندارد و با تئجه به دمای بالا یه شما در تمییز کردن و از بین بردن جرم ها بسیار کمک می کند.

photo_2016-04-12_12-31-06

1) قطعات را داخل آب جوش بیندازید:

مقداری آب را به جوش بیاورید و سپس آن ها را به ظرف دیگری منتقل کنید و سپس قطعات طلا را داخل آن ها بیندازید و منتظر بمانید. دقت کنید که آب جوش تنها باید به اندازه ای باشد که روی تمام قطعات را بپوشاند و بیشتر از آن لازم نیست.

photo_2016-04-12_12-30-52

2) منتظر بمانید تا آب سرد شود:

به محض اینکه آب انقدر دمای خود را از دست داد که شما توانستید به راحتی دست خود را داخل آن ببرید پس زمان آن رسیده تا قطعات را خارج کنید و در ادامه آن ها را به وسیله ای شبیه به مسواک نرم شروع به تمیز کردن و البته آبکشی کنید.

photo_2016-04-12_12-31-01

نکته ها:

  • به هیچ عنوان از آب جوش برای قطعه های طلا که حاوی نگین و سنگ هستند استفاده نکنید.
  • هرگز از مسواک زبر استفاده نکنید.
  • مواظب باشید در مکانی ایمن این مراحل را انجام دهید تااز افتادن قطعه ها در چاه سینک و .. جلوگیری کنید.
  • در رابطه با قطعات اب طلا کاری شده بسیار بیشتر دقت کنید چرا که می توانید به آن ها به آسانی صدمه بزنید.

منبع: wikihow

Sending
User Review
0 (0 votes)

2 نظر

دیدگاه