تصور کنید از خواب بیدار شوید، لباس خوابتان را عوض کنید یا حتی با همان لباس، یک قهوه درست کنید و سراغ میز کارتان بروید و شروع به کار کردن کنید. خیلی ایده آل به نظر می رسد، اینطور نیست؟ بدون شک کسانی هستند که در خانه مشغول به کار و درآمدزایی هستند. مزایای چنین کاری را در نظر بگیرید: بدون اینکه زمانی را صرف رفت آمد کنید، با وقفه های بسیار کمتر و کنترل بیشتر بر روی محیط کاری تان که تنها چند مزیت از میان مزایای آن است، به راحتی مشغول کار هستید. اما از طرفی این موضوع نیاز به تصمیم گیری آگاهانه در مورد نحوه کارآمدی شما و چگونگی یک فضای کاری در اتاق خواب مناسب دارد.

احتمالا اکثر ما یک دفتر جداگانه از اتاق خوابمان برای این کار انتخاب می کنیم. اما وقتی این کار امکان پذیر نیست، ایجاد اختصاصی یک فضای کاری در اتاق خواب می تواند بهترین اقدام باشد. برای اینکه بتوانید از این فضا بهره وری لازم را داشته باشید ، باید برای آن برنامه ریزی کنید. در این مقاله از هاو کن یو برخی از راهکارها برای چیدمان مناسب فضای کاری در اتاق خواب وجود دارد که می توانید با در نظر گرفتن آنها بهترین فضای کاری در اتاق خواب را داشته باشید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

میز کارتان را در جهت مناسبی قرار دهید

قرار دادن میزتان به طرف دیوار یا پنجره یک حرکت هوشمندانه است. وقتی پشتتان به تختخواب باشد، در حین کار کمتر حواستان به سمت داشتن یک خواب شیرین پرت می شود. میزهای سه پایه زیبا به نظر می رسند و برای فضاهای بزرگ مناسب هستند، اما به اندازه سایر میزها کشو و کمد ندارند. اگر بیشتر طرح ها یا اسناد کاریتان روی سیستم ذخیره می شوند، پس احتمالا به فضای دیگری نیاز ندارید و به راحتی می توانید از این میز ها استفاده کنید.

صندلی درستی انتخاب کنید

صندلی که برای کار انتخاب می کنید نقش بزرگی در سلامتی و راحتی شما دارد. اگر مدت های طولانی از صندلی استفاده می کنید، پس نگرانی بیشتری نسبت به مسائل زیبایی شناسی و سلامتی تان دارید. در هر صورت، باید یک صندلی راحت و مناسب داشته باشید، ترجیحا از صندلی های کاری و اداری استفاده کنید که در طراحی های متفاوتی عرضه می شود.

فضا ها را از یکدیگر جدا کنید


بسیار مهم است که بین فضای کار و فضای استراحت تمایز قائل شوید. اگر هر دو در یک اتاق است، بهتر است بین تخت و میز کارتان یک فضای فیزیکی کافی داشته باشید.

استراتژی هایی نیز وجود دارد که می توانید برای ایجاد تمایز بین فضای کاری در اتاق خواب از آنها استفاده کنید. البته بستگی به این دارد که مشغول انجام چه کاری هستید و چه مقدار زمان نیاز دارید، اما تعیین یک زمان شروع و پایان کاری منظم می تواند کمک کننده باشد، به طوری که می توانید پس از چند ساعت حتی از چک کردن ایمیل هایتان هم اجتناب کنید و استراحت کنید. استفاده از پرده یا پارتیشن بندی یکی دیگر از راه های مؤثر برای جدا کردن فضای کار از  فضای استراحت است. پس از اتمام کارتان کشیدن پرده یک علامت مستقیم برای نشان دادن پایان روز کاری است.

مبلمان چند منظوره انتخاب کنید

اگر در یک فضای محدود کار می کنید، ممکن است بخواهید از میزتان به عنوان میز کنار تخت استفاده کنید. به هر حال ، این موضوع می تواند به خاطر ترکیب کردن دو بخش از زندگی شما کمی خطرناک باشد. می توانید با انجام کارهای کوچکی این مشکل را حل کنید. مثلا وقتی کارتان تمام شد لپ تاپ را خاموش کنید و آن را ببندید و تمام کاغذ و مقالات و موارد مرتبط با کارتان را از روی میز جمع کنید تا مشکلی برای آنها پیش نیاید .زمانی که دوباره به آنها احتیاج دارید آنها را روی میز قرار دهید.  می توانید از تخته های چوب پنبه ای نیز به عنوان تابلوی ایده ها استفاده کنید.

فضای کارتان  را در کمد مخفی کنید

قرار دادن میز و کامپیوتر در یک کمد دیواری بزرگ می تواند یک ایده فوق العاده باشد، وقتی هم کارتان تمام شد در کمد را می بندید. علاوه بر اینکه پس از اتمام روز کاری می توانید در را ببندید ، نمای فضای کار تاثیر منفی دیداری بر روی اتاق خواب ندارد.

هماهنگی در دکور

اگر چه هدف اصلی شما جداسازی دو بخش استراحت و کار است، واقعیت این است که فضای کاری شما تاثیر زیادی بر زیبایی شناسی و فضای احساسی اتاق خوابتان دارد. انتخاب میز و صندلی که تفاوت و تمایز زیادی با بخش های دیگر اتاق خواب نداشته باشد ، به ایجاد حس هماهنگی کمک می کند. اساس این ایده این است که یک احساس یکپارچگی همراه با زیبایی شناسی ایجاد شود ، اما مقداری جداسازی بین این دو فضا نیز برای سلامت روان شما لازم است.

می توانید برای قسمت استراحت اتاق خواب از رنگ های هنری استفاده کنید و برای قسمت مطالعه از تزیینات مخصوص متناسب با آن استفاده کنید تا با قسمت های دیگر یکپارچه باشد. این کار می تواند به طراوت و الهام بخشی محیط کار نیز کمک می کند.

از تختخواب تاشو استفاده کنید

تختخواب های تاشو با ساختارهای متفاوت برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند، مخصوصا برای اتاق خواب های مشترک با دفتر کار. تا کردن تختخواب و قرار دادن آن در دیوار باعث می شود فضا بیشتر شبیه یک دفتر کار اختصاصی به نظر برسد تا یک فضای ترکیبی. باز کردن تخت نیز به شما کمک می کند تا بدانید ساعت کاری تمام شده است و از ساعت استراحتتان فرا رسیده است.

مطمئن شوید که فضای کافی برای ذخیره سازی وسایلتان وجود دارد

مقدار فایل های کاغذی ، لوازم تحریر و سایر قطعات و وسایل مورد نیاز کارتان به طور آشکار به نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. اگر می خواهید سبکتان مینیمالیستی باشد، باید تمامی مدارک و فایل هایتان را روی کامپیوتر اسکن کنید و اصل آنها را دور بریزید ( البته بعد از اینکه چندین بک آپ از آنها در چند پوشه مختلف گرفتید). اگر کار کردن با کاغذها اجتناب ناپذیر است، چند قفسه و جای مخصوص برای تمامی آنها در نظر بگیرید و آنها را به صورت مرتب در آنها قرار دهید تا دسترسی به هرکدام که خواستید آسان باشد.

فضا باید دارای نور کافی باشد

هیچ چیزی بیشتر از کار کردن در اتاق تاریک یا اتاقی که فقط یک لامپ مهتابی دارد، روحیه آدم را خسته و ضعیف نمی کند. روشنایی مناسب تاثیر زیادی روی چشم هایتان، بهره وری در کار و روحیه تان دارد . اگر در اتاق خوابتان پنجره دارید، میزتان را در نزدیکی آن قرار دهید و با کنار کشیدن پرده ها و باز گذاشتن پنجره بیشترین بهره را از نور طبیعی زیبا داشته باشید و یا اگر انعکاس نور اذیت کننده است می توانید آن را تا نیمه باز کنید.

اگر پنجره ندارید، از چراغ مطالعه ، چراغ های سقفی و یا از هر دوی آنها استفاده کنید. در این صورت نوری به صفحه کامپیوترتان نمی تابد زیرا  یکی از کاربردهای  این روشنایی ها جلوگیری از انعکاس نور بر روی صفحه است.

به این فکر کنید که چه کسانی قرار است از این فضا استفاده کنند

 آیا این محیط کار فقط مختص خود شماست؟ اگر هست، آن را با توجه به نیازها و خواسته های خودتان تنظیم کنید . اما اگر شما و همسر یا دوستانتان به صورت مشترک از این فضا استفاده می کنید،  باید نیاز های آنها را نیز در نظر بگیرید. اگر همیشه  و به طور همزمان با شخص دیگری در این فضا مشغول کار هستید، مطمئن شوید که فضا برایتان کوچک و شلوغ نباشد. اگر فضای کافی وجود دارد، تا آنجا که ممکن است صندلی ها و فضا را از یکدیگر جدا کنید و حتما از قبل با هم صحبت کنید و مقرراتی تعیین کنید مبنی بر اینکه هنگام کار مزاحمت یا ناراحتی ای برای یکدیگر به وجود نیاورید و تمرکز یکدیگر را به هم نزنید.

می توانید سطح تختخوابتان را تغییر دهید

استفاده از تختخواب های هم سطح با زمین ( تختخواب های sunken) کمک می کند که فضای اتاق بسیار جالب به نظر برسد و همچنین یک فضای جدا بین قسمت کاری و استراحت ایجاد می کند. اگر تخت با میز هم سطح نباشد ، اتاق کم تر شلوغ به نظر می رسد.