پاک کردن لکه ها دنیای خود را دارند و برای هر یک از لکه های مختلف از چربی و رنگ گرفته تا چای و جوهر هر کدام چندین دستور العمل برای پاک کردنشان دارند. امروز در چگونه می توانید یا “هاو کن یو” تصمیم گرفتیم که به شما روش های پاک کردن یکی از لکه هایی که زیاد هم بر روی انواع و اقسام لباس، موکت، فرش و … اتفاق می افتد را آموزش دهیم. آموزشی که در آن سعی شده است تا جای امکان به مواد و وسایل خانگی اکتفا شود و شما نیاز به تهیه مواد و وسایل عجیب و غریب نداشته باشید. با ما همراه باشید.

قبل از اینکه به سراغ مراحل برویم این نکته را باید بازگو کنیم که هر نوع لکه ای که ایجاد می شود زمان پاک کردن و عکس العمل سریع و البته درست یکی از مهم تریم و تاثیر گذار ترین موارد برای از بین بردن آن ها است پس به هنگام مواجهه با هر لکه ای مخصوصا لکه جوهر زمان را از دست ندهید. ما امروز روش های مختلف برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش و لباس را برای شما توضیح و آموزش می دهیم.

مواد و وسایل مورد نیاز:

 1. ماست یا شیر
 2. سرکه
 3. آبلیمو
 4. مایع ظرف شویی
 5. اسفنج
 6. الکل
 7. آمونیاک
 8. اسپری مو

پاک کردن لکه های تازه جوهر:

1) لکه جوهر  روی فرش:

یکی از لکه های رایج لکه جوهر بر روی فرش و یا موکت است که در هر خانه ای ممکن است اتفاق بیفتد و فرش خانه شما که ممکن است قیمتی هم باشد را لکه دار کند که شرایط ترسناکی به نظر می آید ولی برای این کار اگر زمان را از دست ندهید کار سختی پیش رو نخواهید داشت. شما بلافاصله پس از مشاهده لکه جوهر میبایست مقداری ماست که ترجیا کم چرب باشد را بر روی لکه بریزید و سعی کنید به آرامی ماست را کم کم با جوهر مخلوط کنید و آن را جمع کنید. شما بسته به مقدار جوهر می بایست این کار را چندین بار انجام دهید تا اثری از لکه جوهر نماند. در صورتی که پس از انجام چند مرحله باز جای لکه باقی ماند ادامه مراحل را در پایان دنبال کنید.

photo_2016-04-16_17-42-43

2) لکه جوهر روی لباس:

حتما بار ها و بارها مخصوصا در پیراهن های مردانه و ناحیه جیبشان جایی که خودکار قرار می گیرد با لکه جوهر خودکار مواجه شده اید و یا بسیاری شرایط دیگر که لکه جوهر بر روی لباس قابل مشاهده است. باز هم در این شرایط تایم را فراموش نکنید و به سرعت عکس العمل نشان دهید. اینبار به جای ماست به راحتی با شیر می توانید لکه را از بین ببرید متنها این بار محل لکه را برای مدتی حدودا 10 دقیقه داخل شیر ولرم قرار دهید و سپس آن را با یک فرچه نرم و آب داغ تمیز کنید و اگر لازم بود این کار را تکرار کنید. اگر باز جای لکه باقی ماند یا لکه شما کهنه بود در ادامه با ما همراه باشید.

photo_2016-04-16_17-42-39

پاک کردن لکه های قدیمی جوهر:

در دو روش خانگی قبل با استفاده از مواد موجود در هر خانه ای دو روش بسیار کارامد که به احتمال 70 درصد در صورت اقدام به موقع جواب خواهد داد را معرفی کردیم. اما حالا روش پاک کردن لکه های جوهر قدیمی و خشک شده که پاک کردنشان به مراتب سخت تر است قصد داریم به جنگ لکه های جوهر برویم. با هاو کن یو همراه باشید.

1) استفاده از الکل:

برای لکه های قدیمی تر دیگر آنچنان نمی توان روی شیر و ماست حساب کرد و زمان آن رسیده است که به سراغ مواد و محلول های شیمیایی و صنعتی برویم. یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن لکه های قدیمی الکل است که شما می بایست مقداری الکل را بر روی یک پارچه یا اسفنج زده و سپس بدونه اینکه لکه جوهر را پخش کنید بر روی لکه بزنید و این کار را پشت سر هم تکرار کنید تا لکه از بین بروید.

photo_2016-04-16_17-42-36

2) استفاده از سرکه:

روش بعد که میتواند به کمک شما بیاید استفاده از محلول سرکه است و گاها از آبلیمو هم نام برده شده است. اما شما به طور مثال در روش اول پاک کردن لکه جوهر از روی فرش که از ماست استفاده کردید اگر ناتوان بودید حال مقداری سرکه و آب گرم و مایع ظرفشویی را مخلوط و سپس با استفاده از یک اسفنج بر روی لکه بزنید بدونه اینکه لکه را پخش کنید.

3) استفاده از آمونیاک:

یکی دیگر از محلول های شیمیایی مورد استفاده آمونیاک است که از عرضه کننده های مواد شیمیایی قابل تهیه است که باز مقداری از آن را بر روی دستمال زده و سپس بر روی لکه میزنید و این کار را تکرار می کنید. لکه را پخش نکنید و تنها با اسفنج یا پراچه بر روی آن ضربه بزنید.

photo_2016-04-16_17-42-30

4) استفاده از اسپری مو:

روش دیگر استفاده از اسپری های حالت دهنده مو است که در بسیاری از مواقع در از بین بردن لکه جوهر خود را توانا نشان داده است که شما باز مقداری بر روی لکه اسپری کنید و با یک دستمال بر روی آن ضربه بزنید که احتما میرود با توجه به نوع و مدت زمان لکه بسیار به کار شما بیاید.

photo_2016-04-16_17-42-46

نکته ها:

 • استفاده هر یک از مواد شیمیایی با این اینکه برای بسیاری از پارچه ها و نخ ها بی ضرر است ولی بسته نوع ان ها می تواند به ان صدمه بزند پس قبل از استفاده از مواد شیمیایی آن را در یک قسمت کوچک و دور از چم لباس یا فرش و .. چک کنید سپس اقدام کنید.
 • قبل از استفاده از مواد شیمیایی یک پارچه کهنه به زیر لباس خود بیندازید تا لکه از زیر هم جذب شود.
 • مواد دیگری از قبیل پودر تالک یا گلیسیرین برای از بین بردن لکه پیشنهاد شده است که می توانید استفاده کنید.
 • شما از روش های فوق برای انواع دیگر پارچه یا به طور مثال موبلمان خود می توانید استفاده کنید.
 • برخی استفاده از مقداری نمک برای جذب رنگ و تسهیل از بین بردن لکه در هر یک از مراحل را توصیه می کنند.

“استفاده از مطالب این سایت بدون درج  نام و لینک سایت ما،  زشت و شرعا حرام و مصداق سرقت است و با توجه به اینکه به راحتی قابل پیگیری است پیگرد قانونی خواهد داشت”

منابع:  wikihow و  cleanipedia