قطعا  خیلی از شما جملاتی با مضمون تاثیرات مثبت  نگه داری از گل و گیاه بر روی روحیه و احساسات را شنیده باشید. با خودتان فکر کنید، بیشتر وقت خود را در  کجا میگذارنید، آیا بیشتر در منزلتان هستید و یا عمده زمانتان را در دفتر کارتان سپری میکنید، همین الان دست به کار شوید. فقط کافیست تا با  آوردن چند گیاه سبز و زیبا حال و هوای خودتان و محیط اطرافتان را عوض کنید.

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که حوصله نگه داری از گیاهان را ندارید، لازم است تا بدانید که جای نگرانی نیست و دامنه وسیعی از انتخابهای مختلف جلوی پایتان است. می توانید گیاهی انتخاب کنید که نیاز به مراقبت زیاد نداشته باشد. مثلا یک کاکتوس کوچک و یا یک بن سای شمشاد و یا شاید هم دوست داشته باشید که برای پشت پنجره تان گلی مناسب انتخاب کنید و همیشه حواستان به آبیاری و نگه داری از آن باشد.

از نظر  فیزیکی، وجود گیاهان آپارتمانی میتواند ایده ای کاملا خوب باشد، اما علاوه بر آن  و از منظر عملی  با توجه به تحقیقات ناسا در سال 1989 میلادی و با موضوع “هوای پاک” نشان داده شده است که برخی از گیاهان  نه تنها قادر هستند تا  با جذب کربن دی اکسید و تولید اکسیژن کیفیت هوای اطرافشان را بهتر کنند، بلکه قادر هستند تا مقادیر زیادی از آلاینده های موجود در هوا را از بیبن ببرند.

همچنین از نظر تاثیر روحی و معنوی گیاهان نیز محققین نشان داده اند که مراقبت از گل و گیاه میتواند، احساس هدفمندی شما در زندگی را بیشتر سازد.بریان دیک، روانشناس حرفه ای و یکی از بنیانگذاران وبسابت JobZology، (وبسایتی  برای راهنمایی کارشناسان برای انجام کارشان به نحو صحیح و درست.)  در این باره میگوید که نگه داری از گیاهان، مانند یک سرمایه گذاری کم هزینه است که سود و فایده آن در این است که شما “مراقبت کردن” را یاد میگیرد. و این بدان علت است که شما با پروش و نگه داری از یک گیاه، احساس میکنید که کاری برای انجام دادن دارید و این کار احساس هدفمندی در شما را می پروراند. وی در ادامه ذکر میکند که: ” روی هم رفته، داشتن احساس هدفمندی باعث ارتقای وضعیت تندرستی شما نیز میشود.”

 به گفته داریل بایرز، هماهنگ کننده برنامه باغبانی باغ گیاه شناسی نیویورک ” پر کردن منزلتان با طبیعیت، میتوانید کمک بزرگی برای افرادی که با زندگی شهری مشکل دارند، باشد.” قطعا پر کردن منزلتان از گیاهان و انواع درختان، نمیتواند به خوبی و مشابه لذت قدم زدن در جنگ و میان درختان باشد، اما میتوانید کاری بسیار مفید و مثبت برایتان باشد.

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با 10 گیاهی که  چندان به آب و نور خورشید احتیاج ندارند و میتوان به سادگی آنها را در منزل نگه داری کرد آشنا کنیم.

گیاه مار

مقدار نور لازم: شما میتوانید این گیاه را در سایه نگه دارید. این گیاه به نور مستقیم آفتاب احتیاجی ندارد.

مقدار آب لازم: هر دو هفته یک بار. این گیاه رطوبت زیادی در برگ های خود نگه میدارد و به میزان آب زیادی احتیاج ندارد.  حتی میتوانید سه هفته یک بار این گیاه را آب دهید و حتی ممکن است که مشکلی برای آن وجود نیاید.

بامبوی شانس

مقدار نور لازم: در حقیقت این گیاه نور را دوست دارد، اما احتیاجی به تابش مستقیم نور ندارد و میتوانید آن را در نور غیر مستقیم نیز نگه داری کنید.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: از آنجایی که این گیاه در یک گلدان آب پر از سنگریزه رشد می کند، تقریبا هرگز نیازی به آبیاری آن نیست. فقط یک بار در هفته گلدان آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید آب داشته باشد.

گیاه عنکبوتی

مقدار نور لازم:نور متوسط تا زیاد برای این گیاه مناسبت است. پیشنهاد میشود که گلدان این گیاه را از سقف آویزان کنید، البته لزومی ندارد که حتما آن را کنار پنجره آویزان کنید.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: هر دو هفته یک بار آن را آب دهید. حتی می توانید فاصله زمانی آبیاری آن را نیز بیشتر کنید.

درخت انجیر

مقدار نور لازم: این گیاه نور زیاد را به نور کم ترجیح میدهد. منتها با نور مستقیم میانه خوبی ندارد و باید در نور غیر مستقیم قرار بگیرد.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: هفته ای یک بار.

سوسن سفید

مقدار نور لازم: این گیاه باید در نور کم متمایل به سایه باشد. البته میتواند در سایه نیز گذاشته شود، منتها اگر اندکی نور خورشید داشته باشد، گل میدهد.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: بهتر است که هفته ای یک بار به این گیاه آب دهید، اما این گیاه قادر است تا اندکی بیشتر نیز بی آبی را تحمل کند و میتواند نهایتا این کار را 10 روز یک بار انجام دهید.

گیاه فیلودندرونگیاهان آپارتمانی - www.howcanu.com

مقدار نور لازم: این گیاه به نور جزیی تا زیاد احتیاج دارد. البته نور جزیی برای آن بهتر است.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: میتوانید آن را یک هفته یا دو هفته یک بار آب دهید. نگران این گیاه نباشد. حتی میتوانید به مدت دو هفته به آبیاری آن فکر  نکند.

انواع کاکتوسگیاهان آپارتمانی - www.howcanu.com

مقدار نور لازم: این گیاه آفتاب زیاد را دوست ندارد، همچنین قرار گرفتن در سایه کامل را نیز دوست ندارد و بهتر است تا در نور جزیی قرار بگیرد.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: ماهی یک بار و شاید هم بیشتر از آن. حواستان باشد که بیشت از حد آن را آبیاری نکنید تا آن را از بین ببرید. محل رویش این گیاه در کویر است، در آنجا خبری از باران نیست.

درخت فیکوسگیاهان آپارتمانی - www.howcanu.com

مقدار نور لازم: این گیاه به نور جزیی احتیاج دارد و با قرار دادن آن در نور زیاد، باعث خراب شدن آن میشوید.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: این گیاه باید حداقل یک بار آبیاری شود، زیرا در غیر این صورت برگ های آن شروع به ریزش میکنند.

گیاه کلویاگیاهان آپارتمانی - www.howcanu.com

مقدار نور لازم: این گیاه میتواند در همه شرایط نوری دوام بیاورد. از نور زیاد گرفته تا سایه. میتوانید نور بسیار زیادی بگیرد، اما در واقع بدان احتیاجی ندارد و میتوانید هر جا که دوست دارید آن را قرار دهید.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: این گیاه را باید هر دو هفته یک بار آب دهید. البته اگر چند روز بیشتر از  دو هفته شود هم مشکلی پیش نمی آید.

 گل ارکیده

مقدار نور لازم: این گیاه را در سایه نگه دارید. این گل به صورت متصل به تنه درخت، رشد میکند، بنابراین در سایه است. بعد از این که گیاهتان گل داد و سبز باقی ماند، میتوانید آن را در حمام بگذارید. این گیاه به رطوبت علاقه دارد.

چند وقت یک بار باید آب داده شود: هر یک تا دو هفته یک بار میتوانید آن را آب دهید و اگر آن را داخل حمام میگذارید، فقط هر یک ماه یک بار به آن آب خنک بدهید. در حقیقت رطوبت آنجا کاملا برای این گیاه کافیست.