چگونه ظروف استیل را تمیز و نگهداری کنیم؟

0
12448

لوازم پخت و پزتان کثیف شده اند؟ دارای لکه های زیادی است؟ این یک مشکل رایج میان تمام مردمم است که بعد از مدتی استفاده از این وسایل آن ها دیگره زیبایی و جذابیت گذشته را ندارند. با HowCanU همراه باشید تا روش های متنوع لکه بری از ظروف و ابزار آلات آشپزاخانه را به شما عزیزان در این مقاله آموزش دهیم.

لوازم مورد نیاز:

  • لوازم پخت و پز برای شستشو
  • صابون
  • آب
  • نوشابه
  • جوش شیرین
  • نمک
  • کرم برای پولیش
روش اول: پاک کردن لکه های سخت
۱- لکه های جرم دار و یا خورده های غذا را تمیز کنید.

اگر لکه های جرم دار به ظرف چسبیده است، از مخلوط آب گرم و صابون استفاده کنید. شما میتوانید مخلوط را روی ظرف بکشید و یک روز صبر کنید.  از اسکاژ یا وسایل دیگر آنقدر استفاده کنید تا لکه پاک شود. از سیم یا اسکاژ فلزی استفاده نکنید. با وجود این که پاک کننده خوبی است اما روی ظرفتان خش می اندازد.

1

۲- اثرات سوختگی را پاک کنید.

اگر ظرف شما دارای سوختگی است، آن را با استفاده از جوش شیرین تمیز کنید. دقت کنید که قابلمه باید خشک باشد. جوش شیرین را در سراسر قابلمه پخش کنید. از یک اسفنج یا دستمال استفاده کنید. می توانید چند قطره آب به آن استفاده کنید تا به خمیر تبدیل شود. از یک اسفنج تر استفاده کنید.

2

۳- لکه های آب را تمیز کنید.

لکه های آب معمولا به خاطر وجود معدنی در آب تشکیل نمی شود. ممکن است لکه ها به خاطر وجود فلورید در آب تشکیل می شود.شما کاربران سایت “هاو کن یو” از نوشابه استفاده کنید و سپس خشک کنید. از یک دستمال برای این کار استفاده کنید. همچنین میتوانید از سرکه نیز استفاده کنید.

3

۴- لکه های سوختگی سخت را پاک کنید.

اگر استفاده از جوش شیرین یا صابون جواب نداد، درون قابلمه به قدری آب بریزید تا لکه را بپوشاند سپس آب را روی اجاق گاز بگذارید و چند قاشق نمک به آن اضافه کنید. اجاق را خاموش کنید و چند ساعت صبر کنید. حالا برای پاک کردن لکه ها اقدام کنید. اگر جواب نداد دوباره این کار را تکرار کنید. حتما در زمان جوشش آب نمک را اصافه کنید. اگر نمک را به آب سرد اضافه کنید باعث چال شدن فلز می شود. به جای نمک میتوانید از آب لیمو استفاده کنید. شما هنچنین میتوانید آب گوجه صد در صد را بجوشانید و مراحل بعدی را تکرار کنید.

4

روش دوم

۱- قابلمه را گرم کنید.

ماهی تابه را روی اجاق بگذارید و یک یا دو دقیقه صبر کنید تا داغ شود.

11

۲- روغن بریزید.

وقتی که ماهیتابه داغ است، یک قاشق به آن روغن اضافه کنید (زیتون، نارگیل، بادام زمینی) و آن را در سراسر ظرف پخش کنید و تا وقتی که چربی ذوب شود صبر کنید. این ترفند در هاو کن یو قبلا هم به کار گرفته شده بود.

22

۳- دوباره قابلمه راروی گاز قرار دهید.

به گرما دادن ادامه دهید تا موقعی که شروع به بو دادن کند. مولکول های آن در سرلسر ظرف پخش می شوند.

33

۴- اجاق را خاموش کنید.

وقتی شروع روغن شروع به بو دادن کرد، اجاق را خاموش کنید و به روغن اجازه خنک شدن بدهید. از ماهیتابه براق خود لذت ببرید.

44

۵- روغن را خالی کنید

بعد از براق کردن روغن را خالی کنید. این کار را با دستمال انجام دهید.

55

۶- از سطح بدون جرم نگهداری کنید.

شما باید هنگام استفاده، از کمی روغن بیشتر استفاده کنید تا مانع از سوختگی روغن شوید. هنگامی که رنگ ظرف تبدیل به قهوه ای یا زرد شد، از راهکار های گفته شده استفاده کنید.

66

روش سوم: نگهداری از ظروف

۱- یک برنامه روزانه شستن داشته باشید.

تهیه یک ماهیتابه بدون لکه مهم است، اما مسئله مهم تر نگهداری از ماهیتابه است. سعی کنید ظرف هایی تهیه کنید که ته شان مسی یا آلومینیومی باشد.

111

۲- بعد از هر استفاده، ظرف را بشویید.

بعد از استفاده از ظرف، قورا ظرف را بشوییدتا از به وجود آمدن لکه ها و چسبیدن غدای خشک به آن جلوگیری شود. اگر ته ظرف براق نیست می توانید از آب داغ و صابون ظرفشویی استفاده کنید. اگر ته ظرف براق است از آب داغ استفاده کنید و از صابون ساتفاده نکنید. می توانید از دستمال نیز کمک بگیرید. از مواد حاوی آمونیاک یا سفید کننده استفاده نکنید چون آثار بدی روی ظرفتان می گذارد. شما می توانید از مواد شستشو مخصوص لکه بری استفاده کنید.

222

۳- ظرف را خشک کنید.

بعد از شستشوی ظرف ها، مدتی را به خشک کردن تک تک ظرف ها اختصاص دهید. این کار را با حوله انجام دهید.

222

۴- از شستن لوازم پخت و پز در ماشین ظرفشویی خودداری کنید.

استفاده از ماشین ظرف شویی برای این ظروف، باعث کاهش عمر ظروف می شود و باعث می شود که زیبایی اول را از دست بدهند. اگر مجبور هستید از ماشین ظرف شویی استفاده کنید، بلافاصله بعد از این که ظرف را از ماشین ظرفشویی در آوردید از نوشابه استفاده کنید. این کار باعث جلوگیری از به وجود آمدن لکه های آب می شود.

444

۵- لوازم پخت و پز بدون لکه خود را براق کنید.

اگر می خواهید ظرف واقعا براقی داشته باشید، از ماده مخصوص پولیش کردن ظرف های استیل استفاده کنید. شما می توانید اثرات انگشت را با شیشه پاک کن تمیز کنید. گاهی اوقات می توانید برای بردن خط و خش های ظرف از خمیر آب و جوش شیرین استفاده کنید.

555

۶- چاقو های استیل را تمیز کنید.

بهترین راه برای نگهداری چاقوها، شستن و خشک کردن آن ها بلافاصله بعد از استفاده است. انجام ندادن این کار باعث می شود که لکه ها سخت تر پاک شوند. برای تمیزی چاقو را از دسته اش بگیرید و دستمال را روی قسمت فلزی آن بالا و پایین کنید.

666

اخطار:

همیشه از دستکش استفاده کنید تا به پوستتان آسیب نرسد.

هیچ وقت لوازم را با آمونیاک و سفید کننده تمیز نکنید زیرا باعث آسیب به ظرفتان می شود.

 منبع Wikihow

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه